מסיבות העיתונאים לא תמיד מהוות סיבה למסיבה

קינר קילל 53 פעמים, גרנט מיעט לדבר, טראפטוני ניסה את כוחו בגרמנית וחיל היה הוא עצמו. מסיבות העיתונאים הגרועות בכל הזמנים

סיימון ברנטון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיימון ברנטון, גרדיאן

ג'ו קינר, ניוקאסל יונייטד, אוקטובר 2008

נהוג לשפוט מאמנים לפי סטטיסטיקה; ניצחונות והפסדים, שערים שקבוצותיהם כבשו וספגו, בעיטות למסגרת, אחוזי שליטה בכדור, סכום כסף ששולם והוכנס ממכירת שחקנים בשוק ההעברות.

ג'ו קינר נשפט על ידי סטטיסטיקה מסוג אחר כאשר היה מאמנה הזמני של ניוקאסל, והיא נראית כך: 53 קללות. וזה רק במסיבת עיתונאים אחת. מסתבר שקינר לא היה מרוצה מדיון על מידת השליטה שלו בקבוצה, ורצה להביא ברבים את תחושותיו. "אני לא יכול לסמוך על אף אחד מכם", אמר לעיתונאים, באחד המשפטים השלמים והנדירים שהיו ראויים לאוזנן של משפחות שלמות, לפני ששטח את המדיניות שלו ביחס לתקשורת. "אני אבחר שני עיתונים מקומיים ואיתם אדבר, והשאר יכולים ללכת לה*דיין. אני לא בא לכאן כדי להתעצבן. יש לי מיליון עמודים של שטויות שנכתבו עליי. אני מוגחך ללא סיבה. אני חסר הגנה לחלוטין, וזה ממשיך, זה פשוט לא עוצר".

אם להיות כנים, מנג'רים ניצבים תחת לחץ גדול וחשופים לאכזריות ציבורית בממדים אדירים, ובחלוף הזמן קל לדמיין כיצד העול הזה הופך כבד מנשוא, וסדקים מתחילים להיראות. העניין הוא שמסיבת עיתונאים המדבורת נערכה בזמן שקינר השלים בניוקאסל שבוע אחד בדיוק של עבודה.


אברהם גרנט, צ'לסי, אפריל 2008

הכתבים במסיבת העיתונאים של המאמן הישראלי לאחר הניצחון של צ'לסי על אברטון באפריל 2008היו יכולים רק לחלום על לשמוע 53 גידופים. על אף הניצחון וההופעה הראויה של צ'לסי, שעל פי סיקור המשחק של הגרדיאן "גילתה עליונות על אברטון", מסיבת העיתונאים של גרנט לאחר המשחק היתה מטופשת וזעופה גם יחד. במשך 5:39 דקות של שתיקה למחצה, אמר גרנט 137 מילים בלבד, מתוכן שמונה היו ''לא'', אחת ''כן'', 21 "אני לא יודע" וחמש "אין לי מה להגיד". "הוא נראה ונשמע פאתטי", נאמר בדיווח, "הגמגום שלו ותגובותיו הלא קוהרנטיות ערערו כל ניסיון לקחת אותו ברצינות".

באופן מוזר, הראיון שלו עם ה-BBC, שהתקיים רגעים ספורים לפני אותה מסיבת עיתונאים, היה לחלוטין חסר חשיבות, ולאחר ששיתף במחשבותיו על המשחק את RADIO 5 LIVE, נשאל על יציבות מעמדו בקבוצה. "אני חי כבר מספיק שנים ולחץ תמיד היה חלק מהן", אמר, "עיתונאים שאומרים שאנחנו עוברים עונה קשה מנסים לעשות את עבודתם, אך אולי לא בדרך הנכונה". חוזהו של גרנט עם צ'לסי הותר חודש לאחר מכן.

גרנט. 137 מילים בלבדצילום: בלומברג

רפאל בניטס, ליברפול, ינואר 2009

עד לשלב מסוים, היתה זו מסיבת עיתונאים רגילה. בניטס היה רגוע כאשר התייחס לביקורה של קבוצתו ליוורפול בסטוק, עד שנשאל על אלכס פרגוסון, שבסמיכות לכך טען כי הקבוצה של בניטס, שהוליכה את הפרמייר-ליג באותו זמן, לא תעמוד בלחץ. הוא שלח יד לעבר כיס הג'קט שלו וחילץ חתיכת נייר אותה פתח והתחיל להקריא ממנה. מה שקרה מכאן והילך היה התאבדות תדמיתית שתוכננה מראש. "אולי הם לחוצים מכך שאנחנו מוליכים את הטבלה, אולם אני רוצה לדבר על עובדות", אמר וחשף את המלה עליה עמד לחזור חמש פעמים נוספות בדקות הקרובות, ואשר ממשיכה לרדוף אחריו. "כל המנג'רים צריכים לדעת שאלכס פרגוסון יכול לדבר על המשחקים ועל השופטים ודבר לא קורה", הוא אמר. "אני מדבר על עובדות, לא על ההתרשמות שלי. יש דברים שכל אחד יכול לראות מדי שבוע".


באופן בלתי נמנע, ברגע האמת ליוורפול אכן סבלה מפיק ברכיים, ויונייטד זכתה באליפות. פרגוסון ובניטס המשיכו להסתכסך, כאשר הסקוטי מכנה את הספרדי "בר מזל" כאשר מונה למאמן צ'לסי בשנה שעברה, והספרדי ממשיך לדבוק באימרות השנויות במחלוקת שלו מלפני שלוש שנים. "אני תמיד מנסה להתרכז בעבודה שלי, אבל באותה פעם עם פרגוסון פשוט גוננתי על המועדון שלי", אמר לאחרונה. "יכולתי לראות מה קורה מנקודת המבט שלי, ואולי כעת רבים אחרים רואים את אותם דברים. אני לא אדבר יותר מדי על הנושא משום שזה ברור מאליו. מה שאמרתי בזמנו היה מה שחשבתי וזה לא השתנה גם עכשיו".

ג'ובאני טראפטוני, באיירן מינכן, מארס 1998

דברים רבים לא הסתדרו כמו שצריך עבור ג'ובאני טראפטוני בבאיירן. שלושה הפסדים רצופים הולידו מבקרים רבים, חלקם משורות הקבוצה: תומאס שטרונץ, מהמט שול ומריו באסלר דיברו על היעדר ההרמוניה בין השחקנים למנג'ר.


טראפטוני ביקש להגן על עצמו ורצה לעשות זאת בגרמנית. העובדה שהוא לא יודע לדבר גרמנית לא עצרה בעדו, ועל מה שחסר לו באוצר המלים ובשטף הדיבור פיצה בתצוגה וירטואוזית של חבטות על השולחן בחמת זעם. "השחקנים האלה מתלוננים יותר משהם משחקים!", רתח, "שטרונץ! שטרונץ נמצא כאן שנתיים, שיחק עשרה משחקים, הוא תמיד פצוע! איך שטרונץ מעז!". השחקנים, אמר טראפטוני, היו "חלשים כמו ריק בקבוק", ולבסוף חתם במילים "Ich habe fertig", שפירושן המילולי "אני מוכן", אך נועדו לומר "אני סיימתי".

מסיבת העיתונאים הפכה במהרה לשיר ראפ, כאשר חלק מהמשפטים הביזאריים ביותר של טראפטוני, במיוחד מלותיו האחרונות, חדרו מיד לשיח הציבורי, כאשר שטרונץ ראה בהתפרצות את התחלת הקריירה שלו בתקשורת. "הייתי בהלם. לפתע השם שלי הופיע בכל מקום. אנשים העליבו וצחקו עליי", סיפר לאחרונה. "אבל אם ברצונך לעבוד בטלוויזיה, כפי שאני עושה עכשיו, הייתי צריך להיות נודע לשמצה במידה מסוימת. טראפטוני איפשר לי את זה".

חסוס חיל, אתלטיקו מדריד, 2003

בתחילת שנת 2003, הותקן קוצב בלבו של נשיא אתלטיקו הכריזמטי, שסבל במידה מסוימת מעודף משקל. חיל בחר לבחון אותו לראשונה עם הגעה למשחק הראשון של הקבוצה באותה שנה, שהסתיים בהפסד מרתק אך כאוטי 4-3 לוויאריאל. עם שריקת הסיום אמר לתחנת הרדיו SER בדיוק מה שהוא חושב. "זו בושה וחרפה", זעף, "יש יותר מדי שחקנים מזורגגים. לואיס קארארס, סנטי וחורחה אוטרו לא טובים מספיק. אני מתכוון שלא לשתף אותם יותר ומי שלא אוהב את זה מוזמן למות!".

חיל, שהוציא בעבר למעלה מ-550 אלף פאונד על בגדי הלבשה תחתונה לנשים והתעקש כי מדובר במתנות למבקרים רשמיים - "איש לא אמר לי שיש איסור על מכנסונים וחזיות" - הפך נסער עד כדי כך שהמראיין התערב כדי להזכיר לו את הניתוח שעבר לאחרונה. "נמאס לי מאנשים שאומרים לי להירגע", אמר, "הם יכולים לדחוף את הלב שלי לתחת שלהם". לבו של חיל כשל בפעם האחרונה לפני קצת יותר משלוש שנים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ