כך עובדת רשת הטיות המשחקים בכדורגל העולמי

חשיפת סינדיקט הימורים סינגפורי בלתי חוקי מגלה כיצד העומד בראשו, טן סיט אנג, פוגע בטוהר הספורט, בעודו ממשיך להתל ברשויות

גאיה פיאנג'יאני ותומאס פולר, ניו יורק טיימס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גאיה פיאנג'יאני ותומאס פולר, ניו יורק טיימס

ב־23 במאי 2010, לקראת תחילתו של משחק כדורגל בטוסקנה, שוחח אדם מסינגפור בשם טן סיט אנג עם עמית קרואטי בטלפון, ואמר לו כי הוא צריך שבמשחק בין גרוסטו לרג'ינה בליגת המשנה באיטליה יובקעו לפחות שלושה שערים. "אין בעיה", אמר העמית, והסביר שמישהו במשחק עובד עבורו. בחילופי הדברים הפשוטים הללו, טוענת התביעה באיטליה, הוטה משחק.

שיחת הטלפון מדגימה את כוחו של אותו טן סיט אנג, דמות מסתורית המתגוררת בסינגפור וכונתה "הבוס" ו"קאפו" על ידי עמיתים. הוא חשוד בהטיית עשרות משחקים באותה קלות בה עשה זאת ב־2010 בטוסקנה. זהו אחד מכ-100 משחקים שהתקיימו בשלוש הליגות הבכירות באיטליה בין 2008 ל-2011 ונמצאים תחת חקירה, כמו גם 680 משחקים בעולם שנחשבים לחשודים בעיני רשויות החוק באירופה, שדיווחו לאחרונה על תוצאות חקירה בת 19 חודשים. החוקרים מאמינים כי טן סיט אנג היווה גורם משותף ברבים מהמשחקים.

מעט ידוע על האיש הזה, שנקרא גם דן טן. הרשויות באיטליה אומרות כי אינן בטוחות אפילו לגבי מראהו. "טן סיט אנג הוא סימן שאלה”, מודה רוברטו די מרטינו, מהתובעים המובילים בפרשה באיטליה, “אין לי מושג מאיפה הוא משיג את כספו, או מה הוא עושה בחיים. בתמונה היחידה שלו שיש לנו הוא נראה כבן 15". לפי דיווחים, דן טן נמצא בשנות הארבעים לחייו, ולמרות שהרשויות באיטליה הוציאו בנובמבר 2011 צו מעצר נגדו והעבירו אותו לאינטרפול, לא צלח עד כה החיפוש אחריו.

"סביר שזה לא הקרטל הבינלאומי היחיד שעוסק בתחום הפשע הזה, אבל הוא הראשון שנחשף"צילום: אי–פי

ממצאי החקירה באיטליה מייצרים דיוקן שטחי של טן סיט אנג, והדרך בה סינדיקט הטיית התוצאות שלו, כפי שמגדירה זאת המשטרה, פרח במשך שנים. בין משתפי הפעולה היו גורמים ממזרח אירופה, בראשם אלמיר גגיץ', כדורגלן עבר סרבי. המזרח אירופים יצרו קשר ישיר עם שחקנים במלונות בהם התגוררו במחנות אימונים. שם, אומרים החוקרים, אורגן השוחד.

קשר תדיר התקיים בין המקושרים לשחקנים לבין הסינגפורים שהעבירו את כספי השוחד. השיחה החשובה ביותר היתה בין דן טן לווינקו סאקה, מאמן עבר קרואטי שהודיע לו כאשר השוחד הוסכם.

"התמונה אינה של אי הגינות פשוטה מצד שחקנים ומאמנים ברמה מקומית, אלא של רשת בינלאומית עליה הקלה ה'גלובליזציה' של הימורים באינטרנט, שהיתה מסוגלת לשכנע שחקנים לא נאמנים להטות משחקים ולהרוויח כסף קל", כתב בהצהרתו גווידו סלבאני, השופט החוקר, "סביר שזה לא הקרטל הבינלאומי היחיד שעוסק בתחום הפשע הזה, אבל הוא הראשון שנחשף". מעל ל־150 אנשים נמצאים תחת חקירה ובסכנת מאסר שיכול להגיע לעשר שנים. טן סיט אנג עשוי להיכלא ל-15 שנים אם יימצא כי היה מנהיג הרשת.

כוחות משטרה באירופה טוענים שהרשת הסינגפורית ניסתה להטות תוצאות של משחקי כדורגל בשלוש יבשות לפחות וליהנות מרווחי הימורים של מאות מיליוני דולרים. "החקירות באפריקה, מרכז אמריקה ואירופה מצביעות בעיקר על מעטי משחקים מסינגפור", אמר כריס איטון, שסייע לחקירה עד שעזב את תפקידו כראש מחלקת הביטחון בפיפ"א, "הראיות שאני רואה לא ניתנות להפרכה – עדויות של שחקנים, של מעורבים בסינדיקט ושל אנשים שעדיין עובדים בסינדיקטים האלה". חקירות בגרמניה, פינלנד, קרואטיה והונגריה הובילו גם הן לסינדיקטים בסינגפור.

די מרטינו אומר שקיבל מעט מידע על טן סיט אנג מהרשויות בסינגפור: "הגישה המקומית היתה די עוינת. לדוגמה, הם לא אמרו לנו אם יש לו תיק פלילי או אם הוא אדם מכובד". זייהאן מוחמד יוסיף, כתב בעיתון הסינגפורי "ניו פייפר", מעריך כי דן טן עדיין שוהה בתחומי המדינה. "נוח לו כאן", אמר זייהאן, אולי העיתונאי היחיד שראיין אותו, "משאביו כאן, כספו כאן".

רבות מהראיות נגדו מגיעות מעמיתו לשעבר ווילסון ראג' פרומל, סינגפורי שנעצר ב־2011 בפינלנד בשל הטיית תוצאות. הוא ריצה שנת מאסר מתוך שנתיים שנגזרו עליו, ואז הוסגר להונגריה, שם נחקר גם כן. דרך עורכי דינו, כתב פרומל לזייהאן מסר שרומז כי טן סיט אנג גרם למעצרו: "שימוש בסיוע משטרתי הוא הפרה של הקוד מספר 1 בעסק בלתי חוקי. דן טן הפר את הקוד ופתח קן צרעות".

הרשויות באיטליה טוענות כי דן טן נחת במילאנו ב־4 במאי 2010 וחזר לסינגפור ב־17 במאי. החוקרים קישרו את ביקורו למשחק בין רג'ינה לגרוסטו. גגיץ', שעבד כמתאם עבור טן, שהה לפי החוקרים במלון "גרנדוקה" בגרוסטו ב־21 וב־22 במאי. אליה ריביץ' הקרואטי, גם הוא מהמזרח אירופים, שהה ב"גרנדוקה" בין 21 ל־23 במאי. בימים שקדמו למשחק, אומרים החוקרים, דנו סאקה וגגיץ' בטלפון בדרכים שעליו להתפתח.

הם רצו שגרוסטו תפסיד, בהפרש של שני שערים לפחות, ושיובקעו לפחות שלושה שערים. הם גם רצו שגרוטסו לא תספוג ב־15 הדקות הראשונות. אם השחקנים שהסכימו לשוחד יעמדו בכך, הם יקבלו 100,000 יורו. הסינדיקט, כמובן, ירוויח הרבה יותר.

ביום המשחק, 23 במאי, החליף גגיץ' 25 הודעות טקסט עם פיליפו קרוביו, שחקן גרוסטו. ריביץ' וגגיץ' התקשרו זה לזה שמונה פעמים באותו יום. באחת מהן, ריביץ' אמר כי אין סיבה לדאגה. כעבור זמן קצר, סאקה התקשר לטן ואמר כי הכל פועל בהתאם לתכנית. אבל לקראת סיום המשחק, כשרג'ינה מובילה 1-2, העניק השופט פנדל לגרוסטו. היא השוותה ל-2-2. רק שניים מארבעת תנאי הסינדיקט מולאו. ריביץ' סיפר לגגיץ' כי הפסידו חצי מכספם בהימורים, אבל השחקנים המושחתים איבדו הכל. הם לא יקבלו את 100,000 היורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ