עוזי דן
עוזי דן

שנים אי זוגיות מתאפיינות בהיעדר מונדיאל ויורו ובקיומן של אליפויות גילים בכדורגל האירופי, אבל הטורניר המעניין באמת יגיע היום לשיאו. כדורגל הנשים הוא כבר מזמן חלק בלתי נפרד מהענף; בארצות הברית, בברזיל, ביפן, באוסטרליה וכמובן גם בצפון ובמערב אירופה. הרמה באליפות אירופה הנוכחית פשוט טובה. ולראייה, כל 45 אלף הכרטיסים לגמר הערב (17:00, יורוספורט) בין גרמניה לנורווגיה נמכרו.

נורווגיה היתה מחלוצות הענף, הוכתרה פעמיים לאלופת אירופה ולזכותה נזקפים גם גביע עולם וזהב אולימפי, אבל המלכההבלתי מעורערת כיום בכדורגל הנשים היא גרמניה, שממשיכה לצעוד בצמרת גם עם נבחרת צעירה. מאז נעדרו משתי אליפויות אירופה לנשים הראשונות, הלא רשמיות, הגרמניות שולטות בתחרות עם שבע זכיות בשמונה טורנירים, לרבות הנפת חמשת הגביעים האחרונים.

גרמניה עבדה קשה מאוד, גם ברמה התדמיתית, במטרה להפוך ענף נישה למיינסטרים, כדי להראות שעניין בכדורגל הנשים יכול לחצות מגדרים וגילים. ב־1989, כשהגרמניות זכו לראשונה בתואר האירופי, קיבלה כל שחקנית מההתאחדות פרס בדמות ערכת ספלי תה. קשה לחשוב על מתנה יותר שובניסטית ומעליבה, שלא לדבר על שוויה הכספי. כשזכו בגביע העולם 2003 כבר הפך הפרס לתמורה כספית בסך 15 אלף יורו וכעבור ארבע שנים האמיר הסכום ל־50 אלף יורו. אילו זכו במונדיאל האחרון, שהתקיים בארצן (2011), היו מקבלות הגרמניות מעל 100 אלף יורו. בסכום כזה קונים לא מעט ספלי תה.

גרמניה מודל 2013. יותר מחצי מהסגל עדיין לא נולד כשגרמניה זכתה בתואר האירופי הראשון שלה ב־1989צילום: אי–פי

חלק גדול מהשינוי נובע מהסברה, קמפיין שהוביל נשיא ההתאחדות הגרמנית הקודם, תיאו צוואנצינגר, עוד כשהיה זוטר יחסית בארגון ובהנהלת הבונדסליגה. גורם נוסף הוא שידורי הטלוויזיה. מאז 2005, כל משחקיה הרשמיים של נבחרת הנשים משודרים על פי חוק. יחד עם ההצלחה, נוצר סחף בדעת הקהל. הרייטינג של גמר מונדיאל הנשים ב־2007 עלה על 50% בגרמניה. רבבות קיבלו את המנצחות בנמל התעופה בפרנקפורט כששבו הביתה עטורות תהילה. כוכבות כדורגל הנשים הפכו לדמויות ידועות.

עד כמה מושרש הענף יעידו לא רק האקדמיות לכדורגל נשים או העובדה שלמעלה מ־15% מהכדורגלנים הרשומים בגרמניה הם שחקניות. הסקרים מראים שכמעט שני שליש מאוהדי הכדורגל במדינה עוקבים אחרי כדורגל הנשים. בקרב הצופים, קיים אפילו יתרון לגברים - 65% לעומת 62% מהנשים.

ככה בונים בסיס והצלחה. תוסיפו לכך את האקדמיות, העבודה וכמות הכישרונות - הכוללים, כמו אצל הגברים, בנות מהגרים מקוסובו או מקמרון, למשל - ותקבלו שושלת. גרמניה הנוכחית, כאמור, נמצאת בחילוף משמרות. שני שליש מהנבחרת בנות פחות מ־25, יותר ממחצית עוד לא חגגו 22, ובכל זאת הן שוב בגמר. חוסר הניסיון נותן את אותותיו בהתקפה - גרמניה כבשה חמישה שערים בחמישה משחקים, שלושה מהם נגד איסלנד, והפסידה לנורווגיה בשלב הבתים - אבל ההגנה עושה את העבודה. עם השוערת הוותיקה נדין אנגרר בת ה־34.5 - פעמיים אלופת עולם, ארבע פעמים אלופת אירופה ובעלת שלוש מדליות ארד אולימפיות - יש על מי לסמוך.

אנגרר, קפטנית גרמניה, רוצה אליפות אישית חמישית ברציפות ושישית לנבחרת. בראיונות היא מספרת על רוח הצוות במאנשאפט ועל היכולת של השחקניות, מגלה מי נחשבות בקרבן מלכות יופי (לניה דוסלינג, אניה מיטאנג ולירה בז'רמאי) ומצהירה שהיא "לא מפלה מינית בין גברים לנשים". נקודה בה כדורגל הנשים מתקדם בהרבה מזה של הגברים. אצלן אין שום בעיה לצאת מהארון.

צפו בשער הניצחון הגרמני בחצי הגמר נגד שוודיה:

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ