רויטרס

כשלושה חודשים לפני תחילת משחקי הגביע העולמי, הודיעה "אדידס" ביום שלישי האחרון כי היא מפסיקה למכור שתי חולצות טריקו שנויות במחלוקת, זאת לאחר שממשלת ברזיל טענה כי הן מעודדות תיירות מינית.

חולצה אחת הציגה ציור של בחורה בביקיני, הפורשת את ידיה בריו דה ז'ניירו שטופת השמש על רקע הכיתוב Lookin' to Score ("מצפה להבקיע/לשכב"). על חזית השנייה מודפסות המלים "אני אוהב את ברזיל", כאשר ציור הלב נראה כישבנה של בחורה. אדידס – יצרנית אופנת הספורט השנייה בגודלה בעולם – הבהירה כי החולצות לא יהיו עוד זמינות, והוסיפה כי הן הודפסו מלכתחילה במהדורה מוגבלת והוצעו בארצות הברית בלבד.

החולצות פגעו בעצב חשוף של ברזילאים רבים, החשים פגועים מהסטראוטיפים הגסים שיש לזרים על מולדתם. ממשלת ברזיל אף מנהלת קמפיין אגרסיבי על מנת לנפץ את הדימוי של המדינה כיעד לתיירות מין.

החולצות המדוברות. ממשלת ברזיל מנהלת קמפיין על מנת לנפץ את דימוי המדינה כיעד לתיירות מיןצילום: אתר אדידס

"לשכת התיירות הרשמית מגנה מכירה של כל מוצר המקשר בין התדמית של ברזיל לרמיזות מיניות", נמסר ממשרד התיירות של ברזיל בהודעה לתקשורת שדרשה מחברת ההלבשה הגרמנית להסיר את החולצות מהמדפים.

אדידס היא אחת מנותנות החסות המרכזיות של פיפ"א, ואף מייצרת את הכדור הרשמי למשחקי המונדיאל. נשיאת ברזיל, דילמה רוסף – האשה הראשונה שמכהנת בתפקיד הרם – אמרה כי הממשלה ברשותה פועלת במלוא העוז למיגור תיירות מין וניצול ילדים על ידי תיירים, ש-600 אלף מהם צפויים לבקר ב-12 ערים בזמן המשחקים. "ברזיל שמחה לארח את תיירי המונדיאל, אך היא גם מוכנה להילחם נגד תיירות מין", כתבה רוסף בחשבון הטוויטר הרשמי שלה.

המשרד לענייני נשים מסר כי החולצות לא רק שפגעו בנשות ברזיל, אלא גם חשפו אותן ל"ברבריות" של טורפים אחוזי תאווה. "הדבר מזעזע אף יותר במדינה שהעמידה לאחרונה אשה בראשה, והביאה בכך כבוד גדול לנשים והדגישה את אפס הסובלנות שיש לנהוג כלפי אלימות נגדן", נמסר מהמשרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ