עוזי דן
עוזי דן

השמועות על שחיתות בהענקת גביע העולם 2022 לקטאר ידועות, לא מפתיעות וכנראה גם נכונות, אבל עד הבוקר הן היו רק בגדר שמועות. "אם יתברר שהיו מעשי שחיתות נשקול את העתקת גביע העולם מקטאר", הצהיר פעם ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, מהפה לחוץ, כי כנראה חשב שלא יהיו הוכחות.

אבל הפרסום הבוקר (שלישי) של ה"דיילי טלגרף", המגובה במסמכים, על כך שחבר בכיר בפיפ"א ומשפחתו קיבלו שני מיליון דולר מחברה קטארית הקשורה לאירוח המונדיאל - ימים ספורים אחרי שקטאר זכתה באירוח - היא הוכחה. זה לא אומר שפיפ"א תעתיק את גביע העולם, זה כן מעלה ריח מבאיש של שחיתות.

ג'ק וורנר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר, יו"ר ההתאחדות של קונקאקא"ף ואדם שנחשד באינספור מעשי שחיתות בכדורגל העולמי ב-15 השנים האחרונות (ואף נקנס על ידי פיפ"א וסולק מתפקיד סגן הנשיא אחרי שהתברר כי מכר בסכום כולל של מיליון דולר כרטיסים שקיבל בחינם למונדיאל 2002 וניסה לשחד את חברי קונקאקאף שיצביעו עבור מוחמד בין חמאם נגד בלאטר בבחירות של 2011), עומד במרכז הפרשה. וורנר עצמו, מראים המסמכים, קיבל 1.2 מיליון דולר מחברה שבבעלות בין חמאם, יו"ר ההתאחדות הקטארית, זמן קצר לאחר הזכייה באירוח. 750 אלף דולר נוספים, מראים המסמכים, שולמו לבניו של וורנר, ועוד 400 אלף דולר לאחד מעובדיו הנחשב לאיש אמונו.

אמיר קטאר עם גביע העולם ב-2010. הדו"ח של פיפ"א ניקה את הנסיכותצילום: אי־פי

לפי הטלגרף, העדויות מספקות כדי שה-FBI יתחיל לחקור בעניין, ובנו הבכור של וורנר משתף פעולה עם החוקרים ואף עשוי לשמש כסוג של עד מדינה.

הענקת גביע העולם לקטאר, מדינה קטנה אך עשירה ללא מסורת כדורגל ועם מזג אוויר בעייתי במיוחד בחודשי קיץ, היא אחת מההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בתולדות הספורט העולמי. למרות שקטאר טענה שנבחרה בהליך דמוקרטי, חדשות על שחיתות צצו מהרגע הראשון, ומספר חברים בוועד הפועל של פיפ"א הואשמו בשחיתות.

המסמכים של הטלגרף מראים כי ב-15.12.2010, שבועיים אחרי ההודעה על מתן האירוח, העבירה חברת קמקו של בין חמאם 1.2 מיליון דולר לחברת ג'אמאד בבעלותו של וורנר, "בעבור עבודות שנעשו בין 2005 ל-2010". כאמור, סכום דומה שולם גם לבניו של וורנר ולעובד שלו, תחת הסעיף "הוצאות משפטיות", אך במכתב מצורף נטען שמדובר ב"שירותים שניתנו לחברה".

התחקיר מספר כי לפחות בנק אחד באיי קיימן סירב להעביר את הכסף בחשד לשחיתות ובסופו של דבר הועבר הכסף דרך ניו יורק, ולכן ה-FBI הוא שחוקר את העניין. מקור בסוכנות אמר לטלגרף: "התשלומים הללו חייבים להיבדק. גביע העולם הוא האירוע החשוב ביותר בכדורגל וצריך לראות שאין כאן כסף תמורת החלטות. יש הרבה מאוד שאלות שעולות". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ