תחקיר ה"סאנדיי טיימס": בכירים שוחדו כדי לתמוך בהצעת קטאר

על פי העיתון, סגן נשיא פיפ"א לשעבר, מחמד בין חמאם, שילם מיליוני דולרים לאנשים שונים עבור תמיכתם בהצעת הנסיכות לאירוח גביע העולם ב-2022

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

העדויות על האופן הלא כשר לכאורה בו זכתה קטאר באירוח גביע העולם של 2022 ממשיכות להיערם. ה"סאנדיי טיימס" הלונדוני מפרסם הבוקר, תחת הכותרת "המזימה לקניית גביע העולם", תחקיר החושף מסמכים נוספים מהם עולה כי סגן נשיא פיפ"א לשעבר, הקטארי מוחמד בין חמאם, שילם מיליוני דולרים לאנשים שונים עבור תמיכתם בהצעת הנסיכות.

לפי המסמכים שפירסם העיתון, פרש בין חמאם עשרות תשלומים בסכום כולל של חמישה מיליון דולר לאנשים שונים, בכללם ג'ק וורנר וריינאלד טמארי, נציגי קונקאקא"ף ואוקיאניה, בהתאמה, בוועד הפועל של פיפ"א. כמו כן שילם בין חמאם למספר גדול של נציגים אפריקאים. עוד עולה מהתחקיר כי בין חמאם השתמש בקרנות פרטיות שבבעלותו כדי לשלם סכומים משתנים - עד 200 אלף דולר - לקרוב לשלושים יושבי ראש של התאחדויות באפריקה כדי שאלו ישפיעו על ארבעת נציגי היבשת בוועד הפועל. בין השאר תרם בין חמאם 800 אלף דולר להתאחדות של חוף השנהב, שנשיאה, ז'ק אנומה, הבטיח "לעשות הכל כדי לדחוף את המועמדות של קטאר".

בין המסמכים שפירסם העיתון נמצאים גם כאלו שמראים כי בין חמאם עזר לטמארי בסכום של לפחות 415 אלף דולר, אשר יועדו להוצאות משפט ושכירת בלש פרטי לצורך הערעור שהגיש האחרון מול פיפ"א (שהשעתה אותו מחברות בוועד הפועל אחרי שטען כי הוצע לו כסף עבור הצבעות). הערעור התקבל וכך התאפשר לטמארי - ולא למחליפו, שהיה ככל הנראה תומך בהצעתה של אוסטרליה - לקחת חלק בהצבעה המכרעת.

בין חמאם סירב להגיב לסאנדיי טיימס, ועד לשלב זה לא נתקבלה כל תגובה מטעם הקטארים. בין חמאם כבר לא מכהן בפיפ"א, ממנסה סולק לאחר שניסה לקנות את הבחירות לנשיאות מול ספ בלאטר ב-2011.

אמיר קטאר עם גביע העולם ב-2010. הדו"ח של פיפ"א ניקה את הנסיכותצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ