ז'ורז' מנדס: האיש החזק ביותר בכדורגל העולמי שאף אחד לא מכיר

הוא סוכן, מתווך, יועץ, חבר של מוריניו, "שותף שקט" בקבוצות קטנות ובעל קשרים מצוינים אצל הגדולות. לפני עשרים שנה היה ז'ורז' מנדס בעלים של מועדון לילה בפורטו, היום הוא אחראי על עסקאות ענק ומגלגל מיליונים

דייויד קון, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
דייויד קון, גרדיאן

בכדורגל העולמי יש לא מעט אנשים חזקים. חלקם - כמו נשיא פיפ"א ספ בלאטר או נשיא אופ"א מישל פלאטיני - מוכרים מאוד. אחרים, דוגמת ז'ורז' מנדס, פועלים מאחורי הקלעים, ואולי יש סיבה לכך שהם נותרים בצללים.

תוך 20 שנה הפך מנדס מבעלי מועדון לילה בפורטו וחבר של כדורגלנים לאיש שרוקם את ההעברות הגדולות ביותר בענף, לסוכן הנחשב ביותר בכדורגל העולמי ולאיש שמעניק את החותמת על ייצוא השחקנים המובילים של פורטוגל. מנדס בנה את שמו ואת המוניטין של החברה שלו, "גסטיפוטה", תוך שליטה בהעברות של שלוש הקבוצות הגדולות במדינה; בעשור הקודם, הוא היה חתום על 68% מההעברות שביצעו בנפיקה, פורטו וספורטינג. תחת ידיו נמכרו לא מעט שחקנים לאנגליה ולספרד. במדינות הללו הרחיב את השפעתו, בייחוד לאחר שלקוח בשם ז'וזה מוריניו עשה ב־2004 את הדרך מפורטו לצ'לסי.

עבודתו של מנדס הניבה פירות משובחים בקיץ האחרון - לא רק בפורטוגל, בכל אירופה. חאמס רודריגס , הקבוצה אליה העבירוֹ מנדס בשנה שעברה תמורת 45 מיליון. פורטו הצהירה בדו"ח השנתי שלה כי שילמה ל"גסטיפוטה" 4.4 מיליון יורו עבור "שירותי תיווך בינלאומיים" בעסקה הזאת. לא ידוע כמה ריאל שילמה השנה.

ז'ורז' מנדס. חשד שעבר על תקנות פיפ"אצילום: Getty Images

אנחל די מריה הועבר על ידי מנדס למנצ'סטר יונייטד אחרי שהאחרון נצפה עם לואיס ואן חאל במגרש האימונים בקארינגטון. רדאמל פלקאו, שהעברתו מפורטו לאתלטיקו מדריד ב־2011 תמורת 40 מיליון יורו בוצעה על ידי מנדס - "גסטיפוטה" קיבלה 3.7 מיליון - עבר למונאקו תמורת 60 מיליון יורו, ועתה הושאל . כמו כן, פעל מנדס להעברת דייגו קוסטה מאתלטיקו מדריד - שם השפעתו גדולה - לצ'לסי של מוריניו. גם אם הידיעות לפיהן 30% מכרטיסו של קוסטה שייכים לצד שלישי אינן נכונות, ברור כי מנדס - מלבד היותו סוכנם של השחקנים הללו - מתווך עבור קבוצות, כשבמקביל הוא מעורב יחד עם פיטר קניון, מנכ"ל צ'לסי ויונייטד לשעבר, בייעוץ לחברות שעוסקות בהשקעות בשחקנים.

במסמך שהגיע לידי ה"גרדיאן" מנסים קניון ומנדס לגייס 85 מיליון יורו מחברה בגיברלטר (מקלט מס) עבור קרן שנקראת "השקעות ספורט V", שנמצאת באי ג'רזי (מקלט מס נוסף). "גסטיפוטה" וחברתו של קניון, "אופטו", משמשות כיועצות לקרן. המסמך מתאר את שלוש הגדולות של פורטוגל, כמו גם את בראגה ואתלטיקו מדריד, כ"מועדונים שותפים", ומייעץ לקרן לקנות נתחים בבעלות על שחקנים שיימכרו בעתיד על מנת להשיג רווח נאה.

אחזקת צד שלישי בכרטיסי שחקן אסורה בפרמייר־ליג ומגונה על ידי אופ"א - אם כי אינה בלתי חוקית בעיני הארגון. המצדיקים את העניין טוענים שכך יוכלו מועדונים לקנות או להחזיק בשחקנים. בכל מקרה, במסמך היא אינה מוזכרת, אם כי מצוינת בו שאיפה לרווח בגובה 32% בשנה ומוזכרים בו הקשרים הענפים של מנדס וקניון בכדורגל העולמי.

המסמך מציין במפורש שמנדס נשאר סוכן שחקנים "של כמה מטובי השחקנים והמאמנים", כולל מוריניו וכריסטיאנו רונאלדו. מספר העברות בולטות מוזכרות אף הן, על מנת להראות את שיתוף הפעולה בין מנדס לקניון; ב־2003, למשל, העביר מנדס את רונאלדו ליונייטד ב־15 מיליון יורו. דו"חות של פיפ"א מדגישים את הבעייתיות בבעלות צד שלישי על שחקנים ובמעורבות סוכנים. הסוכן צריך לפעול למען הקליינט שלו - השחקן - אבל כשיש לו בעלות על חלק מכרטיסו, מדובר בניגוד עניינים פיננסי. למעשה, בשיטת הצד השלישי צריך למכור את השחקן לפני תום חוזהו כדי להרוויח.

לא נהנה. ז'וזה מוריניוצילום: רויטרס

העובדה שמנדס מייעץ לחברות כאלו, ואף ייתכן שבבעלותו אחוזים משחקנים מסוימים, הופכת את הסופר־סוכן למי שמפר את תקנות פיפ"א. תקנה 19.8 קובעת: "סוכני שחקנים יימנעו מכל התנגשות אינטרסים במהלך עבודתם"; תקנה 29.1 אוסרת על מועדונים לשלם חלק מעסקת העברה לסוכנו של השחקן, ובייחוד אוסרת על כך שסוכן יקבל נתח ממנה או יהיה בעל אינטרס בהעברה עתידית. מל סטיין, יו"ר ארגון סוכני הכדורגל באנגליה, טוען שסוכן יכול לייצג שחקן וגם להיות המתווך בעסקת העברתו אם נעשים ניסיונות ליישב סתירות, אך מבהיר: "אי אפשר לנסות להרוויח כסף משני הצדדים של עסקת העברה, וזה מה שקורה בבעלות צד שלישי".

מנדס ו"גסטיפוטה" סרבו לבקשות להתראיין ולא ענו לשאלות ספציפיות בעניין המעורבות שלהם בבעלות צד שלישי או התנגשות האינטרסים של מנדס. פיפ"א לא ענתה לשאלה אם מנדס, סוכן שמעורב גם בעסקאות צד שלישי, מפר את התקנות. "אנחנו לא יכולים לענות לשאלה היפוטתית", נאמר בהודעת הארגון, "ועדת המשמעת של פיפ"א מחליטה בעניין כזה אחרי שבחנה את כל נסיבות המקרה".

בספורטינג ליסבון דיווחו בסוף העונה שעברה כי שמונה שחקנים משתייכים ב־50% או יותר לשלוש מהחברות שמנדס וקניון מייעצים להן. בקבוצה טענו כי קניית הנתח בכרטיסי השחקנים מגיעה במקביל לחידוש החוזים שלהם, כאשר רק מנדס מייצג את השחקנים.

העסקה הבינלאומית הראשונה של מנדס היתה ב־2002: מכירת הקשר הוגו ויאנה מספורטינג לניוקאסל תמורת 8.5 מיליון ליש"ט. העסקה הושלמה בשיתוף סוכנות שחקנים ממנצ'סטר בשם "פורמיישן". שנה אחר כך כבר הפך מנדס לדמות משפיעה באמת, כשמכר את רונאלדו ליונייטד. זה המשיך עם מוריניו, ריקרדו קרבאליו, פאולו פריירה ותיאגו מנדס מפורטו ובנפיקה לצ'לסי, ובמכירת אנדרסון ונאני מפורטו וספורטינג ליונייטד. אנה אלמיידה, הסוכנת הקודמת של נאני, טענה אז לחוסר הגינות.

בבה (מימין). על העברתו של ליונייטד שלשל מנדס לכיסו 3.6 מיליון ליש"ט. הוא לא שותף בליגה אפילו פעם אחתצילום: אי־פי

ההצלחה למכור את רונאלדו לריאל ב־2009 וההגעה של מוריניו שנה לאחר מכן, הגדילה מאוד את השפעתו של מנדס במדריד. עוד לפני כן העביר אליה את פפה מפורטו, אך כשמוריניו הגיע הועברו אליה גם די מריה מבנפיקה, קרבאליו מצ'לסי ופאביו קווינטראו מבנפיקה. על רוב העסקאות הוא גוזר 10% עמלה ולפעמים גובה גם דמי תיווך.

השיא היה העברתו של בבה - ששיחק בליגה השלישית בפורטוגל ומעולם לא הופיע בליגה הראשונה - מוויטוריה גימראיש ליונייטד ב־7.4 מיליון ליש"ט. קצת לפני ההעברה רכש מנדס 30% מהזכויות הכלכליות של בבה, ויחד עם 10% דמי סוכן שלשל לכיסו 3.6 מיליון מתוך ה־7.4. סוכנו לשעבר של בבה, גונסאלו רייס, התלונן כי למעשה נשדד ואף הגיש תלונה במשטרת פורטוגל, שחקרה אך לא הגיעה למסקנות. בבה לא שותף באף משחק ליגה ביונייטד, הושאל לבשיקטאש - קבוצה עם לא מעט שחקנים של מנדס - ולקבוצות בפורטוגל, עד שנמכר לבנפיקה.

אחרי שעזר למונאקו כאשר הבעלים רצה בכך, הפרויקט האחרון של מנדס הוא סיוע לאיש העסקים הסינגפורי פטר לים, שקונה את ולנסיה. המאמן החדש של הקבוצה, שמונה אחרי שנתיים בריו אבה הקטנה בפורטוגל, הוא נונו אספריטו סנטו - הלקוח הראשון של מנדס, כאשר עוד היה בעל מועדון לילה שנכנס לעסקי הכדורגל.

כעת מנדס הוא סוכן, מתווך, יועץ לחברות ומשקיעים אנונימיים שקונים זכויות בשחקנים, "שותף שקט" של קבוצות קטנות ומצוי בקשרים טובים עם הקבוצות גדולות. אחרי שהרוויח מהענף סכומי עתק, הפך עצמו לבלתי ניתן להחלפה - ולמשמן הגלגלים הראשי של שוק ההעברות העולמי.

רונאלדוצילום: אי־פי

העסקאות המרכזיות של מנדס
כל הסכומים בליש"ט. ברובן גזר 10% עמלה ולפעמים דמי תיווך

כריסטיאנו רונאלדו
מספורטינג למנצ'סטר יונייטד (2003): 12 מיליון
ממנצ'סטר יונייטד לריאל מדריד (2009): 80 מיליון

ז'וזה מוריניו
מפורטו לצ'לסי (2004): סכום לא ידוע
מצ'לסי לאינטר (2008): סכום לא ידוע
מאינטר לריאל מדריד (2010): סכום לא ידוע

אנחל די מריה
מבנפיקה לריאל מדריד (2010): 21 מיליון
מריאל מדריד למנצ'סטר יונייטד (2014): 59.7 מיליון

רדאמל פלקאו
מפורטו לאתלטיקו מדריד (2011): 32 מיליון
מאתלטיקו מדריד למונאקו (2013) 52.8 מיליון
ממונאקו למנצ'סטר יונייטד (2014): 6.7 מיליון (השאלה)

סרחיו אגוארו
מאתלטיקו למנצ'סטר סיטי (2011): 38 מיליון

חאמס רודריגס
מפורטו למונאקו (2013): 38.5 מיליון
ממונאקו לריאל מדריד (2014): 71 מיליון

דייגו קוסטה
מאתלטיקו מדריד לצ'לסי (2014): 32 מיליון

נאני
מספורטינג למנצ'סטר יונייטד (2007): 22.4 מיליון

ריקארדו קרבאליו
מפורטו לצ'לסי (2004): 20 מיליון
מצ'לסי לריאל מדריד (2010): 7 מיליון

פפה
מפורטו לריאל מדריד (2007): 24 מיליון

דקו
מברצלונה לצ'לסי (2008): 8 מיליון

נאני. טענות לחוסר הגינותצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ