בכירים בפיפ"א נעצרו בציריך בחשד לשוחד ושחיתות בבחירת מארחות המונדיאל

המשטרה בשווייץ עצרה הבוקר כעשרה ממנהלי ארגון הגג של הכדורגל העולמי לאחר שהוגשו נגדם אישומים בגין הלבנת כספים, סחיטה והונאה. לפי החשד המעשים בוצעו ב-20 השנים האחרונות. הנשיא ספ בלאטר יזומן לחקירה

עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן
עוזי דן

יומיים לפני הבחירות לנשיאות פיפ"א, משטרת שווייץ עצרה לפנות בוקר (רביעי) כעשרה מנהלים בכירים בארגון הגג של הכדורגל העולמי עם כוונה להסגירם לארצות הברית. לפי "ניו יורק טיימס", העצורים חשודים בהלבנת כספים, סחיטה, הונאה וקבלת שוחד בהליך בחירת מארחות המונדיאל וחתימת חוזי שידור בשני העשורים האחרונים.

לדברי המשטרה בשווייץ, שפשטה על מלון "באור או לור" היוקרתי בציריך, שבו שהו הבכירים לרגל קונגרס הארגון, לא כל החשודים נמצאים במדינה. בין העצורים גם ג'פרי ווב, סגן נשיא מינהלת הארגון, אגוניו פיגוארדו, עד לאחרונה נשיא התאחדות הכדורגל של דרום אמריקה, וג'ק וורנר, שהואשם בעבר במעשים לא מוסריים והתפטר ב-2011 ממינהלת הארגון. הנשיא ספ בלאטר נחקר, אך לא נעצר.

לפני שעה קלה עדכן ראש מערך ההסברה של הארגון, וולטר דה גרגוריו, כי אין מניעה שהבחירות יתקיימו במעודן כמתוכנן. "ספ בלאטר אמנם עכשיו לא רוקד במשרד שלו, אבל הקונגרס לא יתבטל", אמר במסיבת עיתונאים, "גביעי העולם ברוסיה ובקטאר יתקיימו במתכונן, מדובר בספקולציות בלבד. פיפ"א עצמה יזמה את תחילת החקירה עוד בנובמבר".

בניגוד למקרי עבר, הפעם לא יוכלו אנשי פיפ"א להימלט מעונש עם השעיות וקנסות חסרות משמעות, זאת מאחר שחלק מן העבירות בוצעו על אדמת ארצות הברית, וכפועל יוצא מהוות עבירות פדרליות חמורות לפי החוק האמריקאי. כמו כן, משרד המשפטים השווייצי הודיע כי ייפתח בחקירה פלילית נפרדת על אי סדרים במתן האירוח לגביעי העולם ב-2018 וב-2022,

"אנחנו בהלם ממשך הזמן שהדברים הללו נמשכים וכיצד זה נגע לכל חלק בפיפ"א", צוטט בכיר במערכת אכיפת החוק האמריקאית. "זה נראה כאילו זה חדר לכל חלק במערכת הארגון, נראה שכאילו ככה הם עושים עסקים. השחיתות היתה ממש חלק מהמנגנון".

אשתקד פרסם "דיילי טלגרף" מסמכים המעידים על שחיתות לכאורה בהענקת אירוח מונדיאל 2022 לקטאר. לפי הדיווח, המגובה במסמכים, חבר בכיר בפיפ"א ומשפחתו קיבלו שני מיליון דולר מחברה קטארית הקשורה לאירוח המונדיאל – ימים ספורים אחרי שהאמירות זכתה באירוח.

נשיא פיפ"א בלאטר עם נשיא התאחדות הכדורגל האסייתית בן חמאם בקטאר, שתארח את המונדיאל ב-2022צילום: אי־פי

וורנר, סגן נשיא פיפ"א לשעבר, יו"ר ההתאחדות של קונקאקא"ף ואדם שנחשד באינספור מעשי שחיתות בכדורגל העולמי ב-15 השנים האחרונות (ואף נקנס על ידי פיפ"א וסולק מתפקיד סגן הנשיא אחרי שהתברר כי מכר בסכום כולל של מיליון דולר כרטיסים שקיבל בחינם למונדיאל 2002 וניסה לשחד את חברי קונקאקא"ף שיצביעו עבור מוחמד בין חמאם נגד בלאטר בבחירות של 2011), עומד במרכז הפרשה. וורנר עצמו, מראים המסמכים, קיבל 1.2 מיליון דולר מחברה שבבעלות בין חמאם, יו"ר ההתאחדות הקטארית, זמן קצר לאחר הזכייה באירוח. 750 אלף דולר נוספים שולמו לבניו של וורנר, ועוד 400 אלף דולר לאחד מעובדיו הנחשב לאיש אמונו.

לפי ה"טלגרף", העדויות מספקות כדי שה-FBI יתחיל לחקור בעניין, ובנו הבכור של וורנר משתף פעולה עם החוקרים ואף עשוי לשמש כעד מטעם התביעה. התחקיר מספר כי לפחות בנק אחד באיי קיימן סירב להעביר את הכסף בחשד לשחיתות ובסופו של דבר הועבר הכסף דרך ניו יורק, ולכן ה-FBI הוא שחוקר את העניין. מקור בסוכנות אמר לטלגרף: "התשלומים הללו חייבים להיבדק. גביע העולם הוא האירוע החשוב ביותר בכדורגל וצריך לראות שאין כאן כסף תמורת החלטות. עלו כאן הרבה מאוד שאלות". העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי מאוחר יותר היום יחשוף התובע בברוקלין, שם מתנהלת החקירה, פרטים נוספים על המקרה.

מימין: ג'פרי ווב, אגוניו פיגוארדו וג'ק וורנרצילום: רויטרס

השחיתות שפשטה בפיפ"א ובחלק מראשיה שהושעו הביאו רבים למיאוס מההתאחדות העולמית ומהנשיא בלאטר. בבחירות שייערכו ביום שישי יתמודדו שניים: בלאטר והנסיך הירדני עלי בן חוסיין, שכיהן עד לא מכבר כאחד מסגני הנשיא ("יום עצוב לכדוגל", אמר היום בתגובה לפרשה). מיכאל ואן פראג, יו"ר ההתאחדות ההולנדית ונשיא אייאקס לשעבר, כמו גם שחקן העבר לואיש פיגו, פרשו לאחרונה מן המירוץ במטרה לאחד כוחות וקולות נגד בלאטר. הערב, המוסד השיפוטי של פיפ"א המליץ לבלאטר לדחות את הבחירות בחצי שנה. בתגובה לכך, נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, אמר שאם הבחירות לא ידחו הגוף שהוא עומד בראשו יחרים אותן. שאף העבירו מסר לפיפ״א כי אם יתקיימו הבחירות יתכן ואופ"א תחליט להחרים אותן ואף להתנתק מארגון הגג של הכדורגל העולמי.

מלבד הפגיעה הנוספת לתדמית המעורערת גם כך של פיפ"א, עיתוי המעצרים עלול להוות מכה אנושה לארגון. הענקת גביע העולם לקטאר, מדינה קטנה ועשירה ללא מסורת כדורגל ועם מזג אוויר בעייתי בחודשי קיץ, היא אחת מההחלטות השנויות ביותר במחלוקת בתולדות הספורט העולמי. פיפ"א עצמה הקימה ועדת חקירה פנימית לחקירת החשדות על נתינת שוחד לקראת בחירת מארחות גביעי העולם של 2018 ו-2022, ועדה שמצאה את רוסיה וקטאר אשמות בעבירות קלות, ואת פיפ"א – איך לא – נקייה. הביקורת החריפה בעולם על הד"וח הובילה להתפטרותו של מישל גארסיה מחברו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ