אופ"א החליטה לתמוך בישראל ובמועמדות של הנסיך עלי לנשיאות פיפ"א

מישל פלאטיני, נשיא הארגון, קרא להתאחדויות האירופיות להצביע מחר נגד ההצעה הפלסטינית להטיל חרם על ישראל. בעקבות סרוב ספ בלאטר לדחות את הבחירות, האירופאים יתמכו ביריבו הירדני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בישיבת אופ"א שנערכה היום (חמישי) בציריך, הביע הנשיא מישל פלאטיני תמיכה בעמדה של ההתאחדות הישראלית בנוגע להצעה הפלסטינית וקרא לכל ההתאחדויות המסונפות לאופ"א לפעול בהתאם להחלטת הוועד הפועל של הארגון ולהצביע נגד השעיית ישראל. כמו כן, על אף שהרעיון נידון, הוחלט לא להחרים את קונגרס פיפ"א מחר.

אופ"א החליטה כי תתמוך בהסכם הפשרה שהושג בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא פיפ"א, ספ בלאטר. אך אם הפלסטינים לא יקבלו את המתווה ויעלו את ההצעה להצבעה, המדינות החברות באופ"א יצביעו בעד ישראל. "ההצעה שהביאה ישראל מספקת ותורמת משמעותית לשיפור המצב", אמר פלאטיני, "ישראל לא הפרה אף תקנה ואין מקום להשעות אותה. אני משוכנע שפיפ"א תאמץ מחר את ההצעה של ישראל".

עם זאת, מבינים במשלחת הישראלית לציריך, בראשות עופר עיני, יו"ר ההתאחדות, כי כמעט אפסו הסיכויים לפשרה עם הפלסטינים ולהורדת ההצבעה מסדר היום של קונגרס פיפ"א. כעת משקיעים במשלחת את מרב המאמצים מול ראשי ההתאחדויות להצביע נגד השעייתה.

בנוסף להחלטה לתמוך בישראל, אופ"א החליטה לתמוך במועמדתו של הנסיך עלי מירדן בבחירות לראשות פיפ"א, זאת בעקבות החלטת הנשיא המכהן ספ בלאטר לא לדחות את הבחירות. ייתכן שהחלטה זו משנה את תמונת הסיכויים ומשפרת את האשפרות שהנשיא המכהן יודח. בתמורה לתמיכת המדינות האירופיות, מנסה פלאטיני לגייס את עלי להפעיל את כובד משקלו על הפלסטינים על מנת שלא יעלו את הנושא להצבעה, אך ספק אם אלה ישתכנעו.

"לא יודע כבר מה לעשות עם עצמי. מספיק זה מספיק. אני נגעל", אמר פלאטיני במסיבת העיתונאים שערך אחרי ישיבת אופ"א. "פיפ"א כבר לא חזקה כבעבר. אמרתי לבלאטר שעליו לעזוב, לפרוש, בגלל התדמית הרעה שהוא נותן לארגון. הוא ענה לי: 'מישל, אתה יודע שזה מאוחר מדי. הקונגרס נפתח מחר'. אפשר לנצח אותו מחר, ולא הייתי אומר את זה אתמול. הוא חסר מנוחה ועובר תקופה קשה".

מנגד, ולדימיר פוטין הצהיר על תמיכה בבלאטר. "המעצרים היו ניסיון ברור למנוע את בחירתו מחדש של בלאטר", אמר נשיא רוסיה, שמתח ביקורת על ההתערבות האמריקאית: "אם משהו קרה, הוא לא קרה על אדמת ארצות הברית ואין סיבה לאמריקאים להתערב". פוטין הבטיח כי גביע העולם ב-2018 יתקיים כמתוכנן ברוסיה. אוסטרליה, ששייכת להתאחדות האסייתית, התומכת בבלאטר, הודיעה על תמיכה בנסיך עלי לאור פרשת השחיתות. כזכור, האוסטרלים היו מועמדים לארח את גביע העולם 2022 והפסידו בהצבעה לקטאר.

בנאומו בפני באי ישיבת אופ"א אמר עיני: "אנחנו עושים ונמשיך לעשות כל מה שניתן כדי להבטיח קיום חיים ספורטיביים תקינים ככל האפשר ברשות הפלסטינית. ההצעה שלנו אמיתית ויש בה פוטנציאל עצום לשינוי המצב לטובה. עם זאת, כל ניסיון להפוך את פיפ״א לגוף שמתערב בקביעת גבולות בינלאומיים אינו מקובל עלינו. בשבועות האחרונים עשיתי ככל יכולתי לטובת פתרון הוגן. בשבת האחרונה אף נפגשתי עם ג׳יבריל רג׳וב במשרדי ההתאחדות הפלסטינית והושטתי שוב יד לשלום. רג׳וב לא הושיט יד חזרה והמשיך לתקוף את ישראל ולפעול להשעייתה.

"אני עדיין מאמין שניתן להגיע לפתרון הוגן, אבל אם הדבר לא יסתייע, אני מצפה מכם, חבריי לאופ״א, לעמוד לצידנו. הבהרתי לנשיא פיפ״א, ספ בלאטר, כי לא נוכל להתפשר בעניין המדיני ולא נהיה מוכנים שפיפ״א תהפוך לזירה פוליטית נוספת. חברים, היום האצבע המאיימת בהשעיה מופנית לעברנו, מחר היא יכולה באותה קלות להיות מופנית לעבריכם. בחרנו לא להשמיץ את מר רג׳וב, בחרנו לא לדבר בגנות ההתאחדות הפלסטינית, כי אני מאמין בכל לבי שהכדורגל חייב לשמש גשר לשלום, אמצעי לקרב ולחבר במקומות שלעתים המדינאים מתקשים. אל תאפשרו לאף אחד לעצור את המשחק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ