ספ בלאטר התפטר מנשיאות פיפ"א: "הכדורגל צריך התחלה חדשה"

ארבעה ימים לאחר שנבחר לכהונה חמישית, הודיע השווייצי על פרישה מתפקידו בעקבות פרשת השחיתות שנחשפה בארגון הגג של הכדורגל העולמי. ה-FBI הודיע: הוא ברשימת הנחקרים. הבחירות החדשות לא יתקיימו לפני סוף השנה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

ארבעה ימים אחרי שנבחר לנשיא פיפ"א בפעם החמישית, כינס הערב (שלישי) ספ בלאטר מסיבת עיתונאים בהולה בציריך, בה הודיע על התפטרותו מהתפקיד. "אני אוהב את פיפ"א יותר מכל דבר. חשבתי הרבה על המצב, על כהונתי ועל 40 השנים שלי בכדורגל", אמר, והוסיף כי הוא קורא לקיים בחירות חדשות בהקדם, בהן לא יהיה מועמד.

"אמנם נבחרתי ביום שישי לקדנציה נוספת, אבל המנדט שניתן לי ככל הנראה לא מקבל תמיכה מחלקים בעולם הכדורגל", המשיך בלאטר בן ה-79, "פיפ"א והכדורגל צריכים התחלה חדשה". הבחירות לנשיאות צפויות להיערך בין דצמבר הקרוב למארס 2016, ועד אז יישאר השווייצי בתפקידו. בשלב זה לא ברור אם ההתפטרות נובעת מהחלטה אישית או מלחץ של גורמים חיצוניים, אם כי ה-FBI פירסם בהמשך הערב שבלאטר נמצא ברשימת הנחקרים של הסוכנות בפרשת השחיתות המסתעפת בפיפ"א.

בהמשך דבריו, רמז בלאטר לחלק מהאנשים המואשמים בשחיתות: "הוועד הפועל כולל את ראשי הקונפדרציות היבשתיות, שאין לנו שליטה על מעשיהם שלהם, אבל אנחנו צריכים לתת דין וחשבון על דברים שהם עושים". בלאטר הציע כי מספר החברים בוועד הפועל יוקטן, שהקונגרס ייבחר את החברים הללו, ושפחות כוח יוענק לקונפדרציות השונות. "רציתי להנהיג את השינויים הללו בעבר, הפעם אני בטוח שגם אצליח", טען. בלאטר מינה את רואה החשבון החיצוני דומניקו סקאלה לפקח על מימוש השינויים וכן על ועדת הבחירות המיוחדת שתקום עתה.

"אלו חדשות מצוינות לכדורגל", אמר יו"ר ההתאחדות הכדורגל האנגלית, גרג דייק, ל-BBC, "לוח הזמנים לא משנה - חייבת להיות חקירה נגד פיפ"א, והארגון חייב לחתור לשקיפות מלאה". ההתאחדות לכדורגל הישראלית הודיעה כי היא "מכבדת את החלטתו של נשיא פיפ"א. בלאטר סייע לכדורגל הישראלי וגם במשבר האחרון הוביל לנוסחת פשרה, שייתרה הצבעה על השעיית ישראל. למען הסר ספק, ההתפטרות אינה משפיעה על ההחלטות שהתקבלו בקונגרס והדבר לא יידון שוב בבחירות הקרובות לתפקיד הנשיאות".

שעות ספורות לפני מסיבת העיתונאים נחשף מכתב מ-2008 ששלחה ההתאחדות הדרום אפריקאית לג'רום ואלקה, מזכ"ל הארגון והאיש מספר 2 בו, ולפיו הוא היה מודע לעשרה מיליון דולר שהועברו מהמדינה לסגן הנשיא דאז ג'ק וורנר. במקביל, הודיע ואלקה כי לא יגיע למונדיאל הנשים בקנדה שאמור להיפתח בשבת, ככל הנראה מחשש להסגרתו לארה"ב.

כזכור, ראשית הפרשה בשבוע שעבר, לאחר ש משטרת שווייץ פשטה על בית מלון בציריך בו שהו רבים מראשי פיפ"א ועצרה את חלקם. מדובר למעשה בשתי פרשיות שונות; האחת - חקירה המתנהלת בארה"ב על ידי ה-FBI בשל חשד לשחיתות ושוחד בהיקף של לפחות 100 מיליון דולר בין חברות שיווק ומדיה לאנשי פיפ"א בתמורה לזכויות שידור ושיווק. השנייה, אותה מנהל משרד התובע הכללי של שווייץ, מופנית נגד אנשים בוועד הפועל של פיפ"א בחשד לקבלת שוחד בתמורה להצבעה בעד רוסיה וקטאר כמארחות גביע העולם ב-2018 וב-2022. בלאטר עצמו לא נעצר או נחקר, אך השווייצים ייזמנו אותו לחקירה בימים הקרובים. דוברו טען שאין לו קשר להאשמות, אולם יש לציין כי בלאטר נחשד בעבר בקבלת שוחד.

נכון לעכשיו, נשיא אופ"א מישל פלאטיני נחשב למועמד המוביל להתמנות לנשיא פיפ"א הבא, למרות שטרם הודיע כי יתמודד על המשרה. גם הנסיך עלי, שהפסיד לבלאטר בבחירות האחרונות, עשוי לזכות בתפקיד. "אני חושב שהוא עשה את הצעד הנכון", אמר יורש העצר הירדני ל-CNN, עלינו להסתכל עתה אל העתיד".

וזה מה שג'ון אוליבר חושב על ספ בלאטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ