כתב אישום פלילי יוגש בשווייץ נגד ספ בלאטר

נשיא פיפ"א מואשם כי העניק "תשלום לא ראוי" על סך שני מיליון פרנקים שווייצים למישל פלאטיני וכי היה מודע לפגיעה באינטרסים העסקיים של הארגון. בית המשפט בברזיל החרים מניימאר נכסים בשווי של כ-47 מיליון דולר

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוזי דן
עוזי דן

התביעה הכללית בשווייץ החליטה היום (שישי) להגיש כתב אישום נגד נשיא פיפ"א, ספ בלאטר, בעקבות החקירה על פרשת השחיתות בארגון ובחשד ל"התנהלות פלילית" לצד אי סדרים כספיים והצעת שוחד. מדובר בין השאר על חתימת הסכם עם התאחדות הכדורגל של הקאריביים ועם ג'ק וורנר, בזמנו סגן נשיא פיפ"א, שהושעה ממנה. הטענה היא כי וורנר הרוויח כסף על חשבון האינטרסים של פיפ"א וחברת השיווק שלה, והכל בידיעתו והסכמתו של בלאטר.

סעיף נוסף מחשיד את בלאטר ב"תשלום לא ראוי" בסך שני מיליון פרנק שווייצי למישל פלאטיני, נשיא אופ"א, כשזה עוד היה בתחילת דרכו הניהולית. פלאטיני נחקר אף הוא בפרשה. העיתוי של פרסום ההודעה מטעם התביעה השווייצית אינו מפתיע - במקביל לישיבת הוועד הפועל של פיפ"א, וכשראשי הארגון נוכחים בציריך, בין היתר כדי להודיע כי משחקי גביע העולם בקטאר יתקיימו בין ה-21 לנובמבר ל-18 בדצמבר 2022. התביעה בשווייץ, יחד עם המשטרה המקומית, החרימה אמש מחשבים וקיבלה התכתבויות מייל של ג'רום ואלקה, המזכ"ל שהושעה השבוע וחשוד גם כן במתן שוחד.

דובר מטעם בלאטר הכחיש כי הוא "עשה משהו לא חוקי". פלאטיני פירסם הודעה רשמית ובה כתב: "נתבקשתי על ידי שלטונות שווייץ לספק מידע הנוגע לחקירה בעניין פיפ"א. אני תמיד תומך ברשויות החוק. בקשר לסכום ששולם לי, הוא היה עבור עבודות שביצעתי בשביל פיפ"א והבהרתי זאת לשלטונות בעדות שלי".

בעניין אחר, נכסים של ניימאר בסך 188 מיליון ריאל (כ-47 מיליון דולר) הוקפאו לפי דרישת בית המשפט למסים של ברזיל בשל חשד להעלמות מס בין השנים 2011 ל-2013. מדובר בכסף, נכסות וחברות בבעלותו ובבעלות משפחתו. בנוסף חשפו השלטונות כי התגלו אי סדרים כספיים בכל הקשור להעברתו של החלוץ מסנטוס לברצלונה ב-2013, העברה שסביבה ישנו חשד כבד לשחיתות. ניימאר חשוד בהעלמת 16 מיליון דולר אך לפי החוק בברזיל מי שמורשע בהעלמת מס משלם קנס לכל הפחות קנס בשיעור של 150% מעבר לסכום אותו העלים, ולכן הוחרמו כ-47 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ