אואן גיבסון, גרדיאן

שלטונו בן 17 השנים של ספ בלאטר כנשיא פיפ"א ממש לא הסתיים, זאת על אף שזרוע החקירה של ועדת האתיקה של הארגון השעתה אותו ל-90 ימים. עם זאת, שאיפותיו של נשיא אופ"א, מישל פלאטיני, להחליף את בלאטר – שהתחיל כמנטור שלו והפך ליריבו המר – נגוזו, לאחר שגם הוא הושעה ל-90 ימים בשל פרשת השחיתות ולא יוכל להגיש מועמדות לבחירות לנשיאות, שייערכו בפברואר 2016. גם המזכ"ל ז'רום ואלקה הושעה לתקופה דומה וסגן הנשיא לשעבר, צ'אנג מונג-ג'ון, הושעה לחצי שנה ונקנס ב-100 אלף פרנקים שווייצים. משמעות המהלך היא שהשלושה לא רשאים לייצג עוד את פיפ"א, לפעול תחת שמה, או להפיע בתקשורת כנציגיה.

בלאטר ופלאטיני היו תחת לחץ רב מאז שהתובע הכללי של שווייץ, מישל לובר, פתח בחקירה פלילית לגבי ההאשמות שבלאטר מכר את זכויות השידור לבכיר לשעבר של פיפ"א, ג'ק וורנר, ב-2006 והעביר "תשלום לא ראוי" בגובה שני מיליון פרנק שווייצי לפלאטיני ב-2011. השניים הכחישו שעשו משהו לא בסדר.

בלאטר נבחר לכהונה מחודשת על אף שהתביעה בארה"ב קראה להענקת אירוח המונדיאל ב-2022 בקטאר "גביע העולם של השחיתות" והגיש כתבי אישום נגד 14 בכירים בארגון בשלל האשמות. ימים לאחר מכן הבטיח שיעזוב בפברואר 2016. בלאטר יחזור לתפקידו בינואר, עם תום ההשעיה, וככל הנראה ישאר בתפקיד על לבחירות ב-26 בפברואר.

מהלך זה הוא ההתפתחות האחרונה בקריסתו האטית של מגדל הקלפים של פיפ"א מאז שהודיעו התובעים בארצות הברית על פתיחת חקירה על השחיתות בארגון. מי שצפוי כרגע לתפוס את הנשיאות על הארגון המושחת הוא איסה הייטאו, כיום סגן נשיא ותיק ובכיר. הייטאו הואשם בעבר על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי בשוחד – שהוכחש – ולאחרונה שינה את תקנון ההתאחדות האפריקאית על מנת שיוכל להישאר בתפקיד הנשיא, בו הוא אוחז מאז 1988.

מי שאמור להחליף את פלאטיני לעת עתה כנשיא אופ"א הוא יו"ר ההתאחדות הספרדית הוותיק, אנחל מריה וילה-לונה, שעדיין נותר תחת חקירה של ועדת האתיקה הפנימית של פיפ"א על כך שלא שיתף פעולה בחקירה על הענקת אירוח המונדיאלים ב-2018 לרוסיה ו-2022 לקטאר.

מוקדם יותר היום הוציא פלאטיני הודעה לתקשורת, ובה ביקר את ההדפלה "הבלתי מתקבלת על הדעת" על דבר השעייתו, אליה התייחס כ"ניסיון לפגוע במוניטין שלי". עוד כתב הצרפתי כי "תמיד התבטאתי ונהגתי בכנות והגינות לפי צו מצפוני. אם יתברר כי הטענות לגבי האינטרסים של ועד האתיקה של פיפ"א נכונות, לא אנוח עד שהאמת תצא לאור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ