מה בטוח בחיים האלה? מוות, מסים ומכת הפציעות השנתית של ארסנל

בחירת הרכבים לקויה? שיטות האימון של ונגר? שחקניו הנמוכים? שלל תיאוריות מבקשות להסביר את אחד הדברים הבטוחים בחיים ובכדורגל

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כמות הימים המצטברת של פציעות בקבוצות הגדולות בפרמייר-ליג במשך 11 עונות בין 2004/5 ל-2014/15
עוזי דן
עוזי דן

נתחיל בחידה: מהו הייחוד של ג'ואל קמפבל בין שחקני השדה של ארסנל? התשובה: כולם חוץ ממנו נפצעו ב־2015. ממש כך.

מספר הפצועים של התותחנים כעת עומד על עשרה, אחרי שגם לורן קוסיילני, אלכסיס סאנצ'ס וסנטי קאסורלה נפגעו במשחק נגד נוריץ' ביום ראשון. רק לבורנמות' יש יותר פצועים (11) בין קבוצות הפרמייר־ליג, אבל אצלה מדובר במכה חד פעמית. בארסנל זוהי תופעה.

לאחר הפציעה של סאנצ'ס שרקו האוהדים בוז לארסן ונגר, פשוט בגלל שידעו כי הצ'ילאני עלה לשחק עם בעיה. קאסורלה אמנם סיים את המשחק, אך ונגר אישר כי עשה זאת "על רגל אחת". לא ברור אם השניים ישחקו בשבת מול סנדרלנד או נגד אולימפיקוס בשבוע הבא, במשחק המכריע בליגת האלופות.

כך נמשך לו הריטואל הכמעט קבוע. העונה מתקדמת, ואיתה שורת הפציעות בארסנל. זה קורה כל שנה. בעשור האחרון היו לתותחנים הכי הרבה פציעות בפרמייר־ליג, והשאלה למה. אחת התשובות, ועל כך יצא קצפם של האוהדים, היא הבחירות של ונגר. סאנצ'ס שיחק המון בשנה האחרונה עבור הקבוצה ונבחרת צ'ילה, ומתח שריר במשחק מול דינמו זאגרב. ונגר התגונן, אמר כי השחקן נראה כשיר, ובוודאי הוא האחרון שירצה כי שחקניו ייפצעו, אבל עובדה שהאוהדים דיברו על כך שזו טעות לפני ובמהלך המשחק, והצ'ילאני אכן נפצע.

אבל כנראה שמדובר במשהו עמוק יותר. הפיזיותרפיסטית הבריטית מארגו סמי, הראשונה שעבדה בקבוצת גברים בכדורגל האנגלי, טוענת שמדובר בטקטיקה של ארסנל. "שחקנים מתנהגים בצורות מסוימות במצבים מסוימים במשחק, כהוראות של המאמן. זה עניין טקטי והתנהגות מסוימת יכולה לגרום כך ליותר פציעות. אי אפשר לייחס את זה לשיפוט". במשפט האחרון היא רומזת בבירור להאשמות של ונגר כאילו השופטים אשמים בחלק מהפציעות בגלל שאינם מחמירים מספיק לגבי עבירות.

דבושי נפצע מול טוטנהאם. מאמן הולנדי מוכר טוען כי ארסנל מתרכזת ב"כושר לטווח קצר" במקום לבנות את השרירים באופן מתוןצילום: רויטרס

השופטים בפרמייר־ליג אכן מאפשרים משחק קשוח יותר מאשר ברוב העולם. כך היה תמיד וזה אחד היתרונות או החסרונות של הכדורגל האנגלי, תלוי בנקודת ההשקפה, אבל השיפוט אחיד ואיש לא רודף את ונגר או שחקניו. כרגיל, ונגר קצת פרנואיד.

אם מסתכלים על עשרת הפצועים — סאנצ'ס, קוסיילני, קאסורלה, דני וולבק, ג'ק ווילשייר, תומאס רוסיצקי, קיירן גיבס, תיאו וולקוט, מיקל ארטטה ופרנסיס קוקלין — מזהים רוב ברור לשחקני קישור והתקפה, וגם פה מדובר ברוטינה אצל ארסנל. יחד עם העובדה שבקבוצה מופיעים שחקנים קטנים יותר בהכללה, בייחוד בקישור ובהתקפה, פותחו תיאוריות קונספירציה של ממש. כך, למשל, "תיאוריית גוליבר של פציעות השרירים". לפיה, שחקנים נמוכים, ולכן בעלי רגליים קצרות, שהתנועה שלהם על המגרש מרבה להיות גם לצדדים, כאלו שמעורבים בהרבה מסירות ובמה שקרוי משחק גיאומטרי, נוטים להיפצע יותר מאחרים, בייחוד בשרירים. זאת, בגלל שהם מאמצים אותם יתר על המידה.

ונגר בהחלט נוטה לשחקנים קטנים וטכניים. המספרים מראים שהקשרים והחלוצים של ארסנל נמוכים בארבעה סנטימטרים מהממוצע בפרמייר־ליג. יחד עם העובדה ששני השחקנים הגדולים ביותר בארסנל, פר מרטסאקר ואוליבייה ז'ירו, הם בין אלו שנפצעים הכי פחות בקבוצה, יש פה תיאוריה שנראית מעניינת. בפועל, מדובר בהמצאה, לקחו נתונים ובנו סביבם משהו. אין לתיאוריה שום ביסוס רפואי, ויש לא מעט קבוצות שמשחקות את סוג הכדורגל של ארסנל — ברצלונה, למשל — מבלי שהפציעות בהן יחרגו מהנורמלי.

אולי מדובר בעייפות מצטברת של הגוף. אחרי הכל, ארסנל משחקת תמיד בליגת האלופות ורוב שחקניה בינלאומיים. גם התיאוריה הזאת לא ממש עומדת במבחן המציאות. תשעה משחקני ארסנל פתחו העונה בהרכב ב־15 משחקים או יותר — כמו מנצ'סטר יונייטד, פחות מצ'לסי, יותר ממנצ'סטר סיטי. לכולן יש פחות פצועים. שגויה גם המחשבה שבארסנל המהירה נפצעים שחקנים בגלל שהם רצים יותר. נתוני המרחק שעברו שחקנים בעונה שעברה מראה שמבין שחקני ארסנל, רק ארון ראמזי נמצא בצמרת הגבוהה של הפרמייר־ליג.

קוקלין נפצע מול צ'לסי
עוד אחד נפל, הפעם קוקלין. מספר הפצועים של התותחנים כעת עומד על עשרהצילום: רויטרס

יש שטוענים כי הבעיה היא באימונים של ונגר. ריימונד ורהייחן, מאמן הולנדי שהחל כמאמן כושר, נחשב מומחה לאימונים ולפיזיולוגיית שחקנים. הוא טיפוס צבעוני שמרבה למתוח ביקורת על שיטות אימונים. כך, למשל, היה לו מה להגיד על צ'לסי וטוטנהאם. הוא גם האשים את האימונים של דייויד מויס במנצ'סטר יונייטד בפציעה של רובין ואן פרסי ועוד.

זה לא אומר שאין משהו בדבריו. ורהייחן טוען תקופה ארוכה שוונגר לא מבין בענייני כושר ושזו נקודה חלשה אצלו. מצד אחד, ההולנדי אינו בדיוק יושב באימונים של ארסנל. מצד שני, הוא מומחה בתחום וסיפר ששוחח עם לא מעט שחקנים של המועדון. עיקר טענתו היא שארסנל בונה מה שהוא מכנה "כושר לטווח קצר", בייחוד באימוני טרום העונה, "אז הם מתאמנים כאילו הם במארינס". זאת, במקום לבנות את הכושר ויכולת השרירים באופן מתון יותר ולאורך תקופה. לדעתו, זו גם הסיבה לכך שלאחר כמה חודשים, באזור נובמבר־דצמבר, יש לארסנל מכת פציעות.

ביקורת נוספת שלו, והיא נשמעת גם מפי האוהדים, היא שוונגר לא נותן לשחקנים לנוח מספיק ומחזיר אותם מפציעות מוקדם מדי. זה היה ברור עם סאנצ'ס וגם לפני כמה שבועות במקרה של ראמזי. ונגר, כמובן, האשים בכך את מאמן נבחרת וולס.

ייתכן מאוד שמדובר בצירוף של חלק מהסיבות הללו — או כולן יחד. צריך גם להוסיף את העובדה שההרכב של ארסנל די צפוי לקראת משחקים גדולים, בהם מתאמצים יותר ונפצעים יותר. בשורה התחתונה, כאשר אתה סובל מבעיית פציעות כבר עשר שנים, אולי זה לא מקרי שהפכת בתקופה הזו מאלופה לקבוצה שאפילו לא ממש נאבקת על התואר.

כרגע, בכל מקרה, רק תוסיפו להם שוער, ולארסנל יש הרכב פצועים שטוב בהרבה מההרכב הבריא.

הפצועים של ארסנל

פרנסיס קוקלין (רצועה בברך)
מועד חזרה משוער: פברואר
דני וולבק (ברך)
מועד חזרה משוער: ינואר
תומאס רוסיצקי (ברך)
מועד חזרה משוער: תחילת ינואר
ג'ק ווילשייר (שוק)
מועד חזרה משוער: סוף דצמבר
א. סאנצ'ס (שריר מיתר הברך)
מועד חזרה משוער: 3 שבועות
מיקל ארטטה (שריר השוק)
מועד חזרה משוער: שבועיים
תיאו וולקוט (שריר השוק)
מועד חזרה משוער: שבועיים
לורן קוסיילני (ירך/מותן)
מועד חזרה משוער: סוף השבוע
קיירן גיבס (שוק)
מועד חזרה משוער: סוף השבוע
סנטי קאסורלה (ברך)
מועד חזרה משוער: לא ידוע

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ