ספ בלאטר ומישל פלאטיני הושעו לשמונה שנים מכל פעילות הקשורה לכדורגל

ועדת האתיקה של פיפ"א קבעיה כי על נשיא פיפ"א ונשיא אופ"א אסור לעסוק בכל פעילות הקשורה בכדורגל

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משיל פלאטיני (מימין) וספ בלאטר
עוזי דן

אחרי שהושעו זמנית ל-90 יום, הבוקר (שני) קבעה ועדת האתיקה של פיפ"א כי ספ בלאטר, נשיא פיפ"א, ומישל פלאטיני, נשיא אופ"א, יושעו לשמונה שנים מכל פעילות הקשורה לכדורגל. ההחלטה התקבלה בעקבות התשלום של בלאטר לפלאטיני על סך שני מיליון פרנק שווייצי ב־2011, לטובת שירותים שנתן כביכול הצרפתי לפיפ"א ולבלאטר כעשור קודם לכן. לפי החשד, לא במקרה התשלום בוצע ערב הבחירות לנשיאות פיפ"א ב־2011, כשפלאטיני שנחשב למועמד לנצח את בלאטר הסיר בסופו של דבר את מועמדותו.

ועדת האתיקה קבעה כי השניים הפרו אמון ונהגו שלא לפי כללי האתיקה. באין הסכם כתוב או הוכחות שמדובר בשוחד הם אמנם לא הואשמו בכך, אבל ההחלטה של ועדת האתיקה מרמזת שחבריה רואים בבלאטר ופלאטיני כמי ששיקרו לוועדה. השניים מכחישים שעשו משהו בניגוד לחוק, וככל הנראה יערערו לבית המשפט הגבוה לספורט - קא"ס.

"מר בלאטר, בתפקידו כנשיא פיפ"א, אישר תשלום למר פלאטיני, תשלום ללא כיסוי חוקי", נכתב בהחלטת הוועדה, "גם בשימוע מול הוועדה מר בלאטר לא הצליח להסביר את טיב התשלום. הטענה לסיכום שבעל פה לא שכנעה את הוועדה ואנו דוחים טענה זו". 

"אני מצטער. אני מצטער שאני עדיין שק חבטות. אני מצטער שכנשיא פיפ"א אני שק חבטות", אמר בלאטר לאחר ההודעה על ההשעייה, "אני מצטער עבור הכדורגל. אני מצטער עבור חברי פיפ"א. אני מצטער לגבי הדרך בה נוהגים בי בעולם הזה. אלחם למעני ולמען פיפ"א. מדוע השעו אותי לשמונה שנים? נערער על ההחלטה בוועדת הערעורים של פיפ"א, בבית המשפט בשווייץ, בקא"ס". 

כזכור, במאי השנה פרצה פרשת השחיתות בפיפ"א, שהסתעפה מאז ללא מעט אנשים בכירים בכדורגל העולמי. כעת מגיעה הפרשה לשיא חדש, כששני האנשים החזקים בכדורגל העולמי מושעים ממנו לתקופה ארוכה. 

בלאטר, היום בשווייץ. "אני מצטער. אני מצטער שאני עדיין שק חבטות."צילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ