מכוניות מתפוצצות, איומים ברצח ושופטים מכורים: ליגת הכדורגל בקפריסין היא הליגה המושחתת בעולם

תופעת ההטיות הפכה את הענף הפופולרי באי השכן לאחד המושחתים בעולם. כש-70% מהשחקנים מודים בקיומה וחלקם אף מקבל פניות בזמן המחצית, איש כבר לא מאמין למה שעיניו רואות. כך גם גורמים שמאיימים ברצח על כדורגלנים זרים והובילו סדרה של פיגועים נגד שופטים

הלנה סמית', ניקוסיה, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדרבי בין אומוניה לאפוא"ל ניקוסיה ב-2012
הדרבי בין אומוניה לאפוא"ל ניקוסיה ב-2012. המשבר הכלכלי שפרץ באותה שנה החמיר את הצרותצילום: Petros Karadjias / AP

זו היתה השנייה מבין שש פצצות, והקרובה ביותר הביתה. הדינמיט, דחוס בתוך צינור, התפוצץ בשעות הקטנות של הבוקר. בלי אזהרה, בלי טלפון מתריע. כשהתרחש הפיצוץ הוא עשה את מה שנועד לעשות - קרע חלק גדול מגבו של בניין בן שתי קומות שמשמש כמטה של איגוד השופטים בקפריסין.

חרלמבוס סקאפוליס זוכר את הרגע הזה היטב. כדי להימנע מהחום של הקיץ, הוא כבר היה ער והתאמן באחד המגרשים בניקוסיה כשקיבל טלפון בחמש וחצי בבוקר. "כשהגעתי לשם היו חלונות שבורים, פאנלים הרוסים, זכוכיות בכל מקום", הוא נזכר, "הבטתי סביב ואמרתי לעצמי שזה לא מצחיק. הגענו למצב שאנחנו המקום הכי מסוכן בעולם להיות בו שופט כדורגל".

שלושה חודשים אחר כך, עוד פצצה התפוצצה מחוץ לבית צנוע בעיר לימאסול. מעוצמת הפיצוץ, מארו מוסקו בת ה-60 הועפה ממיטתה בקומה השנייה. הפצצה נועדה לבנה תומאס, שופט ליגה קפריסאי, שלא היה במקום. כעבור כמה שבועות, מכונית ששייכת לאשתו של שופט אחר הוצתה. ימים ספורים קודם לכן הושחת לחלוטין רכבו של ליאוניטוס טראטוס, בכיר שופטי קפריסין, במרתף הבניין בו התגורר. היתה זו ההתקפה השנייה נגדו. לא פלא שהשופטים החוששים לחייהם בחרו להצביע ברגליים ובמשך שבוע החרימו כל פעילות. למעשה, הם השביתו את הכדורגל המקומי.

איש לא נעצר בקשר לפיצוצים הללו. קבוצה שקוראת לעצמה "לוחמי הגרילה העירוניים החמושים משער 9" לקחה על עצמה את האחריות וטענה כי זו "תחילתו של מאבק מזוין נגד הכדורגל הקפריסאי המושחת". אפילו עכשיו, כמעט שנה וחצי אחר כך, סקאפוליס ממצמץ בעצבנות כשהוא מדבר על הפיצוצים. כך גם ספירוס נאופיטידס, נשיא התאחדות הכדורגלנים הקפריסאים, שמצא את עצמו עוסק באיומי רצח על שחקנים זרים ובשבועות האחרונים קרא למשטרה לנקות את הענף.

אחרי הכל, זו קפריסין, אי קטן בו כמעט כולם מכירים את כולם, שבו נחשב הכדורגל לספורט לאומי. אלימות בדרך כלל לא היתה נחלת המשחק המקומי מלבד קטטות בין אוהדי אפוא"ל ניקוסיה לאומוניה ניקוסיה, שתי הקבוצות הגדולות של האי, שהיריבות ביניהן חוזרת לימי מלחמת האזרחים ביוון בשנות ה-40'. דברים השתנו. הכדורגל הצית בקפריסין סוג של מלחמה, שלטענת סקאפוליס לא מנסים לפתור אותה. "כל האירועים הללו ועדיין איש לא הוענש", הוא נאנח מאחורי השולחן במשרדו, "אם אתה שופט כדורגל, שופט בכיר, אתה מודאג כי אינך יודע מתי יגיע התור שלך".

ישראל - קפריסין במוקדמות יורו 16 בשנה שעברה. הכדורגל הצית בקפריסין סוג של מלחמהצילום: ניר קידר

איך הפך המשחק היפה לאחד הנגועים ביותר במכירת משחקים? כיצד הוא נהיה כלי משחק בידי סינדיקטי הימורים ממקומות רחוקים כמלזיה? איך הפך לכה מושחת ונגוע?

מאריוס פאנאי, שופט קפריסאי בינלאומי, החליט לדבר לאחר סדרת הפיצוצים. במסיבת עיתונאים הסביר את הצדדים האפלים של הכדורגל המקומי: בעיטות 11 שלא היו צריכות להישרק; עבירות שלא היו צריכות להיפסק; שחקנים שלא היו צריכים להיות מורחקים. הוא הזכיר שמות, סיפק מסמכים וחשף הוכחות בדמות הקלטות שמגלות את רשת השחיתות שאופפת את הליגה. הוא גם טען שחלק מהמשחקים הוטו לפי הוראת פקידים בכירים בהתאחדות הכדורגל של קפריסין.

"עשיתי זאת מתוך תקווה שהשלטונות לא יעצמו עיניים", אומר פאנאי, שהושעה מתפקידו ואולץ להגר לבריטניה, "שופטים יכולים לעשות מה שהם רוצים. זו יכולה להיות החלטה חשובה או קטנה, תלוי במשחק ואם הוא משודר בטלוויזיה. אם אין מצלמות, הם עושים דברים גדולים".

הגילויים שלו כמובן עוררו סערה גדולה. מי שהאמין כי הוא אמיץ ראה בו איש של עקרונות ולוחם צדק. אחרים חשבו שהוא משוגע, מניפולטור ומונע משאפתנות אישית. הוא זכה לתמיכה ממקומות בלתי צפויים. לא רק הארגון למלחמה בשחיתות בכדורגל, "פדרבט" היושב בבלגיה, שיבח את אומץ לבו. כך גם ניקוס קארטאקוליס, מי שהיה יו"ר הוועד האולימפי הקפריסאי ודמות הספורט הבכירה במדינה. "מה שעשה היה אמיץ מאוד", אומר קארטאקוליס, שמלמד באוניברסיטה מקומית, "קיימת שחיתות בכל פן בחיים בקפריסין. הבעיה איננה רק בספורט".

קארטאקוליס למד זאת בדרך הקשה. "כמו הרבה פליטים אחרי הפלישה הטורקית ב-1974, גדלתי במחנה ושיחקתי כדורגל. הפכתי לשחקן. אני זוכר שהבקעתי וכל כך שמחתי, גם ניצחנו. ואז כולם מסביב אמרו לי 'מה אתה שמח, המשחק היה מכור'. התאכזבתי כל כך ואמרתי להם שיום אחד זה ישתנה".

השופט הקפריסאי הבינלאומי מאריוס פאנאי. הסביר את הצדדים האפלים של הכדורגל המקומי צילום: Petros Karadjias / AP

לדעת פאנאי, מתוך 300 השופטים בקפריסין, אין יותר מ-10% "נקיים באמת". אלו שממלאים את הוראות מטי המשחקים ראו את הקריירה שלהם נוסקת במהירות. רבים מהם הפכו לשופטים בינלאומיים ששופטים באירופה ולכן גם מרוויחים טוב יותר. "הייתי חייב לפתוח את הפה, הייתי חייב לדבר על הדברים הללו כדי שהשלטונות סוף סוף יפעלו", הוא אומר.

בין העדויות שניתנו למשטרה היו שיחות בין בכירים בהתאחדות הקפריסאית, שמוכיחות לכאורה את מעורבותם במכירת משחקים. שני בכירים באיגוד השופטים, כולל היו"ר מיכאליס ארגירו, נעצרו בחשד למעורבות במכירת משחקים, הכחישו ושוחררו.

"קראנו בעונג את ההאשמות של פאנאי", כתב במייל פרנצ'סקו בראנקה, מזכ"ל "פדרבט", "אנחנו מחשיבים את קפריסין לאחת הליגות המושחתות בעולם. אנחנו גם רואים בקפריסין סוג של בית ספר למכירת משחקים. המצב כה עצוב, שסוכנויות הימורים מזמן הפסיקו להציע יחסים למשחקים בליגה הבכירה. במקום כמו קפריסין הליגה אינה תחרות אלא תרגיל במכירת משחקים, ובלי ספק השופטים הם חלק מהבעיה".

לא עזרה העובדה שקפריסין חוותה משבר כלכלי גדול ב-2012, וששחקנים רבים לא קיבלו משכורות במשך חודשים. המצב הגיע לכך שארגון השחקנים המקצועני העולמי, "פיפרו", המליץ לשחקנים לא לחתום בקפריסין. תקציב קבוצות ירד מ-25 מיליון יורו ל-1.5 מיליון. "אחרי המשבר הכלכלי היתה בעיה גדולה של כסף", אומר נאופיטידס, שכמעט לבדו מנסה לעורר מודעות לבעיה, "הרבה אנשי עסקים ראו בכדורגל דרך לגייס כסף בהימורים בלתי חוקיים. יש 350 שחקנים בליגה הראשונה, 280 שחקנים בליגה השנייה, ומכירת משחקים נהייתה דרך חיים לחלק מהקבוצות. אמרו לשחקנים שכך משלמים את המשכורות שלהם". חלק מהבעיה, לדבריו, הוא ששחקנים מפחדים לאבד את מקום עבודתם ומשכורתם.

בשנה שעברה ביצע ארגון השחקנים ניסוי בן חודשיים במסגרתו דיווחו כדורגלנים על מכירות. 71% מהשחקנים בליגה השנייה ו-67% מאלו בליגה הראשונה הודו בקיומן, כמעט כולם בגלל הימורים בלתי חוקיים. 23% מהשחקנים טענו שפנו אליהם ישירות. חלקם קיבלו פנייה במחצית משחק, כשרק לבעלי תפקידים בקבוצות יש אפשרות כזו.

מנכ"ל ההתאחדות הקפריסאית, אנטוליס מינולאס, יושב במשרדו בקומה השלישית בבניין אותו חנכו מישל פלאטיני וספ בלאטר ב-2007, ובחיוך רחב מכחיש את כל הטענות. הוא אומר שעל סמך ההאשמות של פאנאי, המשטרה לא רק החרימה מסמכים, מחשבים וספרים בהתאחדות, אלא גם פתחה בחקירה בת עשרה חודשים שלא הותירה אבן על אבן. "אישית הייתי במשטרה, אין שום האשמה מבוססת כלפי המשרד הזה או מי מעובדיו", אמר, "למעשה, אנחנו הארגון היחיד בקפריסין שקיבל תעודה מהמשטרה שהוא נקי. ההאשמות שייכות להיסטוריה".

הרוב מתייחסים לדבריו בביטול ויודעים שיש בעיה. בלחץ של משרד המשפטים, קבעה ההתאחדות תקנות חדשות - כולל קנס של 10,000 יורו ואף איבוד הקצבות של ההתאחדות למועדונים שיהיו מעורבים בהטיית משחקים. נאופיטידס מתקשה להאמין שזה יעזור.

ׁ(לכתבה בגרדיאן)

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ