מת קרלוס אלברטו, הקפטן האגדי של נבחרת ברזיל הגדולה של שנות ה-70 ומגדולי המגנים בכל הזמנים

האיש שכבש את "השער המושלם" במקסיקו 70, שהיה הקפטן בנבחרת האגדית של "חמשת מספרי 10" והמגן הראשון שכבש שערים רבים, שאחר כן אימן ולבסוף שימש כפרשן נערץ, מת מהתקף לב בגיל 72 בעיר בה נולד

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרלוס אלברטו עם גביע העולם
קרלוס אלברטו עם גביע העולם. היה אגדה חיה, עכשיו הוא אגדה במרומיםצילום: BRUNO DOMINGOS/רויטרס

גם מי שטרם נולד אז או היה צעיר מדי מכדי לזכור, מכיר את השער ההוא אם הוא חובב כדורגל. מהלך מופלא שהשתתפו בו כמעט כל השחקנים של ברזיל על המגרש, עם 7-6 מסירות שהסתיימו בבישול של פלה למגן הימני, שעלה והשכין בטיל אדיר את הכדור ברשת של אנריקו אלברטוזי האיטלקי - 1-4 לברזיל.

זה היה אקורד הסיום של המונדיאל במקסיקו 1970, ומה שמכונה מאז "השער המושלם". זה היה שער סימבולי בצורה יוצאת דופן, שמסמל עד היום את הנבחרת המופלאה של 1970, אשר נחשבת כגדולה בהיסטוריה - בוודאי הגדולות מבין אלו שזכו בגביע העולם. אותו מגן ימני שכבש היה גם הקפטן של הסלסאו, והוא היה זה שהניף, בפעם השלישית של הקנריות, את הגביע על שם ז'יל רימא, שנלקח הביתה לריו לצמיתות.

שמו היה קרלוס אלברטו טורס, אבל "קרלוס אלברטו" לבד זה מספיק, למרות שהיו עשרות שחקנים בשם הזה. כי קרלוס אלברטו, שמת היום (שלישי) מהתקף לב בגיל 72, היה אגדה חיה. מעכשיו הוא אגדה על הדשא במרומים.

הוא היה אחד המגנים התוקפים הראשונים בכדורגל, מגדולי המגנים הימניים בכל הזמנים, שחקן אלגנטי בצורה שלא זכורה עד אז ממגן, קורא אדיר של המשחק - שוב לא משהו שהיה נהוג אצל מגן - ולבטח גדול הקפטנים של הסלסאו. היום, כאשר לא פעם ממונה הכוכב התורן להיות קפטן של נבחרת בלי קשר ליכולת המנהיגות שלו, זה לא ברור כמעט איך היה המגן הימני הקפטן של ברזיל המופלאה עם פלה, עם רבילנו וז'ארז'יניו, עם טוסטאו וגרסון, "חמשת מספרי 10" כפי שכונו. אבל אז זה היה ברור ומובן מאליו וטבעי והכי נכון בעולם. קרלוס אלברטו היה מנהיג מלידה, הוא היה סמכותי, הוא היה הקול של אותה נבחרת, הוא היה הקפטן בה"א הידיעה. ה-קפטן בהיסטוריה של ברזיל, ואחד הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל.

קרלוס אלברטו מניף את הגביע ב-1970. מהקפטנים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגלצילום: Gianni Foggia/אי־פי

כקפטן הוא היה ידוע לא רק בסמכותיות שלו, במנהיגות, בעובדה שהיה רגוע ובעל אופי, אלא גם כמי שהיה סוג של מאמן ומדריך על המגרש. בקבוצות או בנבחרת, אף שחקן שטעה לא נמלט מכך - קרלוס אלברטו היה קורא לו ונוזף בו בעדינות על הטעות, לצד הסבר ודברי טעם עדינים. "ההרצאה" קראו לכך שחקנים, מאמנים ואוהדים. אף שחקן לא הצליח להבריז מההרצאה של מהקפטן, אפילו לא פלה.

הוא נולד בריו אהובתו, בה גם מת. הוא גדל בפלומיננשה, בה שיחק שתי קדנציות (אגב, גם בנו שיחק בה), עבר בפלאמנגו וסיים בארה"ב, אבל את עיקר הקריירה שלו - שמונה שנים - עשה בסנטוס, רובן עדיין לצד פלה, והתיאום בין השניים שהגיע לשיא באותו גול מופלא היה מדהים. אחרי 19 שנה כשחקן, בהן היה למגן הראשון שכבש הרבה שערים (שמונה ב-53 משחקי נבחרת, מעל 80 בקריירה, בזמנו שיא עולמי למגן), הוא הפך למאמן. במשך יותר משני עשורים אימן, חלק גדול מהזמן בגדולות של ריו, אבל גם ברחבי ברזיל והעולם, כולל נבחרות כמו עומאן ואזרביג'אן. בעשור האחרון הוא שימש כפרשן טלוויזיה, ובשני המונדיאלים האחרונים היה אפשר לראות אותו בעמדה זו, מוקף בעיתונאים מעריצים מברזיל ומשאר העולם - שרק למראה הפנים המחוטטות, החיוך, ההליכה הגמלונית והכריזמה, נשתלו במקומם.

בשנים האחרונות נלקחו למגרש למעלה גדולי עולם וכמה מטובי השחקנים בכל הזמנים - פרנץ פושקאש, אלפרדו די סטפאנו, אוזביו ויוהאן קרויף. עכשיו יש להם קפטן לנבחרת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ