קבוצת אוהדים תיכננה לפגוע באברהם גרנט עם הגעתו למצרים

במצרים מדווחים על איומים כלפי המאמן הישראלי של נבחרת גאנה, שאמור להגיע למדינה ב-13 בנובמבר במסגרת משחק במוקדמות המונדיאל. החשודים עוכבו לחקירה ושוחררו באזהרה

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אברהם גרנט
אברהם גרנט. מיהר להוציא דרכון פולניצילום: אי־אף־פי

הידיעה - שפורסמה לראשונה אתמול (שני) בערב באתר "הארץ" - לפיה קבוצת אוהדים מצרית מתכוונת לפגוע באברהם גרנט, המאמן הישראלי של נבחרת גאנה, כשיגיע למשחק בין שתי הנבחרות במוקדמות המונדיאל ב־13 בנובמבר, עוררה גל של ספקולציות לגבי המשחק שאמור להתקיים באלכסנדריה. נכון לעתה אין תכנית להעתיק את מקום המשחק מהאיצטדיון, וגרנט וההתאחדות הגנאית לא הודיעו כי המאמן לא יגיע למשחק. 

בכיר בהתאחדות המצרית חשף אתמול את העובדה כי אוהדים רבים של קבוצות אולטראס מצריות פנו להתאחדות בדרישה שגרנט לא ייכנס למצרים. בנוסף לכך, לפי אותו בכיר מצרי, תיכננה קבוצת אוהדים לפגוע במאמן עם הגעתו למדינה. לפי ההתאחדות וכוחות הביטחון המצריים אנשי אותה קבוצה "אספו פרטים על הגעת גרנט וגאנה". הם עוכבו לחקירה ושוחררו באזהרה. אוהדים אחרים הודיעו להתאחדות כי יחכו בשדה התעופה במחאה ויינסו למנוע את כניסתו למדינה.

מעבר לעובדה המצערת שלמרות הסכם שלום בין 37 שנים ההמון המצרי לא בדיוק אוהב את ישראל, העובדה שיש יחסים דיפלומטיים בין המדינות וכי ישראלים יכולים להיכנס למצרים, עולה השאלה הרחבה יותר מבחינת פיפ"א. יש אמנם התחשבות בפוליטיקה הבינלאומית - כמו ישראל, לדוגמה, שמשחקת ביבשת אירופה במקום אסיה -  אבל מנגד יש גם הקפדה שלא יהיו חרמות ונידויים. כך, למשל, כל מארחת של טורניר מחויבת לאפשר כניסה לכל נבחרת שמגיעה, גם אם מדובר במדינת אויב. בהצעת קטאר שזכתה באירוח מונדיאל 2022, היא חויבה לאפשר את כניסת נבחרת ישראל במקרה וזו תעלה לגביע העולם, כמו גם כניסת עיתונאים ואוהדים ישראלים.

המקרה של גרנט פשוט יותר. התקנון מחייב, בוודאי במשחקים רשמיים כמו מוקדמות המונדיאל, לאפשר כניסת כל גורם רשמי - מאמן, שחקן וכו'. כאשר מונה גרנט למאמן גאנה עלתה השאלה מה יהיה במקרה של משחקים במדינות עוינות לישראל, וההתאחדות הגנאית הסתמכה על התקנון. במקביל, הוציא גרנט דרכון פולני.

האבטחה הכבדה ביותר שנתקלתי בה במשחק כדורגל היתה בגמר אליפות אפריקה ב-2006, בקהיר, עת הגיע הנשיא דאז חוסני מובארק למשחק הגמר (מצרים ניצחה את חוף השנהב). גאנה וגרנט, בכל אופן, יכולים וצריכים לסמוך על המצרים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ