המאמן הפדופיל בארי בנל מואשם בשמונה מקרי תקיפה מינית של ילד

התביעה בבריטניה הגישה הערב כתב אישום נגד בנל, על אירועים שהתרחשו לכאורה בין 1985-1981 ושמסעירים את הכדורגל האנגלי

שאול אדר
לונדון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנל בבית המשפט בפלורידה ב-1995.
בנל בבית המשפט בפלורידה ב-1995. "כולם הכירו את השמועות על בנל"צילום: Will Dickey/אי־פי

התביעה המלכותית בבריטניה הגישה הערב (שלישי) כתב אישום נגד בארי בנל, מאמן הכדורגל הפדופיל שעדויות רבות של חניכים לשעבר שלו נחשפו בשבוע האחרון, בגין שמונה מקרים של תקיפה מינית של ילד מתחת לגיל 14, שאירעו לכאורה בין 1985-1981. בנל שוחרר היום מבית החולים בו אושפז לאחר שנמצא חסר הכרה בליל שישי, ב"מצב מעורר דאגה", על פי הגדרת המשטרה. בנל, שכבר הורשע שלוש פעמים בבריטניה ובארצות הברית בעקבות תקיפה ואונס של ילדים, צפוי להופיע לפני שופט בצפון אנגליה ב-14 לדצמבר.

כשבועיים אחרי הפרסום הראשון של ראיון עם אנדי וודוורד, אחד מקורבנותיו של בנל בקבוצת קרו אלכסנדרה, הפרשה הולכת ומסתעפת. "הגרדיאן" פרסם שמעשיו של בנל היו ידועים בחוגי כדורגל בצפון-מערב אנגליה שנים רבות לפני הרשעתו, אבל לא ננקטה נגדו פעולה על ידי רשויות החוק. מספר קבוצות ילדים ונוער במנצ'סטר אסרו על בנל להיות נוכח במשחקיהן ובמספר פעמים אף הרחיקו אותו בכוח מהמגרש.

"כולם הכירו את השמועות על בנל", סיפר לעיתון מאמן בקבוצת נוער ממנצ'סטר, "נאמר לנו באופן מפורש שאם הוא מגיע למשחק עלינו לבקש ממנו לעזוב מיד ואם הוא יסרב עלינו לגשת למשטרה. הוא הגיע למשחק וידע מיד שעלינו עליו. אחזתי בו והובלתי אותו לשער וזרקתי אותו. אם לא היינו עושים זאת היה מתפתח לינץ'. אם קבוצות ילדים במנצ'סטר ידעו עליו, משהו לא בסדר כשהאנשים בקרו טוענים שלא ידעו שישנה בעיה". "השמועות נפוצו למרחקים אבל זה מוזר מאוד שקרו טוענים שהם לא ידעו דבר על העובד שלהם", הוסיף וודוורד.

דייויד לין, קרבן אחר של בנל, סיפר ל"סקיי" שהמשטרה התעלמה ממנו כשהגיש תלונה נגדו ב-2013. רק אחרי ערעור הוחלט להביא לכתב אישום והרשעה ב-2015. "במשטרה אמרו שאין מספיק עדויות ושהם לא חושבים שיש עניין לציבור להמשך החקירה".

עד היום נחשפו 28 מקרים של התעללות מינית של בנל ומאמנים אחרים בילדים, וחמישה צוותי חקירה שונים מרחבי בריטניה עוסקים בחקירת המקרה. 250 שיחות טלפון התקבלו במוקד מיוחד שהוקם לקורבנות פדופיליה בספורט, והחקירה הולכת ומתרחבת מידי יום. קורבן נוסף בשם יאן נוביצקי חשף את מקרהו וייתכן שהוא היה הקורבן הראשון של התוקף הסדרתי. נוביצקי סיפר שבנל, שהיה אז רק בן 19, תקף אותו ב-1973 כשהוא היה בן 13. במשך יותר מעשרים שנה תקף בנל על פי הערכות מאות ילדים, וכהגדרת שופט: "בדחף שלא ניתן היה להשביע".

מועדון הכדורגל קרו אלכסנדרה. "משהו לא בסדר כשהאנשים בקרו טוענים שהם לא היו ידעו שישנה בעיה"צילום: Martin Rickett/אי־פי

"בשנות ה-90' החברה והכדורגל ישנו והיו חלק מהבעיה", אמר גרג קלארק, יו"ר ההתאחדות הכדורגל האנגלית, "זהו המשבר הקשה ביותר שאני יכול לזכור ואנחנו נחושים להגיע לשורש העניין. אני חושב שכל הארגונים בתקופה ההיא הגנו על עצמם, שמרו על שקט וליכדו שורות. היום זוהי התנהגות בלתי נסבלת ובלתי ראויה. אני לא חושב שאנחנו יכולים לומר שהיום אנחנו נקיים מבעיות כי התפקיד שלנו הוא להיות פרנואידים בנוגע לבטחונם של ילדים במשחק שלנו. בכל שנה אנחנו צריכים להניח שדברים רעים קורים".

מעבר לענישת הפושעים, עשויה הפרשה להביא לגל תביעות פיצויים של הקורבנות נגד ההתאחדות והמועדונים בהם התרחשו הפשעים, בשל אובדן הכנסה שעשוי להגיע למיליונים רבים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ