זכויות אדם, חירות, שיוויון ובשיקטאש

גרפיטי בניו יורק, מעורבות פוליטית ושיתוף פעולה עם אוהדי היריבות למען מטרה טובה. היכרות עם צ'ארשי, ארגון האולטראס של אלופת טורקיה ויריבת הפועל באר שבע בליגה האירופית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוהדי בשיקטאש במהמלך משחק של הקבוצה בקייב
אוהדי בשיקטאש בקייב. דרך חיים של כל מי שאוהד את הקבוצה ותומך באמונה בזכויות אדם, חירות ושיוויוןצילום: Sergei Chuzavkov/אי־פי

בשבת האחרונה נרצחו 29 בני אדם בפיגוע שבוצע מחוץ לאצטדיונה של בשיקטאש. אמנם הפיגוע הזה לא היה מכוון ישירות נגד האוהדים, אך כמו במדינות רבות, גם בטורקיה צועד הכדורגל יד ביד עם הפוליטיקה המקומית. בסוף חודש מאי 2013, הציפו את כיכר טקסים, מרכזה של איסטנבול האירופית, רבבות מפגינים. בין דגלי טורקיה, כרזות למען איכות הסביבה ושלטים נגד הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, צצה לה מדי פעם האות A, סמל האנרכיזם וסמלו של ארגון האולטראס של בשיקטאש, "צ'ארשי". 

הטריגר לגל המחאות בטורקיה היה הכוונה להרוס את הפארק העירוני "גזי", הממוקם בסמוך לכיכר טקסים, ולהקים במקומו מרכז מסחרי. ממאבק למען איכות הסביבה, החלו ההפגנות לקבל צורה של מחאה נגד ארדואן, אשר המחישה את התהום שנפערה בין היסודות החילוניים עליהם נוסדה טורקיה, לבין התחזקות הזרמים האיסלאמיסטים בתמיכתה של הממשלה הנוכחית.

אם תשאלו את אוהדי הכדורגל הטורקים בכלל ואת אלו של בשיקטאש בפרט, קשה יהיה לקבל תשובה ברורה לגבי האג'נדה של ארגון האולטראס של האלופה הטורקית. מצד אחד, ה-A האנרכיסטית שעומדת במרכזו של הלוגו של הארגון תומכת בקריאה המפורסמת: “Çarş, her şeye karş!”, או בשפה מוכרת יותר: "צ'ארשי נגד הכל!". מצד שני, ובניגוד לכל אג'נדה אנרכיסטית, דגלי טורקיה מהווים תפאורה אינטגרלית ביציעי בשיקטאש, היות והסהר והכוכב המפורסמים מופיעים במרכזו של סמל המועדון.

"צ'ארשי" נתפש כארגון משפיע בעל דעות אנטי גזעניות, אנטי סקסיסטיות וכאלה התומכת באיכות הסביבה. למעשה, צ'ארשי הוא לא רק ארגון, הוא דרך חיים של כל מי שאוהד את בשיקטאש ותומך באמונה בזכויות אדם, חירות ושיוויון. אחד האוהדים מתאר: "צ'ארשי הוא לא רק ארגון אוהדים. צ'ארשי הוא כל מי שאוהב את בשיקטאש. צ'ארשי הוא גרפיטי בסאבווי של ניו יורק, ציטוט הטבוע על חומה בפראג, צ'ארשי היא אהבה הכתובה על גבעה בארזינג'אן (עיר שסועת קרבות במזרח טורקיה; י.ז)...". רוצים עוד קצת פוליטיקה? הנה לכם. אלאן מרקריאן, אחד מראשי אולטראס בשיקטאש, הוא ממוצא ארמני. כזכור, במלחמת העולם הראשונה טבחו הטורקים בארמנים במה שזכה לכינוי "שואת הארמנים" וגם כיום היחסים בין המדינות מתוחים למדי. 

לא יהיה מופרך לטעון כי האסוציאציה הראשונה שעולה בראשו של כל אוהד כדורגל למשמע שמותיהן של שלוש הקבוצות הגדולות של טורקיה – בשיקטאש, גלאטסראי ופנרבחצ'ה – היא יציעים מלאי אוהדים רועשים. הרבה לפני דשא, שחקנים וכדור. משחקי הדרבי של איסטנבול עשו להם כותרות בכל רחבי העולם - לא בגלל הכדורגל אלא בעיקר בגלל האוהדים. אמנם הדרבי הגדול הוא בין פנרבחצ'ה (נציגת מחוז קדיקוי בצד האסייתי של איסטנבול) לבין גלאטסראי מהצד האירופי, אך גם לבשיקטאש יש מקום של כבוד בכדורגל הטורקי, וכאמור, ביציעים.

השנאה בין מחנות האוהדים עצומה, אך בניגוד ליריבויות בסדר הגודל הזה, לא פעם התאחדו שלושת ארגוני האולטראס של הקבוצות למען מטרה משותפתצילום: STR/אי־פי

השנאה בין מחנות האוהדים עצומה, אך בניגוד ליריבויות בסדר הגודל הזה, לא פעם התאחדו שלושת ארגוני האולטראס של הקבוצות למען מטרה משותפת. כך, למשל, אחרי שלל פיגועים בתוך טורקיה ומבצעים צבאיים נגד המדינה האיסלאמית והמיעוט הכורדי, שלושת הארגונים - הצ'ארשי של בשיקטאש, אולטראסלאן של גלאטסראי וגנצ'פנרלילייר של פנרבחצ'ה - יצאו בהודעה משותפת באתר הרשמי שלהם: "שמנו הסודי, 'שלום', צריך להיות חקוק על גב החולצות שלנו. הספונסרים שלנו הם החיים. אם אנחנו רוצים להביט ללא בושה בעיני הילדים שלנו, לא נפריד בין צבעים וקולות. אנחנו צריכים לכבד את השונים מאיתנו ואת חייהם מאחר וגם הם בני אדם. אנחנו צריכים לכבד את עצמנו. אנחנו מאמינים שיש דרך מלבו של האחד אל זה של האחר. לא איבדנו תקווה בשפה ובבני האדם. אנחנו רוצים לחיות בכבוד, בלי הרס ובלי הרג. כן לתחרותיות, כן למשחק, כן לספורט, כן לניצחון, כן להפסד וכן לתיקו. לא לאלימות ולא להרג! כי אלו אנחנו, אוהדי הכדורגל, שלעיתים נהגנו בצורה לא הגונה. זה הזמן להתאחד!".

אם באר שבע יכולה היתה לבחור לעצמה אחת משלושת הגדולות של איסטנבול, אין ספק שלפחות ביציעים, הבחירה העדיפה היא בשיקטאש. סביר להניח שהגמלים לא יתקלו במחאות אנטי-ישראליות רבות מדי, אך על כר הדשא מדובר באלופת טורקיה שגם בעונה הנוכחית מצויה בכושר טוב יותר מזה של שתי יריבותיה הגדולות. מה שבטוח הוא שלאוהדי באר שבע צפויה חווייה חד פעמית באצטדיון וודאפון החדיש, כשמאור בוזגלו וחבריו ינסו להשתיק את עשרות אלפי ה"צ'ארשי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ