עוזי דן
עוזי דן
גאבון

הקמרונים נהרו באוטובוסים ובמשאיות ובמיניבוסים ובכל מיני פיק־אפ טראק פתוחים עם 400% תפוסה לפחות. שיירה ארוכה מהגבול, בייחוד גברים כמובן, אך גם משפחות שלמות, נשים וטף. לא דבר שכיח בכלל במשחקים באפריקה שאינם של הנבחרת המארחת.

יחד עם הקהילה הגדולה של העובדים הזרים הקמרונים בגאבון, האריות הבלתי ניתנים להכנעה הרגישו ממש כמו בבית. טוב, אולי לא כמו באיצטדיון אחמדו אהיג'ו ביאונדה, אבל הרוב המוחלט של האיצטדיון, שהפלא ופלא היה מעשית מלא - בכל זאת גמר, אליפות היבשת - היה איתם, כולל כנראה כמעט כל אוהד נייטרלי. העידוד היה מרשים ומסיבי ולפתע האווירה תאמה למעמד.

אוהדי קמרון. האיצטדיון עףצילום: Mike Hutchings/רויטרס

בין האוהדים שכבר היו עם קמרון מתחילת הטורניר אפשר היה למצוא את רופאי האליל, המכשפים - יש אומרים שבזכותם ניצחה הנבחרת את סנגל בפנדלים וגברה על גאנה בחצי הגמר - ואת אלו שרק עושים את עצמם כאלו. אבל בייחוד אוהדים מהצבעוניים, הרעשנים והחביבים שאפשר לראות בטורניר נבחרות.

המצרים - קומץ במושגי איצטדיון הידידות, אולי 2,000 איש, נעזרים בלא מעט לבנונים שחיים בגאבון - היו פחות נחמדים, בלי קשר לישראל. אבל ממש כמו באיצטדיון הלאומי הישן בקהיר, וכנראה גם בזה החדש באלכסנדריה, לא מפסיקים לנופף במספר אדיר של דגלים, לעודד בלי הפסקה ולאורך כל הדרך לקנטר כל מי שאפשר, שהם באו לקחת את הגביע ולאף אחד אין סיכוי מולם.

אוהדי מצרים. פחות נחמדיםצילום: Amr Abdallah Dalsh/רויטר

גם אם דקות ארוכות זה נראה כך, השושלת נעצרה. המצרים הפכו לנבחרת הראשונה מאז 1996 שמובילה בגמר האפריקאי ומפסידה, סופגים בכך הפסד ראשון מאז 2004 באליפויות היבשת. השחצנות עלתה להם ביוקר וכך גם המשחק ההגנתי. זה הקטור קופר, מאמן שבונה את הקבוצה שלו מהעורף.

ההתחלה נראתה טובה לפרעונים. מוחמד אלנאני, שחזר מפציעה, כבש ושיחק נהדר. למרות שתופקד בקישור האחורי, הוא היה בכל מקום ובדקה ה-22 הוכיח את כל מה שיש לו - טכניקה, מהירות, חוצפה ודיוק - כדי לכבוש במבצע אישי. החגיגות הגדולות שלו ושל הדבוקה המצרית כללו תודה לאללה הגדול שבשמים.

קמרון, בוודאי אחרי הפיגור אבל בעצם כל הזמן, ניסתה להתקיף, אבל נעצרה ברבע האחרון של המגרש ולא יכלה להגנה ולקשיחות המצרית, מה שהביא שוב ושוב לבעיטות מתסכלות ולא מדויקות מרחוק. הקמרונים הבינו את הבעיה ועברו לשחק על מהירות ופריצות. זה, יחד עם ההסתגרות המצרית הטבעית, שינה את המשחק. בנג'מין מוקאנדג'ו הקפטן עשה צרות משמאל בפריצות סוחפות ובאחת מהן בישל לבלם המחליף ניקולס אנ'קולו. האיצטדיון בשמים, 1-1.

אבובקאר חוגג את גול הניצחון. מבצע אישי נדירצילום: Mike Hutchings/רויטרס

הכפירים של הוגו ברוס נתנו הכל והגיע להם להשלים את הסנסציה. עוד מחליף, וינסנט אבובקאר, במבצע אישי נדיר בכל עת, בטח בדקה ה-88 של גמר במצב של שוויון, כבש את שער השנה - שער ששווה תואר חמישי לקמרון. איצטדיון הידידות עף, ולא נחת גם אחרי השריקה לסיום. מי היה מאמין שקמרון תהיה אלופת אפריקה.

לידי יושב פארוק מוחמד, עיתונאי מ"אל אהארם" - לבבי, נחמד. השיחה קולחת עם איש נעים, אבל כשמתחיל המשחק הוא עובר מטמורפוזה והופך לאוהד. בשער של אלנאני, מוחמד פשוט לא יודע את נפשו. בשוויון הוא עוזב את יציע העיתונות. נקווה ששלום לו. מי יודע מה חשב שיקרה כשאת הנבחרת שלו מאמן קופר, גדול הלוזרים בגמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ