זהו, קרוב לוודאי, גן הילדים הכי מגניב בעולם - כדורגל בעולם - הארץ

זהו, קרוב לוודאי, גן הילדים הכי מגניב בעולם

צפייה במשחקים עם ההורים אחרי שהגן נגמר, צביעת שלטי עידוד, שחקני הקבוצה באים להקריא סיפורים: אלו הפעילויות הרגילות בגן הילדים פסטלוצי, ששוכן בתוך האיצטדיון הביתי של קבוצת סט. פאולי. לא פלא שההורים נהנים בגן לא פחות מהילדים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גן הילדים פסטלוצי באיצטדיון מילרנטור-סטדיון
גן הילדים פסטלוצי באיצטדיון מילרנטור-סטדיון. ביום בו יש משחק, ההורים ממהרים לתפוס מקום טוב במרפסת לצפות בו צילום: GORDON WELTERS / NYT
אנדרו קה, ניו יורק טיימס

היה זה שלישי בערב בגן פסטלוצי בהמבורג, גרמניה, וכמה עשרות ילדים והוריהם נשארו באזור למרות ששעת האיסוף חלפה מזמן.

למעשה, לאף אחד לא היה דחוף ללכת הביתה. הם נהנו מהנוף שנשקף מהמרפסת האחורית: פנים מילרנטור-סטדיון, האיצטדיון בן 20,546 המושבים שמהווה את ביתה של קבוצת פ.צ סט. פאולי, בזמן שהתמלא במהירות לקראת משחק אמצע השבוע.

קידום
ממסי עד לונה צ'מטאיי

מאז 2010, הגן השייך לארגון פסטלוצי (Pestalozzi Foundation) ופועל מתוך האיצטדיון - ממש בתוכו, לא ליד או מעבר לרחוב - מציע למשפחות הטבות ייחודיות בעולם החינוך לגיל הרך. הגן שואל את כר הדשא, המנהרות וגג האיצטדיון עבור פעילויות קבוצתיות; שחקנים מהקבוצה באים להקריא סיפורים לילדים; והגננות משתמשות ביציע המרכזי של האיצטדיון כפינת אוכל ענקית. ביום בו יש משחק, ההורים ממהרים לתפוס מקום טוב לצפות בו על מרפסת הגן, במרחק צעקה מהיציעים הדרומיים הרועשים.

"נרשמנו לשלושה גנים", מספרת קטיה פרנק, מורה לאמנות בת 42 ששני ילדיה הולכים לפסטלוצי. "לשניים מהם כי הם היו קרובים מאוד לבית שלנו, ולכאן בגלל שזה מגניב".

גן הילדים במילרנטור-סטדיון
הילדים וההורים צופים במשחק ממרפסת הגן. אף אחד לא ממהר הביתה אחרי שהגן נגמרצילום: Gordon Welters / The New York Ti

באותו שלישי בערב, השחקנים על המגרש התחממו לקראת המפגש החשוב מול סנדהאוזן. בפנים, באולם בו תלויים גזירי קרטון צבועים ביד בצורת ראשי התיבות של המועדון, F.C.S.P, זאטוט התנודד בהחלטיות בבגד הגוף שלו, כשהוא נושא בידיו את סמל המועדון בדמות הגולגולת והעצמות. לא רחוק משם, גננת השעינה תינוק על כתפה, מנדנדת אותו כדי שיירדם.

את הרעיון של הגן הגו בסט. פאולי לפני שמונה שנים, כאשר שיפצו את האיצטדיון. היה מקום למבנה בפינה הדרום-מערבית, בין שני יציעים גדולים שהוקמו מחדש. ההחלטה להשתמש בו עבור מרכז לילדים הגיונית אולי רק בעולם הייחודי המפורסם של המועדון המודע-חברתית, ובשכונה אותה הוא מייצג.

"האחריות החברתית של המועדון לאנשים שגרים באזור סט. פאולי היא נושא חשוב במיוחד עבור המועדון, חלק מהדנ"א שלנו", אמר כריסטוף פייפר, דובר המועדון, ששני ילדיו הולכים לגן פסטלוצי. גם לשלושה אנשי צוות אחרים במועדון יש ילדים בגן.

אחרי גיחה קטנה לבונדסליגה, בשנים האחרונות משחק סט. פאולי בליגה הגרמנית השנייה. עם זאת, למרות שהישגיו על כר הדשא צנועים, הפך המועדון למפורסם ופופולרי גם מחוץ לגבולות המבורג. גרעין האוהדים שלו ידוע בשל עמדותיו הפוליטיות השמאלניות והקמפיינים הקולניים שהוא מנהל נגד גזענות והומופוביה. בראש היציעים - כפי שניתן לראות גם מחלונות הגן - תלוי שלט גדול שאומר "אין כדורגל לפשיסטים" ו"אף אדם אינו בלתי חוקי".

הרעיון של גן ילדים בתוך איצטדיון הקבוצה האהובה מושך אליו הורים מקומיים רבים. "כשאנחנו מראים לאנשים את הגן, הורים שהם גם אוהדי הקבוצה אומרים 'אלוהים, הילד שלי חייב להיות כאן!'", סיפרה נינה גריב, אחת ממנהלות הגן. "ואני כזה, 'אוקי, בואו נספר לכם קודם על מה שאנחנו עושים, לא רק על הכדורגל'. זה צריך להיות החלק החשוב, לא? אבל לפעמים כל מה שחשוב להם זה הכדורגל".

כשעה לפני שהמשחק מתחיל, המרפסת הצמודה לגן מתחילה להתמלא בהורים צעירים. גם קפה וכיבוד קל מופיעים. בחוץ, ליד הדלת הראשית של הגן, אוהד בתספורת מוהיקן ירוקה מקיא על צד הבניין. נילס גרוצנר, אחד ההורים, נושא את בנו בו בן השלוש, שמרכיב מגני אוזניים ירוקים כדי לצמצם את רעש הקהל. גרוצנר נרגש במיוחד לקראת המשחק: בנו פיט בן השמונה ייכנס למגרש יחד עם השחקנים בטקס לפני המשחק.

"אנחנו לא צריכים בייביסיטרים בימים של משחקים. זה חשוב מאוד, אם שני ההורים אוהדים את הקבוצה", מציין גרוצנר. פרנק, המורה לאמנות, אומרת שהמשחקים הם דרך מצוינת להתחבר עם הורים אחרים ולהכיר את הגננות. הילדים שלה, ג'ונה בן החמש והנרי בן השנתיים, משתלבים היטב בקהל האוהדים. "הם די טובים בצעקות", היא אומרת בחיוך.

לכתבה בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ