דארן טולט, גרדיאן

ארסן ונגר מסיים את ארוחת הבוקר שלו במלון בפריז שאליו הוא חוזר כבר שנים ובו הצוות לא יעז לקרוא לו באף שם מלבד ״מיסייה ונגר״, הנהגה בטונים שקטים המבטאים את הכבוד שבו איש הכדורגל החשוב הזה מתקבל במולדתו.לבוש במכנסיים ובחולצת וי בגוון כחול כהה, האיש שאנחנו כעת צריכים להתייחס אליו כמאמנה בעבר של ארסנל הגיש לעצמו לחם צימוקים קטן, סיים את התה שלו, ועבר לאספרסו. בסימן שהוא מרשה לעצמו, אולי, לשחרר מעט, הוא ממשיך למרוח ריבת תותים (אבל לא חמאה) על חתיכת לחם, כשאנחנו מתחילים להביט לאחור על 22 השנים שבהן עמד בראש אחד מהמועדונים הגדולים בעולם.

באופן טיפוסי לאיש שתמיד התעניין יותר במחר מאשר באתמול, ונגר מתחיל במחשבות על העתיד. בזמן שאנחנו יושבים יחד לראיון הגדול הראשון שלו מאז שעזב את ארסנל, המשחק מול האדרספילד - האחרון מבין 1,235 המשחקים שלו בראש התותחנים - עדיין טרי במוחו.

״זה קצת מוקדם לדעת מה אעשה בהמשך״, הוא אומר, ״עדיין לא פיניתי את השולחן שלי ובאופן מסויים אני עדיין במצב של שוק. אני הולך לתת לעצמי עד 14 ביוני, היום שבו מתחיל גביע העולם, להחליט. השאלה היא האם אני עדיין רוצה לאמן, להיות על הספסל, או שזה הזמן לקחת תפקידים אחרים. הדבר היחיד שאני יכול לומר בודאות זה שאמשיך לעבוד. אבל האם אני רוצה להמשיך לסבול כך? אני רוצה להמשיך להגן על הרעיונות שלי לגבי כדורגל, זה בטוח. באופן ספונטני, אני אומר שאני עדיין רוצה לאמן, אבל אני עדיין לא יכול להגיד את זה בוודאות״.

 ונגר לא הפסיק לעבוד במשך 34 שנים. בזמן שמאמנים אחרים לוקחים שבתון ופרק הזמן הממוצע שבו שורדים מאמנים בפרמייר-ליג עומד על פחות משתי עונות, לו לא היתה הפסקה מאז שהפך למאמן נאנסי ב-1984. עם המחשבה הזאת בראש ושום צורך כלכלי לעבוד אפילו יום אחד נוסף, האם לא הגיע הזמן שבו הוא צריך לשים הרגליים למעלה?

״יש לי חברים שיכולים לשכב על החוף כל היום בכל החופשות שלהם, ואני מקנא בהם״, הוא אומר בחיוך, ״אני פשוט לא יכול לעשות את זה. אני משתעמם. אני צריך לעשות משהו, אני צריך אתגר. חייתי ונשמתי כדורגל בכל השנים האלה וזו תשוקה - אני לא יכול לדמיים את עצמי עושה שום דבר אחר. זו הסיבה שבמובן מסויים זה גם רגע מרגש מעבורי. יש לי דף חדש, דף חלק מולי. כמו שכל כותב טוב יודע, זו יכולה להיות תקופה מבעיתה, אבל אני מקווה שלא יהיה לי יותר מדי מזה. זו גם הזדמנות לכתוב פרקים חדשים״.

לדבר על כדורגל עם ונגר זה כמו להחזיק אינציקלופדיה חיה בידך. הוא היה בכל טורניר בינלאומי גדול מאז שהוא זוכר את עצמו והוא יהיה גם בגביע העולם כפרשן של רשת beIN Sports, העובדת עבור ערוצים במזרח התיכון ובצרפת, כשהוא לא מזגזג ממשחק למשחק עם חברו הטוב דייויד דיין. היה לי את המזל ללות אותו בכמה ממסעותיו ולעבוד לצידו בכמה מהתכניות. ונגר הוא חלום עבור מנחה טלוויזיה מפני שיש לו זכרון יוצר דופן למשחקים ושחקנים, דעה על כל דבר, ולרוב היא שונה מאלה שנמצאים סביבו. הוא גם מצחיק הרבה יותר ממה שנדמה.

במהלך יורו 2016, לדוגמה, כשהוא עבד לצד אושיות כמו רוד חוליט, מארסל דסאיי, לואיס פרננדס וכריסטיאן ויירי, בכל פעם שנכנסתי ל״גרין-רום״ כדי לבדוק מה שלומם, היה זה תמיד ונגר שמשך בחוטים וסיפר את הבדיחות. כשסיימנו את התכנית בכל יום עם חידון כדורגל, ונגר היה תחרותי ומשתף פעולה ככל שאר המומחים, ואפילו מצטרף לחגיגות עם הקהל באולפן ומוביל גלים מקסיקניים. בימים האחרונים הגלים הללו נועדו להגיד שלום ולהתראות. מפגני החום בארסנל אבל גם באולד טראפורד ובהאדרספילד ריגשו את המאמן בן ה-68.

״זה היה מאוד נוגע״, אומר ונגר, ״זו היתה תקופה מוזרה - לעבור מנושא למחלוקת לתמימות דעים רק בכמה ימים. מפתיע, אבל גם נחמד. יש לי את הרושם שאנשים רצו להצדיע לאריכות הימים שלי, הנאמנות למועדון שלי ואולי גם לרעיונות הכדורגל שתמיד ניסיתי להגן עליהם. אני לוקח את זה כסמל של הכרה בהתחייבות הטוטאלית שתמיד היתה לי לערכים שאני מחזיק בהם ביוקר - התשוקה לשחק כדורגל דינמי והתקפי, עם רעיון מסוים של איך לעשות זאת״.

סוג הנאמנות שלי כנראה לא קיים יותר. אולי הדינזאור שהפכתי להיות הוא הסמל האחרון לתקופה שהשתנתה. אנחנו נמצאים היום בחברה שפוסלת הכל מהר. אין זמן לבנות, תמיד יש דרישה לתוצאות מיידיות. זה היה מאוד נחמד לזכות בהכרה, אני מודה. כשהגעתי הייתי לא מוכר כללותמיד היתה לי את התחושה שבאופן מסוים אני מייצג את המדינה שלי. בארץ שבה תמיד היתה כל כך הרבה איבה בין אנגלים לצרפתים אני גאה שהשגתי דברים מסויים ואולי פתחתי דלתות עבור מאמנים צרפתים אחרים. אל תשכח, כשהגעתי לאנגליה מאמן זר היה דבר נדיר מאוד״.

ונגר אומר שלום. "כמאמנים אנחנו יכולים להשפיע על החיים של אנשים, לשנות חיים"צילום: ANDREW BOYERS/רויטרס

על אף שונגר לא רוצה להכנס לפרטים, הוא מודה שהוא קיבל הרבה הצעות עבודה. בצרפת רבים חשבו עליו כמומעד טבעי לפרוייקט הקטארי של של פריז סן ז׳רמן. המועדון הודיע רק לאחרונה כי תומאס טוכל יהיה המאמן, אבל ונגר נראה כמועמד אידאלי להיות המנהל המקצועי.

״לא היו לי איתם שיחות לאחרונה, אני יכול לומר לך את זה בכל הכנות״, הוא אומר, ״תמיד הייתי קרוב לעומדים בראש סן ז׳רמן - ייעצתי להם לקנות את המועדון כי הייתי משוכנע שיש דברים נפלאים שיכולים להיעשות בעיר שאוהבת כדורגל. הם עבדו טוב ועשו התחלה טובה. אני חושב שאנשים קשוחים מדי איתם, דורשים יותר מדי. סן ז׳רמן בדיוק זכתה בכל ארבעת התארים הלאומיים בצרפת וזה לא מספיק, מסתבר. אבל אתה לא יכול לבנות מועדון עם הרעיון שאם אתה לא זוכה בליגת האלופות - זה כישלון״.

על אף שעצתו של ונגר נלקחה על ידי בעלי סן ז׳רמן, דעותיו לגבי מה צריך לקרות כעת בארסנל לא נלקחו בחשבון. בעוד אלכס פרגוסון בחר את יורשו, ונגר יהיה צופה מהצד על אירועי העתיד באיצטדיון האמיריות. ״לפחות כך לא יוכלו להאשים אותי אם יהיו תוצרות רעות בעתיד״, הוא אומר וצוחק, ״הם לא ביקשו ממני להיות מעורב בתהליך, אז אני אתם להם לבחור את המאמן ולאחר מכן אתמוך בו, לא משנה מי זה יהיה״.

שמו של מייקל ארטטה מוזכר רבות. מה ונגר חושב על זה? ״אני לא רוצה להשפיע על החלטה - זה חשוב שהם יעשו את הבחירה שלהם בצורה אובייקטיבית ואני לא רוצה שמשהו שאגיד יתפרש באופן שגוי״, הוא אומר, ״אני יודע איך אתם עושים את הדברים האלה - אם אגיד משהו נחמד על מישהו אתה תגיד שאני מגבה אותו, אבל זה לא המצב. לגבי ארטטה, האם יש לו את כל האיכויות בשביל לבצע את התפקיד? כן. הוא היה מנהיג ויש לו תשוקה טובה למשחק והוא מכיר היטב את המועדון. הוא יודע מה חשוב במועדון והא היה הקפטן, אז למה לא? אבל בכל מי שהם יבחרו אני אתמוך״.

לפני שונגר יכריע לגבי העתיד עליו לחזור למשרדו ולפנות את דבריו. להגיד שלום אחרון לארסנל. ״אני אדם אמוציונלי וזו תהיה - אולי - תקופה אמוציונלית, אבל אני אסתכל סביבי ואראה שהחיים ממשיכים. יהיו צעירים שמתאמנים ומשחקים וזו תהיה תזכורת בשבילי לתשוקה שיש לי למשחק הזה ולתפקיד שלי כמחנך. כשאתה ילד צעיר יש לך חלום, וכדי להגשים את החלום אתה צריך את הגישה והכשרון, אבל גם מישהו שייתן לך צ׳אנס״.

״גדלתי בכפר ופגשתי את המאמן הראשון שלי בגיל 19, אבל כשהייתי בן 12, 13, 14, החלון שלי היה לפגוש מישהו שיוכל ללמד אותי איך לשחק כדורגל. היה לי מזל - זה לא מנע ממני להעביר את חיי במשחק, אבל להרבה אין המזל הזה. כמאמנים אנחנו יכולים לשנות את החיים של אנשים, להשפיע על חיים, וחלק מזה זה לתת הזדמנויות לשחקנים צעירים. זה אחד מהדברים הכי יפים שאתה יכול לעשות״.

אנחנו מבינים שזה כבר כמעט זמן לארוחת צהריים, והצרפתים לא מסתבכים עם דברים כאלה. יש בדיוק מספיק זמן כדי שונגר יצטלם עם אוהד צעיר שאומר שזה כנראה היום הכי יפה בחייו, לחתום על חולצת ארסנל שהגיש לו, ולהיעלם, ליעד לא ידוע. דף חלק מולו.

הכותב הוא עיתנואי ומגיש טלוויזיה ברשת beIN Sports בצרפת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ