רגע לפני מונדיאל 2018, מי תארח את גביע העולם 2026?

המדינות החברות בקונגרס פיפ"א יכריעו מחר מי תארח את המונדיאל בעוד שמונה שנים - מרוקו או ארה"ב ביחד עם מקסיקו וקנדה

עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההצעה המרוקאית לאירוח גביע העולם 2026
עוזי דן

רגע לפני שריקת הפתיחה לגביע העולם 2018 התכנס היום (שלישי) קונגרס פיפ"א, על כל המדינות החברות בו, ובין השאר ייקבע מחר מי תארח את המונדיאל ב־2026. הטורניר שייערך בעוד שמונה שנים אמור להיות הראשון בו ישתתפו 48 נבחרות, אם כי עדיין קיים סיכוי להצעה של הקונפדרציה הדרום אמריקאית להגדלת המספר כבר ב־2022. על הזכות לארח אותו מתמודדות מרוקו והצעה משותפת של ארה"ב, מקסיקו וקנדה, שתהיה מעשית אירוח של 80% ויותר בארה"ב ורואים בה הצעה אמריקאית לכל דבר ועניין. היכנסו לעמוד מונדיאל 2018 של "הארץ" >>>

ההצעה האמריקאית קיבלה ציון טוב משמעותית מוועדת הבדיקה של פיפ"א לעומת ההצעה המרוקאית  (ציון 4 לעומת ציון 2.7 בסולם של 5-0), ומבחינות רבות צפון אמריקה מוכנה הרבה יותר לאירוח הטורניר, כולל תשתיות, איצטדיונים, יכולת כספית ועוד. אבל ההחלטה וההצבעה היא כמובן גם פוליטית. ההתנגדות לאמריקה, בוודאי בעידן דונלד טראמפ, עושה את שלה, בנוסף לעובדה שלא מדובר באומת כדורגל.

להבדיל מבעבר, וכאחד הלקחים של פרשיות השחיתות שהעניקו כמה וכמה מונדיאלים למארחות שלהן בצורה לא כשרה, לא הוועד הפועל של פיפ"א (שכבר לא קיים) או הגוף שהחליף אותו מצביע על הבחירה אלא מליאת הקונגרס, ממש כמו בבחירות לנשיאות. כלומר, כל מדינה מקבלת קול אחד ולא 24 או 36 עסקני צמרת מצביעים.

זה אומר ש־207 חברות מתוך 211 אמורות להצביע (המועמדות עצמן מנועות מהצבעה), אם כי קוסובו ככל הנראה לא תשתתף בהצבעה בגלל מות נשיא ההתאחדות שלה. המרוקאים ומדינות אפריקאיות נוספות קראו ל־53 מדינות אפריקה להצביע "כגוש אחד" בעד הנציגה שלהם. 11 מדינות אוקיאניה, שבדרך כלל מצביעות יחד, קיבלו חופש הצבעה על פי דיווחים.

ההצעה האמריקאית היא כאמור טובה יותר והפרשנים נותנים להצעה הזו סיכוי רב לזכות, אולם בסופו של דבר הפוליטיקה תכריע. כדי לזכות צריכה מועמדת לקבל רוב מוחלט, של יותר מ־50%, לא דבר ברור מאליו גם כשיש שתי מועמדות בגלל שקיימת אפשרות הימנעות. במקרה ואף מועמדת לא תקבל מעל 50% יתחיל תהליך "הצעה" חדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ