מת ז'וזפ לואיס נונייז, האיש שהפך את ברצלונה לאימפריה

הוא הפך את ברסה ממועדון חשוב בספרד ובאירופה למותג כלל עולמי, וזאת בלי שהיה לו קשר לכדורגל עד שהגיע לקבוצה. נונייז הבין שאף שחקן לא גדול מהמועדון וסירב לשלם משכורות עתק למראדונה ולרונאלדו, הביא את יוהאן קרויף להתחיל את תקופת הדרים-טים של ברסה, וגם הסתבך בשחיתות ונכנס לכלא בערוב ימיו. היום הוא מת בגיל 87

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ז'וזפ לואיס נונייז ב-2014
ז'וזפ לואיס נונייז ב-2014. תחתיו מספר הסוסיוס עלה בחמישים אחוז ומספר מועדוני האוהדים עלה מ-96 ל-1300צילום: AFP

הרבה אוהדי ברצלונה ברחבי תבל אולי כלל לא יודעים זאת, אבל הם חייבים לא מעט מהגדולה של הקבוצה האהודה עליהם לז'וזפ לואיס נונייז, נשיאה המיתולוגי של ברסה, שהלך היום (שני) לעולמו בגיל 87.

בערוב ימיו אמנם הורשע נונייז בשחיתות וגם ישב תקופה קצרה בכלא, אבל איש העסקים, שעד 1978 לא היה לו שום קשר לכדורגל או למועדון ברצלונה, הפך באותה שנה למי שיעשה טרנספורמציה עצומה למועדון. הוא היה נשיא ברצלונה במשך 22 שנים והפך אותה ממועדון חשוב בספרד ובאירופה למותג כלל עולמי, וממועדון עם בעיות כספיות לאימפריה כלכלית גדולה.

נונייז (בדומה לפלורנטינו פרס אגב) עשה את הונו בחברת הבנייה המשפחתית שהקים וברשת בתי המלון שבאה בעקבותיה. הוא נבחר לנשיאות ביולי 1978 במטרה לספק יציבות כלכלית, אך ביצע הרבה מעבר לכך. בתקופתו ברצלונה - על כל חלקי המועדון, גם קבוצות הכדורסל, הכדוריד ומחלקות אחרות - הפכה למועדון המצליח בספרד, ובסופו של דבר גם לחברה פרטית שהיא ענק כלכלי.

ההצלחות והיותו איש בנייה הביאה להגדלת קאמפ נואו כמה פעמים, לבניית איצטדיון האימונים מיני אסטאדי, להקמת המוזיאון של ברצלונה ולהגדלה מסיבית של הפלאו בלאוגראנה, אולם הכדורסל והכדוריד. אבל ההצלחה לא היתה רק כלכלית או מקצועית, והיא הביאה להגדלת האהדה לברסה. מספר הסוסיוס עלה בחמישים אחוז תחתיו ומספר מועדוני האוהדים עלה מ-96 - רובם ככולם בספרד - ל-1300 ברחבי העולם.

אולי הדבר הכי חשוב שעשה נונייז היתה הקמת לה מאסיה, האקדמיה המפורסמת של ברסה. נונייז גם הבין ששום שחקן או מאמן לא גדולים יותר מהמועדון, וגם ידע לטפל בקונפליקטים כאלה. גדולי עולם כדייגו מראדונה, רונאלדו ועוד עזבו את ברצלונה כי הוא סירב לשלם להם משכורות עתק יחסית לתקופה.

הדוגמא הבולטת ביותר היתה הטיפול שלו במה שנכנס להיסטוריה כ"מרד הספריה" (Hesperia), על שם המלון בברצלונה בו שהו אז שחקני הקבוצה. בערך שני שליש משחקני הקבוצה והמאמן לואיס אראגונס הועזבו על ידי נונייז בגלל "המרד". הצעד הבא שלו היה להביא את יוהאן קרויף, אגדה כשחקן, לתפקיד המאמן. איתו התחילה ברסה את תקופת הדרים-טים עם הצלחות פנומנליות, כולל זכייה ראשונה בליגת האלופות. הוא ידע גם להביא את בובי רובסון או לואיס ואן חאל לקאמפ נואו.

הוא היה הראשון שנבחר לנשיאות בבחירות דמוקרטיות, בשיאו (1993) זו היתה מערכת בחירות ללא יריבים, ובפעמים אחרות נבחר מול אופוזיציה ויריבים קשים. לאחר שהסתכסך עם קרויף נוצרה לו אופוזיציה רצינית בראשות ז'ואן לאפורטה, שאמנם לא הצליח להדיח אותו בהצבעת אי אמון, אך שנים אחר כך ייהפך לנשיא. בשנת 2000, לאחר חוסר פופולריות הולך וגובר, התפטר נונייז. הוא חזר לעסקי הבנייה ואז גם נתפס בשחיתות וישב בכלא.

ז'וזפ מריה ברתומיאו, נשיא ברצלונה הנוכחי, כמו כמעט כל דמות משמעותית סביב המועדון, פירסמו השתתפות בצער על מותו של נונייז. הוא לא היה צדיק גדול, אבל ברצלונה לא היתה מה שהיא אם לא נונייז, מי שהיה נשיאה יותר זמן מכל אחד אחר אבל גם השפיע יותר מכל אחד לפניו או אחריו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ