בלמת, בלמית או שמא בלם: איך אמורים לקרוא לתפקידים בכדורגל הנשים?

ההתעניינות המרעננת של המוני ישראל במונדיאל הנשים שיגיע הערב לשיאו מעלה גם דילמות לשוניות לא פשוטות לעורכי הספורט. ביררנו עם האקדמיה ללשון העברית: איך אמורים לקרוא למייגן רפינו?

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאניס ואן דה סאנדן (משמאל) וג'קי גרונן מנבחרת הולנד. חלוצה וקשרת, בהתאמה
ספורט הארץ

מונדיאל הנשים יגיע הערב (ראשון) לשיאו, עם משחק הגמר שייערך בין נבחרת ארצות הברית, אלופת העולם המכהנת, ליריבתה מהולנד. לשמחת הצופים, ובניגוד למרבית משחקי הטורניר, הגמר ישודר בשידור חי בכאן 11. אלא שבעוד המוני ישראל התאהבו בשבועות האחרונים במשחק בגרסתו הנשית, נשאלת גם השאלה שתטריד הערב לא רק את עורכי הספורט: איך קוראים לעמדות השחקניות השונות על המגרש?

במקרה של שוער, אותו מחליפה השוערת, והחלוץ - שבמקומו עומדת בחוד ההתקפה החלוצה - אין דילמה של ממש, וכך גם לגבי המגן, שהופכת למגינה. אך מה לגבי בלם או קשר? כפי הנראה, בברנז'ת כדורגל הנשים התגבשו שלוש אסכולות: האחת, סיומת Xית, כלומר – בלמית וקשרית. האחרת, גורסת ב-Xת, כלומר – בלמת וקשרת. ויש פרשניות כדורגל שבכלל מעדיפות לשמור על התפקידים בלשון זכר, כמו בעידן שלפני "ראשת הממשלה", בטענה שמדובר בתפקיד על המגרש, שנותר כשהיה גם אם ממלאת אותו אישה.

קרלי לויד (משמאל) מנבחרת ארה"ב. גם קשרת וגם קשריתצילום: Alessandra Tarantino/אי־פי

פנינו לאקדמיה ללשון העברית בתקווה לקבל הבהרות, אך גם שם הודו - הכל הולך. "במשקל פַעָל, הרווח מאוד לציון בעלי מקצוע ושמות תאור, יש שלוש סיומות אפשריות", הסבירו שם, Xה (בלמה, קשרה), Xת (בלמת, קשרת), ו-Xית (בלמית, קשרית). "נראה שהסיומת בה"א היא המועדפת פחות, ועיקר הדילמה היא בין סיומת Xת ל-Xית. מאחר ששתי הסיומות תקינות, הציבור הוא שיקבע בסופו של דבר מה יתקבע בשיח - ואין עדיפות לאף אחת מן הצורות".

לאור פנייתנו, בדקה האקדמיה את הסוגיה גם מול גב' רות אלמגור-רמון, יועצת הלשון של תאגיד השידור כאן, ושם הובהר כי נוהגים לומר קשרית ובלמית. "זו כמובן אינה הוראה רשמית מחייבת, אלא הנוהג המהלך", אמרו באקדמיה, ובמקרה זה הרי שהנוהג עוד בחיתוליו.

בהיעדר הוראה אחרת, אנחנו ב"ספורט הארץ" מעדיפות ומעדיפים לנהוג בבלמת וקשרת, כל עוד לא יתגבש נוהג אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ