איראנית הציתה עצמה לאחר שהיתה צפויה למאסר בגין צפייה בכדורגל

אישה בת 30, הידועה בשם בדוי "סהר חודאיירי", מתה כשבוע לאחר שהציתה עצמה מחוץ לאולם בית המשפט. חודאיירי הועמדה לדין בגין ניסיון צפייה במשחק כדורגל, עבירה שעונשה היה עשוי היה לנוע בין חצי שנה לשנתיים מאסר בתנאים קשים

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחאת אוהדים איראניים בשוודיה במהלך משחקה של איראן שם ב-2015. פיפ"א שותקת
ספורט הארץ

נקבע מותה של שחקנית הכדורגל האיראנית, הידועה בשם בדוי "סהר חודאיירי", שהציתה את עצמה מחוץ לבית המשפט בטהרן, לאחר שהיתה צפויה לעונש מאסר בגין כניסה למשחק כדורגל. חודאיירי בת ה-30, נתפסה בחודש מארס כשהיא מחופשת לגבר ומסתננת לאיצטדיון בעיר הבירה כדי לצפות במשחק. על פי חוקי השריעה באיראן, לנשים אסור לפקוד משחקי כדורגל, איסור שנמשך כ-38 שנה. 

ארגון אמנסטי טוען כי חודאיירי נעצרה כשניסתה לצפות במשחק בין אסתקלאל לקבוצת אל עין מאיחוד האמירויות בגביע אסיה. היא נעצרה על ידי מאבטחים שזיהו כי היא אשה ונלקחה למתקן המעצר בעיר קארכאק, מתקן מעצר מוכר לארגוני זכויות אדם בו מוחזקות נשים, בעיקר על עבירות אלימות, בתנאי מאסר קשים וירודים. סהר היתה עצורה ליומיים ושוחררה בערבות עם תאריך זימון למשפט שנקבע ל-2 בספטמבר. 

העבירה בה הואשמה השחקנית הינה "ביצוע חטא בפומבי... כשהופיעה בציבור ללא חיג'אב" וכן "העלבת עובדי ציבור". כשהגיעה למשפטה קיבלה הודעה כי המשפט יידחה למועד חדש, אך נאמר לה שכנראה תישלח לעונש מאסר של חצי שנה עד שנתיים. חודאיירי יצאה מחוץ לאולם המשפט, שפכה על עצמה חומר דליק והציתה עצמה. היום (שלישי), כעבור כשבוע, היא מתה מפצעיה. 

הסיפור פורסם בתחילה בטוויטר, שם נוסף לו האשטאג #BLUEGIRL משום שקבוצתה האהובה, אסתקלאל, משחקת במדים בצבע כחול. הסיפור זכה לתהודה גם באיראן. הממשל לא הכחיש את פרטי המקרה ושר התקשורת, מוחמד ג'בד עזרי ג'הרומי, אמר כי מותה של חודאיירי הוא "תאונה מצערת". עלי קארימי, מגדולי שחקני הכדורגל באיראן בכל הזמנים ומתנגד לאיסור על כניסת נשים למגרשים, קרא לאיראנים שלא להגיע למגרשי הכדורגל עד לביטול האיסור - כמחאה על מותה של חודאיירי. אנדראניק טיימוריאן, שחקנה של אסתקלאל וקפטן הנבחרת, צייץ ואמר כי בעתיד איצטדיוני כדורגל באיראן ייקראו על שמה.

מועדון רומא העלה ציוץ בו שינה את צבע סמלו מצהוב-אדום לצהוב כחול, לזכרה של סהר

האיסור על כניסת נשים למגרשי כדורגל הוחל ב-1981 ונעשו מאז ניסיונות לא מעטים לבטלו, כאשר המתנגדים לאיסור מבקשים גם את עזרתה של פיפ"א - שלא נוקטת צעדים ממשיים מול התאחדות הכדורגל האיראנית. ג'אני אינפנטינו, נשיא פיפ"א, שיגר מכתב בחודש יוני למהדי טאג', יו"ר ההתאחדות לכדורגל באיראן, בבקשה שיספק מענה שיבטיח את זכותן של נשים איראניות להגיע למשחקי מוקדמות גביע העולם של הנבחרת, עד ה-10 בספטמבר. במכתב כתב אינפנטינו כי הוא מצפה לתשובה עד 15 ביולי, אולם ההתאחדות האיראנית לא ענתה. פיפ"א שינתה את המועד ל-31 באוגוסט, אך עדיין לא התקבל מענה ופיפ"א טרם הודיעה על סנקציה כלשהי בנושא והנבחרת האיראנית החלה את משחקיה במוקדמות, כמתוכנן.

בחודש נובמבר 2018 ביקר נשיא פיפ"א באיראן וצפה במשחק כדורגל, בו הותר לכמה מאות נשים לצפות במשחק. אינפטינו הכריז כי זהו "רגע המסמל התקדמות", אך אקטיבסטים ולוחמי זכויות אדם טענו כי מדובר בהצגה בלבד. אחרי מותה של סהר חודאיירי נותר לראות האם פיפ"א עדיין תעדיף לשמור על הפסיביות מול התאחדות הכדורגל האיראנית. 

עלי קארימי עונד את סרטי התמיכה הירוקים למען מנהיג האופוזיציה האיראני במהלך מונדיאל 2010. קורא לחרם בגין מותהצילום: REUTERS

תגובות