למרות אלפי תלונות, בקטאר ממשיכים לנצל את העובדים בהכנות לגביע העולם

דוח חדש של אמנסטי חושף מציאות עגומה של מהגרי עבודה שלא מקבלים שכר מספר חודשים לפני סוף חוזיהם, על אף ההבטחות של קטאר לשינוי בנושא. בארגון מעריכים כי התופעה רחבה בהרבה

ספורט הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חשיפת לוגו המונדיאל, בדוחא בתחילת החודש. עסקים כרגיל בקטאר
ספורט הארץ

לפחות 1,620 תלונות של מהגרי עבודה לקטאר הוגשו משום שהם הפסיקו לקבל שכר מספר חודשים לפני פקיעת חוזיהם, כך עולה מדוח חדש של אמנסטי אינטרנשיונל. על פי ממצאי הדוח, אלפי מהגרי עבודה ממשיכים לסבול מניצול, זאת למרות הבטחות חוזרות ונשנות לשיפור תנאיהם בעבודות לגביע העולם ב-2022.

הארגון הפועל לקידום זכויות אדם חקר שלוש חברות קטאריות המעורבות בהכנות למונדיאל: המטון אינטרנשיונל, חמד בן חאלד בן חמד ויונייטד קלינינג. בעוד עובדים רבים קיבלו לבסוף סכום מסוים משכרם בתמורה לביטול התלונה, מאות נותרו ללא כלום. הם אף לא זכו לפיצוי באמצעות ועדה שאמורה ליישב סכסוכי עבודה.

בין אלו המצוטטים בדוח הנושא את השם "המאבק של מהגרי העבודה לקטאר על צדק", נכלל גם עובד קנייתי של חברת יונייטד קלינינג שסיפר לאמנסטי: "במשך חמישה חודשים נאלצתי לחיות עם מעט אוכל וללא שכר. משפחתי נפגעה מאוד. דמעות ממלאות את עיניי כשאני נזכר לאן היינו הולכים כדי למצוא אוכל - לפחי הזבל. החברה חייבת לי המון כסף ומסרבת לשלם לי".

באמנסטי מאמינים כי ממדי התופעה רחבים בהרבה, ובמחלקת המדינה בארצות הברית מעריכים שיותר מ-6,000 עובדים הגישו תלונות בפני הוועדה החדשה בקטאר ליישוב סכוסכי עבודה בשנה שעברה. המשרד הממשלתי בקטאר שמטפל בנושאי תשתיות, עבודה ורווחה אמר לאמנסטי כי סייע לגשר בבוררויות רבות וסיפק אוכל וגנרטורים במחנות העובדים. החברות שנחקרו סירבו להגיב על הממצאים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ