צלם בהיכל: פסל של זלאטן איברהימוביץ' הופל בשוודיה

לפני כשלושה חודשים הציבה מאלמה פסל של הכוכב הכי גדול שגדל אצלה. אחרי שזלאטן השקיע בקבוצה יריבה, האוהדים כעסו ודרשו להסיר את הפסל. הלילה הם השחיתו אותו

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פסלו של זלאטן לאחר שהופל הלילה במאלמה
פסלו של זלאטן לאחר שהופל הלילה במאלמהצילום: TT NEWS AGENCY/רויטרס

רק לפני שלושה חודשים נחנך ברעש גדול פסל של זלאטן איברהימוביץ' מול איצטדיון אלדה של מאלמה בשוודיה. אחרי הכל זלאטן גדל בנוער של הקבוצה, עלה אצלה לבוגרים והתחיל בה קריירה מפוארת. הוא נחשב כשחקן הגדול ביותר של המועדון. הלילה (בין שבת לראשון) הפסל שלו הופל לאחר שקרסוליו נחתכו וכתובות גרפיטי צוירו מסביבו. אפשר להגדיר זאת כוונדליזם, אבל כשיורדים לעומק הסיפור, הוא לא כל כך מפתיע.

הפסל כאמור נחנך באוקטובר, אבל היחס של חלק גדול מהאוהדים של מאלמה אל איברה, ולכן גם אל הפסל, השתנה מאוד בחודש נובמבר. איברהימוביץ' חיפש להשקיע חלק מהונו בכדורגל השוודי ובמקרה "קבוצת אנשוץ השקעות ובידור", הבעלים של לוס אנג'לס גלאסי בה שיחק עד תום השנה שעברה, החזיקה ב-47 אחוזים מקבוצת האמרבי משטוקהולם.

בשוודיה, כמו בגרמניה, יש חובה כי למעלה מחמישים אחוז מהחזקה במועדון צריכה להיות בבעלות הציבור. כלומר, גורמים פרטיים יכולים להחזיק לא יותר מאשר 49.9 אחוז מקבוצת כדורגל. זלאטן קנה מחצית מהבעלות של האמריקאים בסוף נובמבר וכעת הוא בעלים של 23.5% מהמועדון משטוקהולם.

זלאטן איברהימוביץ' מוצג במילאן בשבוע שעבר. השקיע בקבוצה מתחרה והכעיס את אוהדי מאלמהצילום: AFP

האמרבי לא נחשבת קבוצה גדולה או מצליחה יותר מדי - אם כי פופולארית מאוד - וגם לא יריבה היסטורית של מאלמה. אבל ההשקעה בקבוצה משטוקהולם מאוד הרגיזה את האוהדים של מאלמה, בייחוד שנדמה היה שזלאטן חיכה שיקימו את הפסל ורק אז נודע על הרכש שעשה.

מאז נודעה העסקה החלו אוהדים של מאלמה מתנכלים לפסל באופן שיטתי ובמקביל דרשו את הורדתו או לפחות הזזתו מהאיצטדיון. כמה וכמה פעמים הוא רוסס בצבעים שונים, לפעמים צבעי המועדון, לפעמים אדום. פעם אחת אפו נחתך, פעם נוספת ניסו לנסרו ללא הצלחה. במקביל נפתחה עצומת אוהדים כדי להעביר את הפסל.

הלילה האוהדים הצליחו, הפסל נחתך בקרסוליו ולאחר שהיה תלוי על בלימה וקרוב ליפול הורד על ידי הרשויות. על הרצפה לידו רוסס גרפיטי "תורידו אותו" וטרנינג של נבחרת שוודיה כיסה את ראש הפסל. בינתיים לא נודעה תגובתו של זלאטן, מעניין אם גם הפעם יהיה לו משהו חכם להגיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ