ספורט הארץ

ידוע שכדורגלנים אוהבים לנהוג במכוניות יקרות אך לעתים יש מי שמשלם על כך מחיר לא נעים, בגלל גזענות משטרתית. דני רוז, מגן טוטנהאם ונבחרת אנגליה, סיפר שהוא נעצר באופן תדיר על ידי המשטרה כשהוא נוהג במכוניתו ונקלע לסיטואציות שלא היו קורות לו אילו היה לבן. 

המגן, שהושאל בחצי העונה האחרונה לניוקאסל, ספג קריאות גזעניות על המגרש כששיחק במדי נבחרת אנגליה מול מונטנגרו במארס 2019 ובשלל מקרים אחרים באנגליה ומחוצה לה. כעת הוא סיפר על החוויות שבהן נתקל מחוץ למגרש. רוז מספר שהוא נעצר לראשונה על ידי המשטרה כשהיה בן 15 ושהדבר עדיין קורה לו כעת, כשהוא בגיל 30. 

"החברים שלי היו שם איתי הרבה פעמים כשזה קרה", הוא סיפר בפודאקסט Second Captains, "הפעם האחרונה היתה בשבוע שעבר. הגעתי להבית של אמא שלי, חניתי את הרכב והמנוע היה כבוי. עצרה לידי משטרה, שלוש ניידות ורכב לפינוי הפגנות והחלו לתשאל אותי. הם אמרו שהם קיבלו דיווח על נהיגה לא חוקית. אז אמרתי 'אוקיי, אז למה אתם חושבים שמדובר במכונית שלי?' הוצאתי את תעודת הזהות והם עשו לי בדיקת ינשוף. זה משהו שקורה לי כל הזמן, מה אני יכול לעשות? חמש עשרה שנה של הדברים האלה על המגרש ומחוצה לו ואין שום שינוי".

רוז סיפר שהוא נעצר על ידי המשטרה באופן שגרתי. "בכל פעם זה: 'האם המכונית הזו גנובה? מאיפה השגת את המכונית הזו? מה אתה עושה כאן? האם אתה יכול להוכיח שקנית את המכונית הזו'?".

המגן האנגלי סיפר שדברים כאלה קורים לו במקומות שונים, גם כשהוא נוסע ברכבת. "באחת הפעמים האחרונות שעליתי על רכבת, הגעתי עם התיקים שלי והכרטיסנית אמרה: 'אתה יודע שזו מחלקה ראשונה?'", אמר רוז, "ואני עונה: 'כן, אז מה?' היא מבקשת ממני לראות את הכרטיס ואני מראה לה, כשבאותו זמן שני אנשים, לבנים, עולים על הרכבת אחרי והיא לא אומרת כלום.  שאלתי: 'את לא מתכוונת לבקש מהם את הכרטיסים שלהם?' אז היא ענתה: 'לא, אני לא צריכה'".

רוז סיפר כמה המקרה של ג'ורג' פלויד השפיע עליו כמה הוא מתוסכל מיחס החברה לגזענות. "ככה נראים חיי היום יום עבורי אבל אני מרגיש נבוך כדי להתלונן או לדבר על הדברים כשאתה רואה מקרים כמו באמריקה שאדם, אדם שחור, איבד את חייו בגלל האנשים שהיו אמורים לשרת ולהגן עליו", אמר רוז. "וכשאני כן אומר משהו או מתלונן אני שומע אנשים אומרים: 'טוב אתה מרוויח הרבה כסף'. אני פשוט הרמתי ידיים מהתקווה שדברים ישתנו כי ככה הרבה אנשים מרגישים כלפי גזענות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ