אני, אגדה

18 שערים ו-31 בישולים בכל המסגרות הופכים את חואן מאטה ליעיל יותר מ-14 קבוצות פרמייר-ליג שלמות. פלא שכבר משווים אותו לג'יאנפרנקו זולה?

דומיניק פייפילד, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דומיניק פייפילד, גרדיאן

ציינו לידו את עומסי העבודה בהם עמד מאז הקיץ האחרון, ועיניו של חואן מאטה מתרחבות לפתע. בחודש יולי כבש שער עבור ספרד בגמר יורו 2012 ולאחר מכן נחסך ממנו המסע של צ'לסי לארצות הברית כדי שיוכל להשתתף בהופעה המפתיעה בבינויותה של הנבחרת האולימפית של ה"לה פיוריה רוחה" במשחקים האולימפיים. כשהסתיימו אלו, צלל לקמפיין קבוצתו ולמרדף אחר שמונה תארים שונים בכמספר זהה של מדינות.

תוסיפו מספר משחקים במסגרת מוקדמות גביע העולם ומשחקי ידידות בפנמה ובקטאר ומאזנו עומד על 60 משחקים. "כמה?", הוא שואל, כאילו יש במתן אישור בכדי להציע הסבר הגיוני לכל אותם כאבים שמטרידים את מנוחתו מזה שבועות. "האם אני מותש? לא, לא, לחלוטין לא. כמובן, זו הייתה עונה עמוסה, אך אני מרגיש את הלהט לשחק עוד ועוד. אני עדיין רענן". זה נראה כגסות רוח ממש לציין שהוא גם היה הקשר הפעיל ביותר של צ'לסי בעונה שעברה עם 58 הופעות, ואם להפליג עוד שנים אחורה, היה פעמיים שחקן הטורניר בזכיות של נבחרת ספרד באליפות אירופה עד גיל 21 וזכיה נוספת בגביע העולם. עבר זמן מה מאז הייתה למאטה האפשרות לעצור להסדיר את נשימתו. הוא 'המתמיד'.

למזלה הטוב של צ'לסי אך ככל הנראה לא לזה של סנדרלנד, אותה יפגוש היום, הוא ממשיך להיות יוצא דופן באופן עקבי. זה אומר רבות על הרושם שהותיר בן ה-24, העובדה שכשהוא נעדר, כמו נגד סאות'המפון בשבוע שעבר, משחקה של קבוצתו נפגע באופן ניכר. ראויים לציון לצד מספר משחקיו הם מספריו המרשימים; יש לו 18 שערים, אשר לוכדים את העין בצורה מספקת עוד לפני שמציינים שההגבהה היפייפיה שלו, שהומרה בהצלחה לשער על ידי פרננדו טורס בניצחון 1-3 על רובין קזאן ביום חמישי האחרון, הייתה הבישול ה-31 שלו העונה. בכדי לספק מעט פרפסקטיבה - רק שש קבוצות, אחת מהן זו צ'לסי, כבשו יותר מ-49 השערים אליהם תרם מאטה העונה. לא היה כל סינדרום העונה השניה. הספרדי אולי לא יזכה בתואר בתואר שחקן העונה, בעיקר משום שצ'לסי לא עמדה במרבית יעדיה, אך הצלחתו ראויה להכניס אותו לרשימת המועמדים.

חואן מאטה. "מרגיש את הלהט לשחק"צילום: אי-פי

ההשוואות לג'יאנפרנקו זולה, הנחשב לשחקן הטוב ביותר של הקבוצה בכל הזמנים, הן נועזות אך מוצדקות. "הוא היה כל כך טוב, כל כך מוכשר, היה פשוט קסום לראות אותו", אומר מאטה, "להיחשב ברמה שלו בכל דרך שהיא גורם לי לשמחה רבה, אבל ג'ינאפרנקו השיג הרבה יותר ממה שהשגתי אני עד כה. מה שהוא עשה כאן, המוניטין שיצאו לו כאן, הוא משהו שאנסה לחקות. כל מה שאני עושה הוא כדי להמשיך ולהשתפר. עונה שעברה הייתה נהדרת עבורי, הראשונה עבורי לאחר ששיניתי הכל: את חיי, את הכדורגל שלי, עברתי מהליגה הספרדית לאנגלית.

"אולי היוגה שאני עושה עוזרת לי לשחק בכל כך הרבה משחקים. זה בהחלט מכניס אותי למצב מחשבה נכון, עוזר לי להירגע. אבל גם המשחק שלי משתפר. במובנים של ביטחון, אני עדיין גדל, אבל קל לעשות זאת כשאתה נהנה מעצמך. חיוני לשחקן להרגיש לקבוצה, ובאופן אישי, כל המאמנים שעבדתי איתם כאן נתנו לי את הגב והביטחון. הם אמרו לי לשלוט במשחקים - מאנדרה וילאש-בואש, מרוברטו די מתיאו בתחילת העונה וכמובן מרפא. זה הדבר החשוב ביותר להרגיש חיוני עבור הקבוצה שלך".

צ'לסי מתרברת במערך סקאוטינג מהוקצע הממומן בפרזנות והם היו מודעים להתקדמותו של מאטה בולנסיה זמן רב לפני שהקדימו את ארסנל וליברפול כשהבטיחו את שירותיו בתמורה ל-23.5 מיליון לירות שטרלינג בקיץ 2011. קרלו אנצ'לוטי דווח על האפשרות לצרפו עוד לפני שפוטר מתפקידו במאי אותה שנה, אך מחליפו, וילאש-בואש, העדיף לסמן את אוריול רומיאו וראול מיירלש. היה זה רומן אברמוביץ' שדחף לצרף את מאטה כבונוס. התפיסה המקובלת קובעת כי שחקנים נרכשים לרוב על סמך גחמה של הבעלים, אך מאטה הוא היוצא מהכלל.

הוא כבש נגד ארסנל, מנצ'סטר יונייטד וטוטנהאם השנה, מוסיף בישולים נגד כל השלושה כמו נגד שחטאר דונייצק וליברפול. לדעתם של רבים, הוא מהווה חלק אינטגרלי מהקבוצה יותר מג'ון טרי ופרנק לאמפרד הוותיקים. "אני לא יודע לגבי זה", הוא אומר, "הלוואי והייתי פרנק לאמפרד עכשיו. הוא אגדה במועדון. אני מנסה לעשות הכי טוב שאני יכול. אני לא יודע אם המשחק שלי יכול להשפיע על המשחק של הקבוצה כולה, אבל אני רק מנסה לעזור עם הכדורגל שלי, לחברי לקבוצה ולמועדון".

במדי נבחרת ספרד. עומס המשחקים הוביל אותו עד לפנמה וקטארצילום: אי-פי

הצד האופטימי שבמאטה לא נפגע בשל הקרוסלה על הספסל. במקום זאת, ניצל את הזמן שבילה עם כל אחד משלושת מאמניו בצ'לסי, זמניים או קבועים, כדי ללמוד ולשפר את משחקו. "אני מחשיב את עצמי בר מזל שזכיתי לעבוד עם כל אחד מהם. אנדרה, רובי ורפא הם כולם אנשים טובים עוד לפני שהם מאמנים טובים. בחרתי לקחת דברים מסוימים מכל אחד מהם. אנדרה עזר לי להתאקלם. הוא סיפק לי ביטחון, הרכיב אותי ב-11, גרם לי להאמין שאני שייך. הוא הראה לי שגיל אינו חשוב. הוא חווה הצלחה כבר בגיל 33-34 והוא עזר לי להתאקלם בכדורגל האנגלי.

"רובי תיקשר איתי ברמה האישית, דיבר איתי כל הזמן וגרם לי להרגיש עד כמה אני חשוב עבורו ועבור שיטת המשחק שלו. הוא שינה את התפקיד שלי והציב אותי במרכז כך שהפכתי למעין חלוץ שני. זה היה צעד גדול קדימה.

"עם רפא אני עדיין משחק כמעין חלוץ, מה שנתן לי את האפשרות להוסיף עוד שערים ובישולים לסטטיסטיקה שלי. הוא תמיד אומר לי לדחוף קדימה. אף אחד מאיתנו לא יודע מה יהיה הלאה, מי יתפוס את מקומו בקיץ, אבל זה לא הזמן לדאוג לגבי זה. יש לנו עוד יותר מדי משחקים, ושני תארים להתמקד בהם. אנחנו צריכים להיות מחויבים במאה אחוז למועדון ולרפא. הוא עושה את המיטב עבור צ'לסי".

"אולי היוגה שאני עושה עוזרת לי לשחק בכל כך הרבה משחקים"צילום: אי-פי

אך האם צ'לסי סובלת מהזמן הקצר שניתן בתפקיד לכל אחד ממאמניה האחרונים? "הכל תלוי ברצון של המועדון. אתה יכול לדבוק במאמן אחד ולא לנצח, לא לזכות בתארים, או שאתה יכול להשתמש במאמנים רבים ולנצח בלי הפסקה. זה תלוי בסופו של דבר בשחקנים, בתשוקה שלהם, ובאופן בו המועדון בוחר להתנהל. הפילוסופיה שלהם. מה שבטוח הוא שעם חומר השחקנים שיש לנו כאן, אנחנו הצלחנו וממשיכים להצליח. הם נזכו בעבר, ואנחנו זוכים כעת בכל כך הרבה תארים חשובים, כמו ליגת האלופות בעונה שעברה. המועדון מודע לזה".

נותר כעת המירוץ אחר תארים נוספים לזכות בהם העונה. צ'לסי תיסע למוסקבה לגומלין רבע גמר הליגה האירופית מול קזאן עם יתרון של שני שערים ובסוף השבוע הבא תפגוש את מנצ'סטר סיטי בחצי גמר הגביע. הצורך לסיים ברביעייה הראשונה ברור לכולם בסטמפורד ברידג', וישנה עדיין אפשרות להפוך את העונה המתוסבכת לסיפור הצלחה. מה שלא יקרה, זה יהיה ציון דרך לקראת מאבק עתידי על האליפות. "אם נצליח לסיים ברביעייה הראשונה, אחרי שסיימנו במקום השישי בעונה שעברה, זה יראה שיש בנו עקביות וזה יהיה צעד גדול קדימה", אומר מאטה, "למדנו ממה שקרה בעונה שעברה (כאשר הקבוצה ניצחה רק בארבע מעשרת משחקי הליגה האחרונים שלה) ולא נחזור על אותן טעויות בשנית. אנחנו יודעים שאנחנו חייבים לשחק בליגת האלופות בעונה הבאה.

"אך אם נצליח לזכות, נניח, בליגה האירופית, זו תהיה עוד עונה נהדרת עבור המועדון. הם מעולם לא זכו בתואר. גם לא אני, ויש עוד כל כך הרבה תארים שאני שואף לזכות בהם. אליפות, למשל. אנחנו קבוצת הווה ועתיד גם יחד. יש לנו שחקנים רבים כל כך שנמצאים כאן כבר זמן רב, ועם זאת יש לנו תמהיל נכון בחדר ההלבשה גם עם שחקנים צעירים שהצטרפו, כמוני בעונה שעברה או כמו אוסקר העונה. למועדון הזה, לקבוצה הזאת, יש עתיד ורוד, ובעונה הבאה אחת המטרות החשובות ביותר תהיה להחזיר את האליפות. אני רוצה לעשות את זה כאן.

"אני מביט על השנתיים האחרונות בגאווה. אני יודע שאמרתי ש-12 החודשים הראשונים שלי כאן היו הטובים בקריירה שלי, אבל מאז זכיתי באליפות אירופה עם ספרד כך שזה לא היה כל כך רע. הכל מתנהל כשורה בינתיים. תארים, החיים שלי בלונדון, התבגרות כאדם. אך זוהי רק ההתחלה".

מאטה אולי כבר זכה בהכל - מגביע העולם ועד ליגת האלופות - אך יש לו עוד הרבה להשיג. עומס העבודה המפרך נותן את פירותיו.

צפו בחואן מאטה מככב בפרסומת לאדידס:

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות של "ספורט הארץ" ישירות אליכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

ליד בית הספר רוב בטקסס, היום

גם הטבח בטקסס לא ישנה את עמדת השופטים השמרנים בעליון בארה"ב

Hand drawn pregnant woman belly, Vector sketch isolated on white background, Line art illustration

בניגוד לכל מה שדמיינתי, יש לי ילד אחד חי וכך זה יישאר

מסעדת קוקו תאי

זו לא באמת מסעדה. זה מקום בחוף הים שבו מופיעים כוכבי ריאליטי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"