הגביע של וויגן |

מה שלא יקרה, מעכשיו זה שלכם

גם אם תרד ליגה, התצוגה הקסומה של וויגן מול סיטי תיכנס למיתולוגיה של הגביע האנגלי ותיחרת לנצח בזיכרון האוהדים. חוויות מוומבלי

שאול אדר
וומבלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שאול אדר
וומבלי

ביום שלישי הם עלולים לרדת ליגה. במקרה כזה, יהיו כאלה שיטענו כי ההתעסקות בגביע עלתה להם במקומם בפרמייר־ליג, אבל אוהדי ושחקני וויגן יודעים שהרגע הזה שווה הכל. גם ירידת ליגה, שקשורה רק חלקית לסיפור ההצלחה מעורר ההשראה בגביע. החל מהערב, וויגן אתלטיק היא מחזיקת הגביע האנגלי, בפעם הראשונה בהיסטוריה שלה, אחרי 0-1 דרמטי וסנסציוני על מנצ'סטר סיטי הגדולה והעשירה.

לרגע הזה ממתין אוהד של קבוצה קטנה, בידיעה שהוא אפשרי ביותר, ועם זאת ייתכן שלעולם לא יגיע. אתמול הוא הגיע, שניות לתוך תוספת הזמן, כשבן ווטסון נגח את השער היחיד בגמר הגביע מול מנצ'סטר סיטי, אל מול היציע של אוהדי וויגן בוומבלי. וויגן לא תזכה באליפות או בתואר אירופי, אבל היא זכתה בתואר שילווה את אוהדיה כל ימי חייהם, וגם את הצופים הנייטרלים שהיו בוומבלי הערב (שבת) ורצו בניצחון הכדורגל.

וויגן היתה ראויה לרגע הזה בזכות הגישה. לפני שנתיים שיחקה סטוק סיטי בגמר מול מנצ'סטר סיטי, ובאה להסתגר ולבצע עבירות גסות. וויגן, קבוצה קטנה יותר ובהרכב חסר, הגיעה לשחק כדורגל, לאיים מהאגפים, ללחוץ את סיטי לאחור ולהשתמש בקאלם מקמנמן בצורה האידאלית. בהיסטוריה של הגביע האנגלי היה את הגמר של סטנלי מתיוס ב־1953 והגמר של סטיבן ג'רארד מול ווסטהאם ב־2006. אתמול היה זה הגמר של מקמנמן.

שחקני וויגן בטירוף, חוגגים את הזכייה הדרמטית והסנסציונית בגביע האנגלי, הערב בוומבלי

השחקן בן ה־22 שרף את אגף ימין, סחט כרטיסים צהובים גם משופט שלא רצה לשרוק לעבירות, והביא להרחקת פבלו סבאלטה. תכנית המשחק של המנג'ר רוברטו מרטינס, להסיט את המשחק לאגפים ולמתוח את הגנת סיטי, עבדה בצורה מושלמת, כמו גם ההכנה המנטלית. וויגן באה להילחם, לנסות לזכות בגביע, והצליחה. "מצטער שאיחרתי", אמר מרטינס בפתיחת מסיבת העיתונאים אחרי המשחק, "אנחנו לא רגילים לחגיגות".

סיטי, באופן שמייצג את העונה שלה, הציגה יכולת רופסת, שאננות ולקראת הסיום אדישות, והסתמכה על יכולת אישית של כוכביה. היא נראתה כמו סיטי הישנה, אבל זה כמעט הצליח לה ושחקניה הגיעו למצבים יותר מסוכנים מחלוצי וויגן. ועדיין, בשבוע בו אלכס פרגוסון הודיע על פרישה והתקשורת טוענת שמנואל פלגריני יחליף את רוברטו מנצ'יני בקיץ, ההבדל האיכותי בעמדת המנג'ר היה ברור. מנג'ר סיטי ושחקניו נכשלו במבחן מהסוג שמייצג את המנג'ר מאולד טראפורד. סיטי, למרות כישרון עצום בשורותיה, היתה שבעה, באה בתחושה שהגביע יעשה את דרכו אליה מעצמו ונראתה כמי שפחות אכפת לה לזכות בתואר נוסף. "אם הדיווחים על פלגריני נכונים, אז אני טיפש. נראה בשבועיים הקרובים", אמר מנצ'יני, ותהה מדוע הנהלת סיטי לא עשתה סוף לספקולציות.
מאז חזר גמר הגביע לוומבלי, עוטרו היציעים בשמות 42 הזוכות הקודמות.

השנה פינה המנהג היפה הזה את מקומו לשלטי פרסום אלקטרוניים. דווקא השנה, הוכיח הגמר שהרשימה הזו היא בעלת משמעות עצומה לאוהבי כדורגל. במהלך המשחק ניתן היה לראות באמצעות רשתות חברתיות איך הצופים הנייטרלים ברחבי העולם מייחלים לניצחון וויגן; לא רק כי היא האנדרדוג מול בזבזני הכסף של סיטי, אלא כי הראתה על הדשא של וומבלי איך צריך לשחק בגמר גביע מול יריבה עדיפה, איך צריך לשחק בכל משחק כדורגל.

כשהשופט שרק לסיום, נותרו מעט מאוד עיניים יבשות ביציעי וויגן. ביום שלישי, אולי הם יזילו דמעה נוספת אם הירידה תיקבע. במקרה כזה הם עלולים לאבד את מקמנמן ואת ג'יימס מקארת'י המצוין, אבל גם בעוד עשרים ושלושים שנה הם יתרפקו על הרגע בו כבש ווטסון, שחקן ששבר את רגלו בנובמבר ולא היה צפוי לשחק יותר העונה, את שער הניצחון בגמר הגביע בוומבלי.

יש ערימה של שחקנים על בן ווטסון. שחקני וויגן חונקים את הג'ינג'י שכבש את שער הניצחון הדרמטי מול סיטי, הרעב בוומבלי

מהלך המשחק:

דקה 1- המשחק יוצא לדרך.

דקה 4 - כדור חופשי של טבס נבלם, ומגיע לטורה שממתין 20 מ' מן השער, בועט חזק, אך שוער וויגן, ג'ואלף הודף.

דקה 9 - קונה מעביר כדור נהדר למקמנמן בתוך הרחבה, והחלוץ מוצא עצמו במצב נהדר, 7 מ' אלכוסנית מהשער, אך בועט לא טוב החוצה.

דקה 10 - נאסרי מכניס כדור מצוין לזאבלטה, ג'ואל מקדים אותו והודף לרגלי טבס שמוצא עצמו מול שער חשוף, אך בועט חלש, והגנת וויגן מרחיקה מהקו.

מאתייה נסטאסיץ' ממנצ'סטר סיטי מסרב לעכל את ההפסד הדרמטי הערב בוומבלי

דקה 22 - מאלוני מקבל כדור בקצה הרחבה, אך בועט לא טוב החוצה.

דקה 29 - התקפה נפלאה של סיטי. נאסרי מכניס לאגוארו, שמעביר רוחב לטבס, אך הארגטיני - שנמצא במצב מצוין 5 מ' מהשער - בועט לא טוב למרכז, וג'ואל הודף מצוין לקרן.

דקה 30 - טבס פורץ היטב לרחבה ובועט חזק, אך מעל השער.

סרחיו אגוארו בין ג'ורדי גומז (משמאל) ואמרסון בויס, הערב בוומבלי, בגמר הגביע האנגלי

דקה 34 - ווין ממשיכה לתקוף ומציגה משחק מאוזן לחלוטין מול סיטי. מקמנמן פורץ לרחבה, נשאר לבדו מול הארט, מטעה אותו, ניצב מול שער ריק, מנסה להתל בשחקני ההגנה של סיטי, ועד שהוא כבר בועט, הכדור פוגע במגן סיטי ונהדף. הזדמנות ענקית לוויגן.

דקה 44 - נאסרי משחרר בעיטה מ-18 מ' אלכסונית, ג'ואל הודף היטב.

דקה 50 - טבס פורץ מצוין מימין, מעביר רוחב לאגוארו, אך בויס מרחיק לקרן ברגע האחרון ומונע שער בטוח.

דקה 64 - קונה מעביר לגומס, שבועט מ-25 מ' הרחק מעל השער.

דקה 67 - מקמנמן פורץ נהדר לתוך הרחבה, עובר שחקן הגנה של סיטי, אך ברגע האחרון נבלם על ידי שחקן אחר.

דקה 73 - מילנר מרים כדור חופשי, רודוול נוגח חלש, ג'ואל קולט.

דקה 76 - הגשם שהחל לרדת בוומבלי מתחזק. מאלוני מרים כדור חופשי מהאגף, והכדור נוחת על משקוף השער של סיטי והולך החוצה.

דקה 79 - טורה בועט מחוץ לרחבה, הכדור פוגע בהגנה של וויגן ונהדף לקרן.

דקה 84 - זבאלטה מבצע עבירה חמורה על מקמנמן, מקבל צהוב שני ומורחק. סיטי נשארת בעשרה שחקנים, האם אנחנו בדרך למפנה בגמר הזה?

דקה 90 - מקמנמן פורץ לרחבה וספק מוכשל על ידי קלישי, השופט מורה להמשיך.

דקה 91 - 0-1 לוויגן!!!! מאלוני מרים כדור קרן, ווטסון המחליף מתרומם גבוה מעל כולם ונוגח כדור אדיר, עם כל הלב, לרשת של הארט חסר האונים! שער אדיר בזמן הפציעות, האם הגביע הולך לוויגן?

דקה 95 - שריקת הסיום!!!!!!! הגביע האנגלי הולך לוויגן, אחרי דרמה אדירה וניצחון סנסציוני בגמר מול המיליונרים של מנצ'סטר סיטי. הפתעה שתיזכר לעולמים.

הרכבים:

מנצ'סטר סיטי: ג'ו הארט, ונסאן קומפאני, גאל קלישי, פאבלו זאבלטה, מאטייה נסטסיץ', סמיר נאסרי, גארת' בארי, דויד סילבה, יא יא טורה, קרלוס טבס, סרחיו אגוארו.

וויגן: ג'ואל, אמרסון בויס, אנטולין אלקראס, פול שארנר, ג'ורדי גומס, רוג'ר אספינוזה, ג'יימס מקארתור, ג'יימי מקארת'י, שון מאלוני, ארונה קונה, קאלום מקמנמן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ