ג'יאני אינפנטינו נבחר לנשיא החדש של פיפ"א

מזכ"ל אופ"א, המקורב למישל פלאטיני, ניצח במפתיע את השייח סלמן מבחריין וייכנס לנעליו של ספ בלאטר. "נחזיר את פיפ"א למקום המכובד שראוי לה", הצהיר

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'יאני אינפנטינו
ג'יאני אינפנטינו. הפתעהצילום: אי־אף־פי
עוזי דן
עוזי דן

ג'יאני אינפנטינו השווייצי, מזכ"ל אופ"א ופרצוף מוכר לחובבי הכדורגל האירופי בשל היותו אחראי על הגרלות המפעלים הגדולים, נבחר במפתיע לנשיא פיפ"א. אינפנטינו יחליף את ספ בלאטר, בן ארצו שכפר הולדתו ממוקם קילומטרים ספורים מזה של אינפנטינו.

אינפנטינו נכנס למירוץ לאחר שמישל פלאטיני, הבוס שלו לשעבר, הושעה עקב תשלומים שקיבל מבלאטר. הוא נחשב לעושה דברו של הצרפתי ורבים העריכו כי לא יצליח לגבור על שייח סלמן מבחריין, שנחשב למועמד המוביל לניצחון בבחירות. אחרי שלא הושגה הכרעה בסיבוב הראשון, העפילו אינפנטינו, סלמן והנסיך הירדני עלי בן חוסיין לסיבוב השני. אינפנטינו זכה ב-115 קולות לעומת 88 שבחרו בשייח סלמן וארבעה שתמכו בנסיך עלי. אינפנטינו חייב את ניצחונות בין היתר לסכסוך המתמשך בין השייח לנסיך - הראשון דאג לזרוק את האחרון מסגנות הנשיאות של פיפ"א וירש אותו כנשיא ההתאחדות האסייתית. "אני מודה לכולם", אמר אינפנטינו הנרגש בנאום הניצחון שלו, "זה היה מסע מרתק. אהיה נשיא של כל 209 ההתאחדויות, ואנחנו נחזיר את הכדורגל ואת פיפ"א למקום המכובד שראוי לה ונשקם את הארגון".

לפני ההצבעה לנשיאות דן הקונגרס המיוחד במגוון נושאים. חבילת הרפורמות במבנה הארגון אושרה ברוב גדול (179 נגד 22), כמו גם הגבלת כהונת הנשיא ובכירים נוספים (לא יותר משלוש קדנציות של ארבע שנים). כך הוחלט על צעדים ליצירת שקיפות כספית, החלפת הוועד הפועל במועצה בת 36 אנשים (כולל שש נשים, לפחות) וסדרת פעולות למען יצירת שיוויון עם כדורגל הנשים.

"חשוב שפיפ״א תצא לדרך חדשה, תתקן את הדרוש ותחזיר את האמון שנפגע בתקופה האחרונה", אמר יו"ר ההתאחדות לכדורגל, עופר עיני, "יחד, בעבודה נכונה והשקעה, זה אפשרי. הבחירה שלי היתה כמובן באינפנטינו, כחלק מאופ״א, שתמיד ידעו לעמוד לצד הכדורגל הישראלי. כל המועמדים האחרים היו הוגנים ודיברו על החזון שלהם לטובת הכדורגל העולמי ולא עסקו בסוגיה הישראלית. אני שמח במיוחד על העבודה הקשה שעשינו טרם הקונגרס והובילה להחלטה שקיבלה היום פיפ״א, לפיה במידה שהתאחדות אחת תדרוש להשעות התאחדות אחרת, הדבר יבוא להחלטת הוועד הפועל של פיפ״א. רק אם זה יעבור שם הנושא יגיע להצבעה בקונגרס פיפ״א ויידרש רוב מיוחד של 75% מהקולות כדי לנקוט בסנקציה כל כך חריגה. זה הישג משמעותי מאוד עבורינו״.

צילום: אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ