עוזי דן
עוזי דן

ביום שלישי בערב, בית הדין לאתיקה של פיפ"א השעה את קווסי ניאנטאקי מפעילות בכדורגל לכל חייו לאחר שהורשע בלקיחת ומתן שוחד, שחיתות וניגוד אינטרסים. בנוסף, ועדת האתיקה קנסה אותו בחצי מיליון פרנק שווייצי (כחצי מיליון דולר), אם כי לא ברור אם היא יכולה לאכוף את תשלום הקנס.

ניאנטאקי, יו"ר ההתאחדות של גאנה עד לא מזמן ומי שהיה הסגן הבכיר ליו"ר ההתאחדות האפריקאית וחבר מועצת פיפ"א, התפטר מתפקידיו ערב גביע העולם לאחר שתוכנית טלוויזיה בגאנה חשפה את מה שהיה ידוע מזמן לכל איש במדינה - מדובר באחד הנוכלים הגדולים והאנשים הכי מושחתים בכדורגל האפריקאי, אולי בכדורגל בכלל. התוכנית, של העיתונאי החוקר אנאס ארמיאו אנאס, תיעדה במצלמות נסתרות את ניאנטאקי מקבל שוחד.

ניאנטאקי צולם כשנפגש עם עיתונאי שהתחזה לאיש עסקים וקיבל ממנו 65 אלף דולר במזומן, כדי שיסדר לו זכייה במכרזים אצל פקידי ממשלה וגם פגישה עם נשיא גאנה, נאנה אקופו-אדו. אותה תוכנית, שנקראת "מספר 12", חשפה בעבר שחיתות עצומה בהתאחדות - כולל באיגוד השופטים המקומי, שפוזר בעקבותיה - ובין השאר הביאה להשעייתו מגביע העולם של השופט הקנייתי מארווה ראנגה, שהיה אמור לשפוט ברוסיה. ראנגה הושעה לאחר שתועד מקבל 600 דולר במזומן לפני משחק.

ניאנטאקי כנראה יערער על העונש שספג, הערעור כנראה יידחה, אבל ההשעיה לצמיתות מכדורגל עלולה להיות הבעיה הקטנה שלו, שכן הוא עומד למשפט בגאנה ועשוי להיכנס לכלא. זה יהיה אקורד הסיום לקריירה של בנקאי, עורך דין ואוהד כדורגל, שהיה נשיא ההתאחדות הגנאית שנים ארוכות והיה מעורב בפרשיות שונות ומשונות. מצד אחד, בתקופתו הכדורגל הגנאי חזר להיות כוח אפריקאי - הוא נבחר בשלהי 2005, מיד לאחר שהכוכבים השחורים הבטיחו עלייה למונדיאל ראשון, ובעת כהונתו הנבחרת השתתפה בשלושה טורנירי גמר (2006, 2010, 2014). היא הגיעה לרבע הגמר בגביע העולם בדרום אפריקה, והיתה כפסע מעלייה לחצי הגמר (תודה רבה באמת, היד של לואיס סוארס). נבחרת הנוער הגנאית היתה ב-2009 לאלופת העולם האפריקאית הראשונה והיחידה.

מנגד, השחיתות פשתה, פרשייה רדפה האשמה וסיפורים הזויים רדפו תיאוריות קונספירציה, עד שביוני האחרון ניאנטאקי התפטר - לא רק בעקבות תוכנית הטלוויזיה, אלא גם בגלל איום מפורש משר הספורט, איזאק קוואמה אסימאיה - שלמעשה פיזר את ההתאחדות - ובשל צו מעצר שהוציא נשיא המדינה. החיכוכים עם שרי הספורט לא חדשים לניאנטאקי - הוא היה מסוכסך גם עם קודמו של אסימאיה, ני לאנטי ואנדרפויה. אחת הסיבות לסכסוך היתה נעוצה במאמן הנבחרת דאז, אברהם גרנט. ניאנטאקי, שהביא את גרנט, רצה שימשיך. ואנדרפויה רצה בפיטורי גרנט, שהחל לא טוב את מוקדמות המונדיאל.

השחיתות של ניאנטאקי היתה ברורה וידועה, גם מחוץ לגאנה, אבל לא תמיד קל להוכיח זאת. כבר ב-2014, בתחקיר של העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" ושל ערוץ 4 הבריטי, נטען שניאנטאקי היטה לטובת מהמרים תוצאות של משחקי ידידות של גאנה. העניין הגיע לדיון בוועדת האתיקה של פיפ"א, שזיכתה אותו מחוסר הוכחות.

ב-2014 הוקמה בגאנה ועדת חקירה, "ועדת דזאמפה" על שם השופט שישב בראשה, כדי לחקור את התנהלותם של ההתאחדות ושל ניאנטאקי, בעיקר לפני גביע העולם בברזיל. בין השאר העלו הממצאים שיו"ר ההתאחדות קיבל כסף מהממשלה כדי לארגן משחקי הכנה של הנבחרת, ובמקביל עבד גם מול סוכנים פרטיים ששילמו לו כסף עבור ארגון אותם משחקים בדיוק. הוועדה אילצה אותו להחזיר כמיליון דולר, אך הוא נשאר בתפקידו.

בדיוני הוועדה עלה סיפור נוסף, שלא הצליחו להוכיח. ניאנטאקי חילק סכום של 557 אלף דולר, שהתקבל מפיפ"א לאחר גביע העולם ב-2014 עבור ההתאחדות, כבונוס בין שבעת חברי הוועד המנהל של ההתאחדות הגנאית, שלא מקבלים משכורות. אלא שממש לפני המונדיאל בברזיל הלך לעולמו סגן נשיא ההתאחדות ואחד מהשבעה, ג'ורדן אנגבלה, ולא הוא ולא משפחתו קיבלו כסף. אתם יכולים להבין מהי הסברה הרווחת לגבי מה קרה לשביעית מהסכום.

לפני כמה שנים נחתמה עסקת חסות בסך 15 מיליון דולר בין ליגת העל של גאנה לחברה שתשמש ספונסרית שלה. על כך התווספו עוד 15% "דמי תיווך" לחברה בשם Mid Sea, שכביכול היתה זו שסגרה את העסקה. אלא שאז התברר שאין חברה כזו בנמצא. משטרת גאנה ואנשי "המשרד ללוחמה בפשיעה ושחיתות" במדינה פשטו על משרדי ההתאחדות, החרימו מסמכים ומחשבים במטרה למצוא לאן הלכו אותם 15% (2.25 מיליון דולר), אך לא הצליחו למצוא שום ראיה.

עסקת החסות הבאה של הליגה הבכירה של גאנה היתה עם חברת הדלק הלאומית של גאנה. גם שם נלקח נתח לטובת חברת תיווך, הפעם בשם West Head, רק כדי שכמה חודשים אחר כך יחשוף יו"ר חברת הדלק שלא היה כל תיווך והעסקה נעשתה ישירות. התמונה המתקבלת די ברורה, אבל ניאנטאקי הצליח שוב ושוב לרמות ולהעלים את חלקו בפרשות. הטעות הגדולה שלו היתה קבלת כסף מזומן מעיתונאי במסווה, כשהדבר מצולם, ולא פחות מכך - השימוש בשמו של אחד מעוזרי הנשיא הקרובים בשיחה עם אותו עיתונאי, כמי שיוכל לעזור לו להגיע לנשיא. נשיא גאנה הזועם הורה על מעצרו של ניאנטאקי, הוא התפטר וההתאחדות פוזרה.

כרגע, אגב, אין לאימפריה האפריקאית של גאנה התאחדות לכדורגל. מי שהיתה ההתאחדות הראשונה באפריקה השחורה אמורה לקום מחדש בשנה הבאה. הפעם זה יהיה בלי ניאנטאקי, ואפשר לקוות שעם קצת יותר שקיפות והגינות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

יהודים נכנסים לחווארה כשהם מניפים דגלי ישראל, החודש

כשמתח בשטחים ומצעד הדגלים נפגשים, נוצרים תנאים לסערה מושלמת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?