"נכשלנו בגלל שחקניות לסביות": המיזוגניה מעיבה על אליפות אפריקה לנשים בכדורגל

בכיר בהתאחדות ניגריה בוחר אשמות על פי נטייה מינית, הרשת צוחקת על שחקנית שכיסתה את איזור חלציה בזמן בעיטה חופשית וכדורגל הוא עדיין "לא ראוי". בצל כל אלו נפתחת בשבת אליפות אפריקה, וזה הזמן לערוך היכרות עם הנבחרות הגדולות של היבשת

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רשיד אג'יבד חוגגת מול סנגל, בפברואר האחרון. ניגריה החזקה ביבשת
רשיד אג'יבד חוגגת מול סנגל, בפברואר האחרון. ניגריה החזקה ביבשתצילום: ISSOUF SANOGO / AFP
עוזי דן
עוזי דן

באפריקה, בדומה לכל העולם, כדורגל נשים היה נחשב בעבר דבר לא "ראוי". "כדורגל זה משחק של בנים לא של בנות", הוא משפט ששמעו, ושומעות, ילדות רבות ביבשת, זאת למרות שכבר בשנות הארבעים נשים שיחקו כדורגל בניגריה של ימינו וקבוצות נשים מסודרות היו קיימות בדרום אפריקה ובסנגל משנות השישים של המאה שעברה.

גם היום ממשיכים להערים קשיים על כדורגל הנשים. חלק מהקשיים הם כמובן חברתיים - בוודאי במקומות מסורתיים יותר ודתיים יותר - עם גישה שלילית לעובדה שנשים משחקות כדורגל. לצד היחס הזה יש לא רק תופעות ברורות של מיזוגניה אלא גם הטרדות.

נוטאנדו וילאקאזי, שחקנית נבחרת דרום אפריקה, נראתה מכסה את אזור חלציה בזמן בעיטת חופשית בטורניר האולימפי בברזיל לפני שנתיים, מה שהביא אנשים מסוימים לקבוע שהיא בעצם גבר - קביעה שהובילה להצקות מתמשכות בארצה מהן סבלה. בניגריה קבע סגן נשיא ההתאחדות המקומית, סיי אקינוונמי, כי הכישלון של הנבחרת האולימפית בעלייה למשחקי ריו היה "בגלל שחקניות לסביות בנבחרת". ההתאחדות אמנם גינתה את דבריו אך הוא ממשיך עד היום לכהן כסגן הנשיא.

אנאם איימו מניגריה מול אלן קולמן מגאנה. ניגריה תופתע?צילום: ISSOUF SANOGO / AFP

העיתונאית והסופרת הניגרית אדאוסי טריסיה נוואובאני מספרת על "מדינה הומופובית ומיזוגנית". לפחות לגבי חלק מהציבור הניגרי וההתייחסות שלו כלפי כדורגל הנשים – זו אמירה נכונה. בניגריה ומקומות אחרים נפוצו סיפורים, כמובן מופרכים לחלוטין, על נשים ששיחקו כדורגל ולקו בסרטן השד בגלל פגיעה מרובה של כדורים בחזה שלהן.

חלק מהקשים הם כלכליים: אפילו ה-"סופר-פלקונס", נבחרת הנשים הניגרית והטובה ביותר ביבשת, נאלצת לאסוף כסף מקמפיינים ברשתות החברתיות כדי לקיים משחקי ידידות, זאת למרות הבטחות של נשיא נגריה. אפשר רק לתאר מה המצב במדינות קטנות יותר, עניות יותר, בהן כדורגל הנשים פחות מפותח.

אבל כמו בכל העולם כמעט, בעשור האחרון כדורגל הנשים צומח והופך לענף לגיטימי שצובר אוהדים ותנופה. גם הרמה והעניין עולים בהתאם. התהליך הזה לא פסח על אפריקה.

למרות כל הקשיים, יותר ויותר ילדות, נערות ונשים משחקות כדורגל באפריקה - יש כמה וכמה ליגות נשים מקצועניות ברחבי אפריקה (גאנה, ניגריה, דרום אפריקה, קניה, אלג'יריה ורואנדה הן הבולטות), אבל כלכלית קשה מאוד לשחקניות. בלי שידורי טלוויזיה וכמעט בלי ספונסרים, וגם עם מעט צופים, פשוט אין מספיק כסף. רוב השחקניות המתקראות מקצועניות באפריקה לא מתפרנסות מכדורגל, לא תמיד הן מקבלות יותר מדמי כיס, ולמעשה מי שמשחקות בליגות ביבשת השחורה עובדות למחייתן בנוסף לאימונים ומשחקים.

בקניה, למשל, הוקמה ליגה ב-2010 ששורדת עד עכשיו. השחקניות בליגה בקניה למעשה לא מקבלות שכר ו-"ספדאג ליידיס ממומבסה" היא הקבוצה היחידה שמשלמת לשחקניות שלה משהו קבוע (מעבר להוצאות נסיעה). הסיבה הכלכלית, לצד הרצון להתקדם מקצועית, מובילה את השחקניות הטובות של אפריקה, ממש כמו השחקנים הגברים, לשחק בליגות באירופה (במקרה של הנשים גם בארה"ב ובאוסטרליה) ואפילו בישראל: אסי אקדה, שחקנית נבחרת קניה עברה לפני כחודש מספדאג ליידיס לקבוצת הנשים של רמת השרון בליגת העל.

בשבת תחל אליפות אפריקה לנשים בגאנה וכמו ביבשות אחרות שאינן אירופה, אליפות היבשת תשמש גם כמוקדמות לגביע העולם לנשים, שלוש הראשונות יעפילו לטורניר שייערך בקיץ הבא בצרפת.

מלבד האלופה הנצחית ניגריה (עשרה תארים ב-12 טורנירי אליפות היבשת) וגינאה המשוונית העשירה (היחידה שזכתה באליפות היבשת חוץ מניגריה), גם גאנה המארחת, קמרון ודרום אפריקה נחשבות חזקות. העפילו לאליפות גם אלג'יריה בעלת הליגה הטובה, מאלי המשתפרת שהעפילה בפעם השנייה ברציפות וזמביה המפתיעה.

ההעפלה של גינאה המשוונית לוותה בשערוריה: לאחר ששיתפה שחקנית שלא כחוק, הושעתה הנבחרת ולפני חודש הודיעו כי את מקומה בטורניר תתפוס נבחרת קניה, שאף פרסמה את סגל השחקניות לקראת הטורניר והחלה בהכנה. אבל בשבוע שעבר החליטה ההתאחדות האפריקנית כי גינאה המשוונית כן תשתתף בטורניר, אך לא תוכל לעלות ממנו לגביע העולם. קניה הזועמת ערערה על ההחלטה, אולם החליטה לא לפנות לבית הדין העליון לבוררויות ספורט (קא"ס).

העובדה ששלוש הראשונות יעפילו למונדיאל הנשים (מתוך 8 נבחרות) ושגינאה המשוונית לא תוכל לעלות, נותנת סיכוי טוב לדרום אפריקה, שמשובצת בבית עם ניגריה, גינאה המשוונית וזמביה, להגיע רחוק. ה-"באניאנה באניאנה" ("הבחורות שלנו", על משקל ה-"באפאנה באפאנה" לנבחרת הגברים) היתה בעבר מספר פעמים בגמר, כשהפעם האחרונה היתה ב-2012. ולאחר ירידה מסוימת ממרכז הבמה, נבחרת דרום אפריקה חוזרת להיות אחת הטובות ביבשת. הכוכבת שלה היא הקשרית רפילואה ג'יין, שחתמה לאחרונה בקנברה יונייטד מהליגה האוסטרלית החזקה.

הישג השיא עבור המארחת גאנה הוא שלוש סגנויות, כשהפעם האחרונה בה הן סיימו במקום השני היתה ב-2006. בגאנה מאמינים שבבית הנבחרת יכולה לא רק להעפיל למונדיאל, אליו לא העפילה כבר תריסר שנים, אלא גם לזכות לראשונה בתואר. "המלכות השחורות" הוגרלו לבית עם קמרון, מאלי ואלג'יריה. המאמן הלאומי באשירו הייפורד, זימן לסגל שמונה שחקניות חדשות לקראת הטורניר, כולל שש מנבחרת הנערות. הכוכבת העולה של גאנה היא פאוסטינה אמפה, שתחגוג יום הולדת 22 בעוד שבועיים, וכבר משחקת בפ.ק מינסק בבלארוס שזכתה השנה בגביע הבלטי.

קמרון היא אחת המדינות בהן יש יחס חיובי בדרך כלל לנשים המשחקות כדורגל, והנבחרת תרצה לשחזר את הישגיה מהטורניר אותו אירחה ב-2016, אז הפסידה בגמר לניגריה. השחקנית הבולטת היא גבריאל אונגנה, החלוצה של צסק"א מוסקבה שעברה עונה בינונית למדי אבל מצטיינת בנבחרת ולפני שנתיים הייתה המצטיינת בטורניר.

ניגריה כאמור היא הנבחרת החזקה ביותר, המועמדת הברורה לתואר ובשורותיה משחקת מי שזכתה בשלוש מארבע השנים האחרונות בתואר כדורגלנית השנה באפריקה (והיא בת 24 בלבד) - אסיסאט אושואלה. שחקנית ההתקפה, ששיחקה בין השאר בליברפול ובארסנל לה היא שייכת (מושאלת עתה לדליאן מהליגה הסינית), נחשבת לאחת השחקניות היחידות מאפריקה ששמה מוכר גם לחלק ממי שאינו נוהג לעקוב אחרי משחקי הנשים. אושואלה מגיעה רק לטורנירים בהם משתתפת הנבחרת ולא למשחקים אחרים, אך מצליחה בהם מאוד. לפני שנתיים, בטורניר בקמרון, היתה מלכת השערים עם שישה כיבושים בחמישה משחקים, כולל רביעייה נגד מאלי.

זמביה נחשבת לנבחרת החלשה בטורניר: היא מדורגת רק במקום ה-116 בעולם וזו העפלה השנייה של ה-"שי-פולופולו" (על משקל ה-"צ'יפולופולו" של הגברים) מאז 1995. אבל למרות זאת, לזמביה יש שחקנית צעירה שהיא כוכבת עולה: ברברה בנדה, רק בת 18 וכבר משחקת בלוגרוניו הספרדית מהליגה הבכירה לנשים.

בשבת מתחיל הטורניר אליו העפילו שמונה הנבחרות, שחולקו לשני בתים. הנבחרת שתסיים בראש בית א' תפגוש את סגנית בית ב' בחצי הגמר ומנצחת בית ב' תפגוש את סגנית בית א' בחצי הגמר השני. בראשון בדצמבר נדע מי תהיה אלופת אפריקה, ועוד לפני כן - מי יהיו שלוש הנבחרות שיעפילו למונדיאל.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"