ליאו מסי חשב שהוא נלחם בבוטים. הוא לא האמין שהוא נלחם בברצלונה שלו

מאז החלה השנה, ברצלונה למדה ביתר שאת כיצד סכסוכים פנימיים גובים מחיר על הדשא. אחרי שפיטרה מאמן וספגה ביקורת נדירה מכוכבי הקבוצה, הנהלת ברסה המושמצת זקוקה לתיקון. אלא אם כן מסי יציל אותה, כרגיל, היום (22:00) מול נאפולי בשמינית גמר האלופות

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליאו מסי. רבים יגידו שהוא זה שקובע מה קורה במועדון
ליאו מסי. רבים יגידו שהוא זה שקובע מה קורה במועדוןצילום: AFP
עוזי דן
עוזי דן

היכן שיש אנשים יש פוליטיקה, מאבקי כוח, רצונות מנוגדים וסכסוכים. לעתים, ובכן, נפתחות אפילו מלחמות. עולם הספורט אינו שונה בכך, קל וחומר כשמדובר במועדון מפואר ומצליח, שזוכה למיליוני עיניים בוחנות בכל עת - ברצלונה.

במקרה של אלופת ספרד, חלק מזוגות העיניים הרבים שייכים לבעלים עצמם, משום שברצלונה אינה מועדון בבעלות פרטית אלא מורכבת ממספר רב של בעלי מניה, ששייכים למועדון חברים. במועדונים אחרים, בצ'לסי למשל, בעל המאה הוא מעשית גם בעל הדעה, אך בארגון כמו ברצלונה קשה לקבוע מי האיש החזק - הנשיא (שנבחר על ידי האוהדים)? אולי הדירקטוריון? המנכ"ל? המנהל הספורטיבי? המאמן? כשמדובר בברסה, רבים יגידו שמדובר דווקא בליאו מסי.

האמת היא, שברצלונה נשלטת בפועל על ידי כולם ביחד, כאשר כל אחד מושך לכיוונו. כשהקבוצה נהנית מהצלחות ותארים, רשימת הקרדיטים ארוכה, אך כשהקבוצה נכשלת, כשהיא לא משכנעת על הדשא, אף אחד לא מוכן לקחת אחריות וממהר להציע אשמים אפשריים מלבדו; ואם אף גורם מתוך המועדון לא עושה זאת, יש כמובן גם את כלי התקשורת, סוכני השחקנים, נותני החסות וגם משפחות אנשי המועדון, שחותרים להשיג השפעה על הנעשה.

אבידל (מימין) וברתומאו, מציגים את ברייטווייט, חלוצה החדש של ברסה. הרוויחו את הביקורת ביושרצילום: AFP

הנהלת ברצלונה מתנהלת באופן שוטף תחת האיום שתאבד את השלטון בבחירות הבאות, כאשר מולה ניצבת אופוזיציה ששואפת להחליפה. מאבקי הכוח הפוליטיים האלו הם ההקשר הנכון לבחון את הדרמות האחרונות שמשתלטות על סדר היום בברצלונה - את המאבקים בין ההנהלה לשחקנים, את הסכסוכים בדירקטוריון וגם את "פרשת הבוטים" שהסעירה את קטלוניה.

על פי הפרסומים ברדיו "קדנה סר" הקטלוני, הנשיא ג'וזפ מריה ברתומאו שכר את שירותיו של משרד יחסי ציבור במטרה להגן על המוניטין שלו ברשתות החברתיות, בין היתר על חשבון מבקריו, כולל שחקנים ובני משפחותיהם. ברתומאו מיהר להכחיש שאותן פעולות - ציוצים, פוסטים ותגובות מחשבונות פיקטיביים - נעשו על דעתו וניתק קשר עם משרד היח"צ. הוא גם קיים פגישה בהולה עם מסי, ג'רארד פיקה ושחקנים בכירים נוספים, בסופה טענו במועדון כי הצליחו להנמיך את גובה הלהבות. ספק אם יש מישהו שמאמין לכך.

ההתרחשות הזאת החלה ימים ספורים אחרי ויכוח פומבי וחריג בין אריק אבידל, המנהל הספורטיבי של ברצלונה ושחקנה לשעבר, לסגל השחקנים, לאחר פיטוריו של ארנסטו ואלוורדה - המאמן הראשון של ברצלונה שפוטר באמצע העונה במהלך 17 השנים האחרונות. כשאבידל טען בראיון כי "שחקנים לא התאמצו תחת ואלוורדה משום שלא היו מרוצים ממנו" הוא אולי דיבר אמת, אך המשמעות האמיתית באמירה הזאת היא הכרזת מלחמה נגד השחקנים. לא לחינם היה זה מסי שהגיב בכעס ודרש כי גם אבידל ושאר מקבלי ההחלטות יקחו אחריות. "בכנות, אני לא אוהב לעשות את הדברים האלה", כתב מסי בחשבון האיסנטגרם שלו, "אבל כל אחד צריך להיות אחראי על העבודה שלו ועל התוצאות שלה".

פעם חברים על המגרש, היום מחליפים האשמות דרך התקשורת. מסי ואבידל בימים אחריםצילום: Gustau Nacarino/רויטרס

השאלה אינה אם אבידל צודק, אלא מדוע ביקר את שחקני המועדון באופן ברור ובוטה בפני התקשורת. זו לא היתה פליטת פה - בברצלונה מנוסים מספיק בהתנהלות אחראית בתקשורת - אלא כוונת תחילה. אין לכך סיבה ברורה, אבל ההשערות הן שהכוונה היתה להעביר מסר לשחקנים ולהסיט את האש מההנהלה אל הדשא, שם ברסה התאוששה רק לאחרונה מתקופה רעה ושבה למקום הראשון בליגה הספרדית, בעיקר בזכות ריאל מדריד, ומסי.

אף אחד לא יכול להגיד שהפרעוש לא עושה את העבודה שלו - במחזור האחרון כבש רביעייה מול אייבר. בניגוד אליו, ישנם בעלי תפקיד אחרים, כמו אבידל וברתומאו, שהרוויחו את הביקורת בחודשיים האחרונים. ברצלונה ידעה תוצאות רעות ויכולת בינונית, פיטרה מאמן, עברה חלון העברות ללא רכש משמעותי ובעיקר נאלצה להדוף שמועות לגבי עתידו של מסי. כל התחומים האלו הם פירות העבודה של הנהלת ברצלונה, ובפרט של אבידל.

שווה להיזכר במצב שהיה בברסה לפני חמש שנים בדיוק, בתום החלון החורפי של ינואר 2015. אנדוני סוביסארטה, המנהל המקצועי, שחקן עבר וגורם משפיע לא פחות מאשר אבידל כיום, פוטר מתפקידו על רקע כמה העברות לא טובות, תוצאות בינוניות, מחלוקות בהנהלה וסימן שאלה מוכר: עתידו של מסי. המועדון חווה טלטלה, אך העונה ההיא נגמרה לא רק עם דאבל מקומי אלא גם עם זכייתה האחרונה של ברצלונה בליגת האלופות - טרבל היסטורי, שאולי הושג גם בזכות הזעזוע.

ארנסטו ואלוורדה. המאמן הראשון של ברצלונה שמפוטר באמצע העונה זה 17 שנהצילום: Sergio Perez/רויטרס

טרבל כבר לא יהיה העונה (ברצלונה הודחה בגביע), אבל ברצלונה עשויה לגלות שההיסטוריה יכולה לחזור על עצמה אם תפעל נכון. למען האמת, גם אם תמשיך בסורה, ייתכן שכל הניתוחים וההערכות ייזרקו לפח ברגע שיגיעו תוצאות טובות - במיוחד הערב (22:00) בשמינית גמר ליגת האלופות מול נאפולי, ובקלאסיקו ביום ראשון בסנטיאגו ברנבאו. כך, כמעשה קסם, הפוליטיקה תיאסף חזרה אל חדרי ההנהלה של הקאמפ נואו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ