"חוסר אחריות משווע": בעוד מניין המתים מזנק, נשיא ברזיל רק רוצה לראות כדורגל

ז'איר בולסונרו זלזל בקורונה מהרגע הראשון, וגם מספרי החולים והמתים שממשיכים לזנק לא מונעים ממנו ללחוץ להחזרת הכדורגל בברזיל. כדורגלני עבר רבים מותחים עליו ביקורת וראשי קבוצות מסרבים לחזור, אך הנשיא הקפריזי לא מתכנן לעצור

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בולסונרו במפגש עם תומכיו. "שחקני כדורגל הם בעלי סיכוי נמוך מאוד למות"
בולסונרו במפגש עם תומכיו. "שחקני כדורגל הם בעלי סיכוי נמוך מאוד למות"צילום: ADRIANO MACHADO/רויטרס
עוזי דן
עוזי דן

ברזיל כבר במקום השישי בעולם במניין המתים מקורונה ורביעי במספר החולים. בעוד באירופה המספרים יורדים, הרי שאצל הברזילאים - למרות ממוצע גיל נמוך יותר ואקלים נוח יותר - מספרי המתים והחולים רחוקים מלהשתטח. זה נובע קודם כל מהגישה השערורייתית של הנשיא ז'איר בולסונרו, שכמו ידידו האמריקאי דונאלד טראמפ זלזל באזהרות, צפצף על ההגבלות, ואפילו היו טענות שחלה בקורונה והסתיר זאת. כשברוב העולם היה סגר, בולסונרו אירגן עצרות המונים. הברזילאים מתחילים לשלם את המחיר.

בתחילה, בולסונרו הגיב במילים "אז מה" נוכח מספרי המתים המאמירים, קרא לקורונה בתחילת המשבר "הצטננות", "שפעת קטנה", ואף האשים את התקשורת ב-"היסטריה". לאחרונה הוא קצת נרגע, אבל לא לגמרי. בין השאר, הוא רוצה להחזיר את החיים בברזיל לשגרה, עד כמה שניתן, ואחד הדברים החשובים לשגרה, בוודאי בברזיל, הוא הכדורגל.

מעבר לכמיהה למשחק עצמו, בולסונרו משחק גם על הצד הכלכלי. "יש הרבה מאוד אנשים שרוצים שייחזרו לשחק כדורגל, גם כי האבטלה נוקשת על דלתות המועדונים שלהם", אמר הנשיא, "שחקני כדורגל , גם אם יידבקו בווירוס, הם בעלי סיכויים קטנים מאוד למות. זה בזכות המצב הפיזי המצויין שלהם, והעובדה שהם אתלטים".

בולסונרו חובש מסיכה. לא נשמע לאזהרות ובתחילת הדרך התייחס לקורונה בזלזולצילום: UESLEI MARCELINO / REUTERS

בין השאר בולסונרו מתייחס בזלזול לקורונה, "כי הנגיף פוגע רק באנשים מבוגרים". הוא כבר לא ילד, בן 65, אבל לעצמו הוא לא מתייחס כאחד שנמצא בקבוצת סיכון. הנשיא הוא הרי איש צבא לשעבר, ולכן רואה את עצמו גם כ-"אתלט" - כשנשאל שוב ושוב על חוסר הזהירות המופגן שלו, ענה בולסונרו שאין לו מה לדאוג כי הוא ספורטיבי. האינטרנט מיהר לשלוף סרטון המתעד מעין תחרות שכיבות סמיכה בין בולסונרו לז'ואאו דוריה, מושל מדינת סאו פאולו, הצעיר מהנשיא בשנתיים וחצי. בעוד בולסונרו מתקשה מאוד, דוריה עושה לו בית ספר.

דוריה היה ידיד קרוב של הנשיא, ושותף למסע הבחירות - בעוד בולסונרו ניצח ברמה הלאומית, דוריה ניצח ברמה המדינתית והפך למושל. אחר כך גם הפך לאויב מר, על רקע משבר הקורונה. בעוד בולסונרו מזלזל בנגיף, חושב שהסגר מיותר והתגובות בחלקן היסטריות, דוריה - מושל המדינה הגדולה והעשירה ביותר - חושב כמו מנהיג אחראי. סאו פאולו בעלת אוכלוסיה גדולה בהרבה מכל מדינה אחרת בברזיל. גם כמות החולים והמתים כזו. דוריה - כמו כמה מושלים אחרים - לקח אחריות, להבדיל מהנשיא, והנהיג הוראות סגר במדינתו.

בולסונרו, מנגד, לא יכול להחליט עבור מושלי המדינות בנוגע לסגר, אבל מצליח להרגיז רבים בגישה שלו - כולל אנשי כדורגל, שלא מוכנים לחזור לשחק. חלקם לא מוכנים לשתוק. אחד מהם הוא ראי, קשר הנבחרת לשעבר, שזכה בגביע העולם ב-1994, כיכב בסן ז'רמן, אגדת כדורגל ואחיו של אגדה אחרת - סוקרטסס המנוח. ראי הוא המנהל המקצועי בקבוצת סאו פאולו, ובראיון טלוויזיוני ל"גלובספורטה" קרא לבולסנרו להתפטר מתפקידו והאשים אותו "בחוסר אחריות משווע, ביצירת משבר פוליטי מכוון באמצע מגיפה ובאי הקשבה להוראות של ארגון הבריאות העולמי".

סוקרטס המנוח. כנראה היה חושב בדיוק כמו אחיו הכדורגלן ראי, שמתנגד לבולסונרו נחרצותצילום: Reuters

כמובן שלנשיא יש גם תומכים לא מעטים, גם בכדורגל ובתקשורת. אחד מהם הוא קאיו ריביירו, חלוץ עבר ששיחק בלא מעט קבוצות גדולות בברזיל (ולא הצליח באינטר האיטלקית) ואף רשם כמה הופעות בנבחרת בשנות התשעים. כיום הוא שדרן פופולרי. "לא אהבתי את הנאום של ראי ואת דבריו, כי הוא לא התייחס כמעט ובכלל לספורט או כדורגל אלא לפוליטיקה", אמר, "הוא צריך לדבר על ספורט. כאשר הוא קורא לנשיא להתפטר או מדבר על בתי החולים, נדמה לי, ולא רק לי, שיש פה קונוטציות פוליטיות מכוונות, והוא מכניס את ההעדפות הפוליטיות שלו".

למרבה המזל, רבים חושבים אחרת מריביירו. אחד מהם הוא חלוץ העבר המצוין וולטר קסגראנדה, פרשן מוערך כיום, שזכה לשחק לצד סוקרטס הן בנבחרת והן בקורינתיאנס, בתקופה בה הנהיג סוקרטס את "הדמוקרטיה קורינתיאנה" המפורסמת, בה דברים נקבעו ברוב קולות ובהצבעה בין שחקנים. "אני חושב בדיוק כמו ראי", כתב קסאגרנדה באינסטגרם, "בדמוקרטיה כל אחד יכול וצריך להביע את דעתו על כל נושא, בלי קשר למקצוע. אף אחד לא צריך לצנזר את מה שיש לאחר לומר. ראי אומר את דעתו וגם מייצג בגאווה את סוקרטס, שאני בטוח שהיה אומר אותו דבר. הוא היה יכול להיות חלק מ'דמוקרטיה קורינתיאנה'. כדורגלנים לא מביעים מספיק את דעתם, מפחד או מלחץ. ראי אחד היחידים שנקט עמדה. ברכות ראי!". קסגראנדה אף כתב כי גם הוא "מתנגד לחזור ולשחק כדורגל כרגע. מספרי המתים רק צומחים, אבסורד לחשוב על זה בכלל".

גם ראי עצמו לא נשאר חייב לקאיו ריביירו ואמר: "לפני הכל בחיים אנחנו אזרחים ובני אדם. אני בעד זרימת רעיונות והפצתם. למרות שאני לא מישהו שמעורר מחלוקות, אני רגיש לפוליטיקה ולמציאות החברתית. כשאני רואה חוסר צדק, אבסורדים אידיאולוגים או פעולות שיכולות להרוג את חסרי המזל בחברה, אני מגיב".

הוא גם אמר שלא אכפת לו מהתגובות של תומכי בולסונארו, שחלקם קיללו אותו ברשתות החברתיות. ראי גם הסכים עם קסאגראנדה למה היתה התגובה של אחיו המנוח אם היה חי, "תאר לך את התגובה של ד"ר סוקרטס", אמר למראיינו, והדגיש כי לא ייתן לשחקנים של סאו פאולו לחזור לשחק עד שלא יתקבל אישור בריאותי "מהמושל, מהעירייה, ממשרד הבריאות", ורק אחרי שעקומת החולים והמתים בברזיל תשתטח. מאורו סילבה, עוד זוכה בגביע העולם ב-1994, חבר של ראי והיום סגן נשיא מועדון סאו פאולו תומך גם הוא בראי ובגישתו - הן כלפי בולסונארו ,והן לגבי מתי ואיך צריך להחזיר את הכדורגל.

אבל הממשלה, על אף שהסמכות נמצאת אצל המדינות הפנימיות בברזיל, תנסה להחזיר את הכדורגל, כמעט בכוח. בולסונרו פיטר את שר הבריאות שמונה לא מזמן, לואיס הנריקה מאנדטה, כי התנגד לגישה המקלה מדי של הנשיא. השר החדש נלסון טייש, שלח מכתב להתאחדות ובו הוא מנסה לשכנע אותה לשוב לפעילות. "הכדורגל חשוב מדי כדי שיישאר לגמרי בחוץ, הוא רלוונטי ביותר לחיים בברזיל", כתב, "החזרתו כרגע ללא קהל יכולה לתרום לקהילה, בכך שיהיו שידורי משחקים וגם יישמרו על ריחוק חברתי".

המאבק יימשך. כרגע אין החלטה על חזרה, ובצדק - בדיקות שנעשו בחלק מהמועדונים הגדולים מראות כמובן שאנשי הכדורגל לא חסינים. בפלאמנגו, האלופה והאהודה בקבוצות ברזיל, בדקו את כל עובדי המועדון, והבדיקה העלתה שלא פחות מ-38 מהם - בהם שלושה שחקנים - חולים. במועדונים קטנים לא בודקים, אבל סביר שהמצב לא טוב יותר. האם זה מה שימנע מבולסונרו להחזיר את הליגה? איתו, אי אפשר לדעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ