אמיר ענבר
שליח "הארץ" לברלין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברצלונה מניפה את ליגת האלופות, הערב בברלין. עונה מושלמתצילום: אי־אף־פי
אמיר ענבר
שליח "הארץ" לברלין

חשבו שזה הסתיים. גווארדיולה עזב, וילאנובה מת, מרטינו איכזב, ואלדס נטש, פיקה נחלש, צ'אבי התחיל להיראות בגילו, אינייסטה התבגר מוקדם מדי, בעונה שעברה אפילו מסי הפסיק להיות הדבר הכי בטוח ביקום בערך. לכל קבוצה גדולה יש סוף. זוהי המחזוריות הטבעית של הכדורגל. השנים השחונות, של בנייה מחדש, של ניסוי וטעייה, תמיד מחכות אחרי השנים הגדולות. לפחות כך זה אמור להיות. ברצלונה שברה את התבנית.

קשה עדיין לומר אם ברצלונה החדשה טובה או נופלת מהמודל הקודם. אם הכדורגל שפחות מרחף כפרפר ויותר עוקץ כדבורה, יתגלה כדבר הבא שיסחוף את העולם. נקודות התורפה נראו גם הערב (שבת). כשהוא מביט לאחור, מזהה מסי הרבה שמות מוכרים, זכר לברסה ההיא. חלקם יוחלפו, כמו צ'אבי שנפרד; במבט שמאלה, מתגלים השניים שמרכיבים יחד אתו את חוליית ההתקפה הקטלנית בעולם ומראים ששחקנים גדולים יכולים לשתף פעולה גם עם הארגנטינאי, ואף להבקיע את השערים המכריעים בגמר ליגת האלופות. השלל שלהם העונה: שלושה תארים. האחרון שבהם, הוא הגדול ביותר.

כמה שהכדורגל הזדקק למשחק נהדר, אחרי כל חשיפות השחיתות בפיפ"א. לקרנבל ברחובות, שנשלטו על ידי אוהדי ברצלונה, חמושים בתמיכה מקומית שחשפה אהדה גרמנית רבה לקטלונים. המספרים התאזנו ככל שהאוהדים התקרבו לאולימפיהשטדיון, ומחוסרי הכרטיס נותרו בחוץ. השאלה שנותרה היתה אם האיזון הזה יגיע גם למגרש.

29 מתוך 29 |
צילום: רויטרס
1 מתוך 29 |
צילום: אי־פי
2 מתוך 29 |
צילום: אי־אף־פי

התשובה: כן. יובנטוס עשתה כמעשה הברנבאו, יוצאת מחדרי ההלבשה למחצית שנייה משופרת מאוד. זה לא היה דבר של מה בכך, בהתחשב בדרך שבה הצמד ניימאר-אינייסטה חתך את ההגנה שלה כבר בדקה הרביעית כדי להכין לאיוון ראקיטיץ' על מגש את שער יתרון שניבא לגברת הזקנה את כל הדברים הרעים שיכולים לקרות לקבוצה בפיגור מול ברסה.

במחצית הראשונה, הקומבינציות בחלק הקדמי של ברצלונה נראו לפרקים יותר מדי עבור יובה, בעצם עבור כל קבוצה. הקומבינציות בחלק האחורי של ברצלונה, לעומת זאת, נראו לפרקים יותר מדי עבור ההגנה של עצמה. את החטיפות שארתורו וידאל וקלאודיו מרקיסיו לא הצליחו לנצל, תיקן לבסוף אלווארו מוראטה – שוב הוא – שדחק שער שוויון. לפתע, נראתה יובנטוס כקבוצה הטובה והמסוכנת יותר. ואז זה קרה.

עד לשוויון של מוראטה, עשה ג'יאנלואיג'י בופון יותר מכל שחקן אחר להשאיר את יובה במשחק עם שלוש עצירות גדולות. גם הפעם, כמו בדו-קרב ההוא ב-2003, יחזור בופון הביתה כשבזיכרונו חקוקה בעיקר ההצלה שחמקה ממנו. 13 דקות אחרי שמארק אנדרה טר שטגן לא הצליח להדוף בעיטה של קרלוס טבס וספג, בופון לא הצליח להדוף היטב בעיטה של מסי. סוארס, ששלוש שעות קודם לכן שרק עם כניסתו לאיצטדיון, היה צריך רק לנשוף כדי להמשיך לרשת.

בופון נכשל בהצלה, טר שטגן השלים את הפיכת התסריט של השוערים כשהספיק לייצר את שלו בדקות האחרונות. לניימאר נשאר זמן לשים את ה-122 העונה של השלישייה הקדמית. בפעם הרביעית בתשע שנים, הקבוצה שלא נגמרת מחזירה את גביע אירופה לברצלונה.

בופון. ההצלה שלא הציל תיחקק בזיכרונו זמן רבצילום: אי־אף־פי
עדכונים
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 89

מרקיסיו מנסה את כוחו בבעיטה ארוכה וחלשה, אך מדויקת וכזו שמוסתרת מעיניו של דר שטרגן, שברגע האחרון מרחיק לקרן.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 81

ראקיטיץ' מקפיץ את הכדור לכיוונו של פיקה שנמצא עמוק בתוך הרחבה, אך הבלם, אחרי סיבוב בועט לשמיים ממצב קורץ.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 72

ניימאר נוגח פנימה את ה-1-3, אך השופט פוסל את השער בטענה שהברזילאי נגח את הכדור לידו לפני שפגש את הרשת. ההילוך החוזר מראה שצדק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 68 - 1-2 לברצלונה

מסי בועט בעיטה חזקה ושטוחה מסף הרחבה, בופון הודף, סוארס מגיע ראשון אל הריבאונד ומחזיר את היתרון לצד הקטאלוני, דווקא בדקות מצוינות של יובנטוס.

סוארס מחזיר את היתרון לברצלונהצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 63

שוב מוראטה עושה צרות להגנה ברסה. הפעם הוא מהתל במגן בתוך הרחבה, מוצא את וידאל שממשיך לטבס, אך הבעיטה של הארגנטינאי הולכת מעל לשער של טר שטרגן. המומנטום כולו עם יובנטוס.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 55 - 1-1

טר שטרגן מציל את הבעיטה של טבס, אך את הבעיטה של מוראטה, שמגיע ראשון אל הריבאונשד, הוא כבר לא יכול להציל. יובנטוס משווה את המשחק.

מוראטה משווה את המשחקצילום: אי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 51

צירוף נהדר של מסירות בין ניימאר, סוארס ומסי מסתיים בבעיטה של האחרון, אך הכודר חולף מעל למשקוף של בופון. התקפה נאה של הקטאלונים.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 49

מתפרצת של ברסה אחרי איבוד של יובה ברגליים של ראקיטיץ'. ברגע שהוא מגיע לרחבה הקרואטי משאיר את הכדור לסוארס, שמזווית קשה מעדיף לבעוט ולא למסור. בופון שוב נמצא במקום.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 40

הבעיטה של ניימאר פוגעת במגן איטלקי, סוארס ראשון אל הריבאונד אך הבעיטה שלו גוררת עוד הצלה מצוינת מצדו של בופון.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 24

מוראטה מנסה בעיטה מתוך הרחבה, הבעיטה שלו חולפת ליד הקורה. המשחק נרגע בדקות האחרונות אחרי פתיחה סוערת.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 13

איבוד של ההגנה האיטלקית מאפשר לסוארס להשתלט על הכדור ליד הרחבה. האורוגוואי פורץ עד קו הרוחב, ומשחרר מסירה לאלבס, שבועט כדור טוב לחיבורים, אך כזה שנהדף ברגע האחרון על ידי בופון. הצלה ענקית של השוער הוותיק.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 8

מתפרצת איטלקית ברגלי מוראטה, ששועט באגף ימין. הוא מגיע לרחבה ומנער מעליו את השומר ומשאיר את הכדור לוידאל שמגיע כטריילר, אך הבעיטה של הצ'יליאני מסף הרחבה עוברת מעל למשקוף.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 4 - 0-1 ברצלונה

בהתקפה הראשונה שלה ברצלונה עולה ליתרון. מבצע קבוצתי נהדר מתחיל אצל מסי, שמזהה את אלבה באגף שמאל. המגן מוריד את הכדור לניימאר, שמוסר לאינייסטה הפורץ ברחבה, שמוסר בתורו לראקיטיץ', שלבדו ברחבת החמש ושכל השער לרשותו, בועט פנימה.

ראקיטיץ' מכניע את בופוןצילום: אי־אף־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

דקה 1

טעות של מסצ'ראנו מאפשרת ליובה להשתלט על הכדור באזור הרחבה הקטאלונית, אך הבעיטה של טבס הולכת גבוה מעל המשקוף. האיטלקים פותחים עם לחץ על כל המגרש.

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

הרכבים

יובנטוס: ג'יאנלואיג'י בופון, סטפן ליכשטיינר, לאונרדו בונוצ'י, אנדראה ברזאלי, פטריס אברה (89, קינגסלי קומאן), אנדראה פירלו, קלאודיו מרקיסיו, פול פוגבה, ארתורו וידאל (79, אלברטו פריירה), אלוורו מוראטה (85, פרננדו יורנטה), קרלוס טבס

ברצלונה: אנדרה מרק טר שטרגן, דני אלבס, ג'ראר פיקה, חאוויר מסצ'ראנו, ג'ורדי אלבה, סרחיו בוסקטס, איוון ראקיטיץ' (91, ז'רמי מתייה), אנדראס אינייסטה (78, צ'אבי), לאו מסי, לואיס סוארס (96, פדרו), ניימאר