ארצות הברית זכתה בגביע העולם בכדורגל לנשים

האמריקאיות הביסו 2-5 את יפן בשחזור הגמר הקודם, והוכתרו לאלופות העולם בפעם השלישית. שלושער לקרלי לויד, לרבות גול מחצי מגרש

נטע אחיטוב
שליחת "הארץ" למונדיאל הנשים
נטע אחיטוב
שליחת "הארץ" למונדיאל הנשים

האווירה ברחובות ונקובר מחשמלת. מהבוקר המוני אנשים בלבוש אמריקאי, יפני או קנדי גודשים את בתי הקפה, החנויות, המוזיאון והתחתית. יש אווירה של גמר באוויר. חדר העיתונאים מתפוצץ להתפקע וקצינת העיתונות מטעם פיפ"א מנסה להשחיל הודעה חשובה לצלמים בינות להמולה. רוב האוהדים מתוך 54 אלף הנוכחים באיצטדיון באופן טבעי הוא אמריקאי, אוהדים שחצו את הגבול לכבוד הגמר.

איזה גמר. גולים יפים בזה אחר זה ומשחק מסעיר ומרגש. ארבעה שערים לאמריקאיות תוך 16 דקות, וזה כמובן מחזיר אל חצי הגמר של הגברים במונדיאל האחרון בין ברזיל לגרמניה, אז הובקעו חמישה שערים ב-29 הדקות הראשונות. אפשר לומר שהמשחק הוכרע כבר בדקה השנייה, אז קרלי לויד, החלוצה המצטיינת של הטורניר, הבקיעה את הגול הראשון שלה מתוך שלושה שתבקיע במהלך המשחק (השחקנית הראשונה להבקיע שלושער בגמר מונדיאל, ג'ף הרסט היה השחקן הראשון, ב-1966). הגול השני שלה הגיע שתי דקות בלבד אחרי הראשון. אחריה בדקה 14 הבקיעה לורן הולידיי. ואז בדקה 16 הגיעה אחד הגולים היפים בהיסטוריה של הכדורגל. לויד מבקיעה בבעיטה מאמצע המגרש. ישר לפנתיאון.  

אבל גם המשחק של היפניות היה מרתק, איזה כוח רצון ורוח קבוצתית. הן הצליחו להתאושש ולחזור לשחק גם אחרי שלושה גולים ב-14 דקות. אחרי הגול השלישי הן התכנסו במעגל ואמרו מילות עידוד. מהלך נוסף שתרם להתאוששות שלהן הוא חילוף בדקה 32. המאמן היפני הכניס את כוכבת המונדיאל הקודם והקפטנית, הומארה סאווה. ההיגיון ברור - להרגיע את הקבוצה. יש לה אפקט מורלי חשוב על חברותיה, מה שמאפשר ליוקי אוגימי להבקיע עבור היפניות בדקה 27. חמישה גולים במחצית אחת, שחלפה במהירות הבזק.

אזוסה איוואשימיזו, המגנה שיורדת, בוכה על הספסל. הצצה עצובה על הספסל של היפניות מסב את תשומת הלב לבובת דוב לבן שיושבת במקומה של קוזואה אנדו, שנפצעה במשחק הראשון וטסה ליפן לעבור ניתוח. היא חזרה לגמר, אבל עדיין לא כשירה לשחק. מחווה יפה עשו לה חברותיה. לא ברור מה אמר מאמן יפן לשחקניות שלו בחדר הלבשה במהלך הפסקת המחצית, אבל הן עולות בחזרה למגרש חדות ומלאות מוטיבציה. הן מקבלות במתנה גול אחד מהאמריקאיות, על ידי שער עצמי של המגנה ג'ולי ג'ונסטון בדקה 52. שתי דקות אחר כך האמריקאיות מכפרות על הטעות עם גול נוסף, החמישי שלהן, שיהיה הגול האחרון למשחק הנוכחי.

המשחק והטורניר כולו היו שייכים ללא ספק לקרלי לויד, שלהטה. היא היתה בכל מקום על המגרש, הבקיעה שלושער, ניהלה מהלכים ונראתה רבות גם בעמדות ההגנה. יש לה חוש לשערים ובעיטות של צלפית. לקראת סוף המחצית השנייה, המאמנת האמריקאית ג'יל אליס נותנת כבוד לשתי השחקניות הוותיקות, שזהו משחקן האחרון - אבי וומבאך, הכוכבת הגדולה של האמריקאיות, והקפטנית כריסטי רמפונה, ששיחקה גם בגמר האחרון בו ניצחו האמריקאיות ב-1999. לויד מסירה את סרט הקפטנית ומעבירה אותו אחר כבוד לוומבאך. הקהל שואג בהתרגשות מהמחווה.

המשחק מסתיים עם 2-5 לאמריקאיות, והופך את נבחרת ארה"ב לקבוצת הנשים הראשונה שזוכה שלוש פעמים בגביע העולם, אבל כאמור זה לא קרה כבר 16 שנה, כך שההתרגשות בקרב האוהדים האמריקאים גדולה. קרלי לויד זוכה בנעל הכסף ובכדור הזהב. הופ סולו זוכה בכפפות הזהב. כשהמנהלים של פיפ"א עולים לפודיום, שריקות בוז רמות נשמעות מכל עבר. בשלב של חלוקת המדליות, קורה דבר יפהפה. האמריקאיות נעמדות בשתי שורות זו מול זו, מה שיוצר מסדרון אנושי בדרך אל הבמה. היפניות עוברות ביניהן לקול מחיאות הכפיים שלהן. ממרום היציע זה אסתטי להפליא.

שתי השחקניות שזה המשחק האחרון שלהן, וומבאך ורמפונה, מצטלמות יחד בתחתית הבמה ואז עולות לקול תשואות רמות. האמריקאיות מניפות את הגביע ורוקדות ריקוד ראפ קולי שסוחף את הקהל. בסיום הטקס, ארבעת הילדים של האמריקאיות עולים למגרש – שתי הבנות של רמפונה, הילד של איימי רודריגז, הילד של שאנון בוקס והבת של המאמנת אליס. הילדים עולים לפודיום והקהל מריע גם להם. בסוף כל המהומה פתאום מגיחים אל המגרש כמה גברים בחליפות. מסתבר שאלו שומרי הראש של סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, שהגיע אל הדשא ללחוץ את ידיהן של השחקניות הנרגשות.  

עדכונים

דקה 86: הקפטנית שלכן

כריסטי רמפון, קפטנית ארצות הברית, מחליפה את אלכס מורגן כדי לזכות בכבוד להניף את הגביע. זו הופעתה ה-307 של רמפון בת ה-40 במדים הלאומיים.

דקה 64: מחוץ למסגרת, לשם שינוי

מורגן מקבלת כדור מימין, מנערת מעליה שלוש שומרות, אך הפעם הבעיטה מהרחבה חולפת רק ליד ההקורהמסגרת.

דקה 54: 2-5 לארצות הברית!

אחוזי ניצול המצבים של האמריקאיות ברחבה ממשיכים להיות מגוחכים. הפעם כדור קרן מהתל בשוערת קייהורי, שיוצאת משערה, והית' החופשייה לא יכולה לפספס מעשרה מטרים. 

דקה 52: 2-4 לארצות הברית!

היתרון האמריקאי קוזז בחצי, לאחר שג'ונסטון מבצעת עבירה 25 מטרים מהשער, ומגדילה לעשות כאשר היא מרחיקה לשערה היא את הבעיטה החופשית שבאה בעקבותיה. סולו מספיקה להגיע רק לאחר שהכדור עובר את קו השער.

דקה 42: הרביעי של לויד?

הכנסת כדור לרחבה שוב מוצאת את היפניות חסרות אונים, אבל לשם שינוי, ההגנה מצליחה להרחיק את הבעיטה של לויד לקרן.

דקה 39: חילוף שני ביפן

המאמן היפני לא מוותר עדיין, ושש דקות אחרי שהעלה את סאווה הומארה, גם יוקיה סוגסוואה נשלחת לכר הדשא.

דקה 27: 1-4 לארצות הברית!

האם זה תחילתו של הקאמבק? הגבהה לרחבה מוצאת את אוגימי פנויה עם הגב לשער, שמשלימה מהלך יפה עם סיבוב ובעיטה לחיבורים.

דקה 17: 0-4 לארצות הברית!

לויד מבקיעה שער נדיר - בכל רמה, לנשים ולגברים כאחד - כאשר בעיטה קשתית שלה מקו החצי חולפת מעל פני השוערת, פוגעת בקורה ומתגלגלת פנימה. שלושער ללויד ב-13 דקות, השפלה מוחלטת ליפניות.

דקה 14: 0-3 לארצות הברית!

ההגנה היפנית קורסת. הרחקה נוראית של אייוושימיצו הופכת לבעיטה חדה מהאוויר של הולידיי, שמשלימה פתיחה בלתי נתפשת של ארצות הברית.

דקה 5: 0-2 לארצות הברית!

המשחק עוד לא התחיל, וייתכן שכבר הגיע לסיומו. האמריקאיות כובשות שער שני, בשחזור כמעט מושלם. בעיטה חופשית מימין עושה את דרכה לתיבת החמש, שם לויד מנצלת הגנה חלשה של היפניות כדי לדחוק את השני מקרוב.

דקה 3: 0-1 לארצות הברית!

פתיחה מסחררת למשחק. קרן של ראפינו מימין מוצאת את לויד במרכז הרחבה, ומחמישה מטרים היא חא יכולה להחטיא.

הרכבים

ארצות הברית: הופ סולו, בקי סאורבורן, קרלי לויד, אלי קריגר, לורן הולידיי, אלכס מורגן (כריסטי רמפון, 86), מורגן בריאן, מייגן ראפינו (קלי או'הארה, 61), טובין הית' (אבי וומבאך, 79), ג'ולי ג'ונסטון, מייגן קלינגנברג

יפן: איומי קייהורי, אזוסה אייוושימיצו (סאווה הומארה, 33), סאקי קומגאי, איה סאמשימה, מיזוהו סקגוצ'י, איה מיאמה, נהומי קאווסומי (יוקיה סוגסוואה, 39), שינובו אוהנו (מאנה איוובוצ'י, 60), רומי אוצוגי, יוקי אוגימי, סאורי אריושי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ