לדף הבית של הארץ

השנה שבה העולם השתגע

משבר האקלים אינו סיסמה. כך הוא השפיע על החיים של כולנו ב-2019

כשהמים הגיעו לגובה הברכיים, אוגוסטו בראס ואשתו אמיליה, כפריים ממוזמביק, טיפסו עם שני ילדיהם על עץ. בנם בן השמונה, פרנסיסקו, נסחף קודם לכן בזרם ונעלם. כשהמים ירדו לאחר שלושה ימים, לא היה להם זמן להתאבל - הם נאלצו להתמודד עם הרעב. הציקלון אידאי שהיכה במוזמביק הרג יותר מ-1,300 בני אדם, הרס מאה אלף בתים והשמיד שטחים חקלאיים ענקיים. הוא היה רק אחד משני הציקלונים הקשים שהיכו השנה במוזמביק. היתה זו גם הפעם הראשונה בהיסטוריה ששני ציקלונים מכים באותה השנה. בספטמבר חוותה אריקה רוברטס, תושבת איי בהאמה, חוויה כמעט זהה. במשך יומיים היא החזיקה את בתה ואחזה בשני כבלים כדי שלא להיסחף בשיטפונות שגרם הוריקן דוריאן, העוצמתי ביותר שהכה באיים אי-פעם.

בין שני האסונות האלו אירעו אינספור אסונות טבע אחרים בכמעט כל פינה בעולם: בצורות, שריפות, מפולות בוץ, גלי חום וגלי קור. המדענים מסבירים שלא ניתן לייחס כל אירוע מזג אוויר קיצוני למשבר האקלים. שכן, סופות ואירועים קיצוניים התרחשו גם לפני המשבר. אולם, יש הסכמה גורפת בקרב מדעני האקלים שההתחממות של כדור הארץ, שעד כה מתבטאת בעלייה של מעלה אחת בממוצע בכל העולם, גורמת לאירועי מזג אוויר להפוך לקיצוניים ולתכופים יותר.

2019, שכמו כל קודמותיה, צפויה להתברג בראש רשימת השנים החמות ביותר בהיסטוריה, הדגימה זאת היטב. כנראה שאין אדם על פני כדור הארץ שלא חש בהשפעה כזו או אחרת של השינוי. על פי כל התחזיות, השינויים האלו יחמירו משנה לשנה ומעשור לעשור. המודלים, שנתמכים היטב במדע, חוזים שללא מהפכה עולמית, מיידית ודרמטית בכל הנוגע לפליטת גזי חממה ושיקום מערכות אקולוגיות טבעיות, המשבר יביא את האנושות כולה עוד לפני סוף המאה לסכנת קריסה כלכלית וחברתית שלא תהיה דומה לאף אסון - מעשי ידי אדם או טבע - שהכרנו עד היום. "הארץ" ריכז את רשימת האסונות של 2019. למרבה הצער, זו רק ההתחלה.

ינואר

שלג בוושינגטוןסיפור אחד בחודש

41 מתחת לאפס

יותר מ-20 בני אדם מתו כתוצאה מגל קור קיצוני שהכה בצפון אמריקה. הטמפרטורות שברו שיאים שליליים, ובחלק מהמקומות הגיעו ל-41 מעלות מתחת לאפס. שני שלישים מארה״ב כוסו בקרח, לימודים בוטלו, מאות טיסות קורקעו והתושבים הוזהרו ששהייה בחוץ במשך יותר מכמה דקות מסכנת את חייהם. היוטיוב הוצף במאות סרטונים של מים קופאים בשברירי שנייה, עשרות סבלו מכוויות קור במאמץ לצלם את הסרטונים האלו.

רגע, גל קור? כל הזמן מדברים דווקא על ההתחממות הגלובלית, אז איך זה שהטמפרטורות צנחו כל כך? אפילו נשיא ארה״ב דונלד טראמפ צייץ-תהה בטוויטר ״מה לעזאזל קרה להתחממות הגלובלית? בבקשה תחזרי מהר, אנחנו צריכים אותך!״

התופעה שהכתה בארה״ב מכונה ״מערבולת פולארית״, ועיקרה זרימת אוויר קפוא מהקוטב הצפוני דרומה. ההתחממות הגלובלית מאיצה את זרמי האוויר (הסרקולציה הגלובלית) ומקצינה את תופעות מזג האוויר. למרות הדאגה של הנשיא מכחיש שינויי האקלים, הנתונים הם חד-משמעיים - כדור הארץ מתחמם מאוד. לקראת סוף השנה הציג ארגון המטאורולוגיה העולמי בוועידת האקלים במדריד נתונים שלפיהם הטמפרטורה הממוצעת עלתה ב-1.1 מעלות מאז תחילת המהפכה התעשייתית.

פברואר

דגים מתיםסיפור אחד בחודש

האם החיות ייעלמו?

לראשונה אי-פעם, יונק נכחד בשל שינויי האקלים. בעל חיים זה, מכרסם הנקרא מלומיס קיברמבל ממשפחת העכבריים, חי בפפואה גיניאה החדשה והיה אחד מהיונקים המבודדים בעולם. הוא לא נצפה האחרון, ובפברואר הוכרז רשמית שנכחד. לפי ממשלת אוסטרליה, הסיבה להיכחדות המכרסם היתה ״כמעט בוודאות הצפה״. עליית מפלס המים בשנים האחרונות גרמה לאזורי המחיה של המכרסם הקטן להצטמצם באופן ניכר.

הכחדת בעלי חיים וצמחים היא אחת מהסכנות הגדולות והממשיות של משבר האקלים. דו״ח מקיף של האו״ם קבע כי מיליון מינים של בעלי חיים עומדים בפני סכנת הכחדה בשל ניצול משאבי כדור הארץ. שינויי האקלים מעשי ידי אדם מאיימים על הגיוון הביולוגי ברחבי העולם, על הקרקע ובתוך הים, ובכך פוגעים בפעילותם החיונית לעתיד כדור הארץ והאדם. המדענים מעריכים כי האנושות האיצה את קצב הכחדת המינים פי אלף בהשוואה לקצב הטבעי. יש מי שרואים בעידן זה את ״ההכחדה השישית״ של החיים על פני כדור הארץ. הקודמת היתה לפני 66 מיליון שנה, שהביאה להיעלמות הדינוזאורים.

לפי נתונים שפורסמו החודש בוועידת האקלים של האו״ם במדריד, המצב לא עומד להשתפר. אפילו התחממות של מעלה אחת עד שתיים תוביל לאובדן של 14% בממוצע במגוון המינים המקומיים. אם הטמפרטורה תעלה ביותר משלוש מעלות, האו״ם צופה כי קבוצות שלמות של בעלי חיים ייעלמו. אם קצב ההתחממות הנוכחי יימשך, הטמפרטורות יעלו בארבע מעלות עד סוף המאה, וכשליש מהמינים המקומיים ייכחדו.

1.2 מיליון מיני בעלי חיים וצמחים בסכנת הכחדה
נתונים: Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services

מארס

פליטים נמלטים נהציקלון במוזמביקסיפור אחד בחודש

הציקלון הכה פעמיים

פגיעתו של ציקלון אידאי במוזמביק, זימבבואה ומלאווי גרמה לאסון הטבע הקשה ביותר באפריקה הדרומית ב-20 השנים האחרונות. לפחות 900 בני אדם נהרגו, ולפי יוניצ״ף, 1.85 מיליון נזקקו לסיוע הומניטרי ויותר מ-200 אלף בתים נהרסו. חודש לאחר מכן, בעודה מנסה להתאושש מהסופה הקטלנית, מוזמביק נפגעה שוב - הפעם מציקלון קנת. יותר ממאה אנשים נהרגו ונפצעו, ויותר מ-300 אלף בני אדם נזקקו לסיוע הומניטרי.

היתה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה המתועדת שבה מוזמביק נפגעה משתי סופות ציקלון באותה העונה. ההשלכות של הסופות היו הרסניות. בין היתר, הן פגעו בגישה למים נקיים, הרסו מוסדות רפואיים ובתי ספר והשמידו יבול חקלאי.

תופעות אלו, של סופות קיצוניות שמכות בעוצמה, הופכות תכופות וקשות יותר ויותר בשנים האחרונות. בספטמבר, למשל, הכה הוריקן דוריאן בחופי ארה״ב, קנדה ואיי בהאמה. דוריאן היה הסערה השנייה בעוצמתה שתועדה אי-פעם באוקיינוס האטלנטי, הביא למותם של עשרות אנשים, להפסקות חשמל, הצפות ולנזק משמעותי.

לא ניתן לדעת אם אידאי, קנת או דוריאן נגרמו באופן ישיר בשל משבר האקלים. זאת, משום שאי אפשר לייחס סופה בודדת למשבר, אולם המדענים מסכימים שככל שהוא יעמיק, כך יקצינו הסופות והתדירות שלהן תעלה.

אפריל

הצפות באיראן- מסתכל על בתיםסיפור אחד בחודש

יותר מדי גשם

גשמי הברכה הופכים לעתים, כשהם פוגשים את משבר האקלים, לשיטפונות קטלניים. כך קרה השנה באיראן, כשבאפריל נהרגו עשרות בני אדם, נעקרו פסי רכבת, ושכונות שלמות נעלמו מתחת לפני המים. בצפון איראן, למשל, ירדה באחד הימים כמות גשם השווה לכ-70% מהממוצע השנתי. חודשיים לאחר מכן הציפו השיטפונות יישובים רבים במערב התיכון בארה״ב, ניתקו את חלקם ואילצו את התושבים להתפנות.

שיטפונות, הצפות ואירועי גשם חריגים הם חלק מסך התופעות החריגות שיוצר משבר האקלים. גם ישראל חוותה בשנים האחרונות כמה אירועי גשם קיצוניים, כאשר כמות משקעים גדולה מאוד יורדת בתוך זמן קצר. כמות המשקעים הגוברת גורמת לפרצי הגשם להיות הרסניים יותר, כך שהנהרות לא יכולים להכיל את הזרמים החזקים ומציפים את סביבתם.

מאי

בצורת בזימבבואהסיפור אחד בחודש

מעט מדי גשם

בעוד שחלק מהעולם מתקשה להתמודד עם יותר מדי גשם, חלקים נרחבים באפריקה מתמודדים עם בעיה הפוכה. בשנה החולפת פורסם כי הבצורת העמידה בסכנת רעב כשני מיליון מתושבי סומליה בחודש יוני, אף שתקופה זו נחשבת לעונת גשמים ממוצעת.

הבצורת גם גרמה למותם של מאות פילים בזימבבואה וגרמה לממשלת נמיביה להעמיד למכירה פומבית כאלף חיות בר, בהן פילים וג'ירפות. השירות המטאורולוגי בנמיביה העריך במאי כי הבצורת בחלק מהמדינה היא החמורה ב-90 השנים האחרונות, והמדינה הכריזה כי היא מתמודדת עם אסון טבע.

ביוני גרמה הבצורת למחסור חריף במים בעיר צ'נאי שבהודו, בספטמבר הגיעה הבצורת אפילו עד אלסקה, שם הגיעו הטמפרטורות לשיא של 50 שנה והרשויות נאלצו להגביל את אספקת המים. בדצמבר עלתה הבצורת באוסטרליה לכותרות, כשעשרות עיירות וכפרים בפריפריה האוסטרלית נקלעו למצוקת מים. בעתיד, חוזים המומחים, בצורות יגרמו לפגיעה ביבול החקלאי, מה שיעלה את מחירי המזון בעולם הראשון ויביא לרעב בעולם השלישי.

מספר אירועי בצורת לפי שנים
נתונים: The Emergency Events Database, Université catholique de Louvain, Centre for Research on the Epidemiology of Disaster

יוני

קרחונים גרינלנדסיפור אחד בחודש

כשהקרחונים נעלמים

כשני מיליארד טונות של קרח התמוססו בגרינלנד ביום אחד בחודש יוני. לא מדובר בתופעה חסרת תקדים, אלא בכזו שאינה שגרתית לתקופה זו של השנה. לפי הוושינגטון פוסט, בחלק מאזורי גרינלנד היו הטמפרטורות גבוהות ב-22 מעלות מהממוצע לתקופה, ולווייני מזג האוויר תיעדו את הכמות הקטנה ביותר של קרח באמצע יוני מאז שהחלו לבחון את האזור ב-1979. ההתחממות באזור המשיכה גם ביולי - אז איבדה גרינלנד כ-200 מיליארד טון קרח.

במקביל, המסת הקרחונים גורמת לתופעה בצפון רוסיה, שהופכת לנפוצה יותר ויותר. כמה פעמים בשנה האחרונה דווח על דובי קוטב שנדחקו מביתם הטבעי בשל אובדן הקרח, ונאלצו לחפש אוכל בקרבת הכפרים. באחד המקרים, דובה שדופה נדדה 480 ק״מ מביתה בחיפוש אחרי מזון והפכה לעוד סמל של ההתחממות הגלובלית.

המסת הקרחונים היא מהגורמים לעלייה הצפויה במפלס מי הים - מיליארד טונות של קרח שווה ערך לכ-400 אלף בריכות שחייה אולימפיות, ומאה מיליארד טונות קרח שנמס גורם לעלייה של 0.28 מילימטר במפלס האוקיינוסים העולמי. בנוסף, הקרח הלבן מחזיר את קרני השמש טוב יותר מאשר הקרקע, ולכן אובדנו גורם להיזון חוזר שמגביר את משבר האקלים.

שני מיליארד טון קרח נמסו בגרינלנד ביום אחד

יולי

עומס חום פריזסיפור אחד בחודש

החום מרקיע שחקים

הולנד, בלגיה, ספרד, צרפת, צ'כיה, סלובקיה, פולין, גרמניה ועוד ועוד. הקיץ האחרון היה אחד החמים בהיסטוריה. חודש יוני היה החם ביותר שנמדד בחלק ממדינות אירופה, והטמפרטורות המשיכו להרקיע שחקים גם ביולי. בצרפת, למשל, העריכה שרת הבריאות כי 1,500 בני אדם מתו כתוצאה מגל החום בחודשים אלו.

הקיצים הלוהטים הם הביטוי המובהק ביותר של שינויי האקלים. 18 מתוך 19 השנים החמות ביותר בהיסטוריה נמדדו מאז שנת 2000, והשנה החולפת צפויה להיות השנייה או השלישית החמה ביותר בהיסטוריה מאז שהתחילו למדוד את הטמפרטורה באופן שיטתי.

גם בישראל מרגישים זאת היטב. לפי דו״ח של השירות המטאורולוגי שפורסם החודש, הטמפרטורה הממוצעת בארץ עלתה ב-1.4 מעלות מאז 1950. אם המגמה הנוכחית תימשך, הטמפרטורות ימשיכו לעלות בעד 1.2 מעלות עד אמצע המאה הנוכחית.

שיאי החום שנשברו ב-2019

אוגוסט

שריפה אמזונססיפור אחד בחודש

היערות עולים באש

מהאמזונס עד אלסקה, מקליפורניה עד סיביר, נדמה היה בשנה החולפת שחלקים גדולים מדי של העולם עולים באש. כמו בגל השריפות בישראל ב-2016, משבר האקלים גרם בכמה מקומות בעולם לקיץ חם, סתיו יבש ורוחות חזקות. כל אלו הם תנאים אידיאליים להתפרצות ולהתפשטות שריפות.

השריפות שתפסו את תשומת הלב העולמית כילו חלקים נרחבים מיערות הגשם של ברזיל. הן אומנם לא פרצו ברוב המקרים בשל שינויי האקלים, אך יש להן השלכה משמעותית עליהם. השריפות בברזיל נגרמו לרוב בשל מעשי ידי אדם לצורכי תעשיית הבשר, תוך עצימת עיניים של ממשלת ז'איר בולסנרו. שריפת עצים וחומר אורגני משחררת את הפחמן האצור בעצים בחזרה לאטמוספרה, ובכך מגבירה את סכנת ההתחממות הגלובלית.

כמות הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה נחשבת לאחד המדדים החשובים של המשבר. במשך מיליוני שנים לא חרגה הכמות הזו מ-300 חלקים למיליון. מאז המהפכה התעשייתית ישנה עלייה הדרגתית בריכוז הפחמן הדו-חמצני, והוא עבר בשנה האחרונה את ה-410 חלקים למיליון.

לשריפות באזור הארקטי, כמו אלו שפרצו השנה באלסקה, סיביר וקנדה, יש השלכות נוספות על התחממות כדור הארץ. השלג הלבן ומחזיר האור כוסה בפיח שסופג את קרני השמש ומגביר את הסכנה להפשרת שכבת הקרקע. הפשרת הקרקע משחררת גז חממה נוסף - מתאן, שהוא אף מסוכן יותר מאשר פחמן דו-חמצני.

ריכוז הפחמן הדו חומצני באטמוספירה
נתונים: מינהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה״ב ונאס״א

ספטמבר

הוריקן דוריאן- הריסותסיפור אחד בחודש

כשהחיים לא חוזרים למסלולם

הוריקן דוריאן, שפגע בתחילת ספטמבר באיי הבהאמה, נחשב לאחד ההוריקנים העוצמתיים ביותר שאי-פעם תועדו באוקיינוס האטלנטי ולאסון הטבע הקשה ביותר שהיכה באיים. כ-70 בני אדם נהרגו ומאות עדיין נחשבים נעדרים. לפחות 70 אלף בני אדם נותרו ללא קורת גג. בעתיד, צופים המדענים, יהפכו הסופות לעוצמתיות ולתדירות יותר. המשמעות של התחזקות הסופות תהיה ירידה דרמטית ביכולת השיקום של מדינות, במיוחד החלשות שבהן.

סופות עוצמתיות אינן תופעה חדשה. אולם, כאשר סופה שמוגדרת ״סופה של פעם במאה שנה״ תכה בכל עשור או בכל חמש שנים, יפחת הסיכוי להשתקם מהסופה השנייה, השלישית והרביעית. המשמעות עלולה להיות נזקים כלכליים וחברתיים ארוכי טווח, כמו הגירה המונית, אובדן שטחי עיבוד, משברים פוליטיים ואחרים.

אוקטובר

זיהו אוויר ם בניו דלהיסיפור אחד בחודש

הרוצח השקט

במהלך החודש הפך האוויר בניו דלהי לרעיל. בתי הספר נסגרו, אנשים לא יצאו מהבתים בלי מסכות, הרשויות אסרו על כלי רכב פרטיים להיכנס לעיר וכבאים התיזו מים ממבנים גבוהים בניסיון, נואש למדי, להקטין במעט את הזיהום. אלפים אושפזו בשל קשיי נשימה ומחלות ריאה.

משבר האקלים אינו אשם באופן ישיר בבעיית זיהום האוויר. עיקר האשמה נופלת על הזיהום מתחבורה, הצתת פסולת חקלאית וגם חג הדיוואלי שבמהלכו מציתים מיליוני זיקוקים. אבל תנאי האקלים, בהם הבצורת, היובש הקיצוני והיעדר הרוחות, תרמו להחרפת המשבר. זיהום אוויר קשה היה השנה גם באינדונזיה ובאוסטרליה, שם הוא הופיע בעיקר כתוצאה משריפות יער ענקיות, שנגרמו בשל תנאי אקלים קיצוניים.

זיהום אוויר נחשב לרוצח שקט. ארגון הבריאות העולמי רואה בו את האיום הגדול ביותר על בריאות הציבור ברמה העולמית. על פי דו״ח של הארגון שפורסם השנה, תשעה מכל עשרה אנשים בעולם נושמים אוויר מזוהם, ושבעה מיליון מתים בכל שנה כתוצאה ממחלות הקשורות בזיהום אוויר כמו סרטן, שבץ, ומחלות לב וריאה. 90% מהמתים היו במדינות בעלות הכנסה נמוכה או בינונית.

נובמבר

הצפות בונציהסיפור אחד בחודש

בסכנת הצפה

ייתכן שהביטוי המוחשי ביותר להשפעת שינויי האקלים, מלבד החום הגובר, הוא עליית מפלס פני הים. עלייה זו מאיימת על שני שליש מהערים הגדולות בעולם, על מאות מיליוני בני אדם ועל רכוש ותשתיות בעלויות אסטרונומיות.

דו״ח שפורסם בבריטניה בחודש מאי הזהיר מפני הצורך לפנות עיירות שלמות בשל עליית מפלס פני הים. לפי הפאנל הבין-ממשלתי של האו״ם לשינויי האקלים (IPCC), גובה הים צפוי לעלות עד לסוף המאה ב-61 עד 110 סנטימטרים. מחקר אחר שנערך בארה״ב חזה עלייה קיצונית עוד יותר של שני מטרים.

עליית מפלס פני הים אומנם מתרחשת בקצב איטי יחסית, אך השלכותיה צפויות להיות דרמטיות. לפי ההערכות, גם אם יצליחו המאמצים להגביל את ההתחממות לשתי מעלות בלבד בהשוואה לעידן שקדם למהפכה התעשייתית - תחזית שנחשבת כיום לתסריט האופטימי ביותר האפשרי - ייאלצו עשרות מיליונים להתרחק מהים הגואה ויידרשו השקעות ענק כדי להגן על הערים והתשתיות. אם תתממש התחזית של המחקר האמריקאי, 187 מיליון בני אדם ייאלצו לעזוב את ביתם. באזור קבוצת האיים פלורידה קיז בארה״ב, למשל, אומרים כבר במפורש כי לא יהיה ניתן להציל את כל האזורים, וכי בחלק מהמקומות אפילו אין טעם לנסות.

בנובמבר עלתה ונציה לכותרות, כאשר סדרת הצפות חסרת תקדים שטפה את העיר וגרמה לנזקי עתק. בגאות החמורה ביותר נמדדה עלייה של 187 סנטימטרים במפלס מי הים - שיא של יותר מ-50 שנה.

דצמבר

משבר מים באוסטרליה- מים בג'ריקניםסיפור אחד בחודש

העולם מתייבש

במאי, לקראת תום הקיץ האוסטרלי, הכריזו הרשויות בעיר סידני על מדיניות צמצום מים. קנסות הוטלו על מי שהשקה את הגינה בממטרה או בזבז מים. באזורים המרוחקים והמדבריים של המדינה המצב החמיר הרבה יותר, ובמשך שבועות ארוכים נאלצים תושבים להסתדר ללא מים זורמים. הגינות יובשו, המקלחות צומצמו והמים נאספו בבקבוקים.

בעיית המחסור במי שתייה אינה ייחודית לאוסטרליה, כמובן. כרבע מאוכלוסיית העולם נמצאת במצב של מחסור או על סף מחסור תמידי במי שתייה נקיים. הבעיה הזו צפויה להחמיר ולהתרחב לאזורים חדשים ככל שמשבר האקלים יעמיק. המדינות המתקדמות והעשירות יפתרו את הבעיה, קרוב לוודאי, באמצעות התפלת מים והקמת תשתיות יקרות מאוד של העברת המים המותפלים לאזורים המיובשים. פתרון זה כרוך בפליטות רבות של גזי חממה, שכן התפלה והובלת מים הם תהליכים שצורכים הרבה אנרגיה. כך, למעשה, מדובר בסיבוב נוסף שעלול להקטין את הסיכוי של האנושות להתמודד עם המשבר.

הבעיה האמיתית תורגש במדינות שאין להן משאבים להקמת מערכות התפלה והובלה - חלקים מהודו, אפריקה שמדרום לסהרה, חלקים מהמזרח התיכון ועוד. המחסור במי שתייה עלול לדחוק אוכלוסיות גדולות לנטוש את מקום מגוריהן בחיפושים אחר מים, ולהחמיר תופעות של הגירת אקלים ואי-שקט פוליטי.