לדף הבית של הארץ

השנה שבה העולם השתגע

משבר האקלים אינו סיסמה. כך הוא השפיע על החיים של כולנו ב-2019

כשהמים הגיעו לגובה הברכיים, אוגוסטו בראס ואשתו אמיליה, כפריים ממוזמביק, טיפסו עם שני ילדיהם על עץ. בנם בן השמונה, פרנסיסקו, נסחף קודם לכן בזרם ונעלם. כשהמים ירדו לאחר שלושה ימים, לא היה להם זמן להתאבל - הם נאלצו להתמודד עם הרעב. הציקלון אידאי שהיכה במוזמביק הרג יותר מ-1,300 בני אדם, הרס מאה אלף בתים והשמיד שטחים חקלאיים ענקיים. הוא היה רק אחד משני הציקלונים הקשים שהיכו השנה במוזמביק. היתה זו גם הפעם הראשונה בהיסטוריה ששני ציקלונים מכים באותה השנה. בספטמבר חוותה אריקה רוברטס, תושבת איי בהאמה, חוויה כמעט זהה. במשך יומיים היא החזיקה את בתה ואחזה בשני כבלים כדי שלא להיסחף בשיטפונות שגרם הוריקן דוריאן, העוצמתי ביותר שהכה באיים אי-פעם.

בין שני האסונות האלו אירעו אינספור אסונות טבע אחרים בכמעט כל פינה בעולם: בצורות, שריפות, מפולות בוץ, גלי חום וגלי קור. המדענים מסבירים שלא ניתן לייחס כל אירוע מזג אוויר קיצוני למשבר האקלים. שכן, סופות ואירועים קיצוניים התרחשו גם לפני המשבר. אולם, יש הסכמה גורפת בקרב מדעני האקלים שההתחממות של כדור הארץ, שעד כה מתבטאת בעלייה של מעלה אחת בממוצע בכל העולם, גורמת לאירועי מזג אוויר להפוך לקיצוניים ולתכופים יותר.

2019, שכמו כל קודמותיה, צפויה להתברג בראש רשימת השנים החמות ביותר בהיסטוריה, הדגימה זאת היטב. כנראה שאין אדם על פני כדור הארץ שלא חש בהשפעה כזו או אחרת של השינוי. על פי כל התחזיות, השינויים האלו יחמירו משנה לשנה ומעשור לעשור. המודלים, שנתמכים היטב במדע, חוזים שללא מהפכה עולמית, מיידית ודרמטית בכל הנוגע לפליטת גזי חממה ושיקום מערכות אקולוגיות טבעיות, המשבר יביא את האנושות כולה עוד לפני סוף המאה לסכנת קריסה כלכלית וחברתית שלא תהיה דומה לאף אסון - מעשי ידי אדם או טבע - שהכרנו עד היום. "הארץ" ריכז את רשימת האסונות של 2019. למרבה הצער, זו רק ההתחלה.

ינואר

שלג בוושינגטוןסיפור אחד בחודש

41 מתחת לאפס

יותר מ-20 בני אדם מתו כתוצאה מגל קור קיצוני שהכה בצפון אמריקה. הטמפרטורות שברו שיאים שליליים, ובחלק מהמקומות הגיעו ל-41 מעלות מתחת לאפס. שני שלישים מארה״ב כוסו בקרח, לימודים בוטלו, מאות טיסות קורקעו והתושבים הוזהרו ששהייה בחוץ במשך יותר מכמה דקות מסכנת את חייהם. היוטיוב הוצף במאות סרטונים של מים קופאים בשברירי שנייה, עשרות סבלו מכוויות קור במאמץ לצלם את הסרטונים האלו.

רגע, גל קור? כל הזמן מדברים דווקא על ההתחממות הגלובלית, אז איך זה שהטמפרטורות צנחו כל כך? אפילו נשיא ארה״ב דונלד טראמפ צייץ-תהה בטוויטר ״מה לעזאזל קרה להתחממות הגלובלית? בבקשה תחזרי מהר, אנחנו צריכים אותך!״