הטוקבקים של השבוע

התור להמבורגר בתל אביב הזכיר לי את רומניה של צ'אושסקו

כשאתה בא לקנות בשר ויוצא עם סיר לילה ■ תיוג הרוצח מחולון כ"לוקה בנפשו" היתה טעות קשה ■ הסיבה האמיתית שעבודות הרכבת הקלה תקועות ■ ולמה הישראליות לא מתחילות עם גברים

הארץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תושבי בוקרשט עומדים בתור לרכישת שמן בישול ב-1986
תושבי בוקרשט עומדים בתור לרכישת שמן בישול ב-1986צילום: Scott Edelman
הארץ

התורים ברומניה של צ'אושסקו

בתגובה לכתבה למה כל האנשים האלה עומדים בתור ל"סוסו אנד סאנס"

סימן ההיכר של תקופת שלטונו של צ'אושסקו ברומניה היו התורים האינסופיים שהשתרכו ליד החנויות ללא קשר למה שנמכר בהן. מסופר על אדם שנעמד בסופו של תור כזה ומתענין אצל זה שלפניו מה מוכרים, ונענה "בשר". אחרי שעה שומע האיש בכריזה "נגמר הבשר, מוכרים תפוחי אדמה", מציץ האיש ברשימת הקניות וממשיך לעמוד בתור. חולפת עוד שעה, ושוב מודיעה הכריזה "נגמרו תפוחי אדמה, מוכרים בצל", מציץ האיש ברשימת הקניות וממשיך לעמוד בתור. בחלוף שעה נוספת מודיעה הכריזה "נגמר הבצל, מוכרים סירי לילה", מציץ האיש ברשימת הקניות ומשלא רואה בה סירי לילה הוא מבקש מהעומד אחריו לשמור לו על התור, כי הוא צריך לטלפן לאשתו לשאול אותה אם הם צריכים סירי לילה. עונה לו האיש: "אתה צריך סיר לילה, כי אחרת כשיחלקו חרא לא יהיה לך במה לקחת".

הקורא האקראי

זכות הציבור לדעת

בתגובה לכתבה מטופל שרף למוות אחות בקופת חולים בחולון; נעצר חשוד בן 78

שלום רב. כתבתם שהרוצח 'לוקה בנפשו'. אף אם מדובר במידע מבוסס ואכן מדובר באדם עם מוגבלות נפשית, אין לכותב הידע, הסמכות או הכלים כדי להוכיח שהמגבלה הנפשית היא שהביאה את הרוצח לבצע את הרצח. את זה, כמובן, ייקבע בית משפט. מה שבטוח וניתן להוכחה בקלות רבה הוא שהצמדת התואר 'מעורער בנפשו' על צורותיו השונות למעשי רצח או כל אלימות אחרת מחזקת מאד את הסטיגמה החברתית כלפי אנשים עם מגבלה נפשית כאנשים אלימים ומסוכנים.

העובדות אגב מוכיחות את ההפך הגמור:
* לרוב הפושעים אין לקות נפשית.
* אין הפרעה פסיכיאטרית ההופכת אנשים לאלימים או גורמת לאדם לשפוך חומר דלק על זולתו ולהבעיר אותו.
אמנם קיימת זכות לציבור לדעת מי ביצע את הרצח, אך יש לעשות בזכות הציבור לדעת שימוש זהיר ומושכל ולבחון אם התועלת שבפרסום עובדה עולה על הנזק. במקרה הזה, לעניות דעתי, לא תצמח שום תועלת לשום ציבור. אני מצפה מ"הארץ" להוביל עיתונות מקצועית ונקיה מסטיגמות כגון זו.

בכבוד רב,
יורם קפלן
מוסמך אוניברסיטת חיפה בבריאות נפש קהילתית ואדם עם מגבלה נפשית

גם למטופל בריא בנפשו קשה לשמור על קור רוח

בתגובה לכתבה מטופל שרף למוות אחות בקופת חולים בחולון; נעצר חשוד בן 78

האלימות ואי השקט של המטופלים ומשפחותיהם באה על רקע מצוקה אמיתית בה נתקלים יום יום חולים ובני משפחותיהם במערכת הבריאות. המתנה אינסופית בחדרי מיון, צוות רפואי שחוק שכבר אדיש לסבל של החולה, אשפוז בפרוזדורים צפופים, פגיעה בכבוד החולה ע"י שימוש בחיתולים כדי שלא יהיה צריך לסייע לפציינט ללכת לשירותים, הן רק חלק קטן מן הדוגמאות. אינני בא להצדיק מעשי אלימות נגד הצוות הרפואי, אבל לצערי חוויתי בעצמי את האדישות של אחות במרפאה שבדקה קרוב שלי, הרופאה שתחילה סירבה לראותו, כי האחות אמרה לה שהכל בסדר תוך התעלמות מסימני מחלה בולטים, ואחרי שנעתרה לבקשות לבדוק אותו קבעה שהוא יכול לחזור הביתה במקום לאשפזו מיד. כעבור יומיים התאשפז בבית חולים, שם בילה את הלילה הראשון בפרוזדור צפוף. האיחור באשפוז, כמו גם ההידבקות בדלקת ריאות, מנעו ממנו להבריא. הוא נפטר כעבור יומיים. מי אחראי לכך שלא קיבל טיפול בזמן? ומי אחראי לתנאי האשפוז של מדינת עולם שלישי? הגיע זמן שראשי מערכת הבריאות, כמו גם שרי האוצר והבריאות, יקבלו על עצמם אחריות למצב!

דודו

הבעיה היא שגם אתה וגם אווה אילוז בזים לדתיים המזרחיים

בתגובה לכתבה אווה אילוז נופלת במניפולציית הימין

אני ממוצא מזרחי אבל הגעתי לתואר שלישי ו"השתכנזתי". עוד לפני התארים למיניהם הייתי חילוני מובהק, והמסורת המזרחית והשירים בבית הכנסת וכו' היו בשבילי פולקלור, נחמד, אבל בכל זאת פולקלור. יש לי בני משפחה דתיים מסורתיים מזרחיים, ויש לי במושב שכנים כאלו. גם אתה, גם אווה אילוז וגם גרבוז וקוטלר וסובול ורוגל אלפר וליאור שליין בזים לאמונה שלהם. הדת בשבילם מאוד מרכזית בחוויה הקיומית שלהם. מי שבז לדת בז למשהו עמוק ביותר עבורם, שורש קיומם. זה מה שמטריד את המזרחיים הרבה יותר מפרס ישראל ובשביל זה הם לעולם לא יצביעו לשמאל כמו שהוא היום. הזלזול של השמאל בדת, זלזול עמוק, מתנשא, מגובה בתיאוריות על פרימיטיביות חשוכה של הדתיים ועל זה שהם - החילונים האשכנזים - השכילו לעשות משהו שהמזרחים, למעט אנשים כמוני או כמו אווה אילוז, לא עשו; כלומר, רכשו השכלה שזה אומר גם חילוניות. עד שהשמאל לא יתעשת ויבין שהזלזול בדת = שלטון המתנחלים, המדינה תמשיך להידרדר. אינני חסיד של הרב עובדיה, אבל אינני בז לבני הדודים הדתיים שלי שחלקם מעריץ אותו. הם בהרבה מובנים אנשים מאוד ראויים באורח חייהם, בדרך ארץ שלהם, במשפחתיות שלהם, ויש להרבה אשכנזים מועמדים לפרס ישראל או שייכים לקליקה הזו הרבה מה ללמוד מהם על אנושיות פשוטה ובסיסית. אני לומד מהם, למרות שהשכלתי הפורמלית עולה על שלהם.

אברהם

אני גר כאן 28 שנים

בתגובה לכתבה למה בחורות לא מתחילות עם בחורים?

ומעולם לא הרגשתי שאתן מנסות. גם חברים שלי וקרובים שלי לא מרגישים כך. גברים ישראלים מתחילים עם ישראליות הרבה כיוון שהם יודעים שהן לא יתחילו איתם. בתור גבר, אם אתה לא יוזם - לא יקרה כלום. גם אם אתה נראה מיליון דולר, זאת המציאות כאן. את יכולה לשאול גברים הקרובים אליך ואת תראי שהתגובות שתקבלי יהיו דומות.

רוני

כץ לא רוצה לפתור את בעיית התחבורה כי היא מכניסה למדינה

בתגובה לכתבה המחיקון של ישראל כץ

הרבה מאוד כסף. כמות הרכבים החדשים שנכנסת מדי שנה לכבישי ישראל רק עולה, כמו שגם כתוב במאמר. יש גם כסף שנכנס לכיסים של חברים ומקורבים לשר. מה היא נת"ע אם לא מכבסת ג'ובים שכדי להצדיק את המשך קיומה ממסמסת ומאיטה תהליכים שבמדינות אחרות כבר היו מסתיימים? מצרים, למשל, בנתה מערך רכבות תת קרקעי בקהיר בזמן שמעל לקרקע התרחשה מהפיכה כולל צבא וטנקים ברחובות. אם רוצים יכולים, הבעיה שכאן לא רוצים. אפילו הסינים שמתפעלים את החפרפרת האדירה מתחת לתל אביב לא מבינים. נציגיהם אמרו לא פעם שהבירוקרטיה כאן היא ייחודית ושמעולם לא נתקלו בכזו. מפסיקים אותם חדשות לבקרים במקום לתת להם לפעול רצוף ולסיים כמה שיותר מהר. כי מילות המפתח הן להשהות. להאט. למסמס. לעכב. כך בכל תחום במדינה ובטח ובטח שבתחבורה.

מהנדס

לדעתי, הסרבול מובנה לתוך המערכת כדי לחסוך לה כסף

בתגובה לכתבה שהבירוקרטיה פוגעת בזכויותיו של הנכה

על מנת לקבל קיצבת נכות ועזרה שיקומית יש לעבור תהליך מורכב ואיטי. נראה שכל מי שפונה נתפס כרמאי שחייב להתאמץ על מנת להוכיח את חפותו. גם עם עזרה מצד העו"סית של בית החולים, הסיוע והציוד ניתנו בעצלתיים. אני קיבלתי את הרושם שהמערכת מעוניינת להקשות ולסרבל כדי לצמצם את היקף העזרה שהיא מממנת.

אמא עצובה

סכנה קיומית

בתגובה לכתבה המשטרה עיכבה פעיל שמאל בחשד להסתה כי "היה מידע שהוא מחזיק בחומרי BDS"

מישהו קורא פה בכלל עיתון ומבין מה קורה? משטרה מטרטרת אנשים בגלל שדעתם נגד השלטון, ואף אחד לא יוצא לרחוב להפגין? מחר זה אתם. וגם אז יהיה אותו שקט. עסקים כרגיל. אולי נכתוב עוד מחאה בפייס.

גיא

אהבתי איך ליצמן קרא לזה "אלימות אסורה"

בתגובה לכתבה מטופל שרף למוות אחות בקופת חולים בחולון; נעצר חשוד בן 78

זה כנראה כדי להבדיל מ"אלימות לגיטימית" כמו הבערת פחים, תקיפת שוטרים, תליית בובות של חיילים במאה שערים, דקירת נערות בירושלים, זריקת ספלים בפנים של ילדות וכו'...

סתם אחד

האשמת הקורבן

בתגובה לכתבה גן חיות בצ'כיה: ננסר את קרני הקרנפים הנדירים כדי להגן עליהם מציידים

נלביש את הנשים בלבוש צנוע כדי להגן עליהן מגברים חרמנים.

יפה

שיא הפמיניזם הנאצי

בתגובה לכתבה פמיניזם מעוות

היו להם נשים רוצחות במחנות הריכוז. איזה יופי , איזה שוויון.

יקי

האם יש גורם כלשהו ברצועת עזה שמקדם את השלום?

בתגובה לכתבה תקרת הבטון שלנו, נשות עזה

האם יש ארגון, עמותה או התאגדות שמקדמת דו-קיום, סובלנות ונורמליזציה של רצועת עזה? האם יש קולות כלשהם של התנערות מחרחורי המלחמה של החמאס ומהתוקפנות שלכם? בני עמך בחרו בטרור ואת סובלת מההשלכות לכך. יש לך 100% הזכות והצדק להתרעם בפני המדיניות הישראלית, אבל בעוד שאת מפנה 9 אצבעות מאשימות נגדנו, הפני לפחות אצבע אחת מאשימה אל הצד העזתי בסכסוך. זה אמנם לא סכסוך סימטרי אבל זה לא אומר שלעזתים אין אחריות למצבם.

ליאור

שמעתם על המושג שבת?

בתגובה לכתבה מה קורה כשמנתקים תל אביבים מהסלולרי ל-24 שעות

חברים, צר לי לקלקל את המסיבה, אבל חשבו על זה לפניכם. קוראים לזה שבת, וזאת דיאטה מחייבת שמתרחשת פעם בשבוע במשך 25 שעות.

משה רבנו

אולי די כבר?

בתגובה לכתבה הושגה הסכמה: במקרי גירושים, אמהות יקבלו משמורת על הילדים עד גיל שנתיים, במקום שש

מדינת ישראל מתיחסת אל אבות גרושים כאל ארנק, יש להם מלוא החובות לקיום המשפחה שפורקה כולל שני בתים, וכמעט אפס זכויות. האבסורד ששופטים רבים אינם לוקחים בחשבון את שכרה של האם בחישוב המזונות זועק לשמיים, יחד עם דמם של האבות שלצערי נטלו בעצמם את חייהם לחושך רדיפתם על ידי גרושותיהם בגיבוי ההוצאה לפועל.

שרון

נזקי חוק הפללת הלקוחות לזונות הרחוב

בתגובה לכתבה עם רוח גבית מהמשטרה, הממשלה קרבה להפיכת צרכני זנות לעבריינים

הלקוחות הנורמטיביים ייעלמו ויישארו רק המסוכנים * היכולת של הזונה לסנן לקוחות מסוכנים תקטן (חיפזון, הם לחוצים) * הזונות יאלצו לעבור למקומות שוממים ויאבדו את ההגנה של הפומביות * השימוש בקונדומים יפחת בגלל שהם מהווים ראייה לעבירה ובגלל שהקטנת מספר הלקוחות תגרום ללקיחת סיכונים בריאותיים * הזונה תחשוש לפנות לעזרת המשטרה במקרה של לקוח אלים * הקשר בין הזונות ייחלש ולכן גם החלפת מידע על לקוחות מסוכנים * הלקוחות יחששו להעיד לטובת הזונה במקרה סחר ואלימות נגדה * הגברת הסטיגמה נגד הזונות עצמן, ילדיהן ובני הזוג שלהן * הזונות יאלצו להתחמק ממס ויאבדו זכויות סוציאליות * התקציבים ילכו למשטרה במקום למניעה ושיקום הזונות * הזונה תזדקק לעזרתם של פושעים כדי להתחמק מהמשטרה בגלל אובדן "אזורי הסובלנות" שהלקוחות הכירו * בגלל מיעוט לקוחות הזונות תאלצנה להסכים לדברים מסוכנים.

רינה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ