הטורטלים הם בסך הכל צאצאי הפילוסים שעשו בוחטה

האם המסקינג-טייפ של יונתן רזאל הוא מעשה של ענווה וצניעות או של יהירות מתחסדת? מי המדען הבא שיקפוץ אחרי מאמר של מנחם בן? ולמה אשתו של ג'ון אוליבר היא ברת מזל? | התגובות הכי טובות שפורסמו השבוע באתר הארץ

הטוקבקים של השבוע
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מושב חופנים, מערכון של "ארץ נהדרת"
מושב חופנים, מערכון של "ארץ נהדרת"צילום: דף הפייסבוק של ארץ נהדרת
הטוקבקים של השבוע

תגובה למאמר של שני ליטמן כמה שיותר, אבא'לה: "ארץ נהדרת" שוב זיהתה את הטרנד המטריד הנוכחי

הטורטלים הם בסך הכל צאצאי הפילוסים שעשו בוחטה בשוק האפרפר

כלומר, מי שמילאו כיסיהם בזהובים ואימצו ארשת נינוחה של בעלי פנאי המפגינים לעיני כל מה שתורסטן ובלן כינה בספרו הידוע על החברה האמריקאית – Conspicuous consumption, היינו: "צריכה ראוותנית".

החוג הנוצץ של הזמרת רחל אטאס, התרחב וכולל עתה את כל העולם ואשתו. הגדולה של סדרת המערכונים הזו באה לידי ביטוי ביכולות המופלאות של כוכביה לעטות ציפוי דקיק של תחכום מסוגנן שאין בכוחו להסתיר ולעצור, לאורך זמן, וולגריות אותנטית המסתתרת מתחת לקרום ומתפרצת כמו לבה ללא התראה מוקדמת. זו סאטירה חברתית מעולה, המעלה על הדעת את מולייר. אין פה "גזענות", גם המושבניקים הוותיקים סופגים חבטות ללא רחמים.

ארץ נהדרת חושפת את הנובורישים בכל קלונם. זו מימטיקה ברמה הכי גבוהה. אך גם חיקויים מופלאים של פוליטיקאים וסלבריטאים כבודם במקומם מונח. בשיאם הם עוצרי נשימה ומטשטשים את ההבדל בין המקור לחיקוי. אורן חזן האותנטי כבר נראה כחיקוי של אודי המחקה אותו!

משדרג כפייתי

***

תגובות לכתבה של בר פלג ויהושע (ג'וש) בריינר המשטרה פושטת על מועדוני לילה בתל אביב – אבל לא ברור מה היא מחפשת

כשאני קונה נעליים אני לוקח את הזמן לוודא שאני לוקח בול את המידה שלי

הלפטופ שלי יושב עלי כמו כפפה, הספרים בסלון - מה שאני אוהב לקרוא, אין מצב שאשב לראות סרט שעה וחצי אם הוא לא בדיוק הטעם שלי וכשארצה להצטרף לאחד מהטיולים המאורגנים האלו בעולם, אמצא את האחד שיוציא את הכסף על הדברים שהכי מעניינים וכיפים בשבילי. איך זה כשזה מגיע למקום בו אני אחיה את כל חיי ואקים בו את המשפחה שלי, אז כאילו לא כזה נורא שהוא לא טיילור מייד למידות שלי? שלא לומר, לא רלוונטי לי בשיט.

כאילו אם הייתי מגיע מהחלל עכשיו והייתי צריך לבחור מרשימה של 192 מדינות מקום ליפול בו, אז קודם כל הייתי מתעכב מלאאאא זמן על הרשימה הזאת, מניח שהקריטריון העיקרי שלי לצד מזג אוויר סבבה היה מקום שעושה עם הכנסות המסים שלו כמה שיותר דברים שהם מגניבים לטעמי. מן הסתם לא הייתי מוצא מקום 100% מושלם לי, אבל בוא נגיד מקום ש 60? 70? 80?? אחוז מהתקציב מגניב אותי? מרגש אותי? בום. הולך על זה.

ובכנות, ישראל למרות מזג האוויר המושלם היא מהמקומות האחרונים שהייתי מעלה על דעתי לבחור בה מהרשימה. וממש לא בקטע רע, עניין של השקפת עולם וסגנון. ישראל מהממת בשביל מי שאוהב שמרנות, הומור דודו טופזי, המנונים, דת ומדינה מחובקים, קרייני חדשות שמכריזים על השעה בטון רשמי, אדמה, פטרונות, משטר אובר מגונן- אובר אוסר לבצע סיבובי פרסה מחשש שיקרה משהו למישהו. עניין של סדרי עדיפות.

אני למשל חושב שמשטר אף פעם לא צריך להתערב במה שמבוגרים עושים ביניהם בהסכמה גם אם זה אומר שהם אולי ימותו, ואם הייתי בקטע של המנונים אז זה היה הפאקינג בית הראשון שלו. ההורים שלי חושבים שכן צריך להתערב. הם לא אנשים רעים. הם רואים דברים אחרת. בנאדם מתכנן טיול לשבוע חורש את האמא של האינטרנט לפני כדי לוודא שהוא הולך למקום המתאים עבורו. אני חי את חיי בעיר שאני מאוד אוהב אבל משלם את המסים שלי למשטר שהרוב המוחלט של מה שהוא עושה לא מקובל עלי בטירוף. ושוב, זאת מדינה דמוקרטית והיא עושה את מה שרוב התושבים המצביעים שלה מעוניינים שתעשה, אין לי טענות לאף אחד, רק לעצמי. למה אני פה?? יש לי דרכון בריטי, אני חייב לעוףףףףף. ולא לאנגליה, המצב שם עוד יותר קשה.

מנימני

שמעתי שבבתי הכלא יש מלא סמים

ממליץ למשטרה לעשות שם פשיטה דחוף ואח"כ לסגור אותם ל-30 יום, לא ייתכן שמוסד ציבורי יאפשר שימוש בסמים בשטחו ולא ייענש על כך.

דור

***

תגובה לידיעה הזמר החרדי יונתן רזאל הופיע כשמסקינג-טייפ מודבק על עיניו כדי להימנע מנשים רוקדות

לפני די הרבה שנים

ראיתי סרט תיעודי על בתי ספר של הטליבאן בפקיסטאן, בהם למדו ילדי פליטים באפגניסטאן. באחד מהקטעים הראו איש דת עבדקן רוכן ליד מעין פתח אוורור ודרכו מעביר שיעור דת לכיתה של בנות, חלקן עטופות בבורקה. זה היה מחזה דוחה והבערות של המורה, העובדה שהוא היה צריך להסתתר מילדות בית ספר, גרמה לי בחילה. המחזה המטורף הזה, המעוות הזה, הזכיר לי את הסצינה הזו וגרם לי לחוש את אותה התחושה החמוצה. מה, הוא כזה שטוף זימה שהוא לא יכול לראות נשים בלי להתחמם? הוא יכול היה לפחות להשפיל מבט ולנעוץ אותו בקלידים. אבל היום אתה חייב להוכיח את האדיקות שלך במעשים מעוותים כאלו. איכס.

זוועה

***

תגובה למאמר של אריאנה מלמד מה מצחיק אתכם, קוראי "הארץ", במסקינג-טייפ על עיניו של יונתן רזאל?

במעשה של רזאל לא היה שמץ של ענווה או צניעות

הוא ידע היטב שהמעשה שלו יעורר הדים והוא בחר באופן מודע לפעול כך, למרות שעמדו לפניו אפשרויות אחרות בעלות נראות פחותה, כאלה שלא היו מציבות אותו במרכזו של דיון ציבורי. רזאל עשה מעשה של יהירות מתחסדת והוא לבטח מרוצה מיחסי הציבור שהוא זוכה להם ביממה האחרונה. אין לי בעיה עם פרקטיקות דתיות פרימיטיביות, ובלבד שהן לא תוצגנה כאיזו מחווה נעלה לערכים אמוניים נצחיים. עצוב שגם אריאנה מלמד נפלה בפח הזה.

LDR

***

תגובה למאמר של אברהם בורג היו מערבבים יותר גדולים מביטן

(חסר לנו בורג) איבוד לדעת - באופן דמוקרטי

אם הדמוקרטיה משמעותה החלטה קולקטיבית להפקיר את ניהול ענייני הכלכלה והחברה, העם, המדינה, האזור והעולם בכללותו, בידיהם של אזרחים בלתי מתאימים, הרי כמו בארצות הברית של אמריקה הגדולה, כך בישראל הקטנה, הדמוקרטיה נחלה הצלחה מעל למצופה: המסוכנים שבין מוליכי השולל, אוזרים את מיטב כישוריהם הרטוריים, על מנת לטפס במעלה הסולם ולהיאחז בהגה השלטון, כאילו היה נחלתם המובטחת להם מימים ימימה.

ואם משמעותה המהותית של הדמוקרטיה היא לשמש מקלט ומגן לפושעים, מורשעים או כאלו הנתונים בהליכי הרשעה, אין מפלט יותר מתעתע ממנה ואין ספק שהינה ממש ממש פרה בלתי קדושה – פרה חולה ואומללה. גוועת לאיטה בייסורים רבים. לנגד עינינו הדמוקרטיה איבדה את עצמה לדעת. אם לא נגאל את הפרה מייסוריה נשתגע.

והלא אם הדמוקרטיה מטרתה לטמטם את הבוחר – הסקרים שהתפרסמו בימים טרופים אלו, מוכיחים טוב יותר מכול משבר, כי המסכנים שבויים בידי הרמאים, הגנבים, המועלים ושאר הלצים, ומפלגת הריקבון הלאומי זוכה עדיין לרוב יחסי, כלומר, המסקנה העצובה הנלמדת מהמציאות הנלעגת היא שמזוכיזם הוא מכניזם דמוקרטי לעילא ולעילא.

כך, אם דמוקרטיה הינה לא אלא הענשה עצמית, והאימה והסבל הם ברירת המחדל של לפחות מחצית הבוחרים, במודע, שוחרי השינוי יאלצו להמתין לבאות. כי בינתיים צביעותו האולטימטיבית של החיקוי הדהוי לדמוקרטיה מחולל נפלאות, הוא משכיל לבלבל את האזרח המצוי בצורה יוצאת מן הכלל, עד כדי כך, שבעקבות זאת הוא שולח את האזרחים בהמוניהם אחת לשנתיים-שלוש, לחדש לו את הגושפנקא להוליך שולל את העם והמדינה והאזור והעולם תקופה בלתי סבירה נוספת. ואמנם, מתעתעת באזרחים הדמוקרטיה המחוקה הנלוזה הזו מיום ליום שנה אחר שנה, אז מה?! מהלכת בעיר שמועה, כי יש למחלה תרופה.

רמי גבעוני

***

תגובה למאמרו של ארז גרטי דרווין צדק – מנחם בן טועה

בשבוע הבא: מנחם בן "מסביר בטורו" מדוע התפשטות היקום היא אשליה

"אני יוצא החוצה ומביט בשמיים", יסביר בן, "והעננים נראים לי באותו מרחק ממני - בדיוק כמו לפני 20 שנה ולפני 50 שנה, מכאן נובע שהתפשטות היקום היא פיקציה ואת העננים היפים הללו, שתל הבורא כדי שניהנה מהם". ובעוד שבועיים, מדען אלמוני בשם ארז גרטי יסביר מדוע הוא חולק על דעתו המלומדת של מנחם בן. די.

סמי מפ"ת

***

תגובה לידיעה ג'ון אוליבר תקף את דסטין הופמן: התנהגת כמו קריפ ליד נשים

לג'ון אוליבר יש תפקיד חשוב - הוא לקח על עצמו להיות מבקר תרבות

כמו אמנים טובים אחרים הוא עושה את תפקידו בשיא הרצינות, במלוא האחריות - ודווקא בגלל שזו סאטירה ולא קומדיה. אם הוא לא היה מתייחס לפיל בחדר הוא היה יוצא אפס בעיניי ובטח בעיני עצמו - כמו שהוא אומר. אז כל הכבוד לך... אל תירא ואל תפחד. ואם אתה שומע גברים עונים לך תשובות מתחמקות - עזור להם לקחת אחריות על מה שמפנים כלפיהם. זה לא בית משפט זו בקשה להתייחסות.

בשביל מהפכה צריך לעתים הצפה קצת אלימה של תוכן. אם הגל הזה יירד עכשיו, לא השגנו דבר. גברים חייבים לדעת שהם לא יכולים להמשיך בזה ולוותר לעצמם. ואוליבר במובן זה הוא גבר אמיתי. אוהבת אותך. יש לך אישה ברת מזל. כמו גם לסטיבן קולבר וג'ון סטיוארט. הם לא עושים הנחות לעולם ואני מאמינה שגם הסטנדרטים שהם דורשים מעצמם הם גבוהים - כך לפחות אני מקווה.

אלמונית

***

תגובה לכתבה של נעמי לבנקרון כולם אוהבים ילדים חולי סרטן, וזו הבעיה

רשמיי מבקרת לרגע ב"שיבא"

משהייה של יומיים ליד מיטת אמי החולה בשיבא, התרשמתי ממסירותם של הרופאים הצעירים במחלקה ומטיפשותם ואדישותם של שאר אנשי הצוות (לא כולם, כמובן) לסבלם של חולים המרותקים למיטתם ומבקשים כוס מים, למשל. האוכל כמובן לא נועד לאכילה אלא אם הגעת זה עתה בסירת גומי מלוב ולא אכלת שבוע. שמתי לב שלא רק אמי החזירה מיד את המגש, אלא גם החולים האחרים (חלקם מוזנים בזונדה) לא נגעו בו.

תופעה שלא הכרתי בבתי החולים במקום בו אני גרה הוא המצעד הבלתי פוסק של תגרנים, רוכלים וסתם כלי קודש שמוכנים לומר עבור החולה תהילים (לא חינם, כמובן) לתוך חדרי החולים. כנראה שהשלטים הענקיים שלא ניתן להימלט מהם המזהירים מפני זיהומים לא עושים רושם על איש ופרטיות החולה בשעותיו הקשות לא מדאיגה את אלו האמורים לגונן עליו. במדינה מתוקנת לא היו מרשים להם להיכנס למחלקות, קל וחומר לחדרי החולים.

ופלא וחידוש עולמי בשיבא: מדרגות נעות בבניין המיון. איזה יופי. מה חבל שהשימוש במדרגות הנעות מיועד רק לעובדי בית החולים שבידם הכרטיס המגנטי הפותח את השער לדרגנוע, לא לחולים שלתומי סברתי שלמענם נועדו. מדוע? לשמירה על הבטיחות כמובן. וכי מה חשבתם?

אור

***

תגובות לכתבה של איתי שטרן התשובה הסאטירית מימין: להפסיק להיעלב ולהתחיל להעליב

חוש הומור ויכולת להצחיק לא הולכת ביחד עם לאומנות. אין לאומנים מצחיקים

אפרים קישון הוא הדוגמה הטובה ביותר. כשהיה אנטי ממסדי עד תחילת שנות ה-70' היה מצחיק. כשהפך להיות לאומני, אלת הצחוק והכישרון עזבה אותו. לא מכיר לאומנים מצחיקים.

עופר

שליטה צבאית במיליוני אנשים במשך עשרות שנים זה לא מצחיק

שימוש בהומור כדי לעשות נורמליזציה לפשע בהיקף כזה זה דבר מבחיל.

יניב

***

תגובה לכתבתו של צח יוקד שני פרופסורים אמריקאים ינסו לנצח את הפייק ניוז

לא פייק ניוז - פייק בני אדם

שום תוכנה לא תוכל להתמודד עם "יצר הרע" של האדם. מאז ומעולם האדם יצר פייק ניוז: אלים יוונים שחיו על האולימפוס, סיפור קבלת התורה על הר סיני, סיפורי הנסים של ישו, קבלת הקוראן בהר חירא שנפל מהשמים על מוחמד. כל אלה הם "פייק ניוז". תפקידם היה כמו הפייק ניוז של היום, לאחד את המאמינים.

יש רק קבוצה קטנה של אנשים בעולם המעמידה את אמונתה על תבונתו של האדם. אנשים אלה הם חסידיו של קאנט שכתב את הספר "התבונה הטהורה". אנשים אלה מנסים להילחם בדעות ואמונות טפלות שהן מקור האמונה ב"פייק ניוז". אותם מנהיגים כמו טראמפ ונתניהו מנצלים חולשה זו כדי לצבור תמיכה ציבורית. רק חינוך והגברת התבונה יכולים להציל את האנושות מהפייק ניוז. "הארץ" מגדיר זאת יפה - עיתון לאנשים החושבים.

דיפני

***

תגובה לביקורת הטלוויזיה של רוגל אלפר ארץ "אריק" היתה בדמיוננו קטנה ומוסרית. תפסיקו להתגעגע אליה

הנוסטלגיה היא כבר לא מה שהיתה פעם

ללא ספק. אפילו באריק עצמו היה "קטע סנטימנטלי" שבא לידי ביטוי בשירים לא מעטים שביצע וכתב על "מה שהיה היה". אולם הוא ניחן באירוניה וקולו העשיר והנפלא מעיד כאלף עדים שאכן היו ימים אחרים, במובנים הרבה. הרי כל אחד יודע שהאוכלוסיה נתחלפה, שאין יותר פרופסורים מהיידלברג אלא מה שארתור קסטלר כינה פעם "פסלים בלתי גמורים": כך אנחנו, בני הארץ, נראינו בעיניו. הגעגועים לאריק הם במידה רבה געגועים לימי התקוה הגדולה (המשיחית?), געגועים לנאיביות, כלומר לאמונה בתחיית העם היהודי המשוחרר, ששב לארצו. אריק היה מעין תבנית יציקה של אדם אחד לדמות היהודי החדש, היפה, התמיר שנפטר מהחרדה הגלותית. והרי כזה היה גם אורי זוהר - לפני שהתחרד בחרדתו. זו הסיבה למצוקה האמוציונלית סביב מותו של איינשטיין, מוות שהוא מעין פרידה מ"האני האידאלי" שלנו. אולם האהבה לאריק היא ערך שלא יסולא בפז ומן הראוי לא להכפישה. היא מעידה שהוא הצליח - יותר ממה שחשב - להותיר חותם ולעצב אותנו בדמותו.

עורבא

***

תגובה לכתבה של איילת שני ברוסיה לא היתה מעולם מהפכה סוציאליסטית

הסתכלות מרתקת

בתור עולה שעלה עם משפחתו בגיל 7, אני מרגיש שהכותב שופך אור על צללים לא מובנים שממשיכים לרצד בי ובמשפחתי. ישנו גם המימד היהודי שבינתיים לא ראיתי התייחסות אליו. המשפחה שלי חינכה אותי גם על פי מעט מהערכים היהודיים שנשארו בנו. רוסים יהודים (מהאבא או מהאמא) חיו בכמה תרבויות במקביל - רובם לא חיו בתור איכרים (אינטואיציה בלבד, לא חקרתי) ועברו דברים שייחודיים להם.

ידוע שיהודייה בבריה"מ צריכה להגיש מועמדות מספר פעמים (ולשחד) כדי להתקבל לאוניברסיטה. איך זה מעצב את דעתה כלפי השלטון הממוסד? המשפחה שלי לא תרשה לעולם לאף צאצא לשרת בקרבי - תחושה אוניברסלית של התחמקות מרצון קולקטיבי טוטלי של הקרבה לצורך אידאלים. רצון שאמור להיות שמור להגנה של המשפחה. ועם זאת, התנגדות מוחלטת לערער מוסכמות של התחמקות מגיוס - על מנת לא לעשות "בלאגן" בעיני הממשל. כל כך הרבה קונפליקטים פנימיים. ועם זאת אהבה בלתי מתפשרת לכל מה שמזוהה לתא המשפחתי - מעין שבטיות בקנה מידה קטן. יכול להיות שהייתי צריך להשקיע יותר בעבודת השורשים שלי.

סרגיי סרג' נועם

***

תגובה לידיעה עיריית חיפה סירבה להוסיף כיתוב בערבית באצטדיון סמי עופר

הצדק עם עיריית חיפה

אם נכתוב בכל השפות של המדינות שעברו אותנו בדירוג פיפ"א ייגמר תקציב העירייה ותושביה ידונו לעוני ורעב.

אייל

***

תגובה לידיעה 46 אלף עגורים הגיעו הבוקר לאגמון החולה

"אולם בשנים האחרונות הולך וגדל מספרם של הציפורים שמעדיפות להישאר בארץ"

וכל זה בזכות ביבי, עוכרי ישראל שכמותכם! תודו לו!! אפילו הציפורים הרוסיות רוצות להישאר כאן.

הרב פיינשמעקער

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ