האם הר כרכום הוא הר סיני?

האם הר כרכום, ליד גבול מצרים, הוא הר סיני? בביקור במקום נחשפים רבבות ציורי סלע קדומים, כולל אחד שדומה ללוחות הברית, אתרי פולחן קטנים ואפילו מים בין הסלעים. מה הפלא שאפילו הוותיקאן סבור כי כאן נמסרו לעם ישראל עשרת הדיברות

משה גלעד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הר כרכום
צילום: משה גלעד

במשך יותר משעה ישבנו שלושה אנשים על פסגת הר כרכום והתבוננו סביב. אכלנו שקדים, צימוקים וכמה עוגיות. שתינו קצת מים והקשבנו. שקט מוחלט שרר על הפסגה. הראות היתה מצוינת ובכל המרחב שסביבנו, כ-40 ק"מ מדרום למצפה רמון, לא ראינו נפש חיה. יתר על כן, בכל החוג העצום הזה שהקיף אותנו, הרים וגאיות, רמה ומישור, לא ראינו דרכים, כבלי חשמל, שלטים בולטים לעין או כל דבר אחר שהוא מעשה ידי אדם. זאת תופעה נדירה במדינה קטנה וצפופה כישראל. דווקא לכן כל כך מפתיע למצוא דווקא על הפסגה המבודדת של הר כרכום עשרות אלפי ציורי סלע חידתיים ומסקרנים.

ברגעים כאלה מפתה לאמץ את התיאוריה שטוענת כבר כמה עשרות שנים שזהו הר סיני. לכאן, כך טוען מאז 1986 הפרהיסטוריון עמנואל ענתי, עלה משה רבנו כדי להביא תורה לישראל. כאן עברו בני ישראל בדרכם ממצרים לארץ כנען. ענתי חי זה שנים רבות באיטליה, אבל בא בכל שנה להמשיך בחקר הר כרכום ונחשב מומחה בעל שם עולמי בתחום ציורי הסלע הקדומים.

המרחבים, השמש הקופחת, ציורי הסלע, מעגלי אבנים קטנות שאי אפשר לדעת מתי סודרו כך - כל אלה מושכים את הלב אל הפנטסטי, אל ההזיות שרוצות להאמין, גם אם הבסיס המדעי אינו מוצק במיוחד. על פסגת ההר גדול הפיתוי שלנו, הפתאים, להאמין שכאן חנו הנודדים במדבר, כדי לקבל את ספר החוקים שמלווה מאז את האנושות. מה אכפת לנו להאמין בזה, אם טרחנו ועלינו לכאן במשך כמה שעות של הליכה מאומצת? רגע לאחר מכן אנחנו ממצמצים ומעלים את ההשערה שאולי פשוט לא שתינו מספיק מים. הוד הקדומים של ההר לא נפגע, אבל הספקנות חוזרת.

קשה להגיע להר כרכום. אין הרבה מקומות מרוחקים יותר בישראל. מצד שני, אין גם הרבה מקומות מסקרנים וחידתיים יותר בישראל. הנסיעה להר כרכום מגוש דן נמשכת כארבע שעות והמעבר חד מאוד - מלב הציוויליזציה ללב המדבר. הפגישה עם עמיר גדנאור מהיישוב שחרות, שהדריך אותנו בביקור בהר כרכום, נקבעה לשמונה בבוקר בצומת סיירים, על מפגש כביש 12, שחוצה את דרום הנגב עם כביש 10 הנמתח לאורך הגבול עם מצרים. שני מחסומים של הצבא ניצבים סמוך לצומת, בראשון חלפנו ולצדו של השני השארנו את המכונית והמשכנו ברכב השטח של גדנאור. החיילים הסתכלו עלינו קצת בתימהון. הם שמעו על הר סיני, אבל לא מבינים איך הר כרכום קשור לכל העניין.

יותר מחצי שעה נסענו מהמחסום צפונה לאורך הגבול עם מצרים. יש המון פעילות עכשיו לאורך קו הגבול הזה. מקימים לאורכו גדר מערכת גבוהה, עם גדרות תיל. אחר כך ירכיבו על הגדר האימתנית הזאת מערכת אלקטרונית משוכללת, שתתריע מפני מעבר פליטים. עשרות כלים הנדסיים, משאיות, טרקטורים ודחפורים ניצבים לאורך הגדר. היו תקופות, לפני שנים, שהכביש הזה היה הרבה יותר ידידותי למשתמשים בו. כיום הוא משובש והתחושה היא של נסיעה לאורך קו חזית. גבול השלום עם מצרים, שאמור היה להיות נטול גדר, משתנה לחלוטין. מצדו השני ניצבים החיילים המצרים במדים כהים, מנופפים מדי פעם בידם למכונית שחולפת.

שלט חום מסמן את הפנייה מזרחה לכיוון הר כרכום. דרך עפר מסומנת ומשובשת באורך 14 ק"מ מובילה מקו הגבול אל הכרכום, שנמצא בתחום שמורת טבע מוכרזת. השם העברי הר כרכום הוא המצאה חסרת פשר. השם המקורי ג'בל עיידיד נבע כנראה מן המשמעות "ההר הבולט", שכן הכרכום נראה למרחוק, או מן השם המקובל יותר "הר החגים", שמתייחס לפעילות הפולחנית הענפה שהתקיימה סביב ההר במשך אלפי שנים.

בין שלוש פסגות

גדנאור מוביל אותנו תחילה לאחד מאתרי הפולחן שנמצאו סביב ההר. כמה אבנים מסודרות במעגל, במרכז המעגל תריסר אבנים גדולות יותר ניצבות במאונך ולא רחוק מהן מלבן ובו כ-20 אבנים צפופות. הוא מסביר שזהו אחד מ-1,000 אתרים קדומים שנמצאו סביב הר כרכום. מיד לאחר מכן הוא אומר בקול מתנצל: "אין כאן מונומנטים כבירים או גדולים מדי. אל תפתחו ציפיות".

ליד האתר הראשון מקריא גדנאור שני פסוקים מספר שמות פרק כ"ד, שמתארים את מעשיו של משה עם רדתו מהר סיני: "ויכתוב משה את כל דברי יהוה וישכם בבקר ויבן מזבח תחת ההר ושתים עשרה מצבה לשנים עשר שבטי ישראל וישלח את נערי בני ישראל ויעלו עלות ויזבחו זבחים שלמים ליהוה פרים". מיד לאחר שהוא מקריא את הפסוקים כבר אי אפשר שלא לראות את הדמיון בין תריסר האבנים באתר שבו אנחנו עומדים לבין תריסר המצבות שהקים משה ל-12 השבטים. האבנים האחרות נראות מיד כמזבח תחת ההר ועוד לפני שעשינו צעד אחד בשביל המטפס מעלה, אנחנו כבר מוכנים לאמץ בחום כל תיאוריה שיציעו לנו.

גדנאור הרבה יותר זהיר מאתנו. הוא אדם בעל ניסיון רב. יותר מ-22 שנה עבד באזור הר כרכום בחברתו של עמנואל ענתי. הוא מכיר את התיאוריות ואת הביקורת שהוטחה בהן. הוא יודע היטב שדעתו של ענתי אינה מקובלת, בלשון המעטה, על הקהילה הארכיאולוגית בישראל. הארכיאולוג ישראל פינקלשטיין מאוניברסיטת תל אביב ורבים מעמיתיו דוחים את התיאוריה של ענתי בנוגע לזיהוי בין הר כרכום להר סיני. הם סבורים שהממצאים לא נותחו נכון, התאריכים נמתחו מעבר לגבולות היכולת והבסיס לזיהוי המקום כהר סיני מופרך. אבל לפני שנה דווקא זכתה התיאוריה של ענתי לדחיפה משמעותית כאשר הוותיקאן פירסם הצהרה רשמית שלפיה הוא מקבל את טענתו של ענתי ומאשר שהר כרכום הוא הר סיני התנ"כי.

כל זה, כאמור, קצת פחות מטריד אותנו ואנחנו עולים במרץ בשביל צר שמטפס על הפסגה המרכזית מבין שלוש שמתנשאות על הר כרכום. בדרך מספר לנו גדנאור על החוויות בשנות העבודה הרבות עם המשלחות של ענתי, שכל חבריהן מגיעים מאיטליה. בנוגע לסוגיה המדעית, הוא מעדיף ניסוח זהיר יותר מזה של ענתי. לדבריו, אין ספק בכלל שזה הר קדוש ואחד מאתרי הפולחן הקדומים והגדולים במזרח התיכון. הממצאים במרחבים הגדולים שעל ההר ובסביבתו מצדיקים את העניין שיש לנו בו גם אם לא נוכל להכריז עכשיו באופן ודאי שזה הר סיני.

אמונות קדומות

הרגע היחיד במהלך הטיול הזה שבו נראה שגדנאור מתרגש באמת ובתמים התחולל כשעה לאחר שהתחלנו לצעוד. ירדנו אל אחד הערוצים בחלקו העליון של ההר ולפתע התגלו לעינינו כמה גבים מלאים במים ומוקפים בצמחייה. מראה המים במדבר כל כך חריג ולא מתקבל על הדעת עד ששלושתנו שיפשפנו היטב את העיניים לפני שגנחנו בעונג ושטפנו את הפנים במי הגבים.

גדנאור הסביר ששלושה ימים לפני שהגענו ירד במקום גשם חד פעמי ודי נדיר. לדבריו, בשנים האחרונות חווה האזור בצורת מתמשכת. "פעם ירדו כאן יותר גשמים והצמחייה ליבלבה פי כמה. בשנים האחרונות התרגלנו ליובש הנורא הזה, אבל תראו מה גשם אחד יכול לעשות כאן".

המשך ההליכה מוביל אותנו לרמה גדולה ורחבה, מכוסה לגמרי באבני צור כהות, שאותן מגדיר גדנאור כ"מטמון ונכס אדיר בעבור אנשים שחיו בתקופת האבן". ולבסוף, בשולי אחד הערוצים, אנחנו זוכים לראות כמה עשרות ציורי סלע מרהיבים, שבזכותם התפרסם הר כרכום בעולם כולו.

40 אלף ציורים כאלה פזורים על ההר ובסביבתו. זה הריכוז הגדול ביותר של ציורי הסלע במזרח התיכון. הציורים הבהירים על גבי הסלעים הכהים נוצרו בהקשה בחפץ חד. רואים בהם עקרבים, נחשים, פראים, ראמים, יענים, יעלים, בני אדם, לטאות ועוד חיות וצורות שלא תמיד קל לזהות. המבחר גדול ומגוון וכך גם גילם של הציורים. הקדומים ביניהם בני עשרות אלפי שנים והחדשים ביותר בני כמה עשרות שנים. הם מבטאים פחדים, אמונות, חרדות ותשוקות. חלקם נראים כסיפור קומיקס ואחרים כאותיות קדמוניות.

בראיון שהעניק לפני כשנה לצור שיזף בכתבה בערוץ 1 הסביר ענתי בהרחבה למה החליט להכריז על הכרכום כעל הר סיני. לדבריו, הטופוגרפיה המתוארת בתנ"ך שיכנעה אותו שזהו המקום הנכון. הוא מודע לכך שכבר 1,500 שנה מזהים רבים את הר סיני עם ג'בל מוסא, ליד סנטה קתרינה בדרום חצי האי סיני, אבל מוכן להציג נימוקים רבים מדוע דווקא התפישה שלו נכונה.

באחד הציורים שבולטים במיוחד על הר כרכום רואים שרטוט שדומה מאוד לאופן שבו ציירנו כתלמידי בית ספר את לוחות הברית. ענתי מאמץ כמובן את ציור הסלע העתיק הזה בחום, כחלק מן ההוכחה של התיאוריה. הוא מציג את הכרכום כהר פולחני ממדרגה ראשונה שהיה קדוש לכל עמי המדבר. על פי תפישתו, לכאן עלה משה כדי לקבל את לוחות הברית לפני 4,000 שנה. החוקרים האחרים טוענים שהאירועים שמדובר בהם התרחשו רק לפני כ-2,800 שנה. על פסגת ההר מול המרחבים קל לבורים ועמי ארצות כמונו לנפנף 1,000 שנה במחי יד ולומר "אולי יש בזה משהו", לשתות עוד קצת מים ולהתחיל בדרך הארוכה חזרה אל המקום שהשארנו בו את המכונית. *

מראה מקום

הר כרכום סגור במשך השבוע למבקרים והרוצים לסייר בסביבתו יכולים לעשות זאת רק ביום שישי ושבת. כדי להגיע להר חייבים לנסוע בכלי רכב בעל עבירות טובה. ההגעה הנוחה ביותר היא מכביש 10 שנמתח לאורך הגבול עם מצרים. אפשר להגיע גם בהליכה מן הכביש (14 ק"מ). מוטב להגיע למקום עם מדריך, שמכיר את השטח ויודע למצוא את ציורי הסלע המעניינים במהירות רבה. כמה חברות טיולים דרומיות מציעות סיורים באזור הר כרכום.

עמיר גדנאור הוא מבעליה של חברת הטיולים "רוכבי הגמלים" שמקום מושבה בשחרות הסמוכה. www.camel-riders.com

בין החברות הנוספות שמטיילות בהר כרכום: "כרכום טיולי ג'יפים" www.negevjeep.co.il "פטרה ג'יפ תיירות" www.petratours.co.il "רמון תיירות מדבר" www.ramontours.com

תגיות:

משה גלעד

משה גלעד

כתב טיולים ותיירות

giladmo@netvision.net.il

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ