פינוי-פיצוי לחרדון: משטח חקלאי למדבר

הרחבת שטחי החקלאות ונסיעת ג'יפים פגעו בחרדון הצב, והזוחל מועבר למחילות חלופיות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
צפריר רינת
צפריר רינת

חרדון הצב המצוי חי שנים רבות בבטחה במחילות באורך 9 מטרים, שאותן הוא חופר ואף מוריש לדורות הבאים של החרדונים - אולם אינו מצליח לשרוד מול הפעילות האנושית המתרחבת והוא הולך ונעלם. מחקר עדכני מצא ירידה ניכרת במספר החרדונים, אחד הזוחלים המרשימים בישראל, ובאחרונה החלו אנשי רשות הטבע והגנים בפעולות מניעה להצלתם.

מחקר על מצב אוכלוסיית חרדוני הצב, בסמוך ליישוב עידן שבצפון הערבה, מצא כי בשני העשורים האחרונים חלה ירידה של קרוב ל-60% במספר המחילות הפעילות של חרדונים. לפי המחקר, שנערך ברשות הטבע והגנים והושלם באחרונה, הגורמים העיקריים לכך הם הרחבת שטחי העיבוד החקלאי ופעילויות אדם נוספות ובהן תנועת רכבי שטח.

החוקרים, האקולוג דרור הבלנה, ופקחי הרשות הראל בן שחר וענב וידן, איתרו את מחילות החרדונים. הם טישטשו את הכניסות למחילות כדי למחוק את העקבות שבמקום, ואחרי מספר ימים ערכו בדיקה חוזרת והגדירו כל מחילה שבה לא נמצאו עקבות חדשות כמחילה לא פעילה.

המחקר הראה בבירור שמספר המחילות הולך ויורד באזור הקרוב לשטחים החקלאיים, ועולה כשמתרחקים משטחים אלו. החרדונים נפגעים לא רק מפעולות עיבוד הקרקע, אלא גם מציד על ידי עובדים מתאילנד והכנסת בעלי חיים כמו כלבים - שגם הם רודפים אותם. "זהו מצב של קריסה מוחלטת של האוכלוסייה", אמר הבלנה. "אחרי שחרדונים נפגעים, באים במקומם למחילות חרדונים אחרים וגם הם נפגעים".

באחרונה החלו אנשי רשות הטבע והגנים בפעולות להצלת החרדונים. לפני כחודשיים הם הוציאו בדרום הערבה חרדונים מתוך מחילות בשטחים המיועדים לעיבוד חקלאי והעבירו אותם למחילות נטושות בשטחים אחרים. חילוץ החרדון מהמחילה דורש זהירות רבה, מכיוון שהוא חש באיום וממלא את גופו באוויר על מנת להתרחב ולמנוע את הוצאתו. הבלנה סבור שאין להסתפק בפינוי החרדונים ויש לבחון אפשרות של חילופי שטחים. במסגרת החילופים, יימסרו לחקלאים שטחי שמורות שבהם אין חרדונים ובעלי חיים נוספים, ובתמורה יוגדרו שטחים חקלאיים שבהם יש מחילות חרדונים כשמורות טבע.

אחד הממצאים המפתיעים ביותר של המחקר היה גילוי ההשפעה העקיפה שיש לרכבי שטח - עד עתה סברו אנשי הרשות שהנזק העיקרי הוא דריסה ישירה של המחילות תוך כדי נסיעה. אולם מתברר שאחת הפגיעות הקטלניות נוצרת ממעבר של רכב שטח ליד פתח מחילה. הרכב משאיר מאחוריו עקבות עמוקים בשטח שאינם נמחקים, וכאשר מגיעים מי שטפונות הופכים העקבות לתעלת ניקוז המוליכה את המים למחילת החרדון, מציפה אותה והורגת את בעל החיים הנמצא בפנים. "הם חופרים מחילות חדשות כי החריץ הפך את הקרקע לנוחה יותר לחפירה וכך חושפים עצמם בהמשך להצפה קטלנית", מסביר הבלנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ