אונסק"ו הכריז על נחל מערות כאתר מורשת עולמית

ועידת המורשת העולמית שהתכנסה בשבוע שעבר אישרה 26 אתרים חדשים ברחבי העולם, ובהם אתר ראשון ברשות הפלסטינית

נועם דביר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נועם דביר

ועידת המורשת העולמית של אונסק"ו הכריזה בסוף השבוע על מערות האדם הקדמון בנחל מערות בכרמל כאתר מורשת עולמית.  

הוועידה, שהתכנסה בשבוע שעבר בסנט פטרסבורג, אישרה 26 אתרים חדשים ברחבי העולם, ובהם אתר ראשון ברשות הפלסטינית: כנסיית המולד בבית לחם. את תיק המועמדות של מערות האדם הקדמון ריכזה האדריכלית רות ליברטי-שלו מהטכניון בשיתוף פרופ' מינה עברון ופרופ' דני קאופמן מאוניברסיטת חיפה ובחסות המועצה האזורית חוף הכרמל. ההכרזה על המערות הייתה אמנם צפויה - בזכות חוות דעת חיובית שהעניק אונסק"ו - אולם לוותה במתיחות על רקע הצטרפותה של הרשות הפלסטינית לוועידת המורשת העולמית. 

נחל מערות

מערות האדם הקדמון ממוקמות במדרון המערבי של רכס הכרמל וכוללות את מערת התנור, מערת הגמל ומערת הנחל. יחד ולחוד הן מציגות אבולוציה אנושית של כחצי מיליון שנים עם עדויות שוניות לקברים, צורות מוקדמות של ארכיטקטורה מאבן וממצאים המעידים על המעבר מדפוסים של צייד לחקלאות וביות חיות. 

האתרים בנחל מערות נחפרים ברצף כבר כ-90 שנים כאשר הממצאים הארכיאולוגים החשובים ביותר התגלו בשנות ה-30 של המאה החולפת.  במערכת התנור נחפר "סרגל ארכיאולוגי" שמציג שכבות שונות באבולוציה האנושית - מהפריהיסטוריה ועד היום - ומשמש כמדד עבור ארכיאולוגים הפועלים ברחבי מזרח התיכון. 

נחל מערות

מערות האדם הקדמון הן האתר השביעי במספר בישראל שמוכרז כאתר מורשת עולמי. קדמו לו מצדה, העיר העתיקה של עכו, התילים המקראיים (תל באר שבע, תל חצור ותל מגידו), דרך הבשמים (הערים הנבטיות: עבדת, ממשית, חלוצה ושבטה ומספר מצודות וחאנים בנגב), "העיר הלבנה" בתל אביב, המקומות הבהאיים הקדושים בחיפה ובעכו. העיר העתיקה של ירושלים הוכרזה אף היא כאתר מורשת עולמי אולם המועמדות שלה הוצגה על ידי ירדן ובאופן רשמי היא אינה נכללת ברשימת האתרים הישראלים. 

לדברי ליברטי-שלו ההכרזה אינה צפויה להניב תקציבים מאונסק"ו. עם זאת רשות הטבע והגנים, שאחראית על תפעול האתר, והמועצה האזורית חוף הכרמל יכולות כעת למנף את ההכרזה, לגייס משאבים לפיתוח האתר ולמשוך מבקרים רבים יותר. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ