לרקוד עם זאבים: גני החיות הטובים בעולם

הספארים עצומי המימדים שקיימים ברחבי העולם הם כבר מזמן לא אופציית בילוי לילדים בלבד. איפה אפשר לחזות בנמרי שלג, איילות טיבטיות, דרקוני קמודו, כלבי בר אפריקנים, דובים קטנים וגדולים ועוד?

אור בר שלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום

למרות שפע הפיתויים הנוצצים שמוצעים היום לבידורו של ילד ממוצע, מקומם של גני חיות במסגרת הבילוי המשפחתי נותר גבוה ויציב. גני החיות לעומת זאת לא קפאו על שמריהם, ויותר ויותר גני חיות ברחבי העולם מאמצים נורמות חדשות לטיפול והצגת בעלי חיים לצד הגברת הערך הבידורי והענקת ערך מוסף למבקרים בגן. הכלובים הישנים והצפופים מפעם הוסרו לטובת שטחי מחייה רחבים המדמים ככל האפשר מחייה בטבע. דגש מיוחד הושם על שימור מינים נכחדים ונדירים ומחלקות מחקריות וטיפוליות זכו לקבל תקציבים מוגברים. ביקור בגן חיות כיום מלווה לעיתים קרובות בסיורים אינטראקטיבים, הפעלות לקטנים והתגאות במספר מינים ובעלי חיים אסטרונומי.

כמו בכל מקום בתקופה הקפיטליסטית, גם כאן הגודל קובע וישנם גני חיות שהם למעשה שמורת טבע ענקית. למרות זאת נדמה שחווית הביקור בגן והמפגש הראשון של ילד רך בשנים עם נמר או אריה לראשונה בחייו לא נפגעה. ביקור בגן חיות עדיין ימשיך להיות אחד הזיכרונות החזקים והמרגשים ביותר גם של הדור הבא.

הבית של מיקי: ממלכת החיות של דיסני בפארק השעשועים באורלנדו, ארצות הברית רבים הביעו התנגדות גורפת לפתיחתו של גן החיות בתוך פארק השעשועים של וולט דיסני בפלורידה, מחשש כי הפארק ישמש כמסחטת כסף אימתנית ולא יקפיד על זכויות בעלי החיים שבמקום לשם בצע כסף. אלא שמאז נפתח ב-1988 נמחקו חששות אלו וכיום מדובר באחד מגני החיות האטרקטיבים ביותר בעולם שדואג לרווחת הנופשים (האנושים ובעלי החיים) שבשטחו ומשמש גם כמעבדת מחקר ולימוד. גן החיות נפרש על שטח של 500 דונם ובו 1,700 בעלי חיים במרחבי עצומים ועם מינימום הסחות דעת מצד המבקרים במקום. הגן מחולק לשבעה חלקים שונים שכל אחד מהם הוא גם בית גידול טבעי (נווה מדבר, אפריקה, חקר האיים, מחנה מיני-מיקי, משמר הכוכב של רפיקי, אסיה, דינו-לנד). בבית אפריקה ישנו שביל הליכה שמחקה הליכה בג'ונגל אמיתי, ספארי ג'ירפות, היפופוטמים, פילים ועוד. במתחמים עצמם ישנם סיורים, ליטוף חיות, מופעים מוסיקלים, תהלוכות וכמובן אוכל מיוחד וחנויות מזכרות על פי האיזור שבו אתם נמצאים.

מחיר כניסה ליום: 83-89 דולר. כל ילד חייב כרטיס. המחיר נתון לשינוי על פי ביקור ועונה.

אתר רשמי: disneyworld.disney.go.com/parks/animal-kingdom

מאז ועד היום: גן החיות של באזל, שוויץ גן החיות בבאזל מושך כ-1.7 מיליון מבקרים בשנה ונחשב לאתר התיירות הפופולרי השני בחשיבותו בכל שוויץ.  הוא נפתח ב-1874 (ועל כן נחשב לאחד מהגנים העתיקים ביותר בעולם) במרכז העיר ומשתרע על פני 24 דונם שמארחים יותר מ-6,000 בעלי חיים. בין האטרקציות אפשר למצוא את בית הקופית, בית אפריקה (זברות, היפופוטמים) בית האנטילופות (ג'ירפות), אוסטרליה (קנגרו), נמרים, אריות, נמרי שלג, פילים, בית ציפורים ועולם מים מפואר. האתר אולי עלול להיראות מעט "אולד פאשן" לילדים שהורגלו לאטרקציות אינטראקטיביות, אבל כאן טמון קסמו. שפע המינים ובעלי החיים יכול לסחרר ומוטב לבקר בו בשלווה ולא להסתחרר בין בית לבית.

מחיר כניסה למבוגר: 18 פרנק שווצרי, גילאי 16-25 12 פרנק שווצרי,  ילדים 6-16 7 פרנק שווצרי 

אתר רשמי: www.zoobasel.ch/e/index.php

קופים וחיוכים. גן החיות בבאזל (צילום: עמוד הפייסבוק)

באמצע העיר: גן החיות של הברונקס, ניו יורק הסיסמא של גן החיות של הברונקס היא saving wildlife and wild places ולא במקרה. החשיבות שמייחסים שם לשימור והגנה על בעלי חיים החלה עוד בהקמת הגן שהחל כשלוחה אוניברסיטאית לחקר בעלי החיים וגן בוטני. ב-1895 רכשה מדינת ניו יורק את השטיח מהאוניברסיטה לצורך הקמת גן חיות ראשון בעיר והוא נפתח כארבע שנים לאחר מכן. הגן הוא אקולוגי לגמרי (יש בו אפילו שירותי קומפוסט החוסכים כמעט 4 מיליון ליטר מים בשנה). הגן הוא ביתם של יותר מ-4,000 בעלי חיים המייצגים 650 מינים, רבים מהם בסכנת הכחדה. הגן מחולק לתערוכות קבועות "מישורי אפריקה (עדרי צבאים, זברות, חסידות, אריות, כלבי בר אפריקנים וג'ירפות המשוטטים באופן חופשי במרחב), גורילות קונגו (יעלים, גורליות, בבונים, עופות מים) ג'ירפות, יערות גשם, wild asia (נמרים, פילים, קרנפים, סוסי בר, נאפות, צבים, ברווזים), עולם הג'ונגל (לוטרות, נמרים, חיפושיות, עקרבים, קרפדות, כרישים) וגן פרפרים עצום. בגן עצמו יש שפע של אטרקציות והפעלות לילדים.

מחיר כניסה: מבוגר 29.95 דולר, ילד 19.95 דולר. גימלאי 24.95 דולר.

Bronx Zoo - כתובת: 2300 Southern Blvd, טלפון: 1.718.220.5100+, אתר רשמי: www.bronxzoo.com

כולל גולף ורכבל: הגן הזאולוגי הלאומי בפרטוריה, דרום אפריקה זהו אחד מגני החיות הגדולים בעולם שמכיל גם את האקווריום הגדול ביותר בדרום אפריקה. מעל ל-2,500 מינים של בעלי חיים ממוקמים בשמורת טבע אמיתית, רבים מהם נולדו והתרבו שם. תוכלו להתלבט בין 209 מינים של יונקים 202 מיני עופות 190 סוגי דגים ו-309 זוחלים ודו חיים. הגן נמצא תחת חסות הקרן הלאומית ונחשב גם כאתר מחקר ולימוד ואתר לאומי. הוא מושך כ-600 אלף מבקרים בשנה הנוסעים ומטיילים בין הכבישים והשבילים החוצים את הכפר באורך כולל של 6 קילומטר. הגן דוגל ב"העשרה סביבתית" שבה משפרים את תנאי המחייה והסביבה של בעלי החיים. בגן עצמו ישנם סיורים מודרכים, עגלות גולף להשכרה ורכבל שמאפשר נקודת תשקיף מרהיבה על האיזור.

מחיר: מבוגר 60 רנד. ילד (2-15) 40 רנד.

אתר רשמי: www.nzg.ac.za

מועשרים סביבתית. גורי צ'יטה בגן החיות בפרטוריה (צילום: האתר הרשמי)

ד"ש לקנוט: הגן הזאולוגי בברלין זהו גן החיות העתיק ביותר בגרמניה. הוא נפתח ב-1844 על שטח של 84 דונם עם 1,500 מינים שונים שבאים לידי ביטוי ב-15,500 בעלי החיים והוא נחשב לאוסף המקיף ביותר של מינים בעולם. הפופלריות העצומה שלו מתבטאת גם במספרים: בשנה שעברה (2011) ביקרו בו כמעט 3 מיליון מבקרים. במהלך מלחמת העולם השנייה נהרס הגן כמעט לגמרי ורק עשרות ספורות מבעלי החיים שבו שרדו. הוא שופץ, תוך כדי תשומת לב מיוחדת לאדריכלות המקורית של הגן, והפך לאטרקציה תיירותית. כיום הוא משתף פעולה עם מכוני מחקר ואוניברסיטאות ומקדם ומשמר תוכניות רבייה של מינים נדירים. שתי החיות המפורסמות ביותר שלו הן דב הקוטב קנוט שנולד בשבי ובאו באו, דב פנדה ענק שמשמש גם כסמלו של גן החיות.

מחירים: מבוגר 12 יורו, ילד 6 יורו.

Zoologischer Garten - כתובת: Hardenbergplatz 8, 10787 Berlin, Germany, טלפון: 49.30.254010+, אתר רשמי: www.zoo-berlin.de

האוסף המקיף בעולם. גן החיות בברלין (צילום: האתר הרשמי)

פו הדב המקורי: גן החיות Schonbrunner בוינה, אוסטריה שמו של גן החיות ניתן לו על שם ארמון שנברון המפורסם בוינה הממוקם בסמוך לגן. הגן, שנוסד ב-1792, הוא חן החיות העתיק ביותר בעולם והוא רואה היום את תפקידו העיקרי כמרכז לשימור מינים ושימור טבע כללי, וכמו כן למלא אחר המנדט החוקי שניתן לו על ידי המדינה. כל הבניינים בגן מתקופה הבארוק עברו שימור כללי והם בנויים בסגנון המאה ה-18. הוא אחד מגני החיות היחידים בעולם שמארח דובי פנדה ענקיים. הדובים - יאנג יאנג, לונג הואי, פו לונד ופו הו נחשבים כאטרקציות הבולטות בגן. כמו כן בגן עצמו יש יער גשם, אקווריום, סימולציות של יערות הגשם באמזונס ובעלי חיים בבתי גידול טבעיים. ב-1906 זכו עובדי הגן לראות את לידת הפיל הראשונה בשבי.

מחיר: 15 יורו למבוגר, 7 יורו לילדים.

אתר רשמי: www.zoovienna.at

בוקר של כיף. גן החיות Schonbrunner בוינה (צילום: האתר הרשמי)

חינם אין כסף: הפארק הזאולוגי לאומי סמיתסוניאן בוושינגטון, ארצות הברית אחד הדברים המגניבים בפארק הוא שהכניסה אליו בחינם! הגן נחשב כחלק ממכון הסמיתסוניאן, הוא נוסד ב-1889 וביקש לקדם טיפול בבעלי חיים מתוך קשת רחבה של פרדיגמות: חינוך, מדע, קיימות וניסיון. על גבי 163 דונם מתארחים יותר מ-2,000 בעלי חיים שמתחלקים ל-400 מינים, שחמישית מהם נמצאים בסכנת הכחדה. גם גן זה ידוע בדובי הפנדה הענקיים שלו, אבל לצדם חיים גם פילים אסייתים, חרקים, זוחלים, בעלי חיים, יונקים ועוד. גן החיות נוצר ומוגן בחוק של הקונגרס החל מ-1889. סיורי הלילה שלו (שנקראים "סיורי שאגות") הם הפופולרים ביותר ומאפשרים למבקרי הפארק להיחשף לחיי הלילה של חיות הספארי.

מחיר: חינם.

אתר רשמי: nationalzoo.si.edu

מסע מסביב לעולם: גן החיות של טורנטו, קנדה גן החיות של טורנטו נפתח ב-1974 והוא בבעלותה של עיריית טורנטו. הוא ממוקם ליד נהר רוז' ומשתרעע פני 710 דונם, מה שהופך אותו לגן החיות הגדול ביותר בקנדה. הוא מחולק לשבעה איזורים: הודו (קרנפים, אריות, קופי מקוק, ברווזים, אורנגוטנג, צבים, נמרים נדירים, דגי מים מתוקים), מלאיה (פרפרים, ברווזים, אדומי זנב, נמרי סומרטרה), אפריקה (כולל סוואנה אפריקנית הכוללת אריות, זברות, בבונים, אנטילופות, קרנפים לבנים, פילים, היפופוטמים, צבואים וג'יראפה מסאי) , אמריקה (מיני קופים שונים, זוחלים, דגים, יגוארים, עכבישים, פלמינגו), אוסטרליה (קנגרו, דרקוני קמודו), אירו-אסיה (נמרי שלג, סוסי פרא, פנדה אדומה, גמלים) וקנדה (איילים, פומה, ביזונים, דוב גריזלי). כמו כן ישנו גן חיות לילדים, עולם המים ותיאטרון. גן החיות מאכלס מעל 16,000 בעלי חיים שמייצגים 491 מינים.

מחיר: גילאי 13-64 – 25 דולר קנדי, ילדים 4-12 -  15 דולר קנדי.

האתר הרשמי: www.torontozoo.com

החיות הנדירות בעולם: גן החיות של בייג'ין, סין הגן נוסד ב-1906 במהלך תקופת מלכותה של שושלת צ'ינג המאוחרת. ייחודו של הגן הוא באוסף הגדול ביותר שהוא מחזיק בעולם של בעלי חיים מרחבי האימפריה הסינית. בגן ישנם 14,500 בעלי חיים ויותר מ-950 מינים שונים, חלק ניכר מהם נדירים (הקוף הזהוב, הנמר הסיני). מתוך שטח של 220 דונם מוקדשים 14 דונם לאגמים ובריכות והאקווריום בשטח הגן הוא אחד המופלאים בעולם. הגן עצמו מעוצב בסגנון סיני עתיק הכולל מבני פגודות, בריכות לוטוס, ערוגות פרחים, מטעי עצים צפופים, כרי דשא ונחלים המתמזגים באויר הכוללת. בין בעלי החיים אפשר לפגוש צבאים, נמרים סיברים, נמרי שלג, איילה טיבטית, אריות, יגוארים, פילים אסייתים, קרנפים, פלמינגו, צבי ים, דובים שחורים, גורליות, שימפנזות, קנגרוים, זברות, לוטרות, עטפלים ועגורים. גן החיות גם נחשב מרכז מחקרי זואולוגי שמושך אליו מומחים מכל העולם וכשישה מיליון מבקרים בשנה.

מחיר: 15 יואן.

אתר רשמי: www.beijingzoo.com

מיי פרשס. גן החיות בבייג'ינג סין (צילום: האתר הרשמי)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ