השבט אמר את דברו: הכתות והשבטים הכי מוזרים בעולם

לישון בבקתה של שבט המורסי, לסייר בכרכרה עם בני האמיש, לעבור טיפול אנרגטי אצל שבט המונג השחור ולצוד חיות יחד עם שבט המסאי: כמה מהתרבויות ההזויות בעולם פותחות את שעריהן בפני התייר המערבי

אור בר שלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום

הביקור החמישי שלכם בברלין\ניו יורק\לונדון מתחיל קצת למצות את עצמו? אם בשם הגלובליזציה לכולם יש סמארטפון ושלושה עמודי פייסבוק - איפה החוויה האותנטית? ובכן, במקום לתור שוב את אירופה הקלאסית עם קפיצה למזרח, שווה לנסות ולגלות תרבויות חדשות ושבטים נידחים ברחבי העולם. מבטיחים לכם שגם להם אין אייפון 5.

כולן גולד דיגריות: שבט הדזבה שבטנזניה, אפריקה בצפון טנזיה שביבשת אפריקה נמצא אגם אייסי (Eyasi) - אגם מים מלוחים מלבני שיושב על השבר הסורי אפריקאי ומשמש מקור בית גידול לחסידות, שקנאים ופלמינגו - וגם כמקור החיים של שבה הדזבה (Hadzabe'e) (שמכונה גם הדזה Hadza). זהו שבט קטן, לא יותר מ-800-100 איש הנודדים באיזור האגם בהתאם למצאי המזון בשטח ומשמרים אורח חיים מסורתי שבשל חשיפה נמוכה עד לא קיימת למודרניזציה - לא השתנה הרבה מאז מיסודו לפני אלפי שנים.

הדזבה צדים למחייתם בעזרת חצים מורעלים וקשת קודאים, אנטילופות, אימפלות, פילים או בבונים. השלל, אגב, מעיד על איכותו של הגבר ומי שצד יותר טוב מקבל בדרך כלל שידוך שווה יותר - ממש כמו אצלנו. שיחות הדירוג הפנימי בין הנשים מתקיימות בזמן שהן מלקטות פירות, שורשים, דבש ופקעות ומשלימות את סל התזונה המשפחתי.

» אטרקציות לתייר: החבר'ה הטובים של דזבה (שלבושם הרשמי הוא חתיכת עור סמלית סביב איזור החלציים) פתוחים לתיירות מערבית ובעשור האחרון אף מעודדים אותה. מי שמגיע לאיזור מוזמן לבלות איתם ביישוב הארעי שלהם (מערה, חושה או בתוך עץ באובב אימתני), לצוד חיות קטנות בשטח המחייה שלהם ולהשתתף בטקסים.

ותהי אש. נער בשבט ה-Hadza (צילום: dreamstime)

מס שפתיים: שבט המורסי (Mursi) שבאתיופיה, אפריקה את שבט המורסי אתם כבר מכירים, פשוט לא בשמו. השבט ששוכן במבני קבע בתוך כפרים קטנים ידוע בשל דיסקית החרס המושחלת בשפה התחתונה של כל בנות השבט, שמצטלמת נהדר בכל מגזין אנתרופולוגי שמכבד את עצמו. השבט עצמו חי בשמורת מאגו (Mago) בין שלושה נהרות ורכס הרים שכמעט אינו נגיש לעולם החיצון. הפרט הקטן הזה איפשר להם לקיים את המסורת השבטית במשך אלפי שנים ללא הפרעה של החיים המודרניים. כיום, עם התגברות זרם התיירים והחשיפה למערב, אפשר כבר לזהות סממנים של ציוויליזציה והתברגנות. אם את מלחמות השטח שלהם הם ערכו בעבר באמצעות חניתות וחיצים, היום כבר יש להם נשק אוטומטי.

אטרקציות לתייר: יש שיקראו לתמונה עם בת 15 שכל שיניה התחתונות נעקרו והוחלפו בדיסקית מקושטת אטרקציה, אנחנו מעדיפים לעשות דברים אחרים. אפשר ללון באחת הבקתות של השבט, לערוך עמם סיור באיזור המחייה שלהם ולרכוש את המאכלים המקומיים והמוצלחים (השבט ניזון מגידולי חקלאות ברמה נמוכה וגידול בקר). אם יתמזל מזלכם אולי תזכו לצפות בטקס מעבר של אחד הנערים בשבט - "ריקוד הפרות", במהלכו כל הפרות בשבט מסודרות בעיגול גדול והמתבגר צריך לרוץ עליהן בלי ליפול.

שפתייך חושניות כמו צלוחית. שבט ה-Mursi (צילום: dreamstime)

חשמל זה פאסה: קהילת האמיש, מחוז לנקסטר שבפנסילבניה, ארצות הברית צאצאי המהגרים מהולנד בחרו בפנסלבניה לארץ המובטחת שלהם וקבעו בה את מושבם. הם מתפרנסים מחקלאות ותיירות ומקפידים על אורח חיים קפדני וצנוע מהמאה ה-19. בפועל, זה אומר הרבה שמלות מסורבלות, גברים עם מגבעות, כרכרות, ציטוטים יומיים מהתנ"ך והברית החדשה וויתור על מדיח כלים ועל חשמל באופן כללי. ב-2006 עלתה הקהילה לכותרות בעקבות התקפה קטלנית על בית הספר של בנות הקהילה שבמהלכה נהרגו חמש ו-13 נפצעו.

אטרקציות לתייר: האמיש הפנימו מזמן כי עם כל הכבוד לחוקים הנוקשים ולאורח החיים הספרטני, יש להם אחלה מיזם עסקי ביד במיוחד כי הם מעוררים התעניינות עצומה בקרב תיירים. הם מאפשרים לסייר בתוך הקהילה שלהם כדי לחשוף בפני זרים את היתרונות של אורח החיים שלהם (אחוז הפשיעה אצלם לא קיים, למשל) ועורכים סיורים בכרכרות עם מדריך מקומי מבני הקהילה. בחלק מהקהילות הוקמו גם מרכזי מבקרים שמתארים את ההיסטוריה של האמיש באמריקה וכמובן, חנות מתנות ומטעמים תוצרת ידם.

» האתר הרשמי של קהילת האמיש: www.amish.net

לכובע שלי אפס פינות. בני האמיש (צילום: deeptrivia, פליקר)

המונג השחור (Hmong), מחוז לאו קאי שבצפון ויטנאם בעיירה הררית סא-פא השוכנת בצפון ויטנאם בגובה של 1,600 מטר חיים שבעה שבטים המתפרנסים מגידולי אורז, חקלאות ותיירות. המונג שחור, הזאי הירוק, פרח המונג, התאי הסחור, הסאפו, הזאו השחור והזאו האדום - כל אחד מהם הוא שבט נפרד בעל מאפיינים חיצוניים ומסורתיים משלו, המתגורר בנוף ירוק עד לצד עצי הדר ואיזדרכת ומפלי מים המספקים את מערכת ההשקייה, הרחצה והניקיון לכל השבטים.

מאחר שהשבט שוכן באיזור שאינו נוח לביקורים, בלשון המעטה, השבטים הצליחו לשמור על מאפייניהם הייחודים לאורך השנים. עם זאת, בשנים האחרונות ובשל החשיפה המוגברת לתיירות מערבית, החלו רבים מצעירי השבט לנטוש את המקום ולחפש את עתידם במקום אחר.

אטרקציות לתייר: ביקור בעיירה בא-פא היכן שכל יום מתקיים שוק מקומי תוסס וצבעוני שבו סוחרים שבעת השבטים בינם לבין עצמם ובין התיירים. כך ניתן להיחשף ללבוש הצבעוני והייחודי של כל שבט ולשפתם. ניתן גם לבקר במגורי השבטים עצמם ולעבור (תמורת סכום נכבד) טיפול אנרגטי בעשבים ומקלות. בשבטים עצמם גם נמכרים בדים צבעוניים שנשות השבט טוות וצובעות בעצמן. באיזור שבט המונג השחור ישנם גם בתי קפה ומסעדות המוכרים מאכלים אותנטיים.

תמונות מחיי שבט. בלאק המונג:

צוואר בקבוק: שבט ארוכות הצוואר (long neck karen), כפר נאי סוי (nai soi) שבצפון תאילנד אחד השבטים המתויירים בתאילנד ומקור הפרנסה העיקרי של יושבי הכפר. נשות השבט ענודות טבעות זהב סביב צווארן החל מגיל צעיר ומוסיפות טבעת אחת לשנה. כובד הטבעת דוחף את עצם הבריח כלפי מעלה והצוואר מתארך. לא נדיר לראות בכפר אישה מבוגרת הנושאת על גופה משקל רב בזהב וכמעט איננה קמה ממושבה בשל הקושי להתנועע. צוואר ארוך וזקוף נחשב אצל חברי השבט לאידיאל היופי וכסמל סטטוס.

אטרקציות לתייר: הכניסה לכפר היא בתשלום בלבד וייתכן כי תדרשו לשלם גם כדי להצטלם עם אחת הנשים בכפר. במקום ישנם מדריכים מקומיים מקרב הקהילה (דוברי אנגלית) שישמחו להסביר לכם את המסורת המקומית ואף לערוך עמכם סיור בשטח. כמו כן ישנם בתי אוכל מקומיים המגישים את מיטב התוצרת המקומית במחירים מצחיקים. לכפר מגיעים לרוב מצ'אנג מאי.

צעיף? סתם בזבוז כסף. שבט ארוכות הצוואר (צילום: dreamstime)

לחיות עם חיות: שבט המאסאי, שמורת מסאי מארה קניה שבאפריקה שמורת הטבע שהוקמה ב-1948 המתפרשת על שטח של 1,510 קמ"ר היא איזור המחייה המרכזי של שבט המאסאי ומקום המגורים של אוכלסיית בעלי חיים מגוונת ואטרקטיבית - מאריות, פילים, ג'ירפות, זברות, צבאים, צ'יטות , איילים ועוד. היא נמצאת בתוך השבר הסורי האפריקאי ובשל תנאי קרקע נוחים, אספת מזון ושתייה שגשג בשטחה שבט המאסאי. הם לבושים במעין שמלות אדומות שמייחדות אותם ומבדילות אותן מהשבטים האחרים ומקפידים על אורך חיים מסורתי, למרות חדירת הטכנולוגיה ועליית ביקורי התיירים בשטחם. הם חיים בכפרים ובקתות עץ המכוסות בגללי בקר ומתקיימים על ציד ורעיית צאן.

אטרקציות לתייר: אפשרות לצפות בטקס הבגרות הנקרא גם "ריקוד הקפיצות" שאותו צריך לקיים כל נער בוגר. אטרקציה נוספת היא הצטרפות למסע ציד של ציידי השבט באיזור השמורה, תחת כללים נוקשים שמוכתבים מראש ועל ידי מדריך מקומי. לא ניתן ללון בשמורה, אבל תמורת הסכום הנכון ישמחו לארח אתכם לארוחה מקומית. ריקוד המלחמה של שבט המסאי (צילום: dreamstime)

לפרטים נוספים - חברות המציעות טיולים גאוגרפיים לשבטים אקזוטיים:

» החברה הגאוגרפית - www.geotours.co.il

» עולם אחר - www.another-world.co.il

» אקו טיולי שטח - www.eco.co.il

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ