ואימרו אמן: בתי הכנסת המיוחדים ביותר בעולם

בית הכנסת שכמעט הפך לפאב, בית הכנסת בו הוצב ארונו של הרצל, בית הכנסת שקיבל מזמור מיוחד משוברט וזה שהוכרז כאתר לשימור מורשת של אונסק"ו: אתרי קדושה מרהיבים במיוחד ברחבי העולם

לירון בונאנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון בונאנו

התייר הישראלי מסוגל לעמוד שעות בתור לכנסיית הותיקן, להצטלם לצד הנוטר-דאם בפריז  או לטפס בכל המדרגות לגג הקתדרלה הענקית בסביליה.  אולם רבים פוסעים לצד בתי הכנסת העתיקים ברחבי העולם מבלי לעצור ולשים לב ליופי, לארכיטקטורה ולמסורת ארוכת השנים שמבנים עתיקים אלו אוצרים בתוכם.

במיוחד לתייר המסורתי, וגם לתיירים החילוניים, אספנו כמה המלצות לבתי כנסת יפים, ייחודיים, עתיקים ועשירים בהיסטוריה. אמנם בחגי תשרי הקרבים בתי הכנסת הגדולים צפויים להיות עמוסים מפה לפה, אבל הם בהחלט שווים עצירה, ביקור וצילום תמונה או שתיים - שילוב נחמד של קצת יהדות והיסטוריה במהלך החופשה.

בית הכנסת הספרדי הגדול בפירנצה, איטליה

בית הכנסת נחנך לראשונה באוקטובר 1882 ונחשב לאחד מבתי הכנסת היפים ביותר באירופה. הוא ממוקם קרוב למרכז העיר ההיסטורי של פירנצה ומסמל יותר מכל את התקופה בה החלו היהודים באיטליה ובגרמניה להרים את ראשם, לא להסתתר מאחורי בתי כנסת קטנים ומוחבאים מעיני כל ולבנות מבנים בעלי יופי מרשים וארכיטקטורה. עד כדי כך שמיטב האדריכלים של אותה תקופה התחרו ביניהם על מנת לזכות במכרז לתכנון המבנים המרשימים.

בית הכנסת יועד לקהילה הספרדית בעיר, על כן בתכנונו שולבו אלמנטים מורים ספרדים רבים, כגון קשתות וקימורים במבנה החיצוני ועיטורי זהב, פסיפס וחלונות ויטראז'. המבנה ניזוק ב-1944 בזמן מלחמת העולם השניה, אולם ניצל מהריסה בזכות פרטיזנים איטלקיים שמנעו מידי החיילים הגרמנים והאיטלקים את הריסת המבנה, והותירו אותו כעדות למעשה את פגיעות הכידון במבנה עצמו. מחוץ לבית הכנסת הוצבה אנדרטת אבן המנציחה את 284 יהודי פירנצה שגורשו מהעיר בזמן השואה.

Great Synagogue of Florence - כתובת: Via L.C. Farini 4, 50121 Firenze, Italy; טלפון: 39-055-2346654+

מסמר העיר. בית הכנסת הגדול בפירנצה (צילום: dreamstime)

בית הכנסת העתיק בלואר איסט סייד בניו יורק, ארצות הברית

מוזר ומעניין במיוחד למצוא בלב אזור הברים השוקק של הלואר איסט סייד בניו יורק, בית כנסת עתיק והיסטורי. המבנה הוקם לראשונה ב-1887 על ידי מהגרים יהודיים שהתמקמו בלואר איסט סייד, בעבר איזור שוקק מהגרים עניים וכיום מוקד מגורים להיפסטרים ואמנים ניו יורקיים (חלקם עניים לא פחות). בית הכנסת ממוקם ברחוב אלדריג' ונחשב לאחד המבנים הייחודים באזור. הוא מציג שילוב מופלא של ארכיטקטורה ושימור מבנים, ורק לאחרונה זכה לתוספת חדשה - חלון זכוכית מרהיב שעוצב על ידי האמנית קיקי סמית' והאדריכלית דברה גנס. 

הכניסה לסיורים מודרכים בבית הכנסת היא בתשלום פרט ליום ב' בשבוע, בו הכניסה היא חינם.

Eldridge Street Synagogue - כתובת: 10002 Eldridge Street 12, New York, NY; טלפון: 01.212.219.0888+; אתר רשמי:

להתפלל לפתחי שמים. בית הכנסת באלדרידג' (צילום: האתר הרשמי)

בית הכנסת האשכנזי שטאט טמפל בוינה, אוסטריה

אחד מבתי הכנסת האשכנזיים הראשונים באירופה, שנחשב למודל לבתי כנסת רבים שהוקמו אחריו. התנאי להקמתו היה כי עם בנייתו יש לדאוג להסתירו מן הרחוב, ועל כן שני בתי דירות בני חמש קומות הוקמו על מנת להחביאו. לכבוד חנוכת בית הכנסת ההיסטורי בוינה ב-1826, שלח המלחין פרנץ שוברט לחזן הקהילה היהודית עיבוד מיוחד שהכין למזמור תהילים כ"ג.

המבנה מרשים והדור: סביב אולם התפילה ישנם 12 עמודים יונים שתומכים בגלריה לעזרת הנשים. התקרה עצמה צבועה בצבע כחול עם כוכבי זהב. פנים המבנה אמנם ניזוק מעט בעת ליל הבדולח ב-1938, אבל מדובר בבית הכנסת היחיד בעיר שלא נהרס כליל ונותר עומד על תילו. המבנה שופץ שוב ב-1945 עם תום המלחמה, וארונותיהם של תיאודור הרצל והוריו אף הוצבו בו לפני העלאתם לישראל לקבורה.

Stadttempel Synagogue  - כתובת: Seitenstettengasse 4, 1010 Vienna, טלפון: 43.01.531.94.15+

ליודעי דבר בלבד. בית הכנסת שטאט טמפל בוינה (צילום: AP)

בית הכנסת הגדול בשטוקהולם, שבדיה

מאז שנחנך ב-1870 נחשב בית הכנסת למרכז הקהילתי הגדול של יהדות שטוקהולם ולמבנה לאומי היסטורי בשבדיה. הוא ממוקם במרכז העיר על יד פארק ברזלי, לא רחוק מהעיר העתיקה של שטוקהולם, ומורכב למעשה ממבנה לבנים גדול שיכול להכיל עד 900 איש. חזיתו מורכבת מכרכור מיוחד עתיר קישוטים, והוא שאב את סגנונו מאדריכלות אוריינטלית. בתוך המבנה ניצבת תקרה מפוארת ובה שורה של כיפות מתומנות, ולצדו יש גם ספריה מרשימה ומנורה גדולה, מתנה ממלך שבדיה לקהילה היהודית.

The Great Synagogue of Stockholm - כתובת: Wahrendorffsgatan 3b, Stockholm; טלפון: 468.587.858.00+

לשיר שירי מזמור בשבדית:

בית הכנסת "אוהל לאה" בהונג קונג, סין בית הכנסת הוקם לראשונה ב-1902 ביוזמתם של האחים יעקב, אדוארד ומאיר ששון, שהחליטו לקרוא לבית הכנסת על שם אמם המנוחה לאה. המבנה נבנה בסגנון קולוניאלי, כשמבחוץ שני מבנים מתומנים ופנים המבנה מעוצב בצורה של בזיליקה עם עמודי שחם ממורקים וספסלי עץ כבדים. הסגנון עצמו שאוב מסגנון בתי הכנסת הספרדיים והבגדדיים. ב-1996, לאחר שנים של הזנחה, שופץ המבנה בהצלחה ואף זכה בפרס שימור המורשת של אונסק"ו באסיה פסיפיק. כיום משמש בית הכנסת את הקהילה האורתודוכסית בהונג קונג, ומכהן גם כמרכז קהילתי לצעירים יהודיים.

Ohel Leah Synagogue - כתובת: 70 Robinson Road, Mid-Levels, Hong Kong; טלפון: 852.2589.2621+; אתר רשמי:

שישו ושמחו בשמחת חג. בית הכנסת "אוהל לאה" בהונג קונג (צילום: האתר הרשמי)

בית הכנסת העתיק בווייס מארקס בלונדון, אנגליה לונדון היא יעד היסטורי מובהק לחובבי עתיקות, ובית הכנסת בשכונת בוויס מארקס נחשב לעתיק ביותר בממלכה הבריטית כולה. הוא הוקם לראשונה ב-1701 ונותר פעיל עד לימים אלה. ההיסטוריה מספרת כי המלכה אן בעצמה תרמה את קורות העץ ששימשו לבנייתו הראשונית של המקום.

עיצובו של המבנה קיבל השראה מ באמסטרדם, כאשר מבחוץ הוא צנוע בעיצובו, אך הפנים מהודר יותר - הוא  עשוי מלבנים אדומות, והקירות המטויחים מקושטים בחלונות רוזטה. למרות שבתי כנסת גדולים ומפוארים יותר תפסו את מקומו מאז, המבנה העתיק הוא שריד היסטורי יוצא דופן לחיי הקהילה היהודיים עתיקי היומין וכאמור, פועל במתכונת רגילה עד עצם היום הזה.

בית הכנסת בוויס מארקס - כתובת: Heneage Lane 4 London EC3A 5DQ; טלפון: 44.207.621.1188+; אתר רשמי:

באדיבות המלכה אן. בית הכנסת בוויס מארקס (צילום: האתר הרשמי)

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם, הולנד

נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים והעתיקים באירופה כולה. הוא הוקם על ידי יהודים יוצאי ספרד ופורטוגל, שהיגרו להולנד אחרי גירוש ספרד, ומכיוון שהולנד היתה במלחמה עם ספרד כינו את עצמם פורטוגזים. המבנה נחנך לראשונה בשנת 1671 על קרקע שרכש יצחק דה פינטו, והוא בנוי על כלונסאות עץ העומדות במים ומאפשרות אפילו לשוט תחתיו. הוא מחולק לשני חלקים - בית הכנסת הגדול ובית הכנסת החורפי. בבית הכנסת הגדול עד עצם היום הזה אין תאורה והוא מואר על ידי נרות.

בית הכנסת היה למופת וחיקוי לבתי כנסת רבים אחרים שנבנו בשנים שלאחר מכן בערי אירופה השונות ובמהלך מלחמת העולם השניה, שכן הוא שרד בצורה מפתיעה ונותר עומד על תילו.

- כתובת: Mr Visserplein 3 1011 RD Amsterdam; טלפון: 31.20.6245351+; אתר רשמי:

באמסטרדם תוכלו גם למצוא את , המשתייך לזרם האשכנזי. הוא הוקם באותה השנה, 1671, וסגנונו הושפע מהעיצוב של האדריכל המלכותי באותה תקופה, ונחשב למבנה מפואר ובולט היוצא דופן בסגנון ובתעוזה באותן שנים. במהלך מלחמת העולם השניה נפגע הבניין ונלקחו ממנו עצים רבים להסקה, אולם הוא שופץ לתפארת וחזר לשמש כמוקד הקהילה היהודית בעיר.

בית הכנסת העתיק בברצלונה, ספרד

בית הכנסת בברצלונה הוא למעשה מבנה עתיק שהיה נטוש וכמעט הפך לפאב, אולם התגלה ושופץ מחדש. המבנה, שממוקם בסמטה קטנה ברובע הגותי, היה בעבר הגדול ביותר בעיר, אולם פעילותו נפסקה ב-1391 עם הפוגורמים שהתרחשו בברצלונה והבריחו את התושבים היהודיים.

המבנה עצמו הוקם בימי הביניים והקירות המקיפים אותו הוקמו במאה ה-13. בפינה התחתונה יש אף חומות רומיות קדומות, המלמדות כי המבנה הוא שריד של תקופה עתיקה עוד יותר. עם השנים הוזנח המבנה ואיש לא ידע על קיומו של בית הכנסת העתיק בלב הרובע. בשנות ה-80, בעקבות עבודות מחקר שפורסמו בנושא יהדות ברצלונה, החלו שוב לחפש אחר המבנה. שנייה לפני שנמכר ליזמים פרטיים נרכש מחדש על ידי יהודים ועיריית ברצלונה נעתרה לבסוף לסייע בשיפוצו. כיום הוא אמנם לא משמש לתפילות סדירות, אך פתוח לסיורים ואף מקיימים בו חגיגות בר מצווה.

Call De Barcelona - כתובת: Carrer Marlet 5 08002 Barcelona; טלפון: 34.933.170.790+; אתר רשמי:

שתזכי למצוות. בת מצוווה בבית הכנסת בברצלונה (צילום: האתר הרשמי)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ