עירום, מרשמלו ומרדף אחרי תיש: החגים המוזרים בעולם

אנחנו אמנם צמים, יושבים בסוכה ואוכלים מצות, אבל יש בעולם מנהגים הרבה יותר מוזרים משלנו. קרבות של תפוזים באיטליה, אכילה של איטריות ברוטב תמנון לסיום הרווקות בקוריאה והתפשטות ורחצה במים קפואים ביפן, למשל

אור בר שלום, עכבר עולם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר עולם

בלוח השנה של העת המודרנית מסתובבים אלפי ימי חגים השייכים לדתות ולמסורות השונות. רובם נחשבים כבר חלק מהתרבות האנושית מזה אלפי שנים, חלקם מבטאים געגועים למסורות פאגניות נושנות ואחרים נולדו בישיבות קריאייטיב של חברות מסחריות. חג המולד, עיד אל פיטר או חנוכה הם חגים פופולרים וידועים לכל, אך לצידם מתקיימים גם חגים מוזרים, מופרכים, מטורפים ומשעשעים. הנה כמה מהבולטים שבהם:

רק פעם בארבע שנים: Leap day ברחבי העולם יחסי הציבור של ה-29 בפברואר, יום המתקיים אחת לארבע שנים, זכו לדחיפה רצינית בזכות טינה פיי. הקומיקאית והתסריטאית הקדישה פרק שלם ל-Leap day (יום הקפיצה) ועל הדרך המציאה כמה מנהגים משלה. בפולקלור העממי ה-29 בפברואר נחשב ליום חריג שמאפשר התנהגות יוצאת דופן וחורגת מהכללים החברתיים הרווחים. באירלנד נשים נוהגות מזה אלפי שנים להציע נישואים לגברים ביום זה. גבר שסירב להצעה ביום זה מחויב לשלם קנס כספי או לקנות לה שמלה. במעמדות הגבוהים של אירופה היה נהוג שגבר אשר מסרב להצעת נישואים יחויב לקנות 12 זוגות של כפפות כדי להסתיר את העדר טבעת הנישואין על האצבע. בסקוטלנד זה נחשב מזל רע להיוולד ביום זה וביוון לא מחתנים זוגות במהלך שנה מעוברת ובמיוחד ביום זה. השנה הודיעה חברת דיסני על "one more Disney day" שבו היא פתחה את כל מתקני הפארק לאורך הלילה שבין ה-29 בפברואר ל-1 למרץ. גם זו דרך לעשות כסף. עוד אקטואלי. הצעת הנישואין המסורתית באירלנד:

איטליה, איבריה - קרב התפוזים (The Battaglia delle Arance) מי שיקלע לאיבריה במהלך שלושת ימי קרבות התפוזים מוטב שיביא בגדים להחלפה וכובע אדום. ב-1194 הניפה העיירה הקטנה את נס המרד מול שלטון הקיסר הרומי בהנהגתה של נערה אמיצה בשם ויולטה. בליל נישואיה נלקחה ויולטה לביתו של הרוזן המקומי על מנת שהלה יוכל לממש עליה את זכותו ללילה הראשון. ויולטה, פמיניסטית בכל רמ"ח אבריה ערפה את ראשו של החוצפן, הבעירה את הטירה באש ויצאה למסע ניצחון עם הראש על החרב. האוכלוסיה המקומית, שגם ככה לא ליקקה דבש, הצטרפה למאבק והשליכה אבנים וחצץ על חייליו של הקיסר, עד לניצחון. החגיגות נמשכות עד היום עם שינוי קטן – האבנים הוחלפו בתפוזים מעודפי הייצור של איטליה. בימי הפסטיבל נערכים שחזורים של הקרבות, סוסים מושכים עגלות מלאות בלוחמים עטורי קסדות ותפוזים וויולטה מקומית מסתובבת בכירכרה ומפזרת פרחי מימוזה צהובים וממתקים על העוברים ושבים. על פי המסורת האיטלקית מי שחובש כובע אדום נחשב אדם חופשי ועל כן אין לערב אותו במלחמות התפוזים ללא רצונו והוא נותר כצופה מהצד.  ועוד אחד בשביל ויולטה. קרב התפוזים 2012:ספרד, ביוניול - קרב העגבניות (לה טומטינה) קרב האוכל המפורסם בעולם הצליח לגאול את העיירה ביוניול מאלמוניות ולהפוך אותה לאחת הערים המתוירות ביותר בספרד. הפסטיבל, שחגג השנה את שנתו ה-67, החל בשנות הארבעים של המאה הקודמת. מקורותיו אינם ברורים – יש המספרים על משאית עגבניות שהתהפכה ברחוב ביום החגיגות לפטרון העירייה ואחרים תולים את האשם בקרב אוכל של נערים פוחזים שהתפתח למנהג קבוע. כיום מדובר באחת הפסטיבלים הפופולרים באירופה שאליו נוהרים בין 30-40 אלף תיירים כל שנה, ליום הרביעי האחרון של חודש אוגוסט. הפסטיבל נפתח בנסיונותיהם של המשתתפים להוריד בשר חזיר שנתלה על עמוד גבוה. ברגע שאחד המשתתפים מצליח להעפיל לראש העמוד ולהוריד את החזיר נשמעת יריית תותח (תוספת של השנים האחרונות) והקרב נפתח. 100 טון של עגבניות בשלות המגיעות למרכז העיר במשאיות ענק, נשפכות ברחובות ומושלכות על העוברים ושבים. תוך שלוש שעות (החגיגות נמשכות תמיד בין 11:00 ל-13:00) מתמלאים רחובותיה של ביוניול בנהר אדום וסמיך של עגבניות רקובות. את החגיגות מסיימים במסיבות סוערות והדלקת זיקוקי דינור. כל הקניבלים יבואו. לה טומטינה 2011:

הודו, נפאל  - חג הצבעים (הולי)

יום אחרי ליל הירח המלא של חודש מרץ מתקבצים מאמיני דת ההינדו ודת הסיקים וחוגגים את הפרידה מהחורף ותחילת האביב. מקורותיו של חג הצבעים הם רבים ומגוונים וכל אזור בהודו ובנפאל משייך את החגיגות לזכותו של גיבור אחר, אך הסיפור הרווח ביותר הוא זה הקשור למלך השדים. מלך השדים לקה בשגעון גדלות והחליט לצוות על נתניו להתפלל אליו כמו אל. בנו, מאמין הדוק באל וישנו, ביקש מאביו לחדול מדברי הכפירה ובתגובה נשלח לסיים את חייו במדורה. אל האש התלוותה אחותו, השדה הוליקה, שביקשה להגן עליו מהאש המאכלת בזכות כוחותיה ואמונתה, אך נשרפה כליל. הבן ניצל בזכות וישנו והושב על כס המלכות במקום אביו. מאז מדליקים מדורות לזכרה של הוליקה, וכדי לסמל את שריפת היצרים והרוע. יש החוגגים ביום זה את יום האהבה ואת סיפורם התאהבותם של האל קרישנה ואהובתו ראדה. ביום זה כל הגבולות נפרצים. בנפאל מותר למכור חשיש, החוגגים בהודו שותים חלב חם מעורב במריחואנה וקאסטות נפרדות חוגגות ביחד. מלבד המדורות משפריצים החוגגים צבעים זה על זה ועל עוברי אורח, מדליקים קטורת, מזמרים לקרישנה, רוקדים לתוך הלילה וזורקים בלוני מים. Do you believe in magic? פסטיבל הצבעים "הולי" 2012:

תאילנד - מלחמות מים (Songkran) ראש השנה התאילנדי הנחגג בסוף העונה היבשה (13-15 באפריל) הפך בשנים האחרונות מחג שקט בעל סממנים דתיים למלחמת מים פרועה. בעבר נהגו בימים אלו לחלוק כבוד לזקנים, חברים ונזירים. להתפלל במנזר בודהיסטי ולשפוך מים על פסלי בודהה מתוך כוונה שהאקט מסמל מזל טוב ושגשוג לשנה החדשה. בימים אלו גם נהוג לנקות ולהבריק את הבית ולהכין אותו להחלטות חדשות. כיום מדובר בחגיגת מים מטורפת שבה נוהגים צעירי העיר להסתובב עם רובי מים משוכללים ולהשפריץ על העוברים ושבים. בעלי בתים יושבים בפתח ביתיהם ומתיזים בעזרת צינור מים למזל טוב, נשים מבוגרות שופכות דליי מים מהמרפסות והעשירים מערבבים מים עם טלק ועלי מנטה כדי לבשם את הרטובים. זורמים עם הלחות. חג SONGKRAN 2012:

אירלנד, קילורגלין - לתיש יש זקן (Puck Fair) בקילורגלין דואגים לשחזר את החג העתיק ביותר באירלנד ולמזג ביחד אמונות עממיות, מורשת קרב ומנגל טוב. האגדה הרווחת מייחסת את החג לתיש בשם פאק שנמלט ממחנהו של הכובש הגדול אוליבר קרומוול. התיש הפראי הצליח לגמוע מרחקים ארוכים עד שהגיע לכפר קילורגלין ואותת למקומיים שהצבא בדרך. חייהם ניצלו והתיש זכה למעמד נצחי. בכיכר הכפר יצוק תיש ברזל עם כיתוב בזהב של "המלך פאק" וכל שנה ב-10 לאוגוסט ולמשך שלושה ימים נחגג המאורע. חבורה של גברים חסונים מבני הכפר יוצאת לאזור הכפרי כדי לתפוס תיש פראי שנלכד ומובא אחר כבוד לכלוב מתכת גדול בכיכר המרכזית. ילדה נבחרת מקרב תלמידי בית הספר היסודי מכתירה את העז כ"מלך פאק" ונותנת את האות לפתוח בחגיגות: הפאבים פתוחים עד שלוש בבוקר, בבקרים מתקיימים שווקי בשר וירידי סוסים ורוכלים ממלאים את הרחובות. החגיגות מסתיימות בשחרור התיש מכלאו ומופעים מוזיקלים מקומיים. מעמד מוסרי מפוקפק. Puck Fair 2012:

יפן - פסטיבל העירום (Hadaka Matsuri) פסטיבל העירום הגברי הוא מנהג רווח בכל יפן, אך הוא נחגג בעיקר בעיר אוקיאמה. במהלך הערב הקר ביותר בשנה (ינואר או פברואר) מתקבצים גברי העיר לאחר שהשקו את עצמם בסאקה לשוכרה, כדי לטהר את עצמם ולרצות את האלים. הם מתחלקים לחבורות של 10-12 איש ומתפשטים עד לאזור החלציים. רבים מהם מוותרים על התחתונים וכורכים בד לבן ומסורתי. אז מתחילים הגברים לקפוץ באויר כדי להתחמם ולשיר שירים דתיים. חלק מהחוגגים פותחים בריצה סביב לשכונה ואז, כשהם מגיעים בדיוק לטמפרטורה האחרונה, שופכים עליהם מים קפואים כדי לטהר אותם. בחצות מתייצבים הגברים במקדש השכונתי בו הם אמורים לתפוס חתיכת עץ - מי שיאחוז בה יזכה למזל טוב לכל השנה. ספנסר טוניק - מאחוריך. פסטיבל העירום 2012:

ארצות הברית וקנדה - יום המרמיטה (Groundhog Day) מקורות החג ההזוי המתקיים כל שנה ב-2 לפברואר הוא במסורות גרמניות עתיקות יומין. את המסורת ייבאו לעולם החדש מתיישבים מהמולדת שהתנחלו בפנסלבניה במאות ה-18-19. על פי המנהג נהוג להשכים מוקדם בבוקר כדי לעקוב אחרי תהליך יציאתה של המרמיטה ממחילתה לאחר חודשי החורף. במידה והמרמיטה יצאה ביום מעונן שבו השמש מוסתרת ולא נוצר צל על גבי האדמה – האביב בפתח וניתן האות לפתוח בחגיגות. אם המרמיטה תבחר לצאת ביום שמשי, היא תראה את הצל שלה ותסוג בחזרה למחילה. הנסיגה תעיד על שישה שבועות חורף נוספים ובעסה כללית בקרב החוגגים. בין מנהגי האירוע עצמו ניתן לראות אנשים משכימים קום כדי לאתר מחילות מרמיטה, עורכים אירועים חברתיים, ארוחות בצוותא, העלאת מחזות, מערכונים ונאומים בקרב הקהילה. בחגיגות מסוימות אסור לדבר אנגלית באירוע ומי שנתפס בקלקלתו יאלץ לשלם קנס סמלי: מטבע אחד של ניקל שנאסף לתוך קערה במרכז השולחן. מילה של מרמיטה. יום המרמיטה 2012:

מונגוליה, נאדן - חג המשחקים (Nadaan) חג "המשחקים" במונגוליה נערך בכל רחבי הארץ ב-11-13 ביולי, אך מתרכז בעיקר בעיר הבירה. זוהי חגיגת העצמאות של מונגוליה שהכריזה על עצמה ב-1921 כמדינה עצמאית וגם חגיגות המסורת של הארץ העתיקה. המשחקים נפתחים באצטדיון הספורט הלאומי בבירה בטקס עם רקדנים, ספורטאים, רוכבי סוסים ומוזיקאים. התחרויות מתחלקות לשלושה חלקים: היאבקות מונגולית בביגוד מינימלי, מירוצי סוסים לאורך 30 קילומטר (ילדים בני 5-13 משמשים כרוכבים) ותחרות קליעה בחץ וקשת. החג מושך אליו מבקרים מכל רחבי הארץ שבאים לצפות, לעודד ולהשתתף והמנצחים זוכים במדליות זהב, כסף וארד, ממון רב וכבוד. שיחקו אותה. פסטיבל Nadaan 2011:

מקסיקו, אמריקה הלטינית - יום המתים (Dia de los Muertos) יום המתים הוא אחד החגים החשובים ביותר בקרב קהילות לטיניות והוא מושפע באופן ישיר ממסורות קדומות של בני תרבות המאיה והתרבות האצטקית. על פי האמונה ביום זה נפתחים שערי השמיים והמתים מתלהכים ביננו למשך 48 שעות. נרות מפוזרים ברחוב כדי להאיר למתים את הדרך הביתה, מתנות שנאספו לאורך השנה העבור המתים מונחות על קבריהם ונהוג לישון באוהלים משפחתיים בבתי הקברות כדי שכולם יהיו ביחד – המתים והחיים. על הקברים נוהגים להניח מאכלים אהובים על המתים, בקבוקי טקילה, מתנות וצעצועים. יש מי שמניחים פרחי ציפורני חתול ("פרחי מוות") על הקברים. ביום זה נהוג לאכול מאכלים עם איורי גולגולות עליהם וילדים זוללים סוכריות על מקל בצורת גולגולת. כל סוף הוא התחלה חדשה. יום המתים 2011:

שבדיה - יום סנטה לוסיה (Luciadagen) מקורותיו של יום סנט לוסיה הנחגג בארצות הנורדיות טמונים באדמת סירוקזה שבסיציליה. על פי האגדות בשנת 280 נולדה הקדושה לוסיה, ילדה טובת לב ורחומה שנתנה את כל כספה לעניים. לוסיה התאהבה והעניקה לאהובה את עיניה, על פי בקשתו. בתודה על המעשה האלטרואיסטי צמחו לה עיניים חדשות שגם אותן דרש האהוב. הילדה סירבה, נדקרה והושלכה לאש, אך המשיכה לחיות עוד שעות רבות אחר כך והוכרזה כקדושה. גופה בותר לאחר מותה ופוזר בין חלקי איטליה. בשבדיה הפכה יום מותה של לוסיה ב-13 בדצמבר לחג פופולרי אם כי לא רשמי. תהלוכות ענק שאותן מובילות ילדות לבושות בלבן עם צעיף אדום וכתר נרות על ראשן מתקיימות ברחובות ומושכות אליהן צופים רבים. בתהלוכה נהוג לשיר שיר נפוליטני קדום שתורגם לשבדית. הילדים מחופשים למלאכים לבנים ומחלקים עוגיות לוסיה מיוחדות מתובלות בזעפרן. הו, לוסיה. יום סנטה לוסיה 2010:

יפן - היום הלבן / יום המרשמלו (Howaito De) ב-1965 החליטה חברת ממתקים יפנית להגביר את מכירות המרשמלו במדינה. הם הכריזו על ה-14 במרץ, חודש לאחר יום האהבה כ"יום הלבן". הטריק היה פשוט אך גאוני: כתשובה לשוקולדים המרירים שקיבלו בוולנטיינס, כעת יחזירו הגברים לנשים פונטציאליות מתנות בלבן. קרי: מרשמלו. כרגיל בחגים מבוססי קפיטליזם, תוך מספר שנים מכירות המרשמלו קפצו ועוד מפעלים הצטרפו לחגיגה. כיום נהוג לתת מתנות לבנות כמו שוקולד לבן, עוגיות, שמלות, תכשיטים, הלבשה תחתונה ובשמים. בקרב מתבגרים עניים נהוג להביא לבת הזוג סרט לבן שעליה לקשור לבגדיה או לשערה במידה והיא מעוניינת בנער.

החורף תלבשי לבן. הצצה ליום הלבן:דרום קוריאה - היום השחור (Black Day) חודש לאחר "היום הלבן" היפני, ב-14 לאפריל, מיסדו בדרום קוריאה את "היום השחור" המעלה על נס את הרווקים, הרווקות ובעלי הלב השבור. ביום זה נוהגים הרווקים לאכול איטריות ברוטב שחור (דיו תמנונים) או שעועית שחורה ושותים קפה שחור. הרווקים מסתובבים בבגדים ובכוכעים שחורים כדי לסמל את אומללותם. ביום זה עולה כמות הפניות לשירותי היכרויות און ליין ורשתות מסחריות מציעות הנחות על פריטים לבודדים.  בוהו ונודלס. המדריך ליום השחור:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ