חללי האמנות הכי מרתקים באירופה

אותנטיים, אמיתיים ולא ממוסחרים - שבעה חללי אמנות באירופה המספקים חוויה אחרת של צריכת אמנות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אם יש משהו שמשותף לתייר המשקיען ולחובב האמנות הבררן הוא הרצון לגלות את מה שאותנטי, אמיתי ולא ממוסחר. בזמן שהמרכזים לאמנות מודרנית הופכים להיות דומים יותר ויותר לקניון (מרכז פומפידו בפריז), או לתחנת רכבת עמוסה באנשים (הטייט מודרן בלונדון), צצים באירופה יותר ויותר מקומות קטנים, לא תיירותיים, המספקים חוויה אחרת של צריכת אמנות. מרכזי האמנות ברשימה שלפניכם לא מופיעים במדריכי התיירים המסורתיים. לרוב הם מציגים את חוד החנית של האמנות העכשווית, מה שאומר שהתערוכות המוצגות שם מאתגרות את הצופה. אבל זה מה שאמנות אמורה לעשות, לא? אם אתם אוהבים אמנות מודרנית, אלו המקומות ללכת לראות אותה כרגע באירופה. גם אם התערוכה תהיה לא משהו, החוויה מובטחת.  

לונדון | From content

חלל חדש יחסית, נפתח ב-2007 על ידי שלושה אוצרים צעירים ונמרצים שמכניסים קצת רוח אוונגרדית לסצינת האמנות המסחרית כל כך של לונדון. בחלל מציגים בדרך כלל אמנים צעירים, חלקם רק סיימו את בתי הספר לאמנות. גם האוצרים הפועלים בו שייכים לדור החדש והמעניין הכובש את עולם האמנות. לדוגמא, האוצר הישראלי יהושע סימון אוצר בחלל תערוכה בימים אלו ממש. הרוח הצעירה משפיעה על סוג הפרויקטים שהמרכז הזה מקדם, החורגים בדרך כלל מהקונספט הסטנדרטי של תערוכה. באחד מהפרוייקטים, למשל, הפך החלל לתחנת רדיו שבה אמנים מגישים תוכניות שונות לאורך היממה, ללא חסות מסחרית. הגישה הלא מתפשרת לפעמים מקשה להתחבר למה שמוצג בחלל, אבל המיקום הנהדר שלו מעל שוק דלסטון יוצר ניגוד מעניין בין הרחוב הרעשני והחלל האקספרימנטלי.

כניסה: חופשית
שעות פעילות: שישי עד ראשון, 12:00-18:00
» From content - כתובת: 51–63 Ridley Road, Hackney, London E8 2NP, UK; טלפון: 44.207.241.5647+.

בריסל | wiels

השמועות על הפיכתה של בריסל לברלין החדשה, כלומר מרכז תרבות ואמנות לוהט בעל גוון חתרני ולא ממוסחר, הגיעו גם לסצינת האמנות המקומית. ווילס, אחד ממרכזי האמנות המעניינים ביותר הפועלים כרגע באירופה נפתח לפני ארבע שנים בחלל ענק ומרשים שהיה פעם מבשלת בירה (בקומת הכניסה עוד אפשר לראות חלק מהמכונות שפעלו שם). האווירה האלטרנטיבית לא מפריעה לחלל הזה להציג תערוכות של אמנים שכבר נכנסו לקאנון של האמנות המודרנית כמו פליקס גונזלז טורס או פרנסיס אליס (התערוכה המוצגת כעת). לצד תערוכות היחיד של אמנים בעלי שם נערכות שם גם תערוכות קבוצתיות של אמנים צעירים. המרכז כולל גם בר/קפה נחמד ומדי פעם מתקיים שם שוק למכירת ספרי אמנות במחירים מוזלים. ווילס אמנם לא ממוקם בשכונה הכי טובה של בריסל (לא רחוק מתחנת בריסל מידי), אבל אם אתם אוהבים אמנות כדאי להגיע לשם אפילו מפריז או מאמסטרדם. פחות משלוש שעות נסיעה ברכבת, מה זה לעומת תערוכה ממש טובה?

כניסה: שישה יורו. הנחה לסטודנטים. בכל יום רביעי הראשון של החודש הכניסה חינם
שעות פעילות: רביעי עד ראשון, 11:00-18:00. סגור בשני ושלישי
» WIELS - כתובת: Av. Van Volxemlaan 354, 1190 Bruxelles - Brussel; טלפון: 32.2340.0050+

ברלין | DAAD

הדאד הוא מרכז לאמנות מסוג אחר. זהו חלל המעניק את אחת ממלגות האמנות הנחשבות והיוקרתיות של עולם האמנות, במסגרתה האמן מוזמן לשהות כשנה בברלין ובסופה להציג תערוכת יחיד במרכז. התוצאה היא שורה של תערוכות יחיד של אמנים מצוינים שיצרו עבודה במיוחד עבור החלל הספציפי הזה. המרכז גם מארח אירועי תרבות מסוגים שונים ונותן תחושה מעט ממסדית. אבל במבחן התוצאה, האמנות המוצגת שם היא לרוב מעניינת יותר מזו המוצגת בחללים אלטרנטיביים במוצהר. המיקום של החלל בשכונת מיטה, לא רחוק מצ'ק פוינט צ'רלי ומהטירגארדן הופך אותו ליעד מומלץ בכל סיבוב במרכז העיר.

כניסה: חופשית
שעות פעילות: שני עד שבת 11:00-18:00
» DAAD - כתובת: Zimmerstrasse 90, 10117 Berlin, Germany; טלפון: 49.30.261.3640+

אתונה | Six D.O.G.S

ששת הכלבים הוא אחד המקומות הלוהטים ביותר באתונה. מדובר בקומפלקס של חללי תצוגה, חללי הופעות והקרנות סרטים, מסיבות, קפה ובר. את המקום מנהל אמנותית בחור בשם קונסטנטינוס, ויחד עם חבורה של משוגעים לדבר דואג שבכל ערב יקרה משהו מעניין בחלל. אמנם האיכות האמנותית של התערוכות לא תמיד אחידה ולעיתים המקום לא עומד בסטנדרטים הגבוהים של עולם האמנות, אבל הביקור שם שווה בעיקר בגלל החוויה.

כניסה: חופשית, מחיר הכניסה להופעות ולמסיבות משתנה.
שעות פעילות: 10:00-03:00 כל השבוע
» Six D.O.G.S - כתובת: Avramiotou Street 6-8, Monastiraki, Athens, Greece, 105 51. 

פריז | Kadist

קדאיס הוא מרכז לאמנות הממוקם בלב שכונת מונמארטר, מרחק 300 מדרגות מהכנסייה המפורסמת. מדובר בחלל קטן למדי, המורכב מחדר אחד בגודל של גלריה ממוצעת וחלל הקרנות מאחור, אך הוא מציע אלטרנטיבה צנועה ומסקרנת לחללי האמנות הגדולים והממוסחרים של פריז. בניגוד לרוב מרכזי האמנות הקטנים, קדאיס מחזיק באוסף עבודות אמנות משלו ואלו מוצגות לעיתים בחלל. התערוכות במקום בדרך כלל מורכבות מעבודות קטנות - רישומים, טקסטים או אובייקטים לא גדולים – של אמנים בעלי שם, כאלו שתופסים קירות שלמים במוזיאונים לאמנות מודרנית.

כניסה: חופשית
» Kadist - כתובת: 21 Rue Trois Freres, 18eme Arr, 75018 Paris, France; טלפון: 33.1.4251.8349+

רוטרדם | Witte de Wit Tent

במרחק שעת נסיעה ברכבת מאמסטרדם נמצא אחד ממרכזי האמנות הרציניים והמעמיקים ביותר באירופה. ויטה דה ויט, הנקרא על שם הרחוב בו הוא ממוקם, שהוא במקרה גם אחד הרחובות הנחמדים ביותר בעיר. מדובר בחלל גדול המתפרס על פני שתי קומות תצוגה, וידוע בתערוכות הקבוצתיות המעולות שלו, שמאגדות ביחד, תחת נושא מסויים, כמה מהכוכבים העולים של סצינת האמנות העולמית. העבודות של האמנית הישראלית קרן ציטר, לדוגמא, משתתפות כמעט בכל תערוכה של המרכז. בקומת הקרקע של אותו המבנה נמצא חלל אמנות נוסף בשם טנט, המציג בעיקר אמנים מאזור רוטרדם, וכן, יש הרבה כאלו (לפרטים נוספים ותוכנייה - לחצו כאן). אם אתם אוהבים אמנות מודרנית ונמצאים באמסטרדם, אל תוותרו על הנסיעה לוויטה דה ויט.

כניסה: חמישה יורו, אך מומלץ לקנות כרטיס כניסה משותף לוויטה דה ויט ולטנט ביחד, במחיר של 7 יורו. הנחה לסטודנטים.
שעות פעילות: שלישי עד ראשון, 11:00-18:00
» Witte de With - כתובת: Witte de Withstraat 50, 3012 BR Rotterdam; טלפון: 31.10.4110144+. אתר אינטרנט

וורשה | The Museum of Modern Art

המוזיאון לאמנות מודרנית של וורשה הוא הילד הרע של עולם המוזיאונים לאמנות מודרנית. החל מהשפה הגרפית שבה הוא מפרסם את עצמו ועד לחלל הזמני בו הוא ממוקם, כל מה שקשור למוזיאון הזה מבקש להיות אלטרנטיבה לעולם האמנות הממוסד והממוסחר. החל מ-2008 המוזיאון ממוקם בחנות רהיטים לשעבר, שחלק ממנה עדיין פעיל ואירועים מסוימים מתרחשים בחנות ובמוזיאון בו זמנית. למרות האווירה הלא רשמית, החלל הקטן והעובדה שלמוזיאון אין אוסף קבוע, המקום עדיין מצליח לשמר איכויות מוזיאליות מבחינת התערוכות המוצגות שם. בשנים הקרובות יעבור המוזיאון לחלל שנבנה בימים אלו ועתיד להפוך אותו לאחד המוזיאונים לאמנות מודרנית הגדולים באירופה. יש לקוות שהוא לא יאבד את האופי הייחודי לו. בינתיים, אל תוותרו על הצצה לחנות הספרים האלטרנטיבית, הכוללת מבחר גדול של פנזינים, הנמצאת בתוך המוזיאון.

כניסה: חופשית
שעות פעילות: שלישי עד ראשון, 12:00-20:00

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ