אזרחי העולם הגדול: כך תשיגו לעצמכם דרכון זר

מלגות ללימודים באוניברסיטאות זרות, הקלות בהשגת אישור עבודה, שייכות לאיחוד האירופי וכמובן - תורים קצרים יותר בשדה התעופה. כל מה שרציתם לדעת על התנאים, היתרונות והדרכים להשגת דרכונים אירופאיים (ואמריקאי)

נטע הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נטע הלפרין, עכבר העיר

אבידות, מציאות ואזרחות: דרכון פולני

ממתי זה אפשרי: קצת לפני ההכרזה על הצטרפות פולין לאיחוד בשנת 2003. “עד אז התופעה היתה מצומצמת מאוד”, מסבירה דניאלה רגב, העוסקת בהוצאת אזרחות ודרכון פולניים, “עם הצטרפות פולין לאיחוד התחילה מסה רצינית של מבקשים, שהתגברה לקראת מאי 2004”.

למה זה טוב: פולין עצמה לא נחשבת למקום אטרקטיבי לגור בו, ובשבע השנים האחרונות לא נרשמה הגירה ישראלית לשם. הדרכון הפולני הפך למשאת נפש מרגע שהצטרפה פולין לאיחוד. “הדרכון הוא אקסטרה אטרקטיבי בשל אפשרויות התעסוקה והלימודים שהוא פותח עבור אנשים באירופה”, מסבירה רגב, “אני תמיד אומרת שזה כדאי לכל המשפחה, ושכדאי לנסות להשיג גם כשעוד לא צריך, כי לך תדע מתי תיפתח לאחד מקרובי המשפחה אופציה לעבודה או לימודים באירופה”.

איך עושים את זה: הקריטריון הבסיסי הוא שהמבקש, אביו או סבו יהיו בעלי אזרחות פולנית. “הרבה יותר קל להוציא דרכון גרמני”, אומרת רגב, “החוק הגרמני ברור ואם את בקטגוריה המתאימה, התהליך עובד חלק. הבעיה העיקרית בפולין היא שלפעמים פשוט לא מוצאים את המסמכים, מאחר שחלו שינויים בשטחה לאורך השנים. חלק משטחיה שייכים היום לאוקראינה למשל. למצוא שם משהו זה לפעמים בלתי אפשרי, בעיקר כי ארכיונים רבים נשרפו. למי שיש מסמכים או שנולד אחרי המלחמה זה פשוט יותר, אך הרוב מבקשים אזרחות על סמך הסבים והסבתות שחוו את מלחמת העולם השנייה ואז העניין מסתבך”. מתברר שגם אם תפשפשו במסמכים של סבא רבא ותמצאו תעודת לידה פולנית, אין בכך ערובה להשגת אזרחות. “נוסף על תעודת לידה צריך להוכיח שהמבקש היה בפולין כשחוקקו את חוק האזרחות הראשון ב­־1920”, מסבירה רגב, “לא תמיד ניתן להוכיח היכן היה המבקש בין 1901 ל־1920, מאחר שפולין בזמנו היתה ערבוב של כמה לאומים – רוסים, פרוסים, אוסטרו־הונגרים וכולם נדדו בשטחי האימפריה”.

מכשול נוסף שעלול לצוץ הוא “אובדן האזרחות”. “לאחר שהוכחת כי אתה אזרח פולני לפי חוק האזרחות, יש להוכיח שאזרחותך לא אבדה לך”, מסבירה רגב, “ב־1951 חוקק חוק האזרחות השני והרבה ניצולי שואה ופליטים מתקשים להבין שיש סיכוי שאזרחותם אבדה. למשל, אם שירתו בצבא זר או קיבלו אזרחות אחרת. לפעמים על האדם להוכיח שהוא אותו אדם ומדובר בתופעה שחוזרת על עצמה – הרבה ניצולים או כאלו שהגיעו ארצה כקטינים, לא רק שאין להם תעודת לידה ומסמכים אלא שהם גם שינו את שמם, רבים לפי רצון ההורים, המדריכים או הפקידים שקלטו אותם. לפעמים קשה למצוא התאמה לזהות המקורית והתהליך עובר לבית המשפט”. לדברי רגב, ההליך הזה מזמן מקרים משונים ביותר. “הפולנים לא עושים חיים קלים ולא פעם משיגים מסמכים סותרים. נתקלתי לא פעם באנשים ששאלו זהות בזמן המלחמה וכאשר ביקשו את אזרחותם בחזרה התברר שאדם אחר חי במשך השנים הללו עם זהותם המקורית”. ואם זה לא מספיק, גם הביורוקרטיה הפנים־פולנית מערימה קשיים. פולין מחולקת ל־16 מחוזות ובקשת האזרחות מתנהלת דרך הפקידוּת של כל מחוז, שלכל אחד מהם דרישות וסטנדרטים משלו. 

כמה זמן זה לוקח: חצי שנה במקרה הטוב, חמש שנים במקרה הרע. “אין חוקיות, הכל תלוי מקרה ספציפי”, אומרת רגב, “הייתה תקופה שפולין לא החזירה תשובות ואנשים שהתיק שלהם היה מסובך חיכו הרבה זמן ויש כאלו שכלל לא קיבלו דרכון”.

תהליך ארוך אבל מוצלח: דרכון רומני

ממתי זה אפשרי: ב־2007 רומניה נכנסה באופן חלקי לאיחוד האירופי. בארץ מוגשות בקשות לאזרחות רומנית מ־2003.

למה זה טוב: רומניה היא חברה חלקית באיחוד האירופי. לכן אזרחיה נהנים מרוב הפריבילגיות של האיחוד אך לא מכולן. בעלי דרכון רומני, למשל, לא מורשים לעבוד באנגליה, אלא עם אישור מיוחד. אבל גם מרומניה עצמה אין סיבה להיבהל. העיר האוניברסיטאית יאש, למשל, מושכת סטודנטים ישראלים רבים.

איך עושים את זה: גם במקרה הזה הקריטריון הבסיסי הוא שהמבקש, אביו או סבו יהיו בעלי אזרחות רומנית. עו”ד מאיה לנקרי־ירדני, מומחית בהסדרת דרכון רומני, מספרת כי “רוב היהודים עזבו את רומניה לפני מלחמת העולם השנייה או ממש אחרי, עם קום המדינה, וכמו כן היו גלים של עזיבות במהלך שנות ה־60 וה־70, כשרומניה היתה תחת שלטון קומוניסטי. מי שעזב אז היה צריך לוותר על אזרחותו. היום זו נחשבת לשלילת אזרחות שלא כחוק ולכן מי שנאלץ לוותר עליה, גם אם היה אז קטין, ראוי לקבל אותה בחזרה וגם ילדיו או נכדיו ראויים לאזרחות רומנית”. כמו ברוב מדינות האיחוד, תעודת לידה לא מקנה אוטומטית אזרחות רומנית. עם זאת, מי שנולד בשטחים שנחשבו אז חלק מרומניה והיום מסופחים למדינות כאוקראינה או מולדוביה יכול לבקש אזרחות. “ואז התהליך יותר יקר, כי נוסף לו עוד שלב”, אומרת לנקרי־ירדני, “חוק האזרחות הרומנית שונה בסוף שנות ה־40, כך שלגבי מי שנולד בשנות ה־40-30, אם היתה לו נתינות אחרת מלבד הרומנית, הוא לא זכאי לאזרחות, אפילו אם הוא נולד ברומניה”.

“הרומנים לא אומרים לא אלא אם כן יש להם סיבה מוצדקת”, מדגישה לנקרי־ירדני, “למשל אם יש למבקש רישום פלילי. כמו כן, אם יש אדם שנולד ברומניה ועלה לארץ, למשל בשנות ה־60, תוך שנאלץ לוותר על אזרחותו וברבות הימים נפטר בלי שהסדיר את קבלתה חזרה, ילדיו או נכדיו לא זכאים לאזרחות”. תהליך בקשת האזרחות עשוי להסתבך באם המבקש שינה את שמו או את גילו עם עלייתו ארצה. “בהערכה זהירה, אפשר לומר ש־80 אחוז שינו את שמם וכ־20 אחוז שינו את גילם בתעודת הזהות ואז צריך להוכיח שאתה זה אתה. אז אני מפנה את המבקש לעורך דין ברומניה, התהליך נעשה יקר וארוך יותר, אך בסוף לרוב המבקש מקבל אזרחות”. לנקרי־ירדני מדגישה כי “עד שרומניה תתקבל באופן מלא לאיחוד, הפרוצדורה בעניין בקשת האזרחות משתנה מדי חודש. זה מאוד מתסכל – יש מסמכים עם תוקף מסוים, תעודת יושר למשל, ועד שמוציאים אותה לפעמים הם אומרים שלא צריך ואחר כך כן מבקשים אותה אלא שבינתיים תוקפה כבר פג וצריך לבקש אותה מחדש. לכן צריך להתעדכן ולהיות עם היד על הדופק”.

כמה זמן זה לוקח: כשלוש שנים בממוצע.

20,000 ישראלים לא טועים: דרכון גרמני

ממתי זה אפשרי: משנת 1949, אלא שרוב הישראלים החלו לנצל את האפשרות הזו רק ב־15-10 השנים האחרונות.

למה זה טוב: גם כאן הכניסה למועדון האיחוד היא תמריץ מרכזי. לגבי איכות שירותי הבריאות בגרמניה הדעות חלוקות (על אף שמבחינת כיסוי הביטוח הרפואי, גרמניה ידועה כמדינה נדיבה), וכך גם בנוגע לשירותי הרווחה ונהלי הפנסיה. אבל מה משנים כל אלה כשבפניך עומדת האופציה לגור בכרך קוסמופוליטי ממכר כמו ברלין. ההערכות הן שבברלין מתגוררים היום כ־20 אלף ישראלים וברור שמי שמחזיק בדרכון גרמני נהנה ממה שיש לעיר להציע אפילו יותר. סטודנט בעל אזרחות גרמנית משלם כמחצית משכר הלימוד של סטודנט זר, והוא כולל הטבות ומלגות שונות ונדיבות.

איך עושים את זה: דן אסן, עו”ד ונוטריון אשר מתמחה בהשגת אזרחות גרמנית, מסביר ש”מדובר בפרוצדורה פשוטה ביותר שלא תלויה בשיקול דעת של שר כלשהו – אם לסבא מצד אבא למשל היתה אזרחות גרמנית והיא נשללה ממנו, לא משנה אם לנכד יש עבר פלילי, מחלת נפש, אם הוא יודע את השפה הגרמנית או לא – הוא זכאי לדרכון”. מדובר בנהלים גמישים, בוודאי לעומת חוק השבות הישראלי למשל, שקובע כי גם הזכאים משום יהדותם צריכים “להוכיח” שהם לא סובלים ממחלה סופנית, מסוכנים לביטחון המדינה וכו’. לכן, למי שעומד בקריטריונים לא צפוי תהליך קשה מדי. “בניגוד למדינות מזרח אירופה, שהדרישות שלהן קשות ומסובכות יותר”, מעיד אסן, “המבקש צריך להוכיח שהוא גרמני מצד אביו, כלומר שהסבא הוא גרמני”.

לגבי נשים, העניין קצת יותר מסובך, מאחר שעד שנת 1954 אשה לא היתה מעבירה אוטומטית את האזרחות לילדיה, כך שרק מי שנולד אחרי 1954 לאשה בעלת אזרחות גרמנית זכאי לדרכון. משרדו של אסן מתמחה באיתור ניירות ומסמכים בארכיונים של כפרי גרמניה או בארכיונים צבאיים. “כי מי ששירת בצבא הוא אזרח גרמני וזו הוכחה מספקת. אנחנו גם מחפשים בארכיון בישראל, שם לרוב מתועדים הייקים שהגיעו באונייה ונרשמו על ידי שלטונות המנדט. חלק מהארכיונים בגרמניה נשרפו, אך עם זאת ביותר מ־50 אחוז מהמקרים אנחנו מצליחים לאתר את המסמכים – תעודות לידה, נישואים, גירושין וכו’ - ולהשיג דרכון”. אסן מציין כי השלטונות הגרמניים מעניקים עדיפות לקשישים. “אם בין המבקשים יש מישהו בן 70, המקרה שלו יטופל לפני כולם. זאת כדי לתקן את העוול שנעשה לו. לגבי הנכדים הם אומרים מילא, הם יכולים להמתין עוד קצת. זו לא הנחייה פנימית אבל ככה זה עובד”.

כמה זמן זה לוקח: כשנה.

חירות וחופש לכל: דרכון אמריקאי ממתי זה אפשרי: מאז קום המדינה.

למה זה טוב: במילה אחת – אמריקה. “למרות שקשה לומר שמבחינת רווחה וזכויות סוציאליות, ארצות הברית מציעה משהו טוב יותר ממה שקורה פה”, מזכיר עו"ד פרי נובוטני, חבר לשכת עורכי הדין בניו יורק וישראל המומחה בהסדרת אזרחות אמריקאית, “ואף אחד לא עובר לגור בארצות הברית בגלל מערכת הבריאות שלהם. גם שכר הלימוד לסטודנטים יקר משמעותית, אם כי בכל מדינה יש לפחות אוניברסיטה ציבורית אחת שגובה שכר לימוד נמוך וגם תעשיית המלגות משגשגת”.

איך עושים את זה: בניגוד לנוהל ברוב מדינות האיחוד האירופי וגם בישראל, שבהן תעודת לידה מהווה רק תנאי ראשוני אך לא מספיק, מי שנולד בארצות הברית זכאי אוטומטית לאזרחות. “כל מי שנולד מחוץ לארצות הברית ומבקש אזרחות צריך לעמוד בקריטריונים מסוימים ונטל ההוכחה הוא עליו”, מדגיש נובוטני, “זה שנולדת להורים אמריקאים שלא חיים בארצות הברית לא מקנה אוטומטית אזרחות כי הם לא רוצים דורות של אזרחים נפקדים”. כך, אם נולדת להורה אמריקאי אחרי שנת 1986, כדי לקבל אזרחות על המבקש להוכיח שאותו הורה חי בארצות הברית לפחות חמש שנים, שמתוכן לפחות שנתיים לאחר שלמבקש מלאו 14. “כלומר, אם בן להורה אמריקאי עלה לישראל בגיל עשר, הוא לא זכאי לאזרחות”, מסביר נובוטני. מאידך, אם שני הוריו של המבקש הם אזרחים אמריקאים, הוא יקבל אזרחות  בתנאי שההורים חיו בארצות הברית תקופה כלשהי, לא משנה מתי ולמשך כמה זמן. “מבחינתם, יש כאן אמריקאיוּת שלא ניתן להתכחש אליה”, אומר נובוטני.

כמו כן, אם ההורים לא חיו בארצות הברית בזמן שנולדו ילדיהם ולפיכך הילדים לא מחזיקים בתעודת לידה אמריקאית, אך הם (ואפילו הסבא והסבתא) עומדים בכל התנאים שצוינו לעיל, הילדים זכאים ל”מסלול אזרוח מהיר”. הילד המבקש (עד גיל 16) טס לארצות הברית, נשבע אמונים לחוקתה, ומקבל מיד אזרחות. “אלא שהוא לא אזרח מלידה וכל אזרח שלא נולד בארצות הברית אינו יכול להיות נשיא ארצות הברית”, מזכיר נובוטני, למקרה שמישהו בנה על הג’וב. כמה זמן זה לוקח? הפרוצדורה יכולה להסתיים תוך שבועיים במקרים הפשוטים (למשל, קטין ששני הוריו הם בעלי אזרחות אמריקאים) ולהתארך ככל שהסיטואציה נעשית מורכבת.

לונדון כן מחכה לכם: דרכון בריטי ממתי זה אפשרי: מאז קום המדינה.

למה זה טוב: בניגוד למדינות אחרות, מי שנהנה מהטבות כגון שכר לימוד מופחת אינו מי שמחזיק בדרכון בריטי אלא מי ששוהה בפועל באנגליה מעל שלוש שנים. דליה סקאלר, עורכת דין ישראלית ובריטית ומומחית לדיני הגירה מסבירה כי “אם יש לך דרכון בריטי ואת חיה בישראל ומבקשת ללמוד באנגליה, יבדקו היכן היית בשנים האחרונות. לעומת זאת, הודית שחיה באנגליה שלוש שנים תהיה זכאית לשכר לימוד מופחת גם בלי אזרחות, כך שמה שמשנה זו השהייה במקום”. גם מבחינת בריאות, כל שוהה חוקי באנגליה יכול ליהנות מהשירותים הלאומיים ואין עדיפות לבעלי אזרחות. עם זאת, כמובן שאזרח בריטי נהנה מפריבילגיות אחרות: למשל, היכולת לחיות בכל אירופה ולהיכנס לארצות הברית ללא ויזה וזה עוד לפני שהזכרנו את לונדון.

איך עושים את זה: “אדם שנולד בבריטניה להורים בריטים והוא עצמו אזרח בריטי יכול להוריש לילדיו את האזרחות”, מסבירה סקאלר, “עם זאת, הוא לא יכול להוריש לכל ילד, אלא רק לזה שהוא נשוי לאמו. כלומר, אם ילד נולד מחוץ לנישואים הוא אינו זכאי לאזרחות”. עד שנת 1983 אם לא יכלה להוריש לילדיה אזרחות, ואולם מאז החוק השתנה והמכשול הביורוקרטי הוסר. כמו כן, מי שלא נולד בבריטניה אך בשלב מסוים גר בה לפחות חמש שנים – ילדיו זכאים לקבל אזרחות אם רשם אותם בקונסוליה הבריטית לפני שמלאה להם שנה. במקרה כזה אזרחותם ניתנת להם בו במקום. במידה שההורה שכח לרשום את ילדו בקונסוליה, הוא עדיין יכול להגיש עבורו בקשה להוצאת דרכון בתנאי שטרם מלאו לו 18 שנה. אחרי גיל 18 זה נעשה מסובך יותר, ועל המבקש לעבור תהליך ארוך על מנת להוכיח את זכאותו. “תהליך ההתאזרחות כולל המצאת תעודת לידה, תעודת נישואין של ההורים, שאדם העוסק במקצוע כגון עורך דין או רואה חשבון יצהיר כי הוא מכיר את אביו של המבקש לפחות שנתיים וכן הלאה”, מפרטת סקאלר, “לאחר מכן מתכנסת ועדה אשר קובעת על סמך אותם ממצאים אם המבקש זכאי להתאזרח”.

כמה זמן זה לוקח: הבריטים יעילים. פרוצדורה מסובכת תסתיים בתוך כחצי שנה, בתנאי שהומצאו האישורים המתאימים.

כולנו פולנים

במשרד הפנים טוענים שאין בידיהם נתונים רשמיים לגבי כמות הישראלים המחזיקים בדרכון נוסף, ולכן לא ניתן לקבל פרופורציות מדויקות לממדי ה”תופעה”. מי שיכול לספק פרספקטיבה מעניינת על הנושא הוא אסף פז, שהקים את האתר יורופס, המכיל את האינדקס המלא להוצאת דרכון ואזרחות אירופית בצד רשימה של עורכי דין שיכולים לסייע בנושא. פז משמש גם מנהל שותף ב־Websim, חברה לשיווק במנועי חיפוש. את האינדיקציות המספריות הוא מחלץ מתוך סטטיסטיקות של חיפוש מילות מפתח בגוגל. לדבריו, כמות החיפושים מצביעה, לפחות באופן כללי, על מגמות במרדף אחר דרכון אירופי. “ממוצע חודשי של חיפוש אחר מילות המפתח ‘דרכון אירופאי’ עומד על 1,300 בחודש, אם כי ביולי־אוגוסט זה יכול להגיע ל־70-60 אחוז יותר, כך שהוא לא מתחלק שווה בשווה לאורך כל השנה”, אומר פז, “הכי מעט חיפושים מתבצעים בדצמבר ובאפריל. חודשי הקיץ, וגם אוקטובר, הם יותר דומיננטיים משמעותית. אולי כי אז נוסעים וחוזרים מחופשות באירופה, וזה מדרבן להוציא אזרחות”.

לפי נתוני יורופס, האזרחות המבוקשת ביותר היא האזרחות הפולנית, עם ממוצע של 1,300 חיפושים בחודש, ואחריה אזרחות רומנית עם ממוצע של 1,000 בחודש, אזרחות גרמנית עם ממוצע של 729 ואזרחות אמריקאית עם ממוצע של 720 חיפושים חודשיים. גם לימודים בחו”ל זוכים למספר מכובד של חיפושים - 4,400 בממוצע בחודש, ובראש הרשימה עומדים החיפושים ללימודים ברומניה (590) ובאנגליה (320). בקיצור דרכון פולני

דרגת קושי: בינונית־קשהיתרונות: כל ההטבות של האיחוד האירופי במגורים, בריאות, לימודים ועבודה.כוכביות ששווה לשים לב אליהן: יליד פולין שלא גר בה עד 1920, יליד פולין שאיבד את אזרחותו עקב גיוס לצבא אחר או השגת אזרחות חלופית.אל תתייאשו: מהביורוקרטיה הפולנית ־ 16 מחוזות ולכל אחד מהם נהלים אחרים.בקיצורדרכון רומני

דרגת קושי: קשה.יתרונות: רוב ההטבות של האיחוד האירופי. כוכביות ששווה לשים לב אליהן: אזרחות שנשללה בתקופת השלטון הקומוניסטי, אזרחות נוספת של ילידי שנות ה־30 וה־40, עולים מרומניה שעלו לארץ בלי להסדיר את אזרחותם שנשללה מהם. אל תתייאשו: מהליך שעלול להתייקר ולהתמשך על כמה סבבים של הגשת בקשות (הפרוצדורה הביורוקרטית והנהלים הנדרשים משתנים כל הזמן). בקיצורדרכון גרמני

דרגת קושי: בינונית־קלה. יתרונות: כל ההטבות של האיחוד האירופי במגורים, בריאות, לימודים ועבודה. כוכביות ששווה לשים לב אליהן: נשים גרמניות שילדיהן נולדו לפני 1954. אל תתייאשו: מסחבת קלה, בעיקר אם אתם צעירים. בקיצורדרכון אמריקאי

דרגת קושי: בינונית. יתרונות: אמריקה.כוכביות ששווה לשים אליהן לב: הורה אחד אמריקאי שבנו המבקש עלה לארץ בגיל צעיר מדי.אל תתייאשו: מהוויתור על הג’וב של אובמה, למקרה שלא נולדתם שם.בקיצורדרכון בריטי

דרגת קושי: בינונית־קלה.יתרונות: לונדון וגו’. כוכביות ששווה לשים אליהן לב: אזרחים ארעיים בבריטניה לחמש שנים לפחות שלא הסדירו את מעמד ילדיהם, ממזרים. אל תתייאשו: גם אם אבא שלכם התעצל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ